Jump to content

Mevlana Kimdir? Ne İş Yapar?

Recommended Posts

• İleti 49
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

İslamcılara dokunduracak o kadar çok şey var ki, Mevlana'ya sıra gelmez.

İslamcı, sevgi-barış konusunda Mevlana'ya, Yunus'a sığınıyorsa eşcinselliği dokundurana kadar;

Vahdeti vücud'u, tekamülü dokundurursun "Bunların İslam'la ne alakası var" diyerek.

Şarap içmenin, ney çalmanın, raks etmenin, sema dönmenin İslam'daki yerini bir göstersinler de anlayalım.

Eğer Mevlana'nın İslami sözlerinden, peygamber övgülerinden sahipleniyorlarsa; Bahailer de İslam'ı tanıyor, Muhammed'i övüyor. Ama apayrı bir din. kendi kitapları-peygamberleri var.

Elbette tartışılabilir, tartışılmalıdır. Ama tartışmanın da bir adabı olmalıdır.

Şerefsiz diye yazıya başlanır mı?

Benim onlarca yazım var Muhammed hazretleri hakkında.

Bir tanesinde dahi hakaret yoktur. Buna gerek yok, çünkü iddialarımın tümü kanıtlı, belgeli.

Ama iddiasının temeli olmayınca, somut delilleri olmayınca baştan aşağılayıcı, karalayıcı bir girişle savunmanın önü kesilmeye çalışılıyor. Biri de çıkar "Asıl şerefsiz sensin" der. Bu seviyesizliktir.

Sevgili pante, ben konuya nereden müdahil oldum dikkat ediniz benim amacım Tarihte yaşayıp gitmiş bir adama hakaret etmek değildir..sadece bir konu üzerine ''olabilir'' diye yorum getirdim...Mevlana şerefsizdir filan gibi laflarla işim olmaz..

Mevlanayı enine boyuna alacaksak ancak burada alırız amacım budur diğer Vahdedi Vücut, Sema ve Raks konusunda çok haklısınız..bunlarıda işlemek lazım,

ayrıca Yunus Emre'nin de aslında İslamcıların sevmeyeceği bir tip olduğu aşikardır..

aslına bakarsanız Fatih Sultan Mehmet bile bugünki İslamcılardan kat ve kat kültürlü bir şahsiyettir...

Sitelerde Paylaş
Doğru haklısın, ne demişti aziz nesin (allah rahmet eylesin) türk halkının % 60 aptaldır.Bir halk gerçeklere değilde,uydurmalara bu kadar sahip çıkarsa burnu hiç bir zaman boktan kurtulmaz.

Bu halka anca bu gider,bir tekmede sen atacaksın. İki kelime güzel bir şey söyle sonra ağızlarına s.....

Halk aydınlanması uzun ve zorlu bir süreç gerektirir.

Ezilen, sömürülen, karanlığa mahkum edilen bir halktan doğruları görmesi beklenemez.

Bunun için mücadele gerekir, fedakarlık gerekir. Eğitmek, bilinçlendirmek gerekir.

Bu da sizin gibi halk düşmanlarından beklenemez elbette.

90 yaşına gelmiş iki çılgın ihtiyardan utanın.

Muazzez Ilmıye Çığ ve Hayrettin Karaca.

Hiçbir zaman yılmadılar. Hala didiniyorlar.

Yeni birkaç insan kazanmayı dahi bir adım olarak görüyorlar.

Sizin gibi tekme vurmayı, ağızlarına etmeyi düşünmüyorlar.

Yazık. Çok yazık..

Siz halktan da gerisiniz. Halkın kurtuluşunun umudu var belki ama sizin yok.

Aziz Nesin'leri de ağzına alma, kirletiyorsun. O da halk için ölümü göze alanlardandı.

Sitelerde Paylaş
Sevgili pante, ben konuya nereden müdahil oldum dikkat ediniz benim amacım Tarihte yaşayıp gitmiş bir adama hakaret etmek değildir..sadece bir konu üzerine ''olabilir'' diye yorum getirdim...Mevlana şerefsizdir filan gibi laflarla işim olmaz..

Mevlanayı enine boyuna alacaksak ancak burada alırız amacım budur diğer Vahdedi Vücut, Sema ve Raks konusunda çok haklısınız..bunlarıda işlemek lazım,

ayrıca Yunus Emre'nin de aslında İslamcıların sevmeyeceği bir tip olduğu aşikardır..

aslına bakarsanız Fatih Sultan Mehmet bile bugünki İslamcılardan kat ve kat kültürlü bir şahsiyettir...

