Jump to content

KURANDA AKIL VE KALP AYRI AYRI VARDIR

Recommended Posts

Beyinde kalbin bir karşılığı elbette var. Ama kalpteki derinlik ve duygular söz konusu olduğunda madde olarak göremediğimiz birşey söz konusu. Ateist anlayış maddeyi tek gerçek kabul edince tabii bunu red eder. Ancak biz insan olarak deneyimlediklerimizi hiçe sayamayız. Üstelik Kuran bunu anlatıyorsa bu çok etkileyicidir. Zaten Kuran bize görmediğimiz ve bilmediğimiz çok şeylerden haber veriyor. İnsanlar yüzyıllarca bu bilgilerden faydalanmış. Kültürler medeniyetler kurmuş bununla. Ne olmuş, kötü mü olmuş? Batı berbat zamanlarını yaşarken İslam toplumları güzel yaşamışlar. Sonra batı yükselişe geçmiş. İnsanlığa katacaklarını katmış. Şimdi batı düşüşte. Yükselen gene İslam toplumları. Allahın böyle yaşattıkları vardır insanlığa. Hikmetini O bilir. Hemen onu red edin bunu red edin. İyide siz ne anlatıyorsunuz? Boş boş konuşmanızdan başka ne var ortada? İnsana hangi güzelliği vaad ediyorsunuz? Öte alem içindemiyorum. Burada dünyada ne vaad ediyorsunuz siz? Kelin merhemi olsa kendi başına sürer hesabı. Ben ateizmin şu denecek bir güzellik kırıntısı verdiğini ve vaad ettiğini görmedim daha.

olmayan bir şeyi vaad edip insanları sahte bir hayal aleminde yaşatmak çok güzel bir şeymiş gibi konuşuyorsun. tarihte bunu yapan pek çok insan geldi. sadece peygamberler değil. bir sürü insan güzel öbür alemler vaad ederek askerleri istedikleri yerlere sürmüşler. sence bunlar o insanları aldatarak iyi bir şey mi yapmış. sen tam olatak böyle söylüyorsun. üstelik bunu övüyorsun. kusura bakma. biz kimsenin duygularıyla oynayamayız. eğer bir şeyler yoksa çocuklarımıza doğruyu söylemeliyiz. onları kandırmak daha büyük bir yanlıştır.

kalbimle bir şeyler hissediyorum diyorsan öyledir. ama orada bir şeylerin olduğu doğru değildir. yukarıdaki ayak örneği gibi.

beyin ile ilgili bir sürü araştırma deneyleri var. okuyabilirsin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 188
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

biri seni izliyor diye iyi şeyler yapmak ne kadar samimidir. sen bunu içine sindirebiliyor musun allah aşkına?

hapis var diye hırsızlık yapmayan ile başkasının malına dokunmam doğru değildir diyerek hırsızlık yapmayan birinin ahlaki seviyesi karşılaştırılabilir mi?

sen hapis var diye hırsızlık yapmıyorsun. ben de senin gibi hırsızlık yapmıyorum. ama bunun kötü bir şey olduğunu düşündüğüm için. özel bir sebep mi? işte fark burada. ben illa bir sebep aramıyorum. sadece bu daha doğrudur o kadar.

Mantık diye birşey var. Ateizm doğru ise hangi yasağı tanır insan? Hırsızlığı neden yapmazsın? Yasalar ve vicdani sebeplerle değil mi? Birincisi bir atesite göre vicdan bir yanılsamadır. Hatta varlığı yokluğu bile tartışmalıdır. İkincisi ateist anlayışa göre imkanı bol olanlardan çalmak neden suç olsun? Herkes insan. Onda benden çok varsa bu adaletsizlik. Sanki herkes çalışıpta mı kazanıyor? Hatta o zaman çalmak bana hak olur diye düşünürüm.

Yine ateist anlayışa göre neden nefsimi üzeyim. Kılıfına uydurduktan sonra canımın istediğini yaparım. Önemli olan tek şey gözlerden saklamak ve kılıfına uydurmaktır. Nasılsa hesap vermek yok. Kişi olarak çeşitli düşünme biçimleri üreterek kendime herşeyden hak çıkartırım. Böyle böyle bencilleşerek sırf nefs kesilirim. Buraya gelip sakın bunları eleştirmeyin. Bu garabetin içinde değiliz açıklamaları yapmayın. Tabii ki içindesiniz.

