Normal Forum Görünümü: Kuran'daki kelime tekrar listesi
Ateistforum > ATEİSTFORUM > ATEİSTFORUM
Sayfa: 1, 2
kitapsiz
QUOTE(Mutezile @ Nov 20 2005, 11:15 AM)
Yanlış anlamış olamaz mısın?
*olamaz. ellanin o yazisini cok iyi hatirliyorum. orhan11un yanitlarinida,
met_1969
Şu allahın işine de akıl sır ermiyor, gidip kuran ayetlerinde gizlice yılın uzunlugunun 365 gün oldugunu söylüyor. Adam gibi bir ayet indirse ve bunu açık açık söyleseydi de adamlar ay temelli saçma sapan bir takvim kullanmasalardı, daha dogru olmazmıydı, neyse allahın hikmetinden sual olunmaz smile.gif

* Zaman mutlak bir kavram degildir, hareket halindeki iki gözlemci geçen zaman konusunda anlaşamazlar. Fark düşük hızlarda önemsizdir, ama ışık hızına yaklaşıncafarklar ciddi olarak görülür.

* Gün veya yıl tamamen dünyanın hareketlerine dayalıdır. Mikrosaniye cinsinden sapmalar her yıl gözlemlenebilir. Bundan milyonlarca yıl sonra dünyanın günü 365 degil 340 olabilir, geçmişte de bir yılın daha uzun olması mümkündür.

* Bir yıl 365 gün degildir. Bir yıl 365.2425 gündür. O yüzden 4 yılda bir gün sayısı 366 olur. ama rakamı tam tutturmak yine mümkün olmadıgından. 400 e bölünen yıllar 366 olmaz 365 olur.

Gelelim asıl meseleye, neden müslümanlar kuranda böyle mucizeler arıyorlar? Söylemek istedikleri şu bu din gördügünüz gibi boş degil, bazı bilgiler içeriyor, ama onu aramak için biraz cambazlık yapmak gerekir. Yeterince cambazlık yaparsanız, sizde kurandaki dnayı, big bang ı vs mucizeleri görebilirsiniz. Daha açık ifade etmek gerekirse, biz bilim karşısında ezildik, şimdi onun sonuçlarını kuranda bulmak için çabalıyoruz ve kullanım süresi bitmiş olan dinleri biraz daha ayakta tutmaya çalışıyoruz.
orhan11
Muslumanlar kameri takvim kullanirlar. Bu takvim'e gore sene 354 veya 355 gundur. Oysa ki, ella gibi usenmeyip Kuran'i saysalar, bir yilin 365 gun oldugunu anlayacaklardi... Ustelik salaklar hala sayip, yanlisi duzeltmiyorlar...

Tembel herifler...
Mutezile
Oğuz ve kitapsız;


Teşekkürler; Takıyye bir yetenek. Ka'b Bin Eşref'in (Asr-ı saadetin ünlü ozanlarından-Muhammed muhalifi) gece yarısı kapısını çalan; bir bahane ile evden dışarıya çağıran; zavallı adamcağızın üzerine dört kişi çullanıp boğazını kesen Takıyye zihniyeti... Tanımak lazım bunları, çok iyi tanımak..Halid İbni Velid'in açtığı ateş çukurlarında diri diri yaktığı Mürtedleri, Hadramut kadınlarını; tanımak lazım bunları; ''amellerini'', şeriatlerini, Fütuhatı, Kısas'ı, Mukatele'yi, Recm'i, Cihad'ı...
ella
Merhaba Troger,
Ben Kuran’a dayalı bir İslam anlayışına sahibim. Tek hüküm kaynağının Kuran olduğunu düşünüyorum. Özellikle Arap faşizmin hakim olduğu Emevi hanedanlığı döneminde uydurulmuş olan hadislerin hiç birisini kabul etmiyorum. Yazında verdiğin örneklerin hepsi de uydurma hadis kaynaklı söylemlerdir.
Örneğin, dinden dönenin öldürülmesine dair Kuran’da hiçbir hüküm bulunmaz. Aksine ibadet veya inanca ait hiçbir konuda Kuran’da bir ceza öngörülmemiştir. Eğer toplumun güvenliğini ve düzenin bozan bir şey var ise, hırsızlık, adam öldürme gibi bunlara karşı cezalar vardır. Onların bir çoğunun yorumu hadislerde söylendiği gibi de değildir.
Geleneksel kültürde kadının aşağılandığı konusunda ben de sana katılıyorum. Ama yine sadece Kuran temel alındığında böyle bir durum söz konusu değildir. Kadının dövülmesinin söylendiği iddia edilen ayetin tercüme ise farklıdır. Aynı şekilde peygamberin Ayşe validemiz ile evliliğinde bile hadisler arasında farklılıklar vardır. O yüzden bu uydurma hadislere göre dini değerlendirme. Çok defalar bu konu tartışıldı bu forumda.

Troger Yazdı:
Ahlak, ve yasalar toplumlarin ayakta durmasini saglayan "sosyal gerceklere" binaen ortaya cikmistir, en azindan potansiyel olarak ortaya cikmis olabilir. Hirsizlik, adam oldurme, tecavuz gibi suclar-vahiy olsa da olmasa da-her toplumda yasak ilan edilecektir. Bu tur basibosluklarin hukum surdugu hicbir toplum ayakta kalamaz.

Materyalist ahlakın kökeni hep tartışılmış bir konudur. Bu konuda bir referans olmadığı için farklı normları savunan insanlar hep olmuştur. Mesela doğada doğal seleksiyon olduğu ve güçlünün hayatta kalıp zayıf öldüğü düşüncesinden yola çıkarak farklı bir toplum tasarlanabilir. Hatta bu mantıkta geliştirilmiş Ojeni düşüncesi bunun en tipik örneğidir. Bu düşünceye göre toplumdaki hatta ve sakat bireylerin belli bir plan doğrultusunda yok edilmesi öngörülmüş ve böylece toplumun sağlığının korunacağı var sayılmıştır.
Gördüğün gibi materyalist düşüncelerden yola çıkarak hasta ve sakat bireylerin katledilmesi çok mantıklı bir şey gibi düşünülebilmektedir. Hatta toplumun sağlıklı sürebilmesi için gerekli görülmektedir.
Bu konuda ünlü materyalist biyolog Richard Dawkins ile “Darwin On Trail” kitabının yazarı Philp Johanson arasında geçen bir tartışma var. DAha önce de başka bir başlıkta söz etmiştim. Ondan kısaca söz edeyim. Richard Dawkins de senin dediğin mantıkla hareket ederek materyalist bir ahlak tanımlamaya çalışıyor. Ona göre bir materyalist gün gelip kendisini de diğerleri soyabileceği için hırsızlığa karşı çıkar diyor.
Philip Johonson da uyanık bir materyalist eğer anlaşılmayacağını biliyorsa hırsızlık yapar, ama yapılmaması gerektiğini söyler diyor.
Aynı şekilde materyalist düşünce ile hareket edersen, bir kadın kocasına neden sadık kalsın yada koca karısına? Bir çocuk anne babasına neden vefalı olsun vs. Bunlara materyalist bakış açısıyla verilecek cevapların hepsi sadece spekülasyondur. İlk başta dediğim konuyu tekrarlayayım. Siz materyalistlerin sahip olduğu ahlak da din kökenlidir. Dinin kötü dediği birçok şeyi siz de kötü görüyorsunuz. O yüzden enseste tepki duyuyorsunuz. Ahlak kelime anlamı gereği yaratıcının yaratışına uygun yaşamaktır. Dini ortadan kaldırdığınızda ise ahlak diye bir şey kalmaz.
Senin dediğin gibi bu tarz toplumlar hiçbir zaman ayakta kalmaz. Zaten materyalist dünya görüşünün hakim olduğu toplu, ulus yada dünya yok olmaya gider.Zaten gidiyor da..

Merhaba Gauss,
Yukarıda dediğim gibi böyle bir program yapmaya çalışıyorum. Ama henüz bitmiş değil. (Daha doğrusu daha önce yapılmış bir çalışmayı modifiye edip, geliştirmeye çalışıyorum) Gün kelimesinin sayısının eksik çıkması bu yüzden. Program tamamlanmamış durumda. %80 lik kısmı bitmiş halde. Sadece kelimelerin listesi eksik değil, meal ve dil seçenekleri de eksik. O program bittiğinde 10 farklı Türkçe meal ve 26 farklı dilde meal seçmeli araştırma yapılabilecek. Sadece deneme için oraya koymuştum. Mealleri de tamamlayacağım inşallah.
Eyyam, yevmeyn ve yevmeizin hariç diğer hepsi gün kelimesinin tekil versiyonlarıdır. Arap dilinde bir kelime cümle içinde bulunduğu yere göre farklı haller alır. Örneğin beli bir günse farklı yazılır, herhangi bir gün ise farklı, yada özne, nesne, zarf ve isim tamlaması durumlarına göre farklı yazılır. Bu yüzden tekil yevm kelimesinin böyle farklı versiyonları varmış gibi gözüküyor.
Yevm kelimesinin Türkçe yada İngilizce karşılığından giderek hesaplama yapmaya kalkarsan yanlış sonuca ulaşırsın. Takdir edersin ki, hiçbir dilin başka bir dile birebir tercümesi söz konusu olmaz. Tercüman tercüme işlemi esnasında kendisinden de ilaveler katabiliyor. Senin yukarda verdiğin örnekte orijinalinde ahiret kelimesi geçerken, tercümesinde ahiret günü diye anlamlandırabiliyorlar.

Merhaba DaVinci,
Eğer sen Kuran’da geçen 365 gün 30 günler ve 12 ay kelimesinde bir özellik göremiyorsan bu senin bileceğin bir şey. Buna herkes inanacak diye bir şart yok zaten. Seni zorla ikna etmek gibi bir derdim de yok. Aksine hayatın imtihan olması gereği bunu mucize görenler ve görmeyenler olacaktır. Bazı insanlar buna bakarak inançları artacaktır, bazıları da bunu inkar edeceklerdir. Ben bu konuyu ayetteki şu mantık çerçevesinde görüyorum.

54/2- Onlar bir ayet (mucize) görseler, sırt çevirirler ve: "(Bu,) Süregelen bir büyüdür" derler.
54/3- Yalanladılar ve kendi heva (istek ve tutku)larına uydular; oysa her iş 'sonunda kendi amacına varıp karar kılacaktır.'


Sonuç olarak bu konuda senin ile ayrı düşünüyoruz. Kuran’da Allah’ın bildirdiği gibi ayrılığa düştüğümüz konularda Allah hesap günü hüküm verecektir diye inanıyorum. Bekleyelim görelim.


Sevgili Mutezile,
Ben 19cu değilim. Kendimi şucu bucu diye hiçbir zaman isimlendirmedim. Ben Kuran’a iman eden, Muvahhid (Allah’ı birleyen ) bir müslümanım. Benim hakkımdaki yorumların için de teşekkür ederim.
Selamlar
Da Vinci
QUOTE(ella @ Nov 20 2005, 05:57 PM)
Merhaba DaVinci,
Eğer sen Kuran’da geçen 365 gün 30 günler ve 12 ay kelimesinde bir özellik göremiyorsan bu senin bileceğin bir şey. Buna herkes inanacak diye bir şart yok zaten. Seni zorla ikna etmek gibi bir derdim de yok. Aksine hayatın imtihan olması gereği bunu mucize görenler ve görmeyenler olacaktır. Bazı insanlar buna bakarak inançları artacaktır, bazıları da bunu inkar edeceklerdir. Ben bu konuyu ayetteki şu mantık çerçevesinde görüyorum.
*


gün kelimesinni 365 tane olmasının yılın günlerini belirtmekle ne ilgisi var? yani gün kelimesi neden yılı belirtsin? veya günler neden ayı belirtsin ki? sırf bunlar 30 tane diye ayı ima ettiğini düşünüyorsun. mesela 7 tane olsaydı da haftayı ima ettiğini söyleyecektin.

aynı şekilde kuranda "saat" kelimesi geçiyor mu? geçiyorsa kaç kere geçiyor? bunu da araştırdın mı?
Troger
Sevgili Ella,

"Ben Kuran’a dayalı bir İslam anlayışına sahibim." Dogru yonde bir adim atmis olman sevindirici.

"Yazında verdiğin örneklerin hepsi de uydurma hadis kaynaklı söylemlerdir." Genel-gecer kabul goren muslumanlikta bunlarin en azindan bir kismi oldukca "sahih" hadislere dayaniyor. Ama sen hadis/sunnet/rivayeti kabul etmedigin icin seni baglamadiginin da farkindayim.

"Ayşe validemiz ile evliliğinde bile hadisler arasında farklılıklar vardır." Ama bunlar icinde en sahihlerinin toplandigi Kutub-i Sitte'de 6542 numarali hadis:

"Abdullah İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam, Hz. Aişe radıyallahu anha ile yedi yaşında iken onunla nikahlandı, dokuz yaşında iken zifaf yaptı. Resulullah aleyhissalatu vesselam, Hz. Aişe onsekiz yaşlarında iken vefat etti""

diyor. Aynisi Aise'nin agzindan da rivayet edilir. Su an o hadisi bulamadim. Ama bu forumda bir baska mesajda vardi.

"Siz materyalistlerin sahip olduğu ahlak da din kökenlidir." Oncelikle ben materyalist, veya ateist degilim. Senin bu ifaden dinin vahiy kokenli oldugu varsayimina dayaniyor, ve oyle olmak gibi bir zorunlulugu yok, ve oyle olup olmadigi rasyonel/objektif/bilimsel yolla ispatlanamaz. Bu yuzden dinlerin ortaya cikisi/gelisimi tumuyle insan kokenli de olabilir. Bu durumda gunumuzdeki sekuler etik ve yasalar insanlarin tarih boyunca gelistirmis olduklari cesitli etik ve yasal kurallarin son hali olabilir. Dinlerin temel ahlaksal onermeleri (Ten Commandments), dinli/dinsiz tum insanlarin kabul edebilecegi seyler ve salt akil yurutme ile de bu tur kurallara ulasilabilir.

"Mesela doğada doğal seleksiyon olduğu ve güçlünün hayatta kalıp zayıf öldüğü düşüncesinden yola çıkarak farklı bir toplum tasarlanabilir. Hatta bu mantıkta geliştirilmiş Ojeni düşüncesi bunun en tipik örneğidir." Akil yurutmede hatalar yapilabilir, ve bu hatalar gene akil yurutulerek ortadan kaldirilabilir. Naziler sosyal darwinizmi kendi elleriyle uygulamaya calistilar, yanlis goruldu, Naziler ortadan kaldirildi, ve su an hicbir sekuler toplumda bu tur davranislarin yeniden yapilmasina izin verilmez. Ote yandan, Nazizmin antisemitik karakterinin kaynagi nedir dersin?

"Philip Johonson da uyanık bir materyalist eğer anlaşılmayacağını biliyorsa hırsızlık yapar, ama yapılmaması gerektiğini söyler diyor. " Bu ifadenin sacmaligi bariz. Muhammed'in zamaninda bile muslumanlar arasinda cinayet, tecavuz, zina, hirsizlik vakalari oluyordu. Belirli yasalarin varligi, o yasalara tum bireylerin uyacagi anlamina gelmez.

"Aynı şekilde materyalist düşünce ile hareket edersen, bir kadın kocasına neden sadık kalsın yada koca karısına?" Ben buna sekuler etik/yasalar diyeyim, ve sorayim : "Neden kalmasin ?" Hem Kuran'in dort ese izin verdigi dusunulurse, sekuler bir bireyin esini aldatmasi neden o kadar da kotu olsun. Aldatmak yerine, sekuler bir birey ikinci, ucuncu, veya dorduncu bir es alirsa cok mu daha ahlakli davranmis olur? Tabi eslerin yerine "n" tane cariye de koyabilirsin.

Umarim anlasilmistir.

sevgiler,

Troger
AnHedonik
ya elle sen bu ateizm ve ahlağa çok taktın ama çırpındıkça batıyorsun! sana daha önce hayvanların da ahlağı oldugunu söyledim. çünkü sen bazı şeylere ahlak diyorsun. o eski ve muğlak tanımlarının içersine modern psikoloji'nin psikiyatrinin kavramları giriyor. ancak sen şu dayanaksız ensest saçmalığınla esip gürlüyorsun!

istersen freud'un ruhsal aygıt teoremi istersen ericsson'unki fark etmez; alt belikten, süper ego'ya, bilinç dışına itilmiş cinselikten, türün devamı için çekinik genlerin ayıklanmasına, istersen de doğal ayıklanmayla neredeyse eradike edilmiş ensest ilişkilere, bin tane cevaplı sorulardasın! ama haberin yok! çünkü sen cehaletinden konuşuyorsun! sen neyin niye oldugunu bilmediğinden onların dinden geldiğini sanıyorsun! oysaki hayvan davranışlarını bilsen, birçok cevapları kendin bulacaksın!

sana tavsiyem; ancak aptalları kandıracak kuran mucizeleri geyiklerini senin gibilerle paylaş. zira burada antipati doğrduğun açıkça görülüyor! buraya gelip önüne gelene "materyalizm-ateizm'de enseste destek var diyemezsin!" bu sadece hakarettir.

buraya gelip bir halt biliyormuş gibi ahlağın temeline dini yerleştirmeye kalkma! zira din ahlağı kendi tek eline alma gayretindedir. ararsan geçenlerde %94-96 'sı ateist olan bir ülkeden bahsettim. senin bu saçma sapan laflarınla en ufak alakası olmayan ve kendi varoluşunu adem ve havva'nın sapık çocuklarına bağlamayan ahlaklı insanların yaşadığı bir yerden. sen bu geyiğe o kadar kaptırmışsınki, açıkça senden şüphe eder oldum.

ya adam gibi yaz, ateislere felan hakaret etmeden ya da bayramlık ağzımı açacağım! senin materyalistlere ya da ateistlere ya da herhangi bir kimseye böyle laflar etme hakkın yok! sen bu ahlaksızlığın dibine vurmuş dinin müridi olarak sayfalarca cevabı hak eder oldun!

9 Yaşındaki kız çocugundan, öldükten sonra görüldüğü iddia edilen "vaad edilmiş seks kölelerine", insan soyunun başlangıcının bağlandığı aşağılık ensest ilişkilere, "kadınlar tarlanızdır" lafından başlayan anal seks tarikatlarına, oradan hüllecilere-muta nikahlarına, insanları kendi köşelerinde mastürbasyona zorlayan aşağılık bir ahlak anlayışına, oradan çıkmaza girip 10-12 yaşlarda evlendirmelere saymakla bitmeyen ahlaksızlığı aşağılıklığı ateistlere-materyalistlere ###### atarak örtemezsin!

bu dayanaksız uyduruk saçma sapan savlarını daha fazla sürdürmemeni tavsiye ediyorum. insanların büyük kısmı müslüman da olsa ahlaksız değiller ! peygamber dedikleri adam pedofilik bir sapık bile olsa onlar insan gibi yaşamaya gayret ediyor! senin yüzünden herkese sövmek istemiyorum! ama sen hiç düşünmeden bir de "evet biliyorum sizlerde hala ahlak var" gibi bir laf etme cüretleri gösteriyorsun! yani bize "evet sizde ahlak var" derken inançsız değilsiniz gibisinden konuşuyorsun! senin inancına da ahlağına da başlamak lazım ki lafı anlayasın! anlaşılan sana göre sadece sapıklar ateist ya da materyalist olabilir. sen tam bir hilkat garibesisin! seni gördükçe tüm inananlara kızıyorum! aptalca işler peşindesin! önüne kahve telvesi koyup herşeyi orada görmeye çalışan deliler gibi; önünüze bir kitap koyuyor ve onda bişeler arıyorsunuz! sizler kafayı yemişsiniz! delinin de sapığında en alası sizlersiniz!

