Jump to content

Deistlerin inancına göre ahiret varmıdır ?

Recommended Posts

• İleti 101
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

tum felsefi ogretilerin artik anlamasi ve kabul etmesi gereken bir gercek var..sizi, burada yazan herkesi de bunu onaylamaya davet ediyorum.

yok diye bir sey yok. yok'un adi var kendisi yok.

yoktan var olma diye bir sey de yok. var'in baska bir boyutta zuhuru yada tecellisi vardir.

yav arkadaslar, insaf, yoktan var nasil olsun.

ancak var olan bir sey kendi varligindan uretim yapar, bu uretim farkli bir boyutta gerceklestigi icin bize kaynagi mechul gibi gelir.

yok'tan var olmak uzerinde dusunmek, insan zihninin zaten yapamayacagi bir sey.

seyirciler hokkabazin yok yere durup dururken bir seyi ortaya cikardigini sanir. oysa biliriz ki, bu isin arkasinda bir bit yenigi vardir.

kuranda da yok'tan var etme diye bir sey yoktur. var olanin acilimi, donusumu soz konusudur sadece.

Sitelerde Paylaş
O zaman neden bilinmeyenleri öne çıkarıp ardında Tanrı arıyorsunuz?!

bilinmeyenleri sadece sizin 'kesinlikle yoktur, olamaz' yolundaki onyarginiza alternatif olarak sunuyoruz. is bize kaldiginda, var olanlardan tanriyi kabul etmek yetiyor.

nasil kabul etmeyeyim: pipimin girecegi yer bile ben gelmeden hazirlanmis.

var mi daha guzel bir tasarim

bunu gorup daha nasil inkar edebiliriz. hele hele bunu yasadiktan sonra. :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
bilinmeyenleri sadece sizin 'kesinlikle yoktur, olamaz' yolundaki onyarginiza alternatif olarak sunuyoruz. is bize kaldiginda, var olanlardan tanriyi kabul etmek yetiyor.

O zaman yanlış anlıyorsunuz. Öyle diyen birileri varsa da çok azınlıkta. En azından benim, "kesinlikle yoktur, olamaz" gibi bir tutumum hiç olmadı. Mantıksal olarak çürütmüş olduğumu öne sürer, bunu da her yerde yayınlardım. Başka bir tartışmada söyledim.. İnanmak için hiçbir gerekçem yok diye. Bir agnostik gibi var olması ve olmaması olasılıklarını da eşit bulmuyorum, varlığının olası olmadığı kanısındayım..

nasil kabul etmeyeyim: pipimin girecegi yer bile ben gelmeden hazirlanmis.

var mi daha guzel bir tasarim

bunu gorup daha nasil inkar edebiliriz. hele hele bunu yasadiktan sonra. :rolleyes:

Değil işte, bunlar yetmiyor.. Yapma, sen bu kadar basit bir argümanı öne sürecek birisi değilsin..

Sitelerde Paylaş
Elmaya her dil başka kelime ve ses verir ama tadı hep elma tadıdır :)

Panteizm yaratıcıya yer atfeder.Tanrının varlığın dışında bir vücudu olmadığını söyler.Deizmde tanrının tanımlanamayacağını söyler.Ortak payda vareden birgücün olmasıdır...Elmanın verdiği tad gibi insana lezzet veren kısmıdır..

Önemli olanın elma kavramı olduğunu bir önceki mesajda anlattım, tadı aynı derken bir anlamda dediğimi tekrarlamış oluyorsun.

Panteizm yaratıcıya yer atfediyorsa bu yer neresidir? Yer ne demek bir kere onu biliyor musun? Panteizmde evren=tanrı, senin dediği gibi panteist tanrı=yaratıcı ise tanrı kendi kendini mi yaratmış? Mantıksız konuşuyorsun...

Bilgisayara ruhu/bilgiyi depolayan insandır..İnsan ruhu tanrıdan alır..Yine depolayan donanımını ruhu /bilgiyi almaya programlayan tanrıdır.

Bilimle açıklanamayan şeylerin yerine tanrıyı koymuyoruz astur.Bilimin verilerine tanrıyı giydiriyoruz..Çokta uyumlu oluyor...Bilginin kaynağı tanrı olduğu için ...

