Jump to content

Muhammed Yaşamadı İse!

Recommended Posts

Bazılarımız için (öncelikle benim için) biraz zor olacak ama.................

Sanırım bu konuyu tartışmanın zamanı geldi...

Muhammed'in yaşamamış olabileceği ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Bir an için Muhammed'in yaşamadığını, Kur'an, Muhammed ve İslam'ın Hristiyan dünyasını bile derin bir şekilde etkileyen, Arap mitolojisinin ürünü olduklarını kabul edelim...

Bu kabulden sonra İslam'ı, kitabını ve peygamberini ilerde nasıl eleştireceğiz?

Şimdiye kadar yapılan eleştirilerin durumu ne olacak?

Bu konuda ne düşünüyorsunuz?...

Selamlar..

HACI

Sitelerde Paylaş
  • İleti 97
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

İyi de ne alaka..Biz allaha da eleştiri de bulunuyoruz.Olmadığı halde.Sınav sistemini,yok sıfatlarını bilmemnelerini eleştiriyoruz.Var diye mi yapıyoruz bunları?Yoksa iddilara cevap vermek için mi?Muhammed adlı adamla da ilgili bugüne kadar gelen iddialar belli..Buna inananlar belli..Bizim eleştirilerde bu iddialaradır..Olmuş,olmamış bence çok önemli değil..Mesele şuanki anlatılan olaylar ve bunlara inananlar..

Sitelerde Paylaş

Muhammed yasamis yada yasamamis, muhim olan Muhammed diye bir sahsiyetin 1 milyar insan tarafindan kabullenilip , lider olarak deger verilmesidir. Muhammedin yasamis yada yasamamis olmasi beni hic ilgilendirmez.

Islam fikihinin uydurdugu buyuk bir kismininda gercek oldugu hadisler, Kuran denen kitap ve bu Kurandaki Muhammed denen kisinin gunlugu.

Bir sahsiyet var , pedofil, sahtekar, yalanci, kopyeci, sizofrenik davranislari var vs.... iste bu sahis Muslumanlar tarafindan kutsal ilan ediliyor, demis yada dememis hersey kabulediliyor.

Eger yasamamis olsa , Kurani, islami elestiremiyecegizmi? Neden? Elestiriler Muhammedemi yoksa Islami fikirleremi? Islam dunyasi zaten Muhammed diye biri yoktu dese Islam biter.

Sitelerde Paylaş

Bir an için Muhammed'in yaşamadığını, Kur'an, Muhammed ve İslam'ın Hristiyan dünyasını bile derin bir şekilde etkileyen, Arap mitolojisinin ürünü olduklarını kabul edelim...

Selamlar..

HACI

Bu çok korkunç olur gibi geliyor bana.

Birkaç gündür bununla ilgili açılmış iki konuyu ve her bir iletiyi defalarca okudum...

İki uçlu durum bu.

Bir tarafı, bizlerin yaptığı, söylediği ve iddia ettiği herşey havada kalacak.

Olmayan biri hakkında boşu boşuna kafa patlatmış olacağız..

Dİğer tarafı da, inanırlar Muhammed'in yaşamamış olduğunu kabul etmeyeceğinden ve İslam devam edecek olduğundan birşey değişmemiş olacak..

Bizi asıl ilgilendiren bu mu, buna karar vermek zorunda kalacağız.

İslam'ı ve Muhammed'i değil, onların inancını eletireceğiz sadece.

Tüm argümanlar değişecek...

Fakat tüm bunlar Muhammed'in aslında bir hayal ürünü kişilik olduğu gerçeğini kabullenmemizi etkilemeyecek.

Tabii eğer öyleyse, yani yaşamamışsa..

Sitelerde Paylaş
İyi de ne alaka..Biz allaha da eleştiri de bulunuyoruz.Olmadığı halde.Sınav sistemini,yok sıfatlarını bilmemnelerini eleştiriyoruz.Var diye mi yapıyoruz bunları?Yoksa iddilara cevap vermek için mi?Muhammed adlı adamla da ilgili bugüne kadar gelen iddialar belli..Buna inananlar belli..Bizim eleştirilerde bu iddialaradır..Olmuş,olmamış bence çok önemli değil..Mesele şuanki anlatılan olaylar ve bunlara inananlar..

O kadar basit değil.....

Her hangi bir şeyi eleştirmek istiyorsanız, mümkün olduğu kadar spesifik olmak zorundasınız.....

Aksi takdirde yalnız başarısız olmazsınız. Aynı zamanda saçmalarsınız..

Mitolojik bir karakteri eleştirmekle, yaşamış olduğuna inandığınız bir karakteri eleştirmek aynı şeyler değildir.