o aptal kitapta bir halt olsaydı, bir ###### varmış gibi okuduğumuzda biz de görürdük! yok işte hayat bu! ölüyorsun ve bitiyor! sen istiyorsun diye bir tanrı varolacak da değil! bunlar boş işler!
Gauss
Ella

46:20'de bir tane yevm var demissin ama galiba 2 tane yevm var.
Eger 46:20'de senin iddia ettigin gibi 1 tane yevm varsa Kuran'da gercekten 365 tane yevm var.
Da Vinci
çok doğru bir tespit Gauss.

46:20 Ve yevme yu'radullezıne keferu alen nar ezhebtüm tayyibatiküm fı hayatikümüd dünya vestemta''üm biha fel yevme tüczevne azabel huni bima küntüm testekbirune fil erdı bi ğayril hakkı ve bima küntüm tefsükun

görüldüğü gibi 2 tane var biggrin.gif biggrin.gif
nonconformist
QUOTE
Çoğul gün kelimesi de Kuran’da 30 sefer geçer. Bunun listesi de şöyle:
No —–> Kuran’da geçtiği yer
1 —– 2:80
2 —– 2:184
3 —– 2:184
4 —– 2:185
5 —– 2:196
6 —– 2:203
7 —– 2:203
8 —– 3:24
9 —– 3:41
10 —– 3:140
11 —– 5:89
12 —– 7:54
13 —– 10:3
14 —– 10:102
15 —– 11:7
16 —– 11:65
17 —– 14:5
18 —– 22:28
19 —– 25:59
20 —– 32:4
21 —– 34:18
22 —– 41:9
23 —– 41:10
24 —– 41:12
25 —– 41:16
26 —– 45:14
27 —– 50:38
28 —– 57:4
29 —– 69:7
30 —– 69:24


yukarıda cogul "gun" kelimesinin 30 kez gectigi yaziyor. Asagidaki ayete bir goz atalim :

2:185
O Ramazan ayı ki, insanları irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur'an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz!

Bu ayette goruldugu gibi cogul "gun" kelimesi 2 kez geciyor. Yani iddia edildigi gibi 1 kez degil. Tum iddia yalandan ibarettir diyebiliriz. Daha fazla soze gerek yok.
Da Vinci
2:185 Şehru ramedanellezı ünzile fıhil kur'anü hüdel lin nasi ve beyyinatim minel hüda vel fürkan fe men şehide minkümüş şehra felyesumh ve em kane merıdan ev ala seferin fe ıddetüm min eyyamin uhar yürıdüllahü biküml yüsra ve la yürıdu bi külüm usr ve li tükmilül ıddete ve li tükebbirullahe ala ma hedaküm ve lealleküm eşkürun


hayır 1 kere geçiyor. mealine bakmayacaksın. orijinaline bakmak lazım.
nonconformist
neden boyle anlamadim
ella
Merhaba Gauss,
Yine doğru bir şey yakalamışsın. Gerçekten de 46-20 de iki defa gün kelimesi geçiyor. Benim listemde ise bir tane var. Onu ilave edersek 365 değil 366 yapıyor, ama ben başka bir yerde daha hata yapmışım. Eğer verdiğim ilk listeye bakarsan 296 dan sonra 298 e atlandığını görürsün. Yani arada bir rakam atlanmış .

Benim yazdığım ilk liste şöyle:
293 —– 52:9
294 —– 52:13
295 —– 52:46
296 —– 54:6
298 —– 54:7
299 —– 54:19

Görüldü gibi 297 yi atlamışım. Sonuçta iki defa 46-20 yazılırsa bu durumda 297. sıraya o gelir yine gün kelimesinin tekrar sayısı yine365 olur. Düzeltmen için teşekkür ederim Gauss.
Ben listeyi geçirirken birkaç tane hata yapmışım. Bu benim yazım yanlışımdan kaynaklanıyor. Yoksa Kuran’da “gün” kelimesinin tekrar ile ilgili bir sorun değil bu. Gauss un son mesajından sonra listeyi bir daha kontrol ettim, sizin fark etmediğiniz bir yerde daha numarayı yanlış yazdığımı fark ettim. Onu da düzeltiyorum. Benden kaynaklanan sorunlardan dolayı olay çok karıştığı için yeni baştan bu listeyi vermek istiyorum. Araştıran arkadaşlar bu düzenlenmiş hali üzerinden kontrollerini yaparlarsa daha iyi olur.

