Jump to content

Nazım Hikmet Ran

Recommended Posts

O şiirde uluyanlar, Kahya'nın adamlarıdır. "Hep birlikte" çıkarımı yanlıştır.

BU VATANA NASIL KIYDILAR

İnsan olan vatanını satar mı?

Suyun içip ekmeğini yediniz.

Dünyada vatandan aziz şey var mı?

Beyler bu vatana nasıl kıydınız?

Onu didik didik didiklediler,

saçlarından tutup sürüklediler.

götürüp kâfire : «Buyur…» dediler.

Eli kolu zincirlere vurulmuş,

vatan çırılçıplak yere serilmiş.

Oturmuş göğsüne Teksaslı çavuş.

Günü gelir çarh düzüne çevrilir,

günü gelir hesabınız görülür.

Günü gelir sualiniz sorulur :

NAZIM HİKMET

Sitelerde Paylaş
  • İleti 339
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

nazim hikmet, vaktiyle içinde bulunduğum sol fraksiyon tarafindan da..ak geçilen bir adamdi. matador, bu adamin ve bunun gibilerin fikrini iyi bilirim, bunlar kemalizmi devrimci olarak nitelendirirler, tipki mahir çayan'in kesintisiz devrim adli kitabinda yaptiği gibi. bu yüzden leninist jargon bunlari küçük-burjuva olarak adlandirir.

nazim hikmet, sosyalizm ve komünizm nedir bilmeyen (gerçi ben artik liberal olmadiğim gibi sosyalist ya da komünistte değilim, bunlarin hepsi boş..), bir sanatçinin ya da şairin asla sosyalist ve komünist olamayacağini, bu işlerin kapitalizmde daha iyi yürüdüğünü yine bilmeyen, komünistlerin marx engels bakunin gibi adamlardan beri, değil vatanseverlik, vatanlari yikmayi ve yerine proleterya diktatörlüğü diye sinif egemenliğine dayali devleti geçirmeyi hedeflediklerini ve sosyalizmin komünizme dönüşmesiylede bu diktatörlüğün söneceğini savunduklarini bilmememektedir.

oldum olasi nazimdanda benzerleri olan pablo neruda tarzinda adamlardanda, bir cult haline gelmiş che guevara, mahir, deniz, ibo, hüseyin, yusuf vs. tiksinmişimdir. komünist olup aktif devrimci mücadele yürüttüğüm, teorik tartişmalari girla götürdüğüm gencecik yaşlarimda dahi bu pisliklerden midem bulaniyor, bilmedikleri şey hakkinda konustuklari, sembolleştirildikleri için bunlarla ayni kategoride anilmaktan nefret ediyordum.

sen ne şımarık, lümpen bir adamsın. sırf farklı gözükmek için menşevik takılan, pratik ve ideolojik olarak mücadeleye hiçbir katkısı olmayan, kapitalistlerden daha arsız şımarık herifin tekisin.

menşevik sosyal demokrat bozması, arkadaş ortamında kurduğunuz fraksiyonunda hiç bir boka faydası yok.

Sitelerde Paylaş
Adam açıkça hainliğe devam ediyorum diyor.Siz ne diye Nazımdan daha Nazımcı oluyorsunuz?

Adamdan iyimi bileceksiniz hainliğe devam ediyorum diyor işte!

Bir saçma ayet olsaydı hemen "müteşabih" derdin, ama konu Nazım olunca mecazı gözün görmez.

AVNİ'NİN ATLARI

Bu atlar Avni’nin atları

Kuvayi Milliye atları

Kara yamçı altında ak sağrı dolgun

Titrer burun kanatları

Bu atlar Avni’nin atları

Kuvayyi Milliye gelecek yine

Şahin atlar aşarak yeli

Çiğneyerek gavuru da, Anzavur’u da

Kuvayi Milliye gelecek yine

Hem bu sefer ayyıldızlı bayrağı da ışık içinde.

Bu atlar Avni’nin atları

Kuvayi Milliye atları

Titrer burun kanatları.

Bana Avni’nin atlarına

Binmek nasip olmasa gerek

Ama Memet binecek

Gelecek düşmanla topuz topuza!

Gülüm, Kuvayi Milliye atları

Gözüm, Kuvayi Milliye atları,

Memleketi satanları bağlasınlar,

Kuyruğunuza…

NAZIM HİKMET

Sitelerde Paylaş

sen ne şımarık, lümpen bir adamsın. sırf farklı gözükmek için menşevik takılan, pratik ve ideolojik olarak mücadeleye hiçbir katkısı olmayan, kapitalistlerden daha arsız şımarık herifin tekisin.

menşevik sosyal demokrat bozması, arkadaş ortamında kurduğunuz fraksiyonunda hiç bir boka faydası yok.

yürüüüüü.... ben, sen daha şeyini taharetlemeyi anan babandan yeni yeni öğrenirken, savcilikta, poliste işkence görüyor, öğrenci yurtlarinda marx engels lenin ve stalin'in klasiklerini okuyordum.... 1 mayislarda sizin korkarak gittiğiniz legal miting alanina değil, illegal gösteri eylemlerine katiliyordum, dünya kadar jop dayak yedim, defalarca kere nezarete atildim.

benim için artik çubuk kraker gazoz haline gelmiş SOL u mu bana anlatiyorsun, şimdi aklim olgunlaşti ve devrimin olmayacak duaya amin olduğunu anladiğimdan çekildim, üstelik insanliğa da bir şey yapmak istemiyorum artik, zamaninda bu insanlik için ölümü bile gözden çıkarmiştim ama baktimki insan denilen şey beş para etmez , gelişmiş kici boklu bir şebekten başka bir şey değil.

Sitelerde Paylaş

Mücadelemi var , bizde katılalım. Lalelidende bir kaç rus getiririz. :lol:

Sitelerde Paylaş

benim için artik çubuk kraker gazoz haline gelmiş SOL u mu bana anlatiyorsun, şimdi aklim olgunlaşti ve devrimin olmayacak duaya amin olduğunu anladiğimdan çekildim, üstelik insanliğa da bir şey yapmak istemiyorum artik, zamaninda bu insanlik için ölümü bile gözden çıkarmiştim ama baktimki insan denilen şey beş para etmez , gelişmiş kici boklu bir şebekten başka bir şey değil.

Komünist, vicdanını yahudi "Marks"a satmış olan vatansız serseri demektir. Amele diktatörlüğünün kurulduğu yerde cennete varılmış olduğunu zanneder. O, bazen bu zannında samimi olan bir aptaldır. Bazen de samimi değildir, aldatmak için böyle söyler. O zaman da kalleştir. Komünist, dünyada patronla işçi arasındaki hukuk nusavatsızlığını halletmek için ortaya atıldığını söyler. Bunun için de ilk yaptığı iş dinleri, milliyetleri, vatanları inkar etmektir.

http://www.nihalatsiz.org/komunist_yahudi_ve_dalkavuk.htm

tarihinde KutadguBilig tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yürüüüüü.... ben, sen daha şeyini taharetlemeyi anan babandan yeni yeni öğrenirken, savcilikta, poliste işkence görüyor, öğrenci yurtlarinda marx engels lenin ve stalin'in klasiklerini okuyordum.... 1 mayislarda sizin korkarak gittiğiniz legal miting alanina değil, illegal gösteri eylemlerine katiliyordum, dünya kadar jop dayak yedim, defalarca kere nezarete atildim.

senin gibi eski komünist bozmalarını çok gördük. parasızken komünist takılan, biraz para yüzünce görünce sol'a çubuk kraker olarak bakanları da çok gördük.

senin neler yaptığın, neler yaşadığın bu saatden sonra beni zerre ilgilendirmiyor. sen liberalllerden'de arsız bu şımarıklığınla kimseye güya çok görmüş, yaşamış ayakları yapıp akıl veremezsin.

bu işler sırf farklı olmak için menşevik takılan, 2 gün önce artık pratik eylemlere geçmeliyiz, fikir belirtme devri geçti diyen dengesiz, kaypak adamlarla olmaz zaten.

Sitelerde Paylaş

Nazım Hikmet, Kuvayi Milliye Destanını 1940'larda yazmıştır.

28 Kanunisani şiirini ise 1923'te.

Arada 17 sene fark var.

Örneğin yukarıda verdiğim Vatan şiirini 1959'da yazmıştır.

Aradaki fark 36 yıla çıktı.

Ben şu forumda 3 ay, 6 ay içinde kaç fikir değiştireni gördüm.

Siyasilere bakın da görün, nasıl farklı konuştuklarını.

Gençlik yıllarında yazdığı bir şiiri, farklı yorumlayarak bir şairi mahkum etmek doğru mu?

1923'den 2-3 sene önce yazdığı şiirleri aktarırsam apışıp kalırsınız.

Bu defa da ırkçılıkla ya da dincilikle suçlarsınız.