İşte budur sevgili Faithnomore.

Fatih Sultan diye övünenlerin önüne de koyacaksın Fatih'in şiirini anlasınlar neyin ne olduğunu:

http://pante.blogcu.com/fatih-hristiyan-miydi_1942728.html

Sitelerde Paylaş
Doğru haklısın, ne demişti aziz nesin (allah rahmet eylesin) türk halkının % 60 aptaldır.Bir halk gerçeklere değilde,uydurmalara bu kadar sahip çıkarsa burnu hiç bir zaman boktan kurtulmaz.

Sen öyle san donkisot. Halk aslında dahice bir iş yapıyor. O kendisine moral destek arıyor ve buluyor. Entel dantellerin, sanatın ve bilimin ona bunu vermesi imkansız. Siz halka ilişmeyin onlar işini biliyor. Hep bildi zaten. Halkın inancına saldırıp durmayın.

Sitelerde Paylaş

Adam, ben Mevlana'yı eleştiren bir yazıyı aktarınca nasırına basılmış gibi feryat ediyor. Elinden gelse, Mevlana'yı Robin Hood gibi bir halk kahramanı olarak lanse edecek...

1) Öncelikle Mevlana'yı Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli, Pir Sultan Abdal ve Şeyh Bedreddin gibi bu toğrağın insanlarıyla aynı kategoride değerlendirmekten vazgeç. Çünkü bunlar, Selçuklu sarayından ve Moğollar gibi işgalcilerden nemalanmadılar. Halkın bizatihi bağrında, aç açına yaşadılar; Mevlana gibi köşklerde, kaşanelerde değil....

2) Mevlana'nın sence 'insancıl' felsefesi, tamamen Alevilikten apartılmış çakma bir uygulamadır. Semasıyla, müziğiyle, demiyle... Ama bu felsefenin içinde ne gariptir ki kadın yoktur. Kadınsız bir 'insancıl' felsefedir Mevlana'nınki. Kadın, en fazla İslam'daki kadar vardır onda...

3) Egemen güçler Mevlana'yı hiçbir zaman dışlamadı; tam tersine hem Osmanlı'da hem Türkiye Cumhuriyetinde el üstünde tutulmuştur. Aleviler katledilip sürgün edilirken Mevleviler hep sistemin kaymağını yediler. Mevleviliğin özü İslam'ı reforme etmek falan değil, Server Tanilli'nin deyimiyle 'şeriatın üzerindeki tozu almak' ve bu suretle İslam'ı sevimli göstermektir.

4) Mevlana tam bir işbirlikçi haindir. Sırası geldiğinde yerli, sırası geldiğinde yabancı iktidar odaklarına yamanmakta hiçbir beis görmemiştir. Bu tarihsel bir gerçektir.

5) Selçuklu ordusundaki Türkmen askerlerin Moğol ordusuna karşı savaşmayıp geri çekilmeleri hakkında:

Dikkatli okuyunca, Türkmenlerin Moğollara katılmayıp tarafsız kaldıkları anlaşılıyor. Böyle bir uygulamayı o tarihten 700 yıl sonra Lenin yapmıştır. Avrupa sosyalist ve komünistleri 'vatanı savunmak' gerekçesiyle biribirlerine karşı savaşırken Bolşevik Partisi Rusya'da iktidara gelir gelmez, Birinci Dünya Savaşından çekilmiştir. Bu bağlamda 'Her zaman iki alternatif vardır, birine katılmak zorundasın' ilkesi aldatıcıdır. Bir üçüncü alternatif de olmalıdır, yoksa da yaratılmalıdır... Türkmenler bunu yapmıştır.

Sitelerde Paylaş
Adam, ben Mevlana'yı eleştiren bir yazıyı aktarınca nasırına basılmış gibi feryat ediyor.

Oldu canım sen adama şerefsiz diyeceksin kimseden gık çıkmayacak :D

Herşeyden önce bok atmaya çalıştığın kişinin bir filozof olduğunu o fanatik beynine sokacaksın. Bu forumda başka bir arkadaşa daha söylemiştim, "Bilgiye saygısı olmayandan ne fayda gelirki?"

