Jump to content

Uzayın Sonu Var mı?

Recommended Posts

Sevgili HACI,

Bu bilinmeyen sonsuzluğu bilinenle tariflemeye çalışsan hangi tanımları kullanırdın sonsuzluk dışında.

Vakum halindaki quarklar?

Ben bu konuda daha fazla yorum yapamam sevgili Euclid...

İnsanın kafası basmıyor..

En son görüşlere göre evren kalınca bir simit (donut) şeklindeymiş..

Neden öyle?

Bilenin olduğunu sanmıyorum.

Evren bizi hep şaşırtacak gizemlerle dolu.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 191
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Birde farklı bakış açısından bakalım :

çember uzunluğunun çemberin yarı çapına oranından çıkarılan sabit sayı.Virgülden sonra sekizmilyon basamağa kadar belirlenen bu sayı gerçekte sonsuza gider.

Pisagora göre evren , Armonik-Bütün dür.Armoni ise Ayrılıkların birliği.Pi ise sonsuzluğu ifade etmekle , bilginin kesin değil ama yaklaşık doğruluğunu belirtir.Pi resyonel tamsayılara karşın irasyonel ve aşkın br sayıdır.Geometriye ait bir ifadenin matematiksel anlatımı olan Pi, pisagorda sınırlı sonludan sınırsız sonsuza akıl yoluyla bağ kurar.Başka bir ifadeyle sonlu ve karşıtı sonsuzun akıl aracılığı ile armonik bir bütünlük oalarak kavranması.

Sitelerde Paylaş

çember uzunluğunun çemberin yarı çapına oranından çıkarılan sabit sayı.Virgülden sonra sekizmilyon basamağa kadar belirlenen bu sayı gerçekte sonsuza gider.

Pisagora göre evren , Armonik-Bütün dür.Armoni ise Ayrılıkların birliği.Pi ise sonsuzluğu ifade etmekle , bilginin kesin değil ama yaklaşık doğruluğunu belirtir.Pi resyonel tamsayılara karşın irasyonel ve aşkın br sayıdır.Geometriye ait bir ifadenin matematiksel anlatımı olan Pi, pisagorda sınırlı sonludan sınırsız sonsuza akıl yoluyla bağ kurar.Başka bir ifadeyle sonlu ve karşıtı sonsuzun akıl aracılığı ile armonik bir bütünlük oalarak kavranması.

tebrik ederim ya :) bravo.ben hiç anlamam bu konulardan.

tarihinde mondiego tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İlginç bir felsefe..

Fena de değilmiş..

Sitelerde Paylaş
Kainat ZAMAN içerisinde büyükmekte; Başka bir mekan içerisinde değil..

Zaman içinde derken?Zaman alan mı?Evren neyin içinde genişliyor.

Cevap zaman için de.Bu ne demek ya?

Zaman ne?Mekan mı?

Zamanın tanımını yapar mısın?

Sitelerde Paylaş
Daha 18 yy. da Hegelin konuyu Eytişimsel yöntem olarak kullanması yazılmadı.

Degas anlayamadım inan ki cevabını.Bunu kendi bilgi eksikliğim olarak görüyorum yazdıklarını takip edeyim şimdilik.

Sitelerde Paylaş
Zaman içinde derken?Zaman alan mı?Evren neyin içinde genişliyor.

Cevap zaman için de.Bu ne demek ya?

Zaman ne?Mekan mı?

Zamanın tanımını yapar mısın?

ZAMAN, AN ların, ZAM lanmış hali.. :)

Yani aslında ZAMAN yok.. Sadece AN var.. Bu AN ları yan yana koyunca ZAMAN oluyor.. Kainatta An ve AN büyümekte, bu büyüme ZAMAN içinde oluyor..

Zaman tamamen izafi bir kavram, Hareketin ölçümü.. Beyindeki bilgi sürekli nasıl artıyor ve yer kaplamıyorsa; Kainatta başka bir mekan içinde değil, ZAMAN içinde büyümekte..

Sitelerde Paylaş
Degas anlayamadım inan ki cevabını.Bunu kendi bilgi eksikliğim olarak görüyorum yazdıklarını takip edeyim şimdilik.

Çok uzun ve emek isteyen konular forum ortamlarında bunu anlaman mümkün değil.Yoğun mistisizm geçirilmiş yazım dilinde ünlü harf olmayıp okunurken ünlü harf eklenen ve manaları batı felsefe ve disiplerinin anlayamadığı bir konu.

Hawking'in son teoriside burdan aşırmadır, paralel evrenler , mısır ve hint metinlerinde titreşim tekamülü olarak vardır.İronik olarak anlatımı ise müzikteki La sesidir.

Sitelerde Paylaş
ZAMAN, AN ların, ZAM lanmış hali.. :)

Yani aslında ZAMAN yok.. Sadece AN var.. Bu AN ları yan yana koyunca ZAMAN oluyor.. Kainatta An ve AN büyümekte, bu büyüme ZAMAN içinde oluyor..

Zaman tamamen izafi bir kavram, Hareketin ölçümü.. Beyindeki bilgi sürekli nasıl artıyor ve yer kaplamıyorsa; Kainatta başka bir mekan içinde değil, ZAMAN içinde büyümekte..

:)

Mask.

Big bang öncesi Zaman ne idi?

An nedir?

Kainat zaman içinde büyür ne demek?

Kainatın kapladığı ALAN neyin içinde?

Sitelerde Paylaş
Çok uzun ve emek isteyen konular forum ortamlarında bunu anlaman mümkün değil.Yoğun mistisizm geçirilmiş yazım dilinde ünlü harf olmayıp okunurken ünlü harf eklenen ve manaları batı felsefe ve disiplerinin anlayamadığı bir konu.

Hawking'in son teoriside burdan aşırmadır, paralel evrenler , mısır ve hint metinlerinde titreşim tekamülü olarak vardır.İronik olarak anlatımı ise müzikteki La sesidir.

Sen paralel evrenler ve M teorisi doğrudur mu diyorsun?

Sonsuz evren mi var?

Sitelerde Paylaş

İçinde değil; ama başka bir mekanın üstünde olabilir... Eğer mekan üstünde ise fiziksel bir büyüklük ve alandan bahsedilebilir.. Ama mekan üstünde değilde, tabiri caizse Vehimde ise işte ozaman herhangi bir büyüklükten bahsedilemez..

Sitelerde Paylaş
İçinde değil; ama başka bir mekanın üstünde olabilir... Eğer mekan üstünde ise fiziksel bir büyüklük ve alandan bahsedilebilir.. Ama mekan üstünde değilde, tabiri caizse Vehimde ise işte ozaman herhangi bir büyüklükten bahsedilemez..

Evren yahut evrenler alan olarak neyin içinde genişler bilemiyoruz deyip konuyu kapatalım.

tarihinde euclid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Doğru bilemiyoruz, belkide hiç bilemiyeceğiz... Ama bana göre herhangi bir mekan içerisinde değil.. Bu ifade edemiyeceğim bir his.. Belki doğru, belki yanlış.. Ama hissettiklerim beni tatmin ediyor, ifade edemesem de...

Neyse, bu saatte bu konular kasıyor.. Ama sizdeki merak, bende de var.. Neticede bu sorular herkesin kafasını az, çok meşgul ediyordur...

Sitelerde Paylaş

Şuan Hadis aklımda yok; Ama bu paralel evrenler teorisini ilk okudğumda o hadis aklıma gelmişti.. Oldukça uzun bi hadis.. Bu teori sanki o hadisin tefsiri gibi bişey... Bi ara aklıma gelise bulur koyarım..

tarihinde Mask tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...