Samimi bir müslüman çektiği sıkıntılardan sevap kazandığını bilir. Sabrının saniye saniye sevaba dönüştüğünü bilir. Hem devletin yasalarını çiğnemez hem çektiği sıkıntıya rağmen mutlu olur. Allah der huzur bulur. Allah çekilen sıkıntının içine bir genişlik koyar. Samimi bir müslüman bilir ki çektiği sıkıntının içinde olgunlaşması ve Allahın rızasını kazanması vardır. Sıkıntı büyüdükçe büyümez. Tam tersine bir lezzeti bile vardır. Çünkü kaderde olduğu bilinir. Allahın yazısı olduğu bilinir. Hangi ateist bunları yaşayabilir?

tarihinde BUKET tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Mantık diye birşey var. Ateizm doğru ise hangi yasağı tanır insan? Hırsızlığı neden yapmazsın? Yasalar ve vicdani sebeplerle değil mi? Birincisi bir atesite göre vicdan bir yanılsamadır. Hatta varlığı yokluğu bile tartışmalıdır. İkincisi ateist anlayışa göre imkanı bol olanlardan çalmak neden suç olsun? Herkes insan. Onda benden çok varsa bu adaletsizlik. Sanki herkes çalışıpta mı kazanıyor? Hatta o zaman çalmak bana hak olur diye düşünürüm.

Yine ateist anlayışa göre neden nefsimi üzeyim. Kılıfına uydurduktan sonra canımın istediğini yaparım. Önemli olan tek şey gözlerden saklamak ve kılıfına uydurmaktır. Nasılsa hesap vermek yok. Kişi olarak çeşitli düşünme biçimleri üreterek kendime herşeyden hak çıkartırım. Böyle böyle bencilleşerek sırf nefs kesilirim. Buraya gelip sakın bunları eleştirmeyin. Bu garabetin içinde değiliz açıklamaları yapmayın. Tabii ki içindesiniz.

Samimi bir müslüman çektiği sıkıntılardan sevap kazandığını bilir. Sabrının saniye saniye sevaba dönüştüğünü bilir. Hem devletin yasalarını çiğnemez hem çektiği sıkıntıya rağmen mutlu olur. Allah der huzur bulur. Allah çekilen sıkıntının içine bir genişlik kor. Samimi bir müslüman bilir ki çektiği sıkıntının içinde olgunlaşması ve Allahın rızasını kazanması vardır. Sıkıntı büyüdükçe büyümez. Tam tersine bir lezzeti bile vardır. Çünkü kaderde olduğu bilinir. Allahın yazısı olduğu bilinir. Hangi ateist bunları yaşayabilir?

kelaynak kuşunun ilginç bir özelliği var. hayatları boyunca tek eşli yaşarlar. ve eşlerden biri ölünce diğeri kısa süre sonra kendini kayalıklardan aşağı bırakıp intihar ediyor. sence kelaynak kuşu yaptığı bu şey ile ilgili aklından yada kalbinden mantıksal bir açıklama geçiriyor mu? sanmıyorum. o sadece yapıyor. bu gerçek bir aşk mı? bilmiyoruz. bazı şeylerin yapılma nedeni çok derinlerdedir. fiziksel midir. evet fiziksdeldir. evet maddeseldir. ama ona ulaşmamız çok zordur. doğduğumuzda hepimiz annemizin memesine yaklaştırıldığımızda memeyi emmeye başlarız. bunun mantıklı bir açıklaması var elbet. peki bebeğin bunu hesapladığını iddia edebilirmiyiz?

hırsızlık kötü birşeydir. neden mi? bilmiyorum. ama başkasının malına el koymak bana iğrenç geliyor. hepsi bu kadar. meme emen bebek gibiyim. bana niçin emiyorsun diye sorarsanız alacağınız hiç bir yanıt yok. ama yaptığım şeyin yararı ve doğruluğu tartışılmaz.

Sitelerde Paylaş
Kalp için anlayış diye belirttim zaten. İnsan duygularınında bir yapısı vardır. Yani bir anlayış yapısı vardır. Bir tarzı vardır duygulanmanında insanlarda. Anlamak düşünce ile olur. Ama kalbinde bir anlayışından bahsetmek mümkündür. Zaten insanda akıl ve duygu karışması yaşanan bir durumdur. İkisinin çekişmesi yada uzlaşması bilinir. Bu sebeple bence karışık bir durum yok Kuranda.

Kalbin anlayışla, duyguyla, vs. ile zerre kadar alakası yoktur. Yapay kalp takılıp da bununla aylarca yaşıyan insanlarda herhangi bir duygu, anlayış vs. eksikliği görülmemiştir. Kalp nakli yapılan insanlar da başkalarının duygularını yaşamazlar... Öte yandan, beyine müdahale ile davranışı veya anlayışı değiştirmek mümkündür (bkz. antidepresanlar, psikotrop ilaçlar, alkol, uyuşturucu maddeler, uyarıcı maddeler, demans hastalarındaki nöron kaybı, vs.ler...)

Her türlü zihinsel ve duygusal aktivite beyinde olur.

Sitelerde Paylaş
Gerçekten merak ediyorum. O zaman neden bu tür duyguları kalp bölgemizde hissediyoruz?

Bunu hissettiğinizde sol omuzunuzda ağrı, göğsünüzde de göğe doğru yükseliyormuş gibi sıkışma oluyorsa mutlaka bir kardiyoloji uzmanına görünün, acilen anjiyo yaptırın.

tarihinde yfln tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...