Sitelerde Paylaş
Adam, ben Mevlana'yı eleştiren bir yazıyı aktarınca nasırına basılmış gibi feryat ediyor. Elinden gelse, Mevlana'yı Robin Hood gibi bir halk kahramanı olarak lanse edecek...

Sen adam gibi başlık açıp, adam gibi tartışmaya sunarsan, adam gibi yanıt alırsın.

Ama bu yaklaşımınla adam yerine konulmazsın.

Mevlana, ne bir halk kahramanıdır, ne de evliyadır. O Anadolu'nun değerlerinden biridir.

1) Öncelikle Mevlana'yı Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli, Pir Sultan Abdal ve Şeyh Bedreddin gibi bu toğrağın insanlarıyla aynı kategoride değerlendirmekten vazgeç. Çünkü bunlar, Selçuklu sarayından ve Moğollar gibi işgalcilerden nemalanmadılar. Halkın bizatihi bağrında, aç açına yaşadılar; Mevlana gibi köşklerde, kaşanelerde değil....

Mevlana, Yunus, Hacı Bektaş-ı Veli, Şeyh Bedreddin, Pir Sultan Abdal birbirinden ayrı tutulmayacak değerde insanlardır. Asıl bunları birbirinden ayıracak şekilde kategorize etmekten siz vazgeçin. Çünkü bunu başaramayacaksınız. Onlar bütünüyle halkın gönlündedir.

Mevlana köşklerde, saraylarda yaşamadı, uydurma. Kimseden de nemalanmadı. Ne o, ne de diğerleri de aç yaşamadı. Cahilane laflar etmeyin, oturup araştırın biraz.

2) Mevlana'nın sence 'insancıl' felsefesi, tamamen Alevilikten apartılmış çakma bir uygulamadır. Semasıyla, müziğiyle, demiyle... Ama bu felsefenin içinde ne gariptir ki kadın yoktur. Kadınsız bir 'insancıl' felsefedir Mevlana'nınki. Kadın, en fazla İslam'daki kadar vardır onda...

Bu sözler ne kadar bilinçsizce, ne kadar cahilce iddialar.

Alevi felsefesinin temelinde Mevlana vardır. Hacı Bektaş'ın öğretileri de Mevlana felsefesine dayanır.

Alevilik, Mevlana'dan çok sonra biçimlenmiştir. Varsa aksine kanıt getirebilirsin. Bu saçmasapan iddiana karşı senden Mevlana öncesi yani 12. yüzyıl aleviliği hakkında kanıt bekliyorum. Getiremezsen başlık yazısındaki hakareti sana iade ediyorum.

Kadın konusuna gelince, ne kadar Mevlana cahili olduğun anlaşılıyor. Senin bütün yaptığın onun bunun yazısını c/p yapmak. Biraz da kendin emek var, araştır. Şunları yazmadan önce aç da Mesnevi'yi biraz karıştır. Mevlana'nın kadınlar hakkında çok yazısı vardır. Hiçbirinde de ne "dövün" der. Ne "çok eş alın" der ne de "Kadına giderken kırbacınızı yanınıza alın" der. Sana burada Mevlana'nın kadınlar hakkında yazdıklarını dökecek değilim. Ama Mevlana'dan 6-7 asır sonra yaşamış olan Montaigne, Nietzsche, Tolstoy, Freud vb. senin için daha değerliyse onların ne yazdıklarını getireyim istersen.

3) Egemen güçler Mevlana'yı hiçbir zaman dışlamadı; tam tersine hem Osmanlı'da hem Türkiye Cumhuriyetinde el üstünde tutulmuştur. Aleviler katledilip sürgün edilirken Mevleviler hep sistemin kaymağını yediler. Mevleviliğin özü İslam'ı reforme etmek falan değil, Server Tanilli'nin deyimiyle 'şeriatın üzerindeki tozu almak' ve bu suretle İslam'ı sevimli göstermektir.

Senin de asıl derdin o zaten. Asıl sahtekarı suçlamak, onun sahtekarlığına engel olmak varken, hiç haketmeyeni yoketmeye yeltenmek. Bu adalet mi şimdi?

Varsayalım ki sen bir cevhersin, pırlanta gibi örnek bir insansın. Ama seni Satanistler kullanıyor. Şimdi Satanistler yüzünden seni mi harcayalım. Yoksa sana sahip çıkıp Satanistlerin elinden seni çekip alalım mı? Adil düşünün biraz. Ken di elinizle kendinizi ele veriyorsunuz.