Bu evrenin heryeri az yada çok bilinçli, Bilidiğimiz bütün sistemler bir beyinle işliyor .Tanrıda evrenin beyni kumanda panelidir...Sen bunu göremeyen bir körsün inananman körlüğünden ve kibrinden kaynaklanıyor.

Ruh=bilgi olayına nasıl vardığın olayı benim için hala açık değil. İnsanın bilgiyi tanrıdan aldığı yine absürt bir iddia, benim bildiğim bilgiye gözlem, deney ve tecrübelerle ulaşıyoruz; sonra bunları insanlığın en büyük icadı olan dil ile yazılı ya da sözlü biçimlerde biriktiriyor ve aktarıyoruz.

Evrenin her yeri bilinçli falan değil bu arada, en güzel örnek kuantum.

Bu arada bilimin hangi bulgusu tanrının varlığını gösteriyor? İnek yeşil ot yiyor beyaz süt veriyor demek ki tanrı var gibi birşey diyeceksen kalsın.

Bu arada ben neden inanmadığımı bu forumda kaç kez mantıklı bir biçimde izah etmişken sen körsün, kibirlisin ondan inanmıyorsun dersen yanlış olur. Ben sana salaksın ondan inanıyorsun desem olur mu? Efendi gibi tartışalım tartışacaksak...

Dinler insanların şekillendirdiği disiplinlerdir.Akıllı ivicdanlı ,düşünen insanların varlığın anlamını keşfetmeleriyle bir takım fikirlerini paylaşmalarıyla filizlenmiştir.

Muhammed'in vahiy falan almadığını, dini bir tarafından uydurduğunu senin de görmen güzel.

Evet Allah kuranda bir sıfatının ''Şekur'' şükreden olduğunu söyler ..İnsan olma vasfına erişenleri diğer hayvanlardan ayırıp gerektiği yere yerleştirerek şükredici olduğunu söyler...Bunu sizler tomurcuk memeli huriler şeklinde alıp geyiğe sarıyorsunuz...

Allah neye şükrediyormuş? Kendi yarattığı insana ve evrene mi? Yaratmadan önce kendine mi şükrediyormuş?

Bizler Allahın yeryüzündeki halifeleriyiz..Bilincimizin bilincinde olduğumuz için insanlık vasfına erişmemiz lazım ..Bunu pek çok insan malesef yapamıyor..

Astur söylermisin bana devletlerin adalet sistemleri neden vardır ?

İnsanlar neden kan döker ?

Bunlar ve daha bir çok şey adaletsizlik yüzünden oluyor..

Adalet şart..

Bilincin bilincinde olmak zaten bir zorunluluktur, aksiyomdur.

Devletlerin adalet sistemleri dediğin şey her yerde aynı mı? Her devlette aynı mı? Bir mutlak monarşi ile liberal demokraside aynı mı? Şeriatla yönetilen bir ülkedeki "adalet" anlayışı ile laik hukukun adalet anlayışı aynı mı?

Neden var dersen en basit biçimde insanların haklarının ve düzenin korunması için var.

İnsanlar 1000 çeşit sebepten dolayı kan döker, bir seri katilin adaletsizlik yüzünden kan döktüğünü düşünebiliyor musun sen mesela?

Adalet şart ama adalet nedir? Onu tanımlayabilir misin? Neden şart onu da yazıver bir zahmet.

Sitelerde Paylaş

Panteizm yaratıcıya yer atfediyorsa bu yer neresidir? Yer ne demek bir kere onu biliyor musun? Panteizmde evren=tanrı, senin dediği gibi panteist tanrı=yaratıcı ise tanrı kendi kendini mi yaratmış? Mantıksız konuşuyorsun...

Panteistlerin sizden farkı zaten vareden bir güce inanmalarıdır.Yani bir vareden var ama bunun evreneden hariç bir yeri yok derler..Yanılıyorsam gelip bir panteist düzeltsin..

Yaratana yer atfetlemeleri bana göre zaten yanlış..

Panenteizm yaratana değilde evrene bir yer bulma açısından daha mantıklı gibi duruyor..

Ruh=bilgi olayına nasıl vardığın olayı benim için hala açık değil. İnsanın bilgiyi tanrıdan aldığı yine absürt bir iddia, benim bildiğim bilgiye gözlem, deney ve tecrübelerle ulaşıyoruz; sonra bunları insanlığın en büyük icadı olan dil ile yazılı ya da sözlü biçimlerde biriktiriyor ve aktarıyoruz.