1 1:4
2 2:8
3 2:48
4 2:62
5 2:85
6 2:113
7 2:123
8 2:126
9 2:174
10 2:177
11 2:212
12 2:228
13 2:232
14 2:249
15 2:254
16 2:259
17 2:259
18 2:264
19 2:281
20 3:9
21 3:25
22 3:30
23 3:55
24 3:77
25 3:106
26 3:114
27 3:155
28 3:161
29 3:166
30 3:180
31 3:185
32 3:194
33 4:38
34 4:39
35 4:59
36 4:87
37 4:109
38 4:136
39 4:141
40 4:159
41 4:162
42 5:3
43 5:3
44 5:5
45 5:14
46 5:36
47 5:64
48 5:69
49 5:109
50 5:119
51 6:12
52 6:15
53 6:22
54 6:73
55 6:73
56 6:93
57 6:128
58 6:141
59 6:158
60 7:14
61 7:32
62 7:51
63 7:53
64 7:59
65 7:163
66 7:163
67 7:167
68 7:172
69 8:41
70 8:41
71 8:48
72 9:3
73 9:18
74 9:19
75 9:25
76 9:29
77 9:35
78 9:36
79 9:44
80 9:45
81 9:77
82 9:99
83 9:108
84 10:15
85 10:28
86 10:45
87 10:60
88 10:92
89 10:93
90 11:3
91 11:8
92 11:26
93 11:43
94 11:60
95 11:77
96 11:84
97 11:98
98 11:99
99 11:103
100 11:103
101 11:105
102 12:54
103 12:92
104 14:18
105 14:31
106 14:41
107 14:42
108 14:44
109 14:48
110 15:35
111 15:36
112 15:38
113 16:25
114 16:27
115 16:27
116 16:63
117 16:80
118 16:80
119 16:84
120 16:89
121 16:92
122 16:111
123 16:124
124 17:13
125 17:14
126 17:52
127 17:58
128 17:62
129 17:71
130 17:97
131 18:19
132 18:19
133 18:47
134 18:52
135 18:105
136 19:15
137 19:15
138 19:15
139 19:26
140 19:33
141 19:33
142 19:33
143 19:37
144 19:38
145 19:38
146 19:39
147 19:85
148 19:95
149 20:59
150 20:64
151 20:100
152 20:101
153 20:102
154 20:104
155 20:124
156 20:126
157 21:47
158 21:104
159 22:2
160 22:9
161 22:17
162 22:47
163 22:55
164 22:69
165 23:16
166 23:65
167 23:100
168 23:111
169 23:113
170 23:113
171 24:2
172 24:24
173 24:37
174 24:64
175 25:14
176 25:17
177 25:22
178 25:25
179 25:26
180 25:27
181 25:69
182 26:38
183 26:82
184 26:87
185 26:88
186 26:135
187 26:155
188 26:156
189 26:189
190 26:189
191 27:83
192 27:87
193 28:41
194 28:42
195 28:61
196 28:62
197 28:65
198 28:71
199 28:72
200 28:74
201 29:13
202 29:25
203 29:36
204 29:55
205 30:12
206 30:14
207 30:43
208 30:55
209 30:56
210 30:56
211 31:33
212 32:5
213 32:25
214 32:29
215 33:21
216 33:44
217 33:66
218 34:30
219 34:40
220 34:42
221 35:14
222 36:54
223 36:55
224 36:59
225 36:64
226 36:65
227 37:20
228 37:21
229 37:26
230 37:144
231 38:16
232 38:26
233 38:53
234 38:78
235 38:79
236 38:81
237 39:13
238 39:15
239 39:24
240 39:31
241 39:47
242 39:60
243 39:67
244 40:15
245 40:16
246 40:16
247 40:17
248 40:17
249 40:18
250 40:27
251 40:29
252 40:30
253 40:32
254 40:33
255 40:46
256 40:49
257 40:51
258 40:52
259 41:19
260 41:40
261 41:47
262 42:7
263 42:45
264 42:47
265 43:39
266 43:65
267 43:68
268 44:10
269 44:16
270 44:40
271 44:41
272 45:17
273 45:26
274 45:27
275 45:28
276 45:34
277 45:35
278 46:5
279 46:20
280 46:20
281 46:21
282 46:34
283 46:35
284 50:20
285 50:22
286 50:30
287 50:34
288 50:41
289 50:42
290 50:42
291 50:44
292 51:12
293 51:13
294 52:9
295 52:13
296 52:46
297 54:6
298 54:8
299 54:19
300 54:48
301 55:29
302 56:50
303 56:56
304 57:12
305 57:12
306 57:13
307 57:15
308 58:6
309 58:7
310 58:18
311 58:22
312 60:3
313 60:6
314 62:9
315 64:9
316 64:9
317 64:9
318 65:2
319 66:7
320 66:8
321 68:24
322 68:39
323 68:42
324 69:35
325 70:4
326 70:8
327 70:26
328 70:43
329 70:44
330 73:14
331 73:17
332 74:9
333 74:46
334 75:1
335 75:6
336 76:7
337 76:10
338 76:11
339 76:27
340 77:12
341 77:13
342 77:14
343 77:35
344 77:38
345 78:17
346 78:18
347 78:38
348 78:39
349 78:40
350 79:6
351 79:35
352 79:46
353 80:34
354 82:15
355 82:17
356 82:18
357 82:19
358 83:5
359 83:6
360 83:11
361 83:34
362 85:2
363 86:9
364 90:14
365 101:4

Merhaba Noncomformist,

Noncomformist yazdı:
neden boyle anlamadim

Burada cümle tam birebir çevrilmemiş, anlam olarak tam karşılığı çevrilmiş . Fakat orijinalinde tek günler ifadesiyle var. Senin verdiğin mealde “tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde” ifadesi var. Aslında bu ifade “Tutmadığı günler kadar başka bir zaman tutsunlar” diye de çevrilebilirdi. Bu orijinal metne daha yakın bir çeviri olur. İkinci çeviride bir tane çoğul günler ifadesi olmuş olur. Zaten Da vinci de Arapça orijinalinin Latince harflerle yazılışını vermiş . Oradan da kontrol edebilirsin.
hoxha
Arkadaşlar Bu son tablo tamammıdır? başka unutulan, ordan oraya yer değişecek gün sayısı kaldımı? yeni elemeler durumunda kontenjandan bu listeye girebilecek kelimeler de varsa onları da yazın bir zahmet..
Sonuç Mucizeviyse.. yarından itibaren ibadete başlayayım...

Ella Tarık suresi ile ilgili Tefsirinin son hali ne durumda?

atılgan suyun nerden çıktığını tarif ettiğin tefsirin?
Gauss
Ella

272 —– 45:27'yi 272 —– 45:17 diye degistir diyecektim, zaten yapmissin.

Evet, Kuran'da 365 tane tekil gun var. Yani iddian dogrudur.
Bu "gercek" uzerine yapilacak yorumlar ise kisiseldir, subjektif olmaya yatkindir.

Acikcasi, bu sonucu beklemiyordum.
Da Vinci
@ella

sana birkaç soru.

1. kuranda saat kelimesi kaç kere geçiyor? tekil çoğul olarak ayırırsan sevinirim.

2. kuranda gezegen kelimesi kaç kere geçiyor?
ella
Merhaba Da Vinci,

Da Vinci Yazdı

1. kuranda saat kelimesi kaç kere geçiyor? tekil çoğul olarak ayırırsan sevinirim.Saat kelimesi Kuranda hep tekil olarak geçmiş. Toplam 48 sefer. İki farklı versiyonu var.

Herhangi bir saat anlamına (saat): 7-34, 9-117, 10-45, 10-49, 16- 61, 30- 55, 34- 30, 46- 35

Belli bir saat (kıyamet saatti anlamında) ( essaat) : 6-31, 6-40, 7-187, 12-107, 15-85, 16-77, 18-21, 18-36, 19-75, 20-15, 21-49, 22-1, 22-7, 22-55, 25-11 ( iki defa), 30-12, 30-14, 30-55, 31-34, 33-63 ( iki defa), 34-3, 40-46, 40-59, 41-47, 41-50, 42-17, 42-18, 43-61, 43-66, 43-85, 45-27, 45-32 ( iki defa), 47-18, 54-1, 54-46, ( iki defa) 79-42

Da Vinci Yazdı:
2. kuranda gezegen kelimesi kaç kere geçiyor?