4) Mevlana tam bir işbirlikçi haindir. Sırası geldiğinde yerli, sırası geldiğinde yabancı iktidar odaklarına yamanmakta hiçbir beis görmemiştir. Bu tarihsel bir gerçektir.

Madem ki bu tarihsel gerçekliktir. Getir o zaman kanıtını, belgeni.

Sen "tarihsel gerçeklik" demenin ne olduğunu dahi bilmiyorsun.

Biliyorsan şu yazdığının kanıtını getirir, "işte tarihi kanıt!" dersin.

5) Selçuklu ordusundaki Türkmen askerlerin Moğol ordusuna karşı savaşmayıp geri çekilmeleri hakkında:

Dikkatli okuyunca, Türkmenlerin Moğollara katılmayıp tarafsız kaldıkları anlaşılıyor. Böyle bir uygulamayı o tarihten 700 yıl sonra Lenin yapmıştır. Avrupa sosyalist ve komünistleri 'vatanı savunmak' gerekçesiyle biribirlerine karşı savaşırken Bolşevik Partisi Rusya'da iktidara gelir gelmez, Birinci Dünya Savaşından çekilmiştir. Bu bağlamda 'Her zaman iki alternatif vardır, birine katılmak zorundasın' ilkesi aldatıcıdır. Bir üçüncü alternatif de olmalıdır, yoksa da yaratılmalıdır... Türkmenler bunu yapmıştır.

Demagojiyi bırak!

Mevlana'yı, Şemsi Tebrizi'yi Moğol ajanı diye suçlayan zihniyet, İlhanlı ordusunun Türklerden oluştuğunu görmezden geliyor. Türkmenlerin Selçuklu ordusundan çekilmelerinin sebebi neden tarafsızlık olsun?

Onlara gelince tarafsızlık, Mevlana'ya gelince hain. Bu ne saçma bir bakış!

Selçuklu'ya ayaklanan, ordu kurup saraya yürüyen Türkmenler değil mi?

Moğollardan yana olan Türkmenler değil mi? Moğollar sayesinde Anadolu'da Türk beyliklerini kuranlar Türkmenler değil mi?

Şimdi hain kim?

Yalan-yanlış bildiğiniz ya da hiç bilmediğiniz tarihle Mevlana'yı suçlamak için çarpıtma yapmayın.

Ben Selçuklu yanlısıyım. Ben Osmanlıcı'yım diyorsan ona göre konuşalım.

Bu durumda Şah İsmail'den yana olan Aleviler de vatan haini miydi?

Safevilerin ajanı mıydı?

Objektif olun, tarihi olayları değerlendirirken saplantı içinde olmayın. Sonra bu sorulara yanıt veremeden kalır ya da yanıt vereceğim diye zorlanırken daha da batarsınız.

Sitelerde Paylaş
Sen öyle san donkisot. Halk aslında dahice bir iş yapıyor. O kendisine moral destek arıyor ve buluyor. Entel dantellerin, sanatın ve bilimin ona bunu vermesi imkansız. Siz halka ilişmeyin onlar işini biliyor. Hep bildi zaten. Halkın inancına saldırıp durmayın.

Halka "marihuana" dağıtsak ve onu serbest bıraksak faydalı bir iş yapmış olur muyuz?... :rolleyes: Malum moral destek sağlar... ;)

Sitelerde Paylaş

Sorular:

1) Siz Mevlana'yı ateist, agnostik ya da deist mi sanıyorsunuz? Mevlana, su katılmadık bir Müslüman ve şeriatçıdır. Bunu hatırlatayım dedim.

2) Alevilerin Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde haksız ve adaletsiz uygulamalara karşı zaman zaman devlete isyan ettikleri, bazen de güçlenip çeşitli bölgeleri ele geçirdikleri doğrudur. Sonunda yenilmişler ve Anadolu'nun çeşitli yörelerine dağıtılarak asimilasyon sürecine sokulmuşlardır. Fakat hiçbir zaman başka bir ülkeden maddi destek sağladıkları -ifade ettiğiniz Safevi desteği gibi- konusunda kanıt bulunamamıştır. Sadece kendilerini haklı çıkarmak isteyen egemen güçler tarafından 'Kızılbaşlar bizi arkadan vurdu' şeklinde iftiralar atılmıştır. 'Mum söndü' suçlaması da bu dönemlerde icat edilmiştir.

