Jump to content

Nazım Hikmet Ran

Recommended Posts

ideolojik evrimimi vereyimde, artik nasil marksizmden çıktığımı açiklayayim...

1.EVRE

en şiddetli dönemde, radikal sol, devrimci fanatikliğin en uç noktasi, marx engels lenin ve stalin'in çizgisi,

aep, enver hoca izleyicisiydim. menşevizm, troçkizm ve anarşizmin en büyük muhaliflerindendim.

2.EVRE

troçkizm dönemi, sürekli devrim teorisi yandaşliği ve stalin eleştirisi.

3.EVRE

menşevizm dönemi, leninizmin eleştirisi ve bolşevizmden kopuş,.. çok kısa sürdü

4.EVRE

marksizmin reddi, ve soldan kopuş.

yani öyle farkli olmak için değil, belli bir ideolojik değişiklik sürecinin son evrelerinden birisiydi.

ne kadar uğraştim , ne kadar devrim ve sosyalizm hayalleri kurdum bilemezsiniz, ama olmuyor, yemin ediyorum ki olmuyor, elinize hiç bir şey geçmiyor...

onca okuduğum kitap, öğrendiğim şey ve çözdüğüm teorik sorunlarda benim yanima bir entelektüel veri yiğini olarak kaldi, şimdi geçmişime baktiğimda, yaşadiğim sikintili günlerden başka bir şey görmüyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 339
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Okumadığımı nerden biliyorsun. :D Pantemiyim ben. :lol: Kitabı günün koşullarına göre değerlendirmek Atatürkün cevresinde olan bitenlerle beraber değerlendirmek gerekiyor. Atatürkün öldürülmesi ve Amerika ile imzalanan eğitim protokolüne kadar bir süreç bu. Atsız isyan etmekte haklıdır.

Atatürk'ün çevresine değil,Atatürk'e ve çevresine saldırıyor at kafası.Ayetleri yumuşatan Müslüman gibi kıvırma hemen.

tarihinde Matadorlