Jump to content

Mekki ve Medeni Ayetlerin Sürpsiz Sonu

Recommended Posts

Son yıllarda İslam ile ilgili konuların hepsi sorgulanıyor ve başka türlü açıklanmaya çalışılıyor.

Bunu ben yapmıyorum.

Batı'nın teologları, tarihçileri yapıyor.

Kur'an neştere yatırıldıktan sonra çok şey değişti.

Biz Kur'an'ı 23 yıl gibi uzun bir zaman dilimi içinde Muhammed'in yazdığını sanardık.

Meğersem yazmamışmış.

Muhammed yaşamış olsa bile Kur'an'ı yazmamışmış.

Bunu da ben değil bu konuda yazılan önemli bir kitap iddia ediyor.

İsmini biliyorsunuz o kitabın.

Şimdiye kadar ezberlemiş olmanız gerekir.

Yine de hatırlatayım.

The Qur'an in its Historical Context.

Bu kitaba göre Kur'an 23 yıl içinde değil, yüzlerce yıl içinde yazılıp derlenen bir yapıt.

Ve inanıldığına göre bir toplumun kollektif bilincinin bir ürünü.

Onu bir toplumun kollektif bilincinin ürünü olarak kabul etmek, birinin yazmasından daha mantıklı.

Çünkü kimse, şizofren değilse, böyle saçma sapan bir kitap yazmaz.

Zaten Kur'an'ı Muhammed'in yazdığına inanıldığı için zavallıyı şizofren olarak nitelendiren çok ateist var.

Ben Muhammed yaşamadı dediğim zaman onların gazabına uğradım.

Hırslarını Muhammed'den alamayınca benden almaya çalıştı o gafillerden bazıları.

Her neyse..

Kur'an'ı Muhammed günlük politikasını yürütmek için yazmadı ise, Kur'an'ı Mekke ve Medine ayetlerinden oluşmuş bir kitap olarak değerlendirmek de çok yanlış. Çok saçma.

Bu durumda Muhammed yaşamış da olsa, bir masal kahramanı da olsa, Mekke ve Medine ayetlerini başka türlü yorumlamak zorunludur.

Bu ayetlerin sonu gelmiştir.

Artık Mekke ve Medine ayetlerinden bahsedilemez.

Evet.. Anlıyorum.

Bana sinir olmanız için bir neden daha ortaya attım.

Amacım sizi eğitmek dediğim zaman da bana tepki gösteriyorsunuz.

Bazılarının biz eğitilmeyecek kadar yaşlıyız dediklerini biliyor muydunuz?

Gerçekten eğitilmeyi reddeden ateistler var aramızda. Kaşarlanmış, beyinleri dumura uğramış, bağnaz ve katı ateistler.İsimleri önemli değil.

Ama size garanti vereyim ki ben onlardan biri değilim.

Ben kendimi hergün eğitiyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu da sizi eğitiyorum anlamına gelmeli..

Değil mi?

Öyle bir anlamı yoksa en azından hep beraber öğreniyoruz demektir.

Hep beraber Paris'e gitmek gibi bir şey olmalı bu.....

Mekki ve Medeni ayetler yoktur arkadaşlar..

Hiç bir zaman da olmamışlardır.

Selamlar..

HACI

Sitelerde Paylaş

düşünce özgürlüğünden bahseden ayetlerle

inanmayanlara hayat hakkı tanımayan onları ikinci sınıf sayan ayetlerin aynı kitapta oluşunu

muhammedin mekke ve medine içinde bulunduğu farklı koşullar ile açıklamak mümkündür.

islama inanmayan fakat islamı tanıyan hemen herkes zaten bu kanaattedir.

peki kollektif bir bilncin ürünü olan bir kitapta bu tarz büyük bir çelişkinin varlığı nasıl izah edilebilir?

örneğin bu sürecin yani kuranın oluşum sürecinin başında ilk araplar barışçı, sonrakiler savaşçı idi denilebilir mi?

öyleyse sonrakiler önceki ayetleri korumaya neden gerek duymuşlardır?

sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Kuran zaten hergun degisiyor ve gunumuze uygun insan haklarina daha yakin bir kitap haline getiriliyor.

Muhammedin yazmi yada yazdirmis oldugu bu kuranin bugunku kada cak ayetli, sureli olduguna inanmiyorum. Sanirim Muhammedin orjinal Kurani 30- yada 40 sayfayi gecmemistir.

Muhammed sonrasi eklemeler ile Kuran gunumuzde cok sureli bir kitap haline gelmistir.