Evrenin her yeri bilinçli falan değil bu arada, en güzel örnek kuantum.

Bu arada bilimin hangi bulgusu tanrının varlığını gösteriyor? İnek yeşil ot yiyor beyaz süt veriyor demek ki tanrı var gibi birşey diyeceksen kalsın.

Ruh bilgidir olayına ben varmadım sağolsun kuran araştırmacıları ..Kuranda ne zaman bilgiden bahsedilse o zaman ruhun adı geçtiğini söylüyorlar .Bu banada çok mantıklı geldiği için kabul ettim...

Şöyleki.

Ademe (insanlığa)bilgi geldiği zaman farkındalığı başlıyor...Ruh kelimesni bizlerde kullanırız başka manalarda.Yani şeffaf bedeneden daha başka manalarıda var...''Mesela takım ruhu '' gibi.

Bu arada ben neden inanmadığımı bu forumda kaç kez mantıklı bir biçimde izah etmişken sen körsün, kibirlisin ondan inanmıyorsun dersen yanlış olur. Ben sana salaksın ondan inanıyorsun desem olur mu? Efendi gibi tartışalım tartışacaksak...

Neden inanmadığını sen yazmış olabilirsin ben pek net hatırlamıyorum. Sanırım ampirik olarak kanıtlanmamış olan hiç bir şeye inanmayanlardansın ..

Bana göre körlükle kibirliliğin karışımı bir şey.

Muhammed'in vahiy falan almadığını, dini bir tarafından uydurduğunu senin de görmen güzel.

Kuranın vahiy mekanizmasını anlamaman ne acı...tarat bak bakalım yerle göğün aldığı vahiy nasıl bir şeymiş.

Allah neye şükrediyormuş? Kendi yarattığı insana ve evrene mi? Yaratmadan önce kendine mi şükrediyormuş?

İnsan olma vasfına erişenleri diğer hayvanlardan ayırıp gerektiği yere yerleştirerek şükredici olduğunu söyler..Evet kendi yarattığı insana ,Bilinç verdiği insana ..Verdiği bilinci ziyan etmediği için şükredecek.

Bilincin bilincinde olmak zaten bir zorunluluktur, aksiyomdur.

Zorunluluk değilidir..Bilinçli olmak seçim değilse zorunlulukta olamaz.

Devletlerin adalet sistemleri dediğin şey her yerde aynı mı? Her devlette aynı mı? Bir mutlak monarşi ile liberal demokraside aynı mı? Şeriatla yönetilen bir ülkedeki "adalet" anlayışı ile laik hukukun adalet anlayışı aynı mı?

Neden var dersen en basit biçimde insanların haklarının ve düzenin korunması için var.

İnsanlar 1000 çeşit sebepten dolayı kan döker, bir seri katilin adaletsizlik yüzünden kan döktüğünü düşünebiliyor musun sen mesela?

Adalet şart ama adalet nedir? Onu tanımlayabilir misin? Neden şart onu da yazıver bir zahmet.

Adalet heryerde aynı değil zaten .Bunu inkar edende yok.İnsanların kabullerine göre belirlenen bir adalet şekli ancak globalliği arttıkça gerçek adalete yaklaşır..

İlahi adaletle beşeri adalet asla bir tutulamaz..Kriterleri belirleyen ,şartları sunan Allahtır...Kişiyi en adil bir biçimde yargılayabilecek tek güç yine allah olmalıdır.

Seri katil hastalığı yüzünden kan dökebilir.Kriteri Allah belirlemiştir diyebilirmiyiz ?Deriz .Tylerdurden gibi neden maktülü kurban seçtin diye sorabilirmiyiz ?

Ben soramayız diye düşünüyorum..Bir bildiği vardır demiyorum (bildiği vardır ayrı mesele)sadece ben O gücü kabul ettikten sonra onu sorgulayamam bunu biliyorum..Beklentim Boyun eğişime verilen karşılık olabilirmi ?

Evet olur..

Neden olmasın.

Duygu sömürüsü için değil .Merak için soruyorum ..Adaletsiz bir ortamda sonsuz müddet kalmak seni mutlu edermiydi ?