Sitelerde Paylaş

Burda yazan herşeyin altına imzamı atarım. Atsız isyanında çok haklıdır.

Len kitabı daha okumadın bile. :)

Neyse o zaman Nazım'ın söylediklerinin altına imzamı atarım, söylediklerinde haklıdır diyen biri çıkarsa karşına sen de ona haklısın dersin. :)

Sitelerde Paylaş

senin gibi eski komünist bozmalarını çok gördük. parasızken komünist takılan, biraz para yüzünce görünce sol'a çubuk kraker olarak bakanları da çok gördük.

senin neler yaptığın, neler yaşadığın bu saatden sonra beni zerre ilgilendirmiyor. sen liberalllerden'de arsız bu şımarıklığınla kimseye güya çok görmüş, yaşamış ayakları yapıp akıl veremezsin.

bu işler sırf farklı olmak için menşevik takılan, 2 gün önce artık pratik eylemlere geçmeliyiz, fikir belirtme devri geçti diyen dengesiz, kaypak adamlarla olmaz zaten.

menşevizm, rus sosyal demokrasisinin (bu sizin anladiğiniz anlamda s.d değil) sağ kanadidir, yani bolşevik fraksiyonun lenin'in görüşlerini temel alan 20.yy'a dayali tespitlerinin yerine marx ve engels'e ortodoks şekilde bağli kalan azinlik kanattir,

bu yüzden çoğu menşevik lenin'in eski yoldaşlarindandir, 1903 deki kongrede parti bölünmeksizin iki hizbe ayrilmiş, 1905-07 devriminden sonra tasfiyecilik çerçevesinde bu iki hizbde parti yanlilari ve tasfiyeciler, otzovistler , likidistler, hizb üstü olduğunu söyleyen troçkistler vs. şeklinde bölünmeye başlamiştir, lenin'in temsil ettiği parti yanlisi bolşeviklerdir. ayni şekilde parti yanlisi menşevikler (plehanov), ve ideolojik olarak menşevizmin solunda kalan martov'un temsilini yaptiği sol-menşevikler bazi istisnalari oluşturur.

bolşeviklerin rsdipten ayrilip ayri bir parti halinde teşkilatlanmari ise bu tasfiyecilik üstüne tartişmalarin 1912 ocağinda artik çözümlenemez hale gelmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

gerçi bunlarin hiç birisi umrumda değil, zaten artik ne kadar liberalsem, o kadar sosyalistim, ikiside boş görünüyor, anlamsiz ve tadsiz geliyor şu saatten sonra.

tarihinde gavur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Komünist, vicdanını yahudi "Marks"a satmış olan vatansız serseri demektir. Amele diktatörlüğünün kurulduğu yerde cennete varılmış olduğunu zanneder. O, bazen bu zannında samimi olan bir aptaldır. Bazen de samimi değildir, aldatmak için böyle söyler. O zaman da kalleştir. Komünist, dünyada patronla işçi arasındaki hukuk nusavatsızlığını halletmek için ortaya atıldığını söyler. Bunun için de ilk yaptığı iş dinleri, milliyetleri, vatanları inkar etmektir.

http://www.nihalatsiz.org/komunist_yahudi_ve_dalkavuk.htm

ırkçılar beyin kıvrımları az olan, üstün ırk palavlarına inanan beyinsiz aptal demektir. bu mallar dünya'ya kendi ırkları hakim olunca cennete varılmış olduğunu sanar. bazıları samimi aptaldır, bazıları aptal taklidi yapar. ırkçı dünyanın kendi ırklarına ait olması gerektiğini söyler, ilk işleri bu aptallığa inanmıyanları yoketmektir.

Sitelerde Paylaş

Burda yazan herşeyin altına imzamı atarım. Atsız isyanında çok haklıdır.

İşte Atsızcı'ların Atatürk düşmanlığı.Bunlar utanmadan özentilikleri sebebiyle At kafasına '' ATA '' diye hitap ederler.Bazı At kafasını tanımayan Atsızcı'lar hem At kafasını hem ulu önderimizi '' ATA '' diye benimseyerek Atatürk'e şirk koşar.İki tane ATA olmaz.Ya At kafasını ATA olarak alın,ya da Atatürk'ü.

Zaten atsızcıların ve turancıların çoğu Atatürk'ü benimsemez.Nedeni çok açık,Ulu önderimizin işte Turancılık pisliğine bakışı:

1923 yılının Temmuz ayı.. Amerikan The Saturday Evening Post dergisi yazarlarından Isaac F. Marcosson, Ankaraya gelmiş ve Mustafa Kemal Atatürk’le bir röportaj yapmıştı. Söyleşi ile yazarın Anadolu izlenimlerinden oluşan yazı derginin 20 Ekim 1923 tarihli sayısında yayınlanmıştı.