Sitelerde Paylaş

Sn hacı,

Bence siz bu kitaba ödediğiniz 150 $'nin karşılığını alamamanın öfkesi içinde habire ateistlere yükleniyorsunuz .

Bu psikolojiyi iyi bilirim, ben de amazon.com'dan bir sürü kitap getirtip sonra da "ulan ben bu paraları neden ödedim" diye çok düşündüm.

Saygılar ;)

Sitelerde Paylaş
Bence siz bu kitaba ödediğiniz 150 $'nin karşılığını alamamanın öfkesi içinde habire ateistlere yükleniyorsunuz

:lol::lol:

Sevgili Yfln, bu cümleyi cafedeki anketin son mesajına yazmış ama ankette taraflı görünmemek için silmiştim.

Bence de Hacı 150 dolarını değerlendirmek istiyor.

Bir kitap için az para değil.

Hiç olmazsa bir sonuca ulaşsın ki verdiğine değsin.

Şu aşamada eldeki bilgilerle Deha'yı desteklesem de;

Gönlüm Hacı'dan yana.

Sonuçta birşeyler çıkar da, Hacı "Ne oldu kaşarlanmış, beyni dumura uğramış ateistler! Hani yaşamıştı?" der.

Çünkü böyle bir sonuç sanal alemden dışarı taşacak ve müslüman toplumları değilse de İslamcıları sarsacaktır.

Sitelerde Paylaş
Sn hacı,

Bence siz bu kitaba ödediğiniz 150 $'nin karşılığını alamamanın öfkesi içinde habire ateistlere yükleniyorsunuz .

Bu psikolojiyi iyi bilirim, ben de amazon.com'dan bir sürü kitap getirtip sonra da "ulan ben bu paraları neden ödedim" diye çok düşündüm.

Saygılar ;)

Sevgili Yfln, bu cümleyi cafedeki anketin son mesajına yazmış ama ankette taraflı görünmemek için silmiştim.

Gönlüm Hacı'dan yana.

Sonuçta birşeyler çıkar da, Hacı "Ne oldu kaşarlanmış, beyni dumura uğramış ateistler! Hani yaşamıştı?" der.

Çünkü böyle bir sonuç sanal alemden dışarı taşacak ve müslüman toplumları değilse de İslamcıları sarsacaktır.

:D:D

ben bunu hiç düşünmemiştim.

kopan kıyametin sebebi çıktı ortaya. :)

tarihinde murteddd tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gönlüm Hacı'dan yana.

Ben bunu başka bir başlıkta açıklamıştım. İslamın şimdiye kadar karşılaştığı en ciddi karşı tez Muhammed yaşamadı iddiasıdır. Çünkü ya belge ve metaryelleri bilimsel incelemelere açmazlar ve karşı tezi güçlendirirler. Yada açarlar ve gerçekler ortaya çıkar. Gerçekler ortaya çıksın önemli olan o.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Pante,

Hepimizin gönlü o yönde de, tahminden başka birşey yok ne yazık ki. Bu arada, ben de bir kitap yazıyorum, yakında piyasaya çıkıp ortalığı sallayacak. Fiyatı 200 £. Halen ödediğim mortgıç kredileri £ bazında olduğundan fiyatı böyle belirledim :lol:

Sitelerde Paylaş
Olmuşlardır, olmak zorundadırlar..

İddia sahibi ciddi kanıt sunarsa tartışırız..

Oğuz nesini tartışacaksın?

yfln bir önceki iletide durumu açıklamış.

150 dolarlık bir kitabı ben boş yere mi satın aldım sanıyorsunuz?

Ve o kitabın yazarları hayal mi görüyorlar size göre?

İslam yalanlarından ne zaman kurtulacak, gerçekleri göreceksiniz?

Ayetleri Mekki ve Medeni olarak da sınıflandırmak mümkün, Hristiyan ve Musevi kökenli olarak da.....

Kanun hükmünde ayetlerle sosyal ayetler şeklinde ikiye ayırmak da mümkün. Başka türlü sınıflandırmak da.

Kur'an'ın ayetlerinin 23 yıllık gibi uzunca bir süre içinde Muhammed'e indiğini ve Muhammed'in onları aslında kendi günlük politikasını yürütmek için yazdığını ileri sürenler, delil gösterirler.

Kur'an'ı inceleyen teologlar ve ateistler aslında İslam'a hizmet etmişlerdir.

Onlar sayesinde İslam'ın bütün iddiaları yasallaştırılmış ve doğru olarak kabul edilmişlerdir.