Sitelerde Paylaş
O zaman neden bilinmeyenleri öne çıkarıp ardında Tanrı arıyorsunuz?!

Bildiklerimden yola çıkıyorum..

Bidiğim biyolojik yada mekanik bütün sistemlerin bir kontrol paneli var..

Sitelerde Paylaş
Panteistlerin sizden farkı zaten vareden bir güce inanmalarıdır.Yani bir vareden var ama bunun evreneden hariç bir yeri yok derler..Yanılıyorsam gelip bir panteist düzeltsin..

Doğa sonsuz alan ve zamandır.Evren bunun içinde big bangle dönüşüm yaşamıştır.(keza bana bu yüzden sen panenteistsin diyen var)Sonsuz alana mekan arayışı yersiz.Bu sonsuz alanda evren yahut birkaç evren big bang olmuşta olabilir bunlara dair henüz yeni teoriler var.Bakıp göreceğiz.

Panteistlerin inanç yönünde bir tanrısı vssi yoktur.Bir tanrıya inanmıyoruz bir tanrı varsa varsa o doğadır diyoruz yanlış anlaşılmasın .Doğa ise henüz kendisi hakkında bilgiye sahip olmadığımız sonsuz alan ve zamandır.Alan uzay zaman olguları big bangle başlamamıştır.

Sitelerde Paylaş
Ruh bilgidir olayına ben varmadım sağolsun kuran araştırmacıları ..Kuranda ne zaman bilgiden bahsedilse o zaman ruhun adı geçtiğini söylüyorlar .Bu banada çok mantıklı geldiği için kabul ettim...

Şöyleki.

Ademe (insanlığa)bilgi geldiği zaman farkındalığı başlıyor...Ruh kelimesni bizlerde kullanırız başka manalarda.Yani şeffaf bedeneden daha başka manalarıda var...''Mesela takım ruhu '' gibi.

Ruh bilgidir diyorsun..

Peki, her hangi bir bilgiye sahip olmayan yeni doğmuş bir bebeğin ruhu var mıdır, sana göre..

Bir de, ''can'' kelimesi tam olarak ne anlama gelmektedir?? Bu konu hakkındaki yorumunu merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş
İnsan olma vasfına erişenleri diğer hayvanlardan ayırıp gerektiği yere yerleştirerek şükredici olduğunu söyler..Evet kendi yarattığı insana ,Bilinç verdiği insana ..Verdiği bilinci ziyan etmediği için şükredecek.

Allahı da şükreden yaptın ya ben sana ne diyeyim :lol:

Bir kere düşün ki bir şeye teşekkür edeceksin. Neden teşekkür edersin. Sana bir yararı olmuştur vs. Peki Allaha yardım edebilir misin? Yardım etmen için Allahın bir eksiğinin olması gerekmez mi???

Bu açıdan bakınca direk dinden çıkıyorsun. Ayrıca Allahın "varis" ismi var. Bu oldukça uçuk bir isim. Mirası alan anlamına geliyor. Zaten mirasın, paranın sahibi Allah değil mi? Neden kendine bu ismi layık görmüş ki? Bu deyişiyle paranın asıl sahibi kendisi olmuyor. Şimdi kıvıracaksın belki ama varis bu demek. Bu ismi tanrıya atfedince komik oluyor.

Ayrıca "Şekür" ismi de senin dediğin anlama gelmiyormuş. Yırttın paçayı. Şekür "şükredilen" anlamına geliyormuş. Eğer böyleyse sonsuz kudretteki bir tanrı için uygun bir isim olabilir. Ama uygun bir isim olmalıdır demiyorum. Ama şükreden anlamına göre daha mantıklı olduğu kesin.

Sitelerde Paylaş
Bu düşüncenin agnostizmden farkı nedir euclid ?

Agnostikler doğa tanrıdır demez en temel fark bu.Bazı şeylerin mevcut verilerle bilinemez olduğunu söylemem beni veya seni agnostik yapmaz.

Ayrıca agnostikler teist değildir.Onlar tanrının olup olmadığı HİÇBİR ZAMAN bilinemez derler.Temel söylemleri budur.Yani Tanrı var diyen dinlere felsefelere karşıdır.