3) Mevlana ve Mevlevilerin, Anadolu'daki Alevi isyanlarına zerre kadar destek ve katılımları olmamıştır. Tam aksine onlar, her zaman kurulu düzenden yana tavır koymuşlardır.

(Bana göre ucuz bir yöntem ama söylemeden geçmeyeyim: Bunların aksine kanıtlarınız varsa, getirin.)

Sitelerde Paylaş
Halka "marihuana" dağıtsak ve onu serbest bıraksak faydalı bir iş yapmış olur muyuz?... :rolleyes: Malum moral destek sağlar... ;)

Marihuananın zararlı sonuçlarını kısa zamanda görürsün toplumda. Ama Mevlana ve Yunus sevgisinin yarattığı moral değerin değil zararını çok büyük faydalarını görürsün. Onlar senin etinde ve kanında bile var. Çünkü sende bu toğrağın insanısın. Biraz içinden çıktığın toplumu anlamaya çalış.

Sitelerde Paylaş
sayın bağlantı,

on gün evvele kadar aynı sebeplerden eyetisenin yerine pante ile tartışan sizdiniz.

ne moğol ajanlığını, ne satılmışlığını bıraktınız.

yani on günde ne değişti?

deist olmuş diye duydum

Sitelerde Paylaş
sayın bağlantı,

on gün evvele kadar aynı sebeplerden eyetisenin yerine pante ile tartışan sizdiniz.

ne moğol ajanlığını, ne satılmışlığını bıraktınız.

yani on günde ne değişti?

Pante ile yazıştığım Mevlananın kimliği idi. Yani nasıl biri olduğu. Burada savunduğum onun sembolleşmiş kişiliği. Yani halkın onu bildiği hali. Bir insan bütün dünyada sevgi sembolü olarak görülüyorsa, onu fazla kurcalamamak lazım. Çünkü yüzyıllar geçmiş üzerinden. Eserleri yayılmış tüm dünyaya. E artık nesilden nesile aktarılan bir sembol o. İstesende halkın gönlünden silemezsin. Ne yani devlet medyada kampanya yapıp işte gerçek Mevlana mı desin? Bunlar olacak işler değil. Zaten insanları zorlamayada gerek yok. Daha acı olur bu.

deist olmuş diye duydum

Yooo sadece dedikodu bu. Ateizmin argümanlarının kanıtsız olduğunu öğrendim. Tanımsız Tanrıya inanıyorum. Orjinal bir şey yani.

Sitelerde Paylaş

Benim sorduklarıma yanıt vermek zor olunca, soru sormak tercih ediliyor nedense.

Halbuki başlıktaki ağır iftiraları savunabilecek kanıtlara sahip olunması gerekirdi.

Sorular:

1) Siz Mevlana'yı ateist, agnostik ya da deist mi sanıyorsunuz? Mevlana, su katılmadık bir Müslüman ve şeriatçıdır. Bunu hatırlatayım dedim.

Hatırlatmak, bilinen ve unutulan bir bilginin tekrarlanmasıdır. Bu hatırlatma değil yeni bir saçmalamadır.

Mevlana, Şemsi Tebrizi, Yunus, Hacı bektaş-ı Veli ateist, agnostik, deist ve teist değillerdir.

Panteist müslümanlardır. Daha doğrusu İslam çizgisinde panenteistlerdir. Şeriatçilikle ilgileri yoktur. Tersine şeriate muhaliftirler. Ortodoks İslamcı değil, heterodoksdurlar. Örneğin haccı reddederler.

Var mı bildiğin şeriatçiler içinde haccı reddeden, insanın hayvandan geldiğini savunan, evrenin-herşeyin tanrı olduğunu ileri süren bir tanıdığın?

2) Alevilerin Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde haksız ve adaletsiz uygulamalara karşı zaman zaman devlete isyan ettikleri, bazen de güçlenip çeşitli bölgeleri ele geçirdikleri doğrudur. Sonunda yenilmişler ve Anadolu'nun çeşitli yörelerine dağıtılarak asimilasyon sürecine sokulmuşlardır. Fakat hiçbir zaman başka bir ülkeden maddi destek sağladıkları -ifade ettiğiniz Safevi desteği gibi- konusunda kanıt bulunamamıştır. Sadece kendilerini haklı çıkarmak isteyen egemen güçler tarafından 'Kızılbaşlar bizi arkadan vurdu' şeklinde iftiralar atılmıştır. 'Mum söndü' suçlaması da bu dönemlerde icat edilmiştir.