Bu acı bir gerçektir.

Eğer Kur'an yüzlerce yıl gibi bir zaman diliminde Arap'ların kollektif bilinci olarak yazılmışsa, Mekke ve Medine ayetleri laf-ı güzaftır.

Kur'an bir mitoloji kitabıdır. Diğer bütün mitolojiler nasıl ortaya çıkmışsa, Kur'an da öyle ortaya çıkmıştır.

Bunun şaşılacak, kabul edilmeyecek bir tarafı yoktur.

Nasıl bir kanıt beklediğinizi merak ediyorum...

Nasıl bir kanıt istediğinizi açıklayabilir misiniz?

Belki gösterilebilir.

Mekki ve Medeni ayetler bazı kabüller üzerine yapılan bir sınıflandırmadır.

Kur'an ayetlerini Muhammed'in yaşadığını ve Medineye hicret ettiğini kabul ederek ikiye ayırmaya teşebbüs etmektir.

Sanki Muhammed'in yaşamı çok iyi biliniyormuş gibi bir tutum sergilenmekte ve ayetler o yaşama uygun bir şekilde ikiye ayrılmaktadırlar.

Barışçıl Mekke ayetleri. Savaşçıl Medine ayetleri...

Ayetlerin bu şekilde sınıflandırılması bilgiyi ve daha da önemlisi, o bilginin doğruluğunu gerektirir.

Ne o bilgi vardır ne de o zamana ait o bilgilerin veya herhangi bir bilginin doğruluğu saptanabilir.

Ama yine de ayetleri keyfi olarak ikiye ayırmak bir sorun oluşturmamalıdır.

Onları ikiye ayırdıktan sonra da Muhammed'in Mekke ve Medine'de farklı davranışlar sergilediği sonucuna varılabilir.

Yani burada araba atların önündedir.

Kur'an'dan hareket ederek, geriye doğru gitmek ve Muhammed'in yaşamını kronolojik olarak oluşturmak mümkündür.

Mekke ve Medine ayetlerinin gerçek olabilmesi için Muhammed'in yaşamış olması yetmemektedir.

Muhammed hem yaşamış olmalıdır, hem Kur'an'ı yazmış olmalıdır, hem de ayetler kendi yaşamının politik yönleri ile de uyumlu olmalıdır.

Ölümünden 300 yıl sonra biyografisi yazılmış birinin belli bir zaman diliminde yaşamının çok iyi bilinmesi ve sonra herşeyin tarihin karanlıklarında kaybolması size şüpheli gelmiyor mu?

Muhammed'in biyografisinde bütün yapılan budur.

Muhammed'in yaşamı ileri bir tarihde yazılmış ve o yaşam geriye doğru uygulanmıştır.

Tabii bir ihtimal daha var..

Batılı bilim adamlarının 7 ve 8'inci yüzyıl Arap uygarlığı için düşündükleri her şey yanlış olabilir.

Arap'lar kısa bir zaman dilimi olan 610-632 yılları arasında aniden uyanarak Muhammed'e Kur'anın inmesi olayını yakından izlemiş ve biyografisini gün be gün kaydetmiş olabilirler. Bu olmayacak bir senaryo değil ama, ayrıca Arap'ların bu sürenin sonunda tekrar ilkel bir yaşama dönmeleri gerekiyor.

Ancak o zaman İslam'ın öğretileri doğru olabilir.

Allah'a inananlar için hiç kuşkusuz bu son senaryo bir gerçektir.

Bazı ateistlerin de bu görüşü paylaşmalarındaki absürdlüğü umarım anlamışsınızdır.

HACI

Sitelerde Paylaş
İslam'ın durumunu yün bir çoraba benzetebiliriz.

Sonunda bir yerden söküldü......

En azından biz ateistler açısından İslam'ın sonunun başlangıcına şahitlik ediyoruz.

Bu çorap söküğü mutlaka ilerleyecektir.

Harun yahya sizin çorabınızı ne hallere getirdi.

Daha acımadıki acımadıki diyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
Kitap fiyatının yüksekliği ile dalga geçmek yerine...

Mekke, Medine tarih sahnesine ilk olarak ne zaman çıktı? sorusunu sormak daha sağlıklı olmaz mıydı?

(Muhammed biyografisindeki bilgileri bir tarafa bırktıktan sonra sorulsun ama.)

Sevgiler

niye aynısını sen de mi satın aldın sevgili dreimalali? :)

Sitelerde Paylaş
Kitap fiyatının yüksekliği ile dalga geçmek yerine...