Yani tanrı var ama bilinemez demiyorlar. Sakın agnostikleri böyle değerlendirmeyin.

tarihinde euclid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Agnostikler doğa tanrıdır demez en temel fark bu.Bazı şeylerin mevcut verilerle bilinemez olduğunu söylemem beni veya seni agnostik yapmaz.

Ayrıca agnostikler teist değildir.Onlar tanrının olup olmadığı HİÇBİR ZAMAN bilinemez derler.Temel söylemleri budur.Yani Tanrı var diyen dinlere felsefelere karşıdır.

Yani tanrı var ama bilinemez demiyorlar. Sakın agnostikleri böyle değerlendirmeyin.

'Tanrı var, ama bilinemez' diyen agnostikler de vardır. 'Agnostik teizm' mümkündür. Her tür agnostik, 'hiçbir zaman' bilinemez demek zorunda da değildir. Sanıyorum agnostisizmde de bir 'strong/weak' ayrımı var :)

Sitelerde Paylaş
Ruh bilgidir diyorsun..

Peki, her hangi bir bilgiye sahip olmayan yeni doğmuş bir bebeğin ruhu var mıdır, sana göre..

Bir de, ''can'' kelimesi tam olarak ne anlama gelmektedir?? Bu konu hakkındaki yorumunu merak ediyorum.

Yeni doğan bebek ruha ulaşmamıştır..Çünkü bilinci henüz yok..Ne olduğundan bihaberdir..

Can hayattır.

Sitelerde Paylaş
Allahı da şükreden yaptın ya ben sana ne diyeyim :lol:

Bir kere düşün ki bir şeye teşekkür edeceksin. Neden teşekkür edersin. Sana bir yararı olmuştur vs. Peki Allaha yardım edebilir misin? Yardım etmen için Allahın bir eksiğinin olması gerekmez mi???

Bu açıdan bakınca direk dinden çıkıyorsun. Ayrıca Allahın "varis" ismi var. Bu oldukça uçuk bir isim. Mirası alan anlamına geliyor. Zaten mirasın, paranın sahibi Allah değil mi? Neden kendine bu ismi layık görmüş ki? Bu deyişiyle paranın asıl sahibi kendisi olmuyor. Şimdi kıvıracaksın belki ama varis bu demek. Bu ismi tanrıya atfedince komik oluyor.

Ayrıca "Şekür" ismi de senin dediğin anlama gelmiyormuş. Yırttın paçayı. Şekür "şükredilen" anlamına geliyormuş. Eğer böyleyse sonsuz kudretteki bir tanrı için uygun bir isim olabilir. Ama uygun bir isim olmalıdır demiyorum. Ama şükreden anlamına göre daha mantıklı olduğu kesin.

Benim dinden çıkmama senmi karar veriyorsun ?

Allahçılıkmı oynamak istedin..

Şükür Teşekkürdür..

Allah cennete koyacağı insanlara şükreiciyim diyor..Kendi ağzından birebir.Kuran okumamışsın habire konuşuyorsun .Laf ola beri gele.

Sitelerde Paylaş
Yeni doğan bebek ruha ulaşmamıştır..Çünkü bilinci henüz yok..Ne olduğundan bihaberdir..

Can hayattır.

Peki, her hangi bir bilgiye sahip olmayan o bebek büyümeye başlasın.. Ona birşeyler öğrettiğimiz zaman, ona ruh mu kazandırmış oluruz??

Can hayattır diyorsun.. Ama biz bazı varlıklara can-lı, bazılarına ise can-sız varlıklar diyoruz.. Fakat söylediğinin aksine, cansız varlıkların da hayatları vardır.. Örneğin, dünya cansızdır ama bir hayatı vardır.. Veya güneş yıldızı cansızdır ama bir hayatı vardır.. Aynı şekilde insan ve diğer hayvanlar canlıdır ve bir hayatları vardır..

Sonuçta canlı varlıklar da, cansız varlıklar da kendi iç dinamikleri sayesinde bir hayat geçirirler.. Ve belli bir noktaya geldikten sonra/tükendikten sonra ölürler..

Her varlığın canı varsa, neden biz bazı varlıklara can-sız varlıklar diyoruz??