Başlığın Moğol ajanı şeklinde. O dönemin Anadolu işgalinde ki ben Moğol denmesini doğru bulmuyorum, Tatarlardır ve Mevlana Mesnevisinde Tatarlar diye bahsetmiş ve eleştirmiştir. Tatarlar da Türk kavimlerinden biridir. Bu konularda ahkam kesenlerin "Türk" sözcüğünü dahi bilmediklerine eminim. Türk bir kültür birliğinin adıdır. Irk adı değildir. Çok sayıda kavimden yani ulustan ve çok sayıda dil ve lehçelerden oluşur. Tatarlar da bir Türk kavmidir. İçinde Moğolları ve Türkmenleri de bulundurur. Moğollar ise Türk kavimleriyle akraba gibidir, çok yakın bir kültür benzerliği vardır ve bir çok ünlü hükümdarı Türk boylarındandır. Moğolların Türk kavimleriyle tarihte daima dostluğu, kardeşliği olmuştur. Selçuklu ve Osmanlı döneminde ise Türkmenler, Yörükler, Tatarlar ve çeşitli Türk boylarının mensupları aşağılanmış, zulüm görmüşlerdir. İsyanların sebebi de budur. Yavuz döneminde de durum aynıdır. O dönemin Alevilerini savunan bir insanın, çifte standartla bir başkasını kanıtsız-belgesiz suçlaması anlamsızdır.

3) Mevlana ve Mevlevilerin, Anadolu'daki Alevi isyanlarına zerre kadar destek ve katılımları olmamıştır. Tam aksine onlar, her zaman kurulu düzenden yana tavır koymuşlardır.

Şimdi döndük, isyanlara destek vermeye. :rolleyes:

Neden isyanlara destek versin kardeşim?

Niye illa onun isyancı olmasını bekliyorsun?

O isyancı, savaşçı bir insan olsaydı barışın, sevginin, hoşgörünün simgesi olur muydu?

2007 dünya Mevlana yılı olur muydu o zaman?

Dünya barış ödülü Mevlana'ya layık görülür müydü?

Mevlana şiiri Nazım hikmet'in ilk şiirlerindendir. Şimdi soruyorum sana:

Neden Nazım Hikmet bu şiiri yazmış, bilinçsizliğine rastgeldiyse neden daha sonra kaldırmamış ya da yerine düzeltici bir başka şiir yazmamıştır?

"Müridinim" diyecek kadar alçalmış mıdır Nazım hikmet?

Ya da Atatürk'ün senin kadar aklı yok muydu? Sen mi görüyorsun sadece gerçeği?

Fazla uzatmayacağım, konu baymaya başladı artık. Ya şöyle elle tutulur bir kanıt getirerek yaz, biz de "haklısın, doğru" diyelim. Ya da hak nedir? objektif olmak nedir? kanıt nedir? kaynak nedir? çifte standart nedir? bunları bir gözden geçir. Herkesi aynı kefeye koyma. Ayrım yapmaya kalktığın Hacı bektaş'ın Makalat'ında İslami yazılarını oku. Said'lerle, HY'larla, Fetullah'larla, Mevlana'ları, İbni Sina'ları, Farabi'leri, Biruni'leri bir görme.

Sitelerde Paylaş
Mevlana şiiri Nazım hikmet'in ilk şiirlerindendir. Şimdi soruyorum sana:

Neden Nazım Hikmet bu şiiri yazmış, bilinçsizliğine rastgeldiyse neden daha sonra kaldırmamış ya da yerine düzeltici bir başka şiir yazmamıştır?

"Müridinim" diyecek kadar alçalmış mıdır Nazım hikmet?

"Bu şiir de neyin nesi?" diye sorabilirsin. Ya da Bilmeyenler olabilir. Yazalım da ona göre değerlendirilsin:

Sararken alnımı yokluğun tacı

Silindi gönülden neşeyle acı

Kalbe muhabbette buldum ilacı

Ben de müridinim işte Mevlana.

Edebe set çeken zulmeti deldim

Aşkı içten duydum, arşa yükseldim

Kalpten temizlendim, huzura geldim

Ben de müridinim işte Mevlana.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...