Mekke, Medine tarih sahnesine ilk olarak ne zaman çıktı? sorusunu sormak daha sağlıklı olmaz mıydı?

(Muhammed biyografisindeki bilgileri bir tarafa bırktıktan sonra sorulsun ama.)

Sevgiler

Bence occam'ın usturasını bu konuda da uygulamak gerek.

Muhammed'in biyografisini tamamen unutmak yerine abartılmış, süslenmiş, çok değişikliğe uğratılmış, bambaşka bir Muhammed yaratılmış, ama yine de tarihsel birtakım gerçekler üzerine kurgulanmış olarak kabul etmek mi, yoksa bu biyografiyi tamamen atıp yeni bir tarih "kurgulamak" mı Mekke ve Medine ayetlerinin farklarını açıklamada daha az sorun yaratır?

Ben Muhammed'in biyografisindeki bilgilerle uyumlu, ama Emevi hanedanının ortaya çıkışı ve Muaviye'nin sikkelerindeki haçla da, 650 veya 715'li yıllara tarihlenebilen Kur'an'larla da, Luxenberg'in çalışması ile de uyumlu bir açıklamanın çok rahatlıkla yapılabileceğine inanıyorum. Sanıyorum Puin ve Ohlig de Muhammed'in yaşamadığını iddia etmekten çok böyle bir çalışma içinde.

Bu tip bir açıklama muhtemelen Muhammed'in hayatı ile ilgili bildiğimiz olumsuz hikayelerin çoğunu çöpe atacak ve o'nu oldukça temize çıkartacak ama bu durum müslüman kardeşlerimizi mutlu edecek şekilde olmayacak gibi görünüyor.

Gönlüm Sn Hacı'dan yana olsa da mantığım Muhammed'in bizlere anlatılanın tamamen tersi, oldukça silik, kolayca kontrol altında tutulabilen ama insanları etkileyebilecek özellikler taşıyan iyi niyetli bir keşiş olduğunu söylüyor.

Sitelerde Paylaş
  • 6 years later...
  • 5 months later...

Kolektif bilinç, Ahzab-53 gibi bir ayeti hangi amaçla oluşturmuştur? Bana son derece kişisel gözüküyor.

53. ey iman edenler! siz zamanını gözetlemeksizin, bir yemeğe davet edilmedikçe, peygamber'in evlerine girmeyin. ancak davet edildiğiniz vakit girin. yemeği yediğinizde hemen dağılın, sohbete dalmayın. çünkü bu hareketiniz peygamber'i üzmekte, fakat o (size bunu söylemekten) utanmaktadır. ama allah, hakkı söylemekten çekinmez...

Sitelerde Paylaş

Kolektif bilinç, Ahzab-53 gibi bir ayeti hangi amaçla oluşturmuştur? Bana son derece kişisel gözüküyor.

53. ey iman edenler! siz zamanını gözetlemeksizin, bir yemeğe davet edilmedikçe, peygamber'in evlerine girmeyin. ancak davet edildiğiniz vakit girin. yemeği yediğinizde hemen dağılın, sohbete dalmayın. çünkü bu hareketiniz peygamber'i üzmekte, fakat o (size bunu söylemekten) utanmaktadır. ama allah, hakkı söylemekten çekinmez...

Bunun Aramice-Süryanice versiyonunu okumak lazım varsa.O dönemde peygamberin hikayesi yavaş yavaş evriliyor ve yayılıyor ve Kuran'a giriyor olabilir.Çünkü Muhammedin hayatına bakarsanız herşey çok olması gerektiği gibi. Bir film çekseniz anca bu kadar olur.Sanki Muhammed başrol oyuncusu ve asla ölmez,hep işler onun istediği gibi gider v.b

Mesela Elmalının Tefsiri diyor ki:

Uhudta Müslümanlar 70 Şehid vermişlerdi.

Bedir'de ise Müşrik ordusu 70 esir 70 ölü verdi.

Sizce sayıların bu kadar küsüratsız ve aynı olması bu hikayenin uyduruk olmasına delil değil midir?70 ÖLÜ ve 70 Ölü 70 Esir

Niye hepsi aynı şiir gibi sayılar sanki özellikle seçilmiş :)

71 70 değil 69 70 75 değil

70 70 70 :)

Sanarsın 60 60 60 eşkenar üçgen :)

İslam Tarihi bu sayılarla dolu ve uyduruk olduğuna kanıt deği mi bu tarihin?

tarihinde aykırıteolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...