Muhabir:

Sizin için devlet yönetiminde ideal nedir? Başka bir deyişle, Pan-İslâmizm ve Pan-Turanizm fikirlerine hâlâ inanıyor musunuz?

Atatürk:

Kısaca söyleyeyim.. Pan-İslâmizm, din ortaklığına dayanan bir federasyon demekti. Pan-Turanizm ise, ırka dayanan aynı çeşit bir çaba ve ihtiras ortaklığını temsil ediyordu. Her ikisi de yanlıştı. Pan-İslâmizm fikri, asırlar önce Viyana kapılarında, Türklerin Avrupa’da ulaştıkları en kuzey noktada öldü. Pan-Turanizm de, Doğu ovalarında mahvolup gitti.

Bu hareketlerin her ikisi de yanlıştı; çünkü, kuvvet ve emperyalizm anlamına gelen fetih fikrine dayanıyorlardı. Uzun yıllar emperyalizm, Avrupa’ya hâkim oldu. Ancak emperyalizm ölüme mahkumdur. Bunun cevabını, Almanya’nın Avusturya’nın, Rusya’nın ve geçmişteki Türkiye’nin yıkılışında bulursunuz. Demokrasi, insan ırkının ümididir.

tarihinde Matadorlar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Len kitabı daha okumadın bile. :)

Neyse o zaman Nazım'ın söylediklerinin altına imzamı atarım, söylediklerinde haklıdır diyen biri çıkarsa karşına sen de ona haklısın dersin. :)

Okumadığımı nerden biliyorsun. :D Pantemiyim ben. :lol: Kitabı günün koşullarına göre değerlendirmek Atatürkün cevresinde olan bitenlerle beraber değerlendirmek gerekiyor. Atatürkün öldürülmesi ve Amerika ile imzalanan eğitim protokolüne kadar bir süreç bu. Atsız isyan etmekte haklıdır.

Nazımın söylediklerin altına imzasını atanlar bellidir.Birde bunların babasının adı İsrail olan bedrettinleri vardır. Yahudi geleneği bilmeyen kişilerin bunları yorumlaması güçtür. yahudilerin tarih boyunca zerinde çalıştıkları bir kaç konu vardır ; milliyetsileştirmek ve aile yapısının bozulması. üstün ırklarya o bakımdan. :lol:

Sitelerde Paylaş

menşevizm, rus sosyal demokrasisinin (bu sizin anladiğiniz anlamda s.d değil) sağ kanadidir, yani bolşevik fraksiyonun lenin'in görüşlerini temel alan 20.yy'a dayali tespitlerinin yerine marx ve engels'e ortodoks şekilde bağli kalan azinlik kanattir,

bu yüzden çoğu menşevik lenin'in eski yoldaşlarindandir, 1903 deki kongrede parti bölünmeksizin iki hizbe ayrilmiş, 1905-07 devriminden sonra tasfiyecilik çerçevesinde bu iki hizbde parti yanlilari ve tasfiyeciler, otzovistler , likidistler, hizb üstü olduğunu söyleyen troçkistler vs. şeklinde bölünmeye başlamiştir, lenin'in temsil ettiği parti yanlisi bolşeviklerdir. ayni şekilde parti yanlisi menşevikler (plehanov), ve ideolojik olarak menşevizmin solunda kalan martov'un temsilini yaptiği sol-menşevikler bazi istisnalari oluşturur.

bolşeviklerin rsdipten ayrilip ayri bir parti halinde teşkilatlanmari ise bu tasfiyecilik üstüne tartişmalarin 1912 ocağinda artik çözümlenemez hale gelmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

gerçi bunlarin hiç birisi umrumda değil, zaten artik ne kadar liberalsem, o kadar sosyalistim, ikiside boş görünüyor, anlamsiz ve tadsiz geliyor şu saatten sonra.

menşevizm hakkın da bu kadar bilgiye bende sahibim. menşevikler komünist rejim'den önce kapitalist rejimin kurulmasını söyleyen, devrim yolunda kapitalistlerle işbirliği yapılıp iktidarın geçiçi olarak onlara devredilmesini söyleyen, alman sosyal demokrat partisinin rusya şubesi olan sosyal demokrat bozuntularıdır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...