Jump to content

Deistlerin inancına göre ahiret varmıdır ?

Recommended Posts

• İleti 101
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Öncelikle şunu söylemek gerek ki bütün deistler için ''tek bir inanç'' gibi bir olgu bulunmamaktadır..

Her deist kendi düşüncelerine paralel olarak hayatını yaşar.Namaz kılan deistlerin varlığı bile bilinmektedir.((Hatta ilk dönemlerimde bende kılıyordum :) ))

Dolayısıyla her deist için mutlak bir inanç söz konusu değildir--özellikle metafizik konularda...

Bir deist için ,Ahiret diye nitelendirilen öteki yaşamda aslında deistlerin Tanrıya inanmaları sonucunda kendini ifa etmiştir.((Bir zorunluluktur diyebiliriz))

Tanrıya inanan her insan öyle ya da böyle öteki yaşama inanır..

Ancak öteki yaşama yönelik tahminlerin tamamı her deistte değişiklik gösterir..

Mükafat ve ceza sisteminin şekli,Tanrının vasıfları,inanan ve inanmayanların öteki taraftaki durumu v.s gibi konular deist olan bireyin kendi düşünce yapısına göre şekillendirilir..

Sitelerde Paylaş

Inanmayan deist görmedim. Olabilirmi? Olabilir. Deizm kafaya göre bi inançtır, felsefe gibidir. "Bi tanrı vardır..........................................................................

..........................."

Noktayı doldurun. Artık zina şarap yasak,4 karı helal, adam öldürmek helal/haram, öteki dünya var yok, peygamber var yok, dinler doğru yanlış ne getirirsen bişey değişmez. Deist olursun

Sitelerde Paylaş

hayır.Deizm tanrının evrenden aşkın yani dünyaya karışmadığı yönünde bir inançtır,aksini savunanlar deizmden değil başka birşeyden bahsediyordur zaten,agnostizm ve deizm arasında gidip gelen biri olarak öteki dünyanın varlığına inanmıyorum ve olsa bile kutsal sayılan kitaplardaki gibi saçma ve absürd olamaz.

Sitelerde Paylaş
Öncelikle şunu söylemek gerek ki bütün deistler için ''tek bir inanç'' gibi bir olgu bulunmamaktadır..

Her deist kendi düşüncelerine paralel olarak hayatını yaşar.Namaz kılan deistlerin varlığı bile bilinmektedir.((Hatta ilk dönemlerimde bende kılıyordum :) ))

Dolayısıyla her deist için mutlak bir inanç söz konusu değildir--özellikle metafizik konularda...

Bir deist için ,Ahiret diye nitelendirilen öteki yaşamda aslında deistlerin Tanrıya inanmaları sonucunda kendini ifa etmiştir.((Bir zorunluluktur diyebiliriz))

Tanrıya inanan her insan öyle ya da böyle öteki yaşama inanır..

Ancak öteki yaşama yönelik tahminlerin tamamı her deistte değişiklik gösterir..

Mükafat ve ceza sisteminin şekli,Tanrının vasıfları,inanan ve inanmayanların öteki taraftaki durumu v.s gibi konular deist olan bireyin kendi düşünce yapısına göre şekillendirilir..

Size göre neden zorunlulukutr ?

hayır.Deizm tanrının evrenden aşkın yani dünyaya karışmadığı yönünde bir inançtır,aksini savunanlar deizmden değil başka birşeyden bahsediyordur zaten,agnostizm ve deizm arasında gidip gelen biri olarak öteki dünyanın varlığına inanmıyorum ve olsa bile kutsal sayılan kitaplardaki gibi saçma ve absürd olamaz.

Bakın sayın pik sizinle aynı fikirde değil .Fakat kendisini deist olarak tanımlıyor ..Sizin gibi kutsal kitaplardan şikayetçi ..Bu durumda deist değilmidir ?

deizm tanrının evreni yaratıp kendi haline bırakmasına inanmaktır. Buna göre basitçe ölümden sonrası yoktur.

Cevaplar gerçekten ilginç ve çeşitli arkadaşlar..

Teşekür ederim ..Konu ile ilgili başka deist arkadaşların fikirlerinide merak ediyorum ..

Selam.

tarihinde ezberbozan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Deistlerin çoğu tanım anlamında deist degildir. Allah a inanırlar, dine inanmazlar. Müslümanlıktan kopamayıp, müslüanlıgın sadece uyuşturucu tarafını alırlar (Cennet ve Tanrı) gerisini sallarlar. O yüzden Deizm saçmadır.

