Jump to content

Altın İle İlgili Sorular

Recommended Posts

Bu onun fikri..

Sen o konuda bir fikir mi beyan etmiştin ki iletini arıyorsun?

Ne yazdığını hatırlıyor musun?

Hatırlıyorum, abbooov dedim mesajını alıntılayıp, nedenini sordu, ben de merkantilizm dediği dönem ne zaman biliyor musun ve altın-kredi kartı gibi bir ilişkiyi neye dayanarak kurdun diye 2 soru sordum. Ha altının para olarak ilk olarak 16. yüzyılda kullanıldığını düşünüyorsanız ve bunu bilimsel bulduysanız no comment.

Sitelerde Paylaş

Altında 79 proton ve bir o kadar elektron var.

Elektron sayısı arttıkça atomun fiziksel yapısı da değişiyor.

İlk yörüngedeki elektronların hızı ışık hızının yarısını geçiyor. Bu relativistik bir hız..

Elektronların hızı arttıkça relativistik kütleleri de artıyor ve atom daha kompakt bir yapı kazanıyor.

Kütlesi artan elektronlar çekirdeğe daha çok yaklaşıyor..

Yani elektronların yörüngesi relativistik olarak kontraksiyona uğruyor.

Hızından dolayı elektronun kütlesi artınca yörüngenin çapı ve sürekli angüler momentumu da ona parelel bir şekilde azalıyor..

Aslında bütün olay quantum effect... Quantum dünyasında herşey farklı ve insan duygu ve mantığı ile bağdaşmıyor.

Ama bu orada bir kural yok anlamına gelmemeli. Orada da müthiş bir düzen ve uyulan yasalar var....

Proton ve nötron sayısından dolayı çekirdek büyüyüp, ona eşlik eden elektron sayısı çoğalınca ilginç bir quantum effect devreye giriyor ve atomun çapı küçülüyor. Elektronların yörüngelerindeki hareketleri hızlanıyor ve o hareketin neden olduğu kütle artımı atomun yeniden yapılanmasına neden oluyor.

Hidrojen atomunda tek bir proton ve elektron var. Bu elektronun dönme hızı ışık hızının 1/137'si kadar. Elektron sayısı arttıkça hızı da artıyor. Buna parelel olarak atomun kazanacağı nitelikler de değişiyor. Altında ilk yörüngedeki elektronların ışık hızının 2/3'ü kadar olduğu hesaplanmış. Artık ben bu konudaki bir yayının yalancısıyım. Bu gerçekten relativistik bir etki..

Sitelerde Paylaş

Böylece kuantum dünyanın makro yapıyı nasıl etkilediğini daha iyi anladım. Gerçekten çok ilginç bir açıklaması varmış. Altın atomlarının elektron sayıları ve konumları gereği onu çapının küçük olmaya zorlanması ve onun kompakt olmasını sağlaması çok kayda değer bir durum.

Sitelerde Paylaş

Hacı bir şey sormak istiyorum.

Aşagı yukarı 79 elektron ve proton demişsin. Sayı farklı da olabilir. O halde laboratuvar ortamında altını üretmek mümkün degil mi. Modern simya yani.

Bilim bu kadar ilerledigine göre altını oluşturmak mümkün olabilir mi acaba.

saygılarımla

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...