Jupiteri eleştirmezsiniz.

Yalnız onun simgelediği değerleri eleştirebilirsiniz.

Muhammed yaşamadı ise, mitolojik bir karakter olarak karşımıza çıkmaktadır.

Onu eleştirmek aptallıktır. İdiotluktur. Saçmalamaktır.

Jupiteri eleştirmekle özdeştir.

Muhammed'in yaşamamış olması ciddi bir olasalıktır.

Bu konuda karar vermemiz gerekiyor arkadaşlar..

Bu basit bir sorun değildir...

HACI

Sitelerde Paylaş

Muhammedin yaşamaması neyi değiştirir anlamıyorum.

Ortada yaşadığını söyleyenler var ve o yaşadığını söyleyenlerin görüşleri.

Bizim eleştirimiz işte bu görüşlerdir.

Birisi zeus adında bir tanrıya inanıyorda onunda bir elçisi olduğuna ve bu elcinin çok olağan üstü güçleri olduğu gibi savlar ile gelerek, bize bir şeyler anlatmaya çalışıyorsa, biz böyle bir elçi yaşamadığı için onun bu söylediklerini eleştiremezmiyiz?

Veya birileri süperman yaşadığını söyleyerek onun hakkında birşeyler anlatıyorsa bizlerde onların anlattığı bu saçmalıkları o süpermen gerçekte yaşamadı diye eleştiremezmiyiz?

Muhammedin yaşayıp yaşamadığı çok önemli değil ortada onun yaşadığı var sayılarak üretilmiş bir sürü görüşler var biz bunları eleştiriyoruz.

Sitelerde Paylaş

Ha şöyle bir tarafı olabilirMesela Sexy Huri onunla ilgili derin araştırmalar yapıyor,iddialarda bulunuyor,hastalığına kadar söylüyor..Onun açısından saçmalamak olabilir öyle bir durum varsa..Ama genel olarak,burada iddialara verilen cevaplar var..Mesela Muhammed 9 yaşında kızla evlenmiş die hadis gelmiş,biz de vay sapık diyoruz..Yaşamamışsa yaşamamış,biz bugüne kadar gelen söylentilere,yazılanlara göre yorum yapıyoruz..Ben bizi bağlayacak birşey göremiyorum..

Sitelerde Paylaş

bir müslüman muhammedin yaşamadığını asla kabul etmeyeceği için

var olduğunu farzedip muhammed üzerinden islamı eleştirmeye devam edeceğiz.

önceden de belirttiğim gibi önemli olan muahmmedin neyi temsil ettiği.

zaten ben hep şunu düşünmüşümdür:

muhammed belki gerçekten iyi niyetli olarak ortaya çıkmış, arapları ıslaha çalışmış biri olabilir pekala.

çok küçük bir olasılık ama bu olasılık yaşamamış olmasından daha az olası değil bence..

çünkü elimizde islamın kendi kaynaklarından başka hiç birşey yok.

çeşitli siyasi sebeplerle sitematik şekilde hadisler uydurulduğunu çok iyi biliyoruz.

kuranın ilk hali de ortada yok.

ilk kopyanın esas alınarak yazıldığı söylenen kopyalar bile ortada yok.

emeviler kendi yaptıkları rezilliklere kılıf bulabilmek için kuran va hadislerle oynamış olabilirler.

aha bunlar dine uygun, anormal birşey yapmıyoruz gibi.

sonrasında emevilerin son döneminde ve abbasilerin ilk dönemlerinde ard arda hadis ve siyer kitapları çıkıyor ortaya.

emevilerin islamı egemenliklerini dayatmak için başarıyla kullandıklarını biliyoruz.

zaten bu adamların samimiyetleri peygamber soyuna yaptıklarından bellidir.

bizim ilk dönem islam tarihi sandığımız şey o döneme ait bir kısım düzmece hikayelerden ibaret olabilir. ;)

sevgiler...

Sitelerde Paylaş
Muhammedin yaşamaması neyi değiştirir anlamıyorum.

Ortada yaşadığını söyleyenler var ve o yaşadığını söyleyenlerin görüşleri.

Bizim eleştirimiz işte bu görüşlerdir.

Birisi zeus adında bir tanrıya inanıyorda onunda bir elçisi olduğuna ve bu elcinin çok olağan üstü güçleri olduğu gibi savlar ile gelerek, bize bir şeyler anlatmaya çalışıyorsa, biz böyle bir elçi yaşamadığı için onun bu söylediklerini eleştiremezmiyiz?

Veya birileri süperman yaşadığını söyleyerek onun hakkında birşeyler anlatıyorsa bizlerde onların anlattığı bu saçmalıkları o süpermen gerçekte yaşamadı diye eleştiremezmiyiz?