Sitelerde Paylaş
Peki, her hangi bir bilgiye sahip olmayan o bebek büyümeye başlasın.. Ona birşeyler öğrettiğimiz zaman, ona ruh mu kazandırmış oluruz??

Can hayattır diyorsun.. Ama biz bazı varlıklara can-lı, bazılarına ise can-sız varlıklar diyoruz.. Fakat söylediğinin aksine, cansız varlıkların da hayatları vardır.. Örneğin, dünya cansızdır ama bir hayatı vardır.. Veya güneş yıldızı cansızdır ama bir hayatı vardır.. Aynı şekilde insan ve diğer hayvanlar canlıdır ve bir hayatları vardır..

Sonuçta canlı varlıklar da, cansız varlıklar da kendi iç dinamikleri sayesinde bir hayat geçirirler.. Ve belli bir noktaya geldikten sonra/tükendikten sonra ölürler..

Her varlığın canı varsa, neden biz bazı varlıklara can-sız varlıklar diyoruz??

Ruh kavramı kuranda ademle anılıyor.

Ben buna şöyle bakıyorum.Evrim sürecinde insanın neokorteksine kavuşmasıyla ruha kavuşması aynı şey.Zaten adem bence kuranda hem insanlığın bütünü adına ,hemde birey olarak anılmış..

Umarım anlatabildim :)

Canlılıkla cansızlık çok çeşitli bence.örneğin dünyanın canlılığı sanki uyku sırasındaki beynin işleyişi gibi..

Hayatta tutmak için bütün mekanizmalar işliyor.

Dünyanın yerin canı böyle bişey olsa gerek..Ama emin olduğum şey evrende makrodan mikroya bir bilinç var.

Sitelerde Paylaş

Laqrma..

Çok yanlış..

İç dinamiği bitince ölünecek diye bir yasa yok..Bu yasa ancak makro evrende kabul edilebilir..

Dünyada yasa değil.

Ölümde hatay gibi seçim değil.İnthar etmedikçe .

Tükenmeden ölen çocuklar neden ölüyor ?

Yaşaması için hiç bir sağlıklı sebep omayanlar neden hayatta kalmaya devam ediyor ?

Ayrıca birde şunu sorayım sana beyin ölümü gerçekleşti lafı sana ne ifade ediyor ?

Beyin ölümü geçekleşen birisi hayattamıdır ?Canlımıdır ?

Sitelerde Paylaş
Benim dinden çıkmama senmi karar veriyorsun ?

Allahçılıkmı oynamak istedin..

Şükür Teşekkürdür..

Allah cennete koyacağı insanlara şükreiciyim diyor..Kendi ağzından birebir.Kuran okumamışsın habire konuşuyorsun .Laf ola beri gele.

Beri gel şurayı oku

http://www.biriz.biz/esma/esma36.htm

Sitelerde Paylaş
Ruh kavramı kuranda ademle anılıyor.

Ben buna şöyle bakıyorum.Evrim sürecinde insanın neokorteksine kavuşmasıyla ruha kavuşması aynı şey.Zaten adem bence kuranda hem insanlığın bütünü adına ,hemde birey olarak anılmış..

Umarım anlatabildim :)

Canlılıkla cansızlık çok çeşitli bence.örneğin dünyanın canlılığı sanki uyku sırasındaki beynin işleyişi gibi..

Hayatta tutmak için bütün mekanizmalar işliyor.

Dünyanın yerin canı böyle bişey olsa gerek..Ama emin olduğum şey evrende makrodan mikroya bir bilinç var.

İşte şimdi olmadı passenger :)

Demin ruh=bilgi'dir diyordun .. Şimdi Allah'ın, Ademi (İnsanı) diğer canlılardan ayrı olarak bir bilinç ile donatmasını (evrimsel süreç bazında), ruhundan üflemesi ile bir tutuyorsun..

Hani ruh, bilgiydi?? Şimdi bilinç diyorsun.. Ruh bilgi midir, bilinç midir.. Bir karar ver istersen.

Ayrıca hayvanlar da, bir takım bilgilere sahiptir.. Eğer ruh, bilgidir diyorsan onların da ruhlu olduğunu yadsıyamazsın.. Eğer bilgi değil de, bilinçtir diyorsan hayvanlar ruha felan sahip olamazlar.. Belki ilerde olabilirler ama..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...