Gezegen kelimesi Kuran’da toplam 5 sefer geçiyor. Bazı meallerde bu kelime yıldız diye tercüme edilse de, Necm kelimesinin karşılığı yıldız, kevkeben kelimesi ise gezegen anlamına gelir.
Tekil Gezegen (kevkeben) 24-35, 6-76, 12-4
Çoğul Gezegenler (Kevakib) 37-6, 82-2

Umarım bunların listesinde bir hata yapmamışımdır.

Merhaba Hoxha,
O konuda değişen bir şey yok. Bu forumda da, sitede de düşüncelerimi yazmıştım. O yazıyı tekrar buraya asarak forumu meşgul etmek istemiyorum. Merak edenler aşağıdaki adresten “ insan neyden yaratılmıştır” başlığından okuyabilir.
http://www.kurandaceliskiyoktur.com/
Selamlar

Merhaba Gauss,
Seninle listede anlaştığımıza sevindim. Ayrıca üslubun için sana tekrar teşekkür etmek istiyorum. Benim ile ayrı düşüncelere sahip olsan da hakaret etmeyi seçmeyip, yazdıklarımı sorguladın ve eleştiriler getirdin. Sen araştırırken gösterdiğin titizliği, ben ayetlerin listesini yaparken göstermedim ve birkaç yerde yanlışlıklar yaptım. Bunun için kusura bakma, senden araştırma yaparken nasıl titiz olunur onu öğrendim.

Ben bu forumda bu listeyi verme amacım, bu listenin çok fazla tartışma konusu olması ve ortaya tam bir liste konmaması. Bu listeye vererek bu tartışmayı bitirmek istedim.
Bu kelime tekrarlarıyla ilgili aslında farklı kelimelerle ilgili farklı listeler de var. Teker teker burada yazmak vakit alır herhalde. Ben bu konuda arkadaşları düşünmeye ve araştırmaya davet etmek istiyorum.
Bir arkadaş bana bu konuda eleştiri getirirken 4 sene de bir yıllar 366 gün olur o ne olacak peki diye sordu. Şimdi ortadaki ilginçliği görmek ve olayı objektif olarak değerlendirmek bence çok önemli, Kuran’da gün kelimesi 365 sefer, günler kelimesi 30 sefer ay kelimesi 12 sefer geçecek, bunun üstüne daha bir çok kelime tekrar sayıları ilginç bir şekilde eşit sayıda geçecek ( bunun listesini yine bu adresteki matematiksel mucizeler başlığında okuyabilirsiniz) Ayrıca Kuran’da bir 19 sistemi olacak ( Bu konuda da araştırma yapmak isteyen arkadaşlar bu adresten “üzerinde 19 var” kitabını okuyabilir. http://19.org/?kitaplar ) ve bunları görmezlikten gelip bunlara "artık yıl var dört yılda bir bir yıl 366 gün oluyor" diye kulp bulmaya çalışacak.
Kuran’a belli bir bakış açısıyla değil de objektif bir şekilde yaklaşılması bence çok önemli. Geleneksel din anlayışının tabi ki bir çok olumsuzlukları var, bunların bir çoğunu ben de eleştiriyorum, hatta bazılarından iğreniyorum. Fakat Kuran ile hurafelerin birbirinden ayrılması bu noktada çok önemli. Bir çok eleştiride İslam dini eleştirilirken, Kuran dışı hurafeler eleştiri konusu yapılıyor ve bu hatalar İslam’a mal ediliyor. Umarım herkes samimi bir bakış açısıyla, bir kulp bulmak amacıyla değil, doğru ulaşmak amacıyla yaklaşır. Kuran'daki din ile hurafelerdeki din arasındaki ayrımı gözetir. ( Kuran'daki dini anlatan, "Kurandaki din" kitabını www.kurandaceliskiyoktur.com/ adresinden kitaplar bölümünden indirebilirsiniz)
Kuran’da da dendiği gibi “ Dileyen Rabbine bir yol bulur.”
Da Vinci
QUOTE(ella @ Nov 22 2005, 03:27 AM)
Merhaba Da Vinci,

Da Vinci Yazdı

1. kuranda saat kelimesi kaç kere geçiyor? tekil çoğul olarak ayırırsan sevinirim.

Saat kelimesi Kuranda hep tekil olarak geçmiş. Toplam 48 sefer.  İki farklı versiyonu var. 

Herhangi bir saat anlamına (saat): 7-34, 9-117, 10-45, 10-49, 16- 61, 30- 55, 34- 30, 46- 35

Belli bir saat (kıyamet saatti anlamında) ( essaat) : 6-31, 6-40, 7-187, 12-107,  15-85, 16-77, 18-21, 18-36, 19-75, 20-15, 21-49, 22-1, 22-7, 22-55, 25-11 ( iki defa), 30-12, 30-14, 30-55, 31-34, 33-63 ( iki defa), 34-3, 40-46, 40-59, 41-47, 41-50, 42-17, 42-18, 43-61, 43-66, 43-85, 45-27, 45-32 ( iki defa), 47-18, 54-1, 54-46, ( iki defa) 79-42

Da Vinci Yazdı:
2. kuranda gezegen kelimesi kaç kere geçiyor?


Gezegen kelimesi Kuran’da toplam 5 sefer geçiyor. Bazı meallerde bu kelime yıldız diye tercüme edilse de, Necm kelimesinin karşılığı yıldız, kevkeben kelimesi ise gezegen anlamına gelir.
Tekil Gezegen (kevkeben) 24-35, 6-76, 12-4
Çoğul Gezegenler (Kevakib) 37-6, 82-2

Umarım bunların listesinde bir hata yapmamışımdır.

sence bunlar neden bir anlam ifade etmiyor? bunlardan yola çıkarak mesela bir günün aslında 48 saat olduğunu veya güneş sisteminde toplam 5 gezegen olduğunu iddia etmiyorsun da 365 tane gün olunca bak bunun bir anlamı var diyosun? bir şeyde bir anlam varsa ona benzeyen diğer şeylerde de anlam olması gerekmez mi?
Gauss
QUOTE
Merhaba Gauss,
Seninle listede anlaştığımıza sevindim. Ayrıca üslubun için sana tekrar teşekkür etmek istiyorum. Benim ile ayrı düşüncelere sahip olsan da hakaret etmeyi seçmeyip, yazdıklarımı sorguladın ve eleştiriler getirdin. Sen araştırırken gösterdiğin titizliği, ben ayetlerin listesini yaparken göstermedim ve birkaç yerde yanlışlıklar yaptım. Bunun için kusura bakma, senden araştırma yaparken nasıl titiz olunur onu öğrendim.Estagfurullah. Sinanabilir, yanlislanabilir bir iddia ortaya attin. Ben de skeptizmin geregini yerine getirdim. Bunu yaparken de notr bir uslup kullandim.

Tevrattan sifre cozup gelecekten haber verdigini iddia eden adamlarla dalga gecmek icin Moby Dick kitabindan Lady Diana'nin olecegine dair bilgiler cikaran bir adamin programini izlemistim. Sen de izlersen bakis acin degisir belki bu tur "mucizelere". Kibleye dogru secdeye varmis adam gorunumundeki agacla Kuran'da 365 tane yevm olmasi arasinda bir fark yok bence.
nonconformist
ilk olarak bir kac ileti onceki bilincsiz cikisim icin uzgunum. 365 30 ve 12 rakamlari gercekten ilginc itiraf etmeliyim. ne var ki, arap kulturuyle icice olan islam kitabinda bir hristiyan takvim sisteminin ogelerinin kodlanmis olmasi da en az bu rakamlar kadar dusundurucudur. bir diger onemli nokta da kuranin "tam" olmamasi ve bunun kendi icinde gecmesi.

hep sunu savundum ve oznel olmadigini iddia ediyorum ki, islamin kurani global olmaliydi cunku varsayilan tanrisi evreni kapsadigini iddia ediyor. oysa kuran, birakin global olmayi donemin arap kulturunun uzantisindan baska birsey ifade etmiyor. gunumuzde hickimsenin bir isine yaramamasi da bu yuzden. tabularini muhafaza edip dua ve ibadet ile kendini rahatlatmaktan baska.

kurandaki nuh tufani gibi hikayelere inananlar ayni kitapta neden kar-buz kelimelerinin gecmedigini, neden aya gunese gore ibadet zamanlari duzenlendigini sorguluyorlar mi ? kitabin yazildigi bolgenin col olmasi, ancak gunumuz teknolojisiyle ortaya cikarilabilen rakamsal mucizeler iceren bir kitapta basit bir saat duzenegi, gunes sistemi takvimi ogretilmeyisi ne anlama geliyor peki ?
agnostic80
Bazı ateistler Kur'an'da 365 gün geçtiğini kabul etmiş..

Ben hala anlayabilmiş değilim..ELLA HERKESE CEVAP VERMİŞSİN BENİ GÖRMEZDEN GELMİŞSİN..Şu yazdıklarıma ve gösterdiğim kaynağa bir bakıver de yorum yap ne olur?
"Günler" de çoğu olarak 27 kere geçiyor 30 değil?!? Günleri de tekil olarak sayarsak 445 tane net var...

Bu bilgiler yanlış mı? şu verdiğim kaynağa bakıver de nerede yanlışlık yapmışlar bildir ben de onlara bir bildireyim ne sonuç çıkacak gerçekten merak ettim kim nerede hata yapıyor?
Mehmetcem
Agnostic;

Senin verdiğin linki Edip Yuksel çok detaylı bir biçimde çürütmüş:

http://www.yuksel.org/e/religion/365days.htm

Ayrıca verdiğin linkte yazan "Lomax" Kur'an'da tekil olarak 365 gün geçtiğini kabul etmiş hatta müslüman olduğu ile ilgili söylentiler dahi var...

Bakın şu işe ki Kur'an mucizeleri ateistleri bile DİZ ÇÖKTÜRÜYOR...Ateistler bile kabul etmek zorunda kalıyor yukarıdaki mesajlarda görüleceği gibi......Bütün ateistlere ÖMER ÇELAKIL okumalarını tavsiye ediyorum..Benzer mucizeler o kitapta bol bol kanıtlarıyla var ve bugüne kadar TEK BİR KİŞİ çürütemedi Ömer Çelakıl'ı...

Saygılar;
orhan11
""Bakın şu işe ki Kur'an mucizeleri ateistleri bile DİZ ÇÖKTÜRÜYOR...Ateistler bile kabul etmek zorunda kalıyor yukarıdaki mesajlarda görüleceği gibi""

Yok yahu!!! Kim kabul etmis? Kim onaylamis? Bos versene sen... Bunlar sahtekarlik urunu hesaplamalardir... Yalandir... Kabul eden falan yoktur.. Bu sarlatanliklara cevap vermekten biktigimizdandir susmamiz... Her onune gelen ayni seyleri getirir durur...

Ayrica bize Omer Celakil denen soytariyi okumamizi onermissin... Sen Celakil'a soyle, gelsin o Ateistforum'u okusun... Belki uc bes sey ogrenir...
Mehmetcem
Sayın oğuz;

Yukarıdaki mesajları okursanız birkaç ateistin de incelemeleri sonucu Kur'an'da tekil olarak sadece "gün" sözünün 365 defa geçtiğini çoğul olarak "günler" sözünün 30 defa ve Ay sözünün de 12 defa geçtiğini kabul ettiklerini görürsünüz...

Ayrıca Ömer çelakıl pek çok programa katıldı onu eleştirmeye çalışanlar oldu ama cevaplarını aldılar daha kimse Ömer çelakıl'ın iddialarını çürütebilmiş değil...
CultureClub
Adamlar site kurmuşlar,kuran da çelişki yoktur diye.Kuran en büyük çelişkilerle doludur,görmemek için insanın kör veya inançlı olması gerekiyor!Ella da zaten uzun yazısını öyle bir bitirmiş ki ne yazdığının farkında değil,şöyle demiş:

Kuran’da da dendiği gibi “ Dileyen Rabbine bir yol bulur.”


Zaten sorun da burda,olmayan yolları yol sanıyorsunuz,yol açmaya bulmaya çalışıyorsunuz,ama girdiğiniz yol çıkmaz sokak.Kuran da mucize,şifre arayanlar kuran a ateistlerden daha düşman olduklarının farkında değiller,islamın sonunu onlar getirecek.
Gauss
QUOTE(Mehmetcem @ Nov 24 2005, 08:26 AM)
Bakın şu işe ki  Kur'an  mucizeleri  ateistleri  bile  DİZ  ÇÖKTÜRÜYOR...Ateistler  bile  kabul etmek  zorunda  kalıyor  yukarıdaki  mesajlarda  görüleceği gibi
*Kimsenin diz miz coktugu yok. Ben sadece Ella'nin iddiasini dogruladim. Cunku dogruydu. Herhalde Islam gibi bir dini Kuran'da 365 tane gun geciyor diye benimseyecek halim yok.

Islam ben Kuran'da 365 tane gun oldugunu dogrulamamdan once de ilkel bir Arap diniydi, simdi de oyle.
Emre_1974tr
Sevgili Ella'nın diğer matematiksel mucizeleri de sunduğu yazısı:

http://www.kurandaceliskiyoktur.com/?p=74#comments

Selamlar.
Mehmetcem
Peki Kur'an'da "gün" kelimesinin 365 defa geçtiğini günler kelimesinin 30 ve ay kelimesinin de 12 defa geçtiğini doğruladınız...

Bunlar nasıl tesadüf olabilir? tesadüf sınırlarını zorlamıyor mu? Tesadüf değilse nedir?

Ayrıca sırf gün/günler de değil

Kadın 23 kere
Erkek 23 kere

Toprak (Turabun) 17 kere
Nutfe ( Nutfun) 12 kere
Embriyon ( alak) 6 kere
Bir çiğnemlik et (Medaa) 3 kere
Kemik (İzamun) 15 kere
Et (Lehmun) 12 kere
Toplam 65

Bitki 26 kere
Ağaç 26 kere

Ceza 117 kere
Affetmek 234 kere ( 117’nin 2 katı)

Dedi 332 Kere
Dediler 332 kere

Dünya 115 kere
Ahiret 115 kere

İman 25 kere
Küfür 25 kere

Şeytan 88 kere
Melek 88 kere

Cennet 77 kere
Cehennem 77 kere

Zekat 32 kere
Bereket 32 kere

Yaz+sıcak 5 kere
Kış +soğuk 5 kere

Akletmek 49 kere
Nur 49 kere

Dil 50 kere
Vaaz 50 kere

Sevgi 88 kere
İtaat 88 kere

Musibet 75 kere
Şükür 75 kere

Doğru yol 79 kere
Rahmet 79 kere

Sıkıntı 13 kere
Huzur 13 kere

Hıyanet 16 kere
Habis 16 kere


Bunların hepsi birden tesadüf(!) mü?
orhan11
Birak bu isleri 19'cu cocuk... senin bu mavallarin 19.org'da soker burada degil...

Sen bu matematiksel soytariliklari birak da, Edip abine sor bakalim; Tevbe Sure'sinin son iki Ayet'ini neden cikartip, yok sayiyor...
Mehmetcem
"19 mucizesi"ne şahsen inanmıyorum o nedenle beni ilgilendirmiyor..

Benim ilgilendiğim yukarıdaki mucizevi kelime tekrarları...
orhan11
Listesi verilmis kelime tekrarlarinin gercekle uzaktan yakindan iliskisi yoktur. Rakamlar sarlatanlik urunudur..

Zaten Ayet sayisi bile net bir sekilde bilinmeyen Kuran denen ilkel kitapta mucizevi hic bir sey yoktur... Arayan da, dogru sanip pesine dusen de ahmaktir...
met_1969
QUOTE("Ella")
Bir arkadaş bana bu konuda eleştiri getirirken 4 sene de bir yıllar 366 gün olur o ne olacak peki diye sordu. Şimdi ortadaki ilginçliği görmek ve olayı objektif olarak değerlendirmek bence çok önemli, Kuran’da gün kelimesi 365 sefer, günler kelimesi 30 sefer ay kelimesi 12 sefer geçecek, bunun üstüne daha bir çok kelime tekrar sayıları ilginç bir şekilde eşit sayıda geçecek ( bunun listesini yine bu adresteki matematiksel mucizeler başlığında okuyabilirsiniz)


Ella sana anlayabilmen için tekrar anlatayım.

Gün ve yıllar fiziksel olarak sabit degerler degildir.
Şu aralar 1 yıl = 365.2425 gündür. Her zaman böyle degildi ve her zaman böyle olmayacak. Çünkü atomik saatler kullanılmaya başlayınca şu farkedildi, ayın etkisiyle her yıl dünyanın kendi çevresinde dönüşü 1 saniye yavaşlıyor.

Bakınız:
http://www.badastronomy.com/bad/misc/tides.html
http://maia.usno.navy.mil/eo/leapsec.html

Yani bundan yaklaşık 86400 yıl sonra dünyanın güneş çevresinde dönmesi 364 güne düşecek. 864.000 yıl sonra ise 354 gün olacak ve gün gelecek ayın dünya çevresinde dönme süresiye, kendi çevresinde dönme süresi eşitlenecek. Yani 1 yıl 13-14 gün olacak, tabii daha önce güneşin yakıtı bitebilir.

Demek istedigim o ki, kendini boşuna paralıyorsun.
Bu 365, 30 ve 12 gibi rakamlar geçmişte böyle olmadıgı gibi, yarın da böyle kalmayacak. Eger allah bunları kuranda belirtmişse, astronomi konusunda karacahil oldugunu söylemek gerekiyor smile.gif

Gördügün gibi ben objektif ve bilimselim, sen yine bilmedigin konulara girip, herşeyi eline yüzüne bulaştırıyorsun.
Emre_1974tr
Sevgili Met,şöyle düşün.

İnsan Kuran ineli hep bu sürelerde yılı ve ayı yaşadı.Yani 365 gün,12 ay.

Ve insanlar bu zamandan başkasını göremeden dünyadaki serüvenleri sonlanacak.Yani 86.400 yıl sonrasını göremiyecekler .

Bunun dışında başka gezegenlerde yıl farklı olduğu gibi bir uzay gemisinde yaşarsan yıl diye de birşey kalmaz.Ve bu matematiksel mucizeden ,insanların dünyayı mekan tutmaya devam edeceğini de çıkartabiliriz.

Ya da dünyadan ayrı bir gezegende yaşayacak seviyeye gelemiyeceğini,büyük savaşlar ,insanlığın sonunun gelmesi gibi sebeplerden dolayı toplu göçe(başka gezegene) imkan bulamayacağını ........

Yüce Rabbimiz tüm zamanların özelliğini kusursuz bir şekilde biliyor.Zaten zamanı-yılları yaratan da O .

Ayrıca Kuran'da zamanın göreceliğini belirten ayet örneklerini bile görebilirsin.Tıpkı yukarıdaki mucizeler gibi..

Selamlar.
Bu basit görünüm sadece metinlerden oluşur. Resim ve Daha Fazla Bilgi Görmek İçin Forumun Normal Haline Geçmeniz GerekmektedirBuraya Tıklayın.