Muhammedin yaşayıp yaşamadığı çok önemli değil ortada onun yaşadığı var sayılarak üretilmiş bir sürü görüşler var biz bunları eleştiriyoruz.

Buna katılmıyorum..

Şu anda ulaştığımız aşamada bu konuda kesin bir karar almak zorundayız arkadaşlar..

Bu işin şakası yok......

Muhammed yaşadı mı, yoksa yaşamadı mı?

Bu sorun bizim için to be or not to be olarak özetlenebilir.

Muhammed'in yaşayıp yaşamadığı ateistleri ikiye bölmüş olabilir.

Bundan Muhammed değil, atesitler sorumludur.

Bu konuda kendi ateist çıkarsamalarımızın esiriyiz.

Muhammed'in yaşadığına inanan ateistlerin İslam eleştirisi, Muhammed'in yaşamadığına inanan ateistlerin eleştirisinden farklı olacaktır.

Olmak zorundadır.

Sitelerde Paylaş

Muhammedin kara kasini, kara gozunu, belindeki et parcasini elestirmiyoruzki, Muhammed denen adamin (her ne ise) temsil ettigi dini tumuyle elestiriyoruz. Yani elestiri konusu Islami degerler ve bu degerlerin insanliga verdigi zararlardir. Keske sadece Muhammedi elestirseydik, hic degilse isimizi kolaylastirmis olurduk.

Muhammed 9 yasinda kizla gerdege girdi deniyor, diyen kim? Islam ulemasi.

Iki kadin sahit 1 erkek sahide esittir der, kim diyor Islam ulemasi.

Evlatliginin karisini aldi deniyor, kim diyor Islam ulemasi.

Isanin anasinida cennette kari olarak alacagini soyluyorlar, Kim soyluyor? Islam ulemasi.

Vs

Vs

Simdi bunu yapan kisi yasasa ne yazar yasamasa ne yazar.

Muhim olan nedir peki`?

Muhim olan Kurandaki emirlerin, anlatimlarin yalan oldugunu, asilsiz oldugunu, Insanliga zarar verecegini bizim insanlara anlatmamizdir. Gerisi benim icin havaciva. Isada yasamadi diyorlar.

Sitelerde Paylaş

Bende Muhammedin yaşayıp yaşamadığı ile ilgili konuları okuyunca, yaşamamış olduğunu düşünmeye başladım. Yani belki öyle birisi vardı ama bize anlatıldığı ile oldukça farklı olabilir. Gerçek Muhammed belki bize anlatılanların çoğunu hiç yaşamadı. Kuran ise o kadar şüpheli duruyor ki, belki bir heyet tarafından defalarca yazılıp son halini aldı. Üstelik yedi kıraat mı ne var. Bunlar çok şüphe uyandırıcı şeyler. Buhari nin çok sonra yaşamış biri olması filan az buz bir şey değil. Birileri bizi fena halde yedi galiba.

Sitelerde Paylaş
bir müslüman muhammedin yaşamadığını asla kabul etmeyeceği için

var olduğunu farzedip muhammed üzerinden islamı eleştirmeye devam edeceğiz.

önceden de belirttiğim gibi önemli olan muahmmedin neyi temsil ettiği.

zaten ben hep şunu düşünmüşümdür:

muhammed belki gerçekten iyi niyetli olarak ortaya çıkmış, arapları ıslaha çalışmış biri olabilir pekala.

çok küçük bir olasılık ama bu olasılık yaşamamış olmasından daha az olası değil bence..

çünkü elimizde islamın kendi kaynaklarından başka hiç birşey yok.

çeşitli siyasi sebeplerle sitematik şekilde hadisler uydurulduğunu çok iyi biliyoruz.

kuranın ilk hali de ortada yok.

ilk kopyanın esas alınarak yazıldığı söylenen kopyalar bile ortada yok.

emeviler kendi yaptıkları rezilliklere kılıf bulabilmek için kuran va hadislerle oynamış olabilirler.

aha bunlar dine uygun, anormal birşey yapmıyoruz gibi.

sonrasında emevilerin son döneminde ve abbasilerin ilk dönemlerinde ard arda hadis ve siyer kitapları çıkıyor ortaya.

emevilerin islamı egemenliklerini dayatmak için başarıyla kullandıklarını biliyoruz.

zaten bu adamların samimiyetleri peygamber soyuna yaptıklarından bellidir.

bizim ilk dönem islam tarihi sandığımız şey o döneme ait bir kısım düzmece hikayelerden ibaret olabilir. ;)

sevgiler...

Katılıyorum.

Sitelerde Paylaş
Bende Muhammedin yaşayıp yaşamadığı ile ilgili konuları okuyunca, yaşamamış olduğunu düşünmeye başladım. Yani belki öyle birisi vardı ama bize anlatıldığı ile oldukça farklı olabilir. Gerçek Muhammed belki bize anlatılanların çoğunu hiç yaşamadı. Kuran ise o kadar şüpheli duruyor ki, belki bir heyet tarafından defalarca yazılıp son halini aldı. Üstelik yedi kıraat mı ne var. Bunlar çok şüphe uyandırıcı şeyler. Buhari nin çok sonra yaşamış biri olması filan az buz bir şey değil. Birileri bizi fena halde yedi galiba.

Ben hala yaşamış olduğunu ve Kur'an'ı bizzat yazdığını düşünüyorum.

Yaşamamış olduğuna dair bir kanıt yok.

Yaşadığı ispatlanamıyor diye, yaşamamıştır diyemeyiz.

Başka bir sürü faktör var.

Kur'an Muhammed'in özel yaşamıyla fazlasıyla ilgili, ayetlerin birbirleriyle ilişkisi çok istikrarlı ve tutarlı.

Hadisler bile öyle.

Bizim yakaladığımız ufak ayrıntılar dışında önemli bir çelişki yok.

Birbirinden farklı insanların biraraya gelip ortaya çıkardığı, kollektif çalışma ürünü diyebileceğimiz bir niteliği yok.

Bir tek peygamber ve ona ait bir kitap olmasaydı, bu kadar hızlı yayılamazdı.

Hiçbir toplum bunu bir anda beceremez.

Çok önemli bir itici güç olmalıdır.

Bu da Muhammed'di herhalde..

Bunlar benim düşüncelerim tabii..

Umarım böyledir.

Yoksa Hacı'nın dediği gibi, kendimi bir idiot gibi hissedeceğim...

Sitelerde Paylaş
Ben hala yaşamış olduğunu ve Kur'an'ı bizzat yazdığını düşünüyorum.

Yaşamamış olduğuna dair bir kanıt yok.

Yaşadığı ispatlanamıyor diye, yaşamamıştır diyemeyiz.

Başka bir sürü faktör var.

Kur'an Muhammed'in özel yaşamıyla fazlasıyla ilgili, ayetlerin birbirleriyle ilişkisi çok istikrarlı ve tutarlı.

Hadisler bile öyle.

Bizim yakaladığımız ufak ayrıntılar dışında önemli bir çelişki yok.

Birbirinden farklı insanların biraraya gelip ortaya çıkardığı, kollektif çalışma ürünü diyebileceğimiz bir niteliği yok.

Bir tek peygamber ve ona ait bir kitap olmasaydı, bu kadar hızlı yayılamazdı.

Hiçbir toplum bunu bir anda beceremez.

Çok önemli bir itici güç olmalıdır.

Bu da Muhammed'di herhalde..

Bunlar benim düşüncelerim tabii..

Umarım böyledir.

Yoksa Hacı'nın dediği gibi, kendimi bir idiot gibi hissedeceğim...

Bir çok yerde kaltılıyorum tek nokta hariç ( kuranı vahiy ile yazdı)

Benim takıldığım nokta neden hayatında birleştirmeyip sayfalar halinde bıraktığıdır..

tarihinde Mutmain tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Selamlar..

HACI

Eğer yaşamadığını kabul edecekseniz.

Bundan sonra eleştirelere yine aynı şekilde devam etmeniz saçma olmaz.

Yaşamadığını varsayarak eleştiriye devam ederek kişilere o tarihten kalanların mitolojik ürünler olduğunu anlatmaya çalışmalısınız.

Yani yaşamadığını varsaysanız bile aynı şekilde eleştiriye devam etmeniz abes olmaz.

Siz yaşamadığını kabul etseniz bile karşınızdaki inandığı için yaşayıp yaşaması değilde inandığı şeylerin tutarsız olduğunu ispat etmeniz gerekecektir...

Yani yaşamış veya yaşamış olmamasının tartışmalarda hiçbir önemi yoktur.

Sizin hedefiniz inanılanların tutarsız olduğunu göstermek olmalıdır.

Şimdiye kadar yapılan eleştirilerin durumu ne olacak demişsiniz...

Eğer yaşamadıysa dahi

Şimdiye kadar ki eleştirilerde herhangi bir abeslik yoktur.

Çünki sizin amacınız inanılan şeylerin tutarsızlığını göstermek.

Bu durumda yaşayıp yaşamadığı değil inanılanaların tutarsızlığını göstermek önemlidir.

Selamlar

tarihinde AntiKafir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...