Tanrının yaratıp hiç bişeye karışmaması dahada saçmadır. Din uyuşturucudur. Bırakması zordur. Azaltırken deizme başvurulur. Bırakıldıgında, ateist kalırsınız.

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Mistisizme bakışlarını sorsanız daha doğru olurdu, ahiret inancı mistisizmsiz olmaz :)

Sitelerde Paylaş
Olabülüğde, olmayabülüğde..

Bülemüyük. Varsa da ne cinste olduğunu bülemüyük. Bu konuda ne yeni ne eski hiç kimse bişey bülmüü..

Tanrı vağ mı yoğ mu onu bülebülüğürmüsünüz pekü?

Sitelerde Paylaş
İlk domino taşını düşüren bir " ŞEY " in var olduğunu kabul ediyorum. Ötesini bilmiyorum.

İlk domino taşını düşüren bir "şey"in olması mantıksal bir gereklilik midir? Mantıksal gereklilikse o "şey"i de düşüren bir şey olması gerekmez mi? Yoksa ilk domino taşı diye bir şey olduğuna dair elde bir veri mi var?

Sitelerde Paylaş
İlk domino taşını düşüren bir "şey"in olması mantıksal bir gereklilik midir? Mantıksal gereklilikse o "şey"i de düşüren bir şey olması gerekmez mi? Yoksa ilk domino taşı diye bir şey olduğuna dair elde bir veri mi var?

Mantığımızı oluşturan bilgidir. Ve mevcut bilgiye göre, evet gereklidir. Aksi maddenin ezeli olduğu düşüncesidir ki, bunun

da " Allah ezelidir " demekten farkı yoktur.

Şey!i düşüren şey ise cevapsızdır. " Yoktan var olmaz " prensibi hem deizmin hem teizmin hem de ateizmin çıkmaz

sokağıdır. Benim kişisel beklentim er veya geç bilimin bu yolu aydınlatacağıdır. Şayet sebep olan " şey " varsa bilim onu

bulacaktır. Yoksa o zaman sebepsiz var oluş şeklini de yine bilim ortaya koyacaktır. Yani anlayacağın insanlığın tek bir

şeye ihtiyacı var o da zaman.

Sitelerde Paylaş
Mantığımızı oluşturan bilgidir. Ve mevcut bilgiye göre, evet gereklidir. Aksi maddenin ezeli olduğu düşüncesidir ki, bunun

da " Allah ezelidir " demekten farkı yoktur.

Şey!i düşüren şey ise cevapsızdır. " Yoktan var olmaz " prensibi hem deizmin hem teizmin hem de ateizmin çıkmaz

sokağıdır. Benim kişisel beklentim er veya geç bilimin bu yolu aydınlatacağıdır. Şayet sebep olan " şey " varsa bilim onu

bulacaktır. Yoksa o zaman sebepsiz var oluş şeklini de yine bilim ortaya koyacaktır. Yani anlayacağın insanlığın tek bir

şeye ihtiyacı var o da zaman.

Hangi mevcut bilgiymiş o?

Bilmiyor olamaz mıyız? Bilmediğimize bilmiyoruz diyemez miyiz? Allah ya da Tanrı deyip geçmek yerine araştırmamız daha doğru olmaz mı?

Yoktan var olmaz ateizmin değil teizm ve deizmin çıkmazıdır, elde yoktan var olmanın imkan dahili olduğu yönünde hiçbir veri olmamasına rağmen bunun böyle olduğunu savunurlar.

Sitelerde Paylaş
Hangi mevcut bilgiymiş o?

Bilmiyor olamaz mıyız? Bilmediğimize bilmiyoruz diyemez miyiz? ...

Yoktan var olmaz ateizmin değil teizm ve deizmin çıkmazıdır...

Soru : Madde nasıl ortaya çıktı

Ateist : Bilmiyoruz

Sonuç : Yoktan var olmaz ateizmin değil teizm ve deizmin çıkmazıdır

Bence olmadı.

Sitelerde Paylaş
Soru : Madde nasıl ortaya çıktı

Ateist : Bilmiyoruz

Sonuç : Yoktan var olmaz ateizmin değil teizm ve deizmin çıkmazıdır

Bence olmadı.

Sorun yanlış, çünkü maddenin ortaya çıktığı varsayımı ile soruyorsun. Maddenin ortaya çıktığına dair elinde ne veri var? Yoktan var olma diye bir şeyin olduğuna dair ne veri var? Veri yoksa burada sıkıntıya düşen teizm ve deizm olmaz mı?

Bir önceki mesajda madde ortaya çıktı ama nasıl ortaya çıktı bilmiyoruz demedim, daha dikkatli okumak lazım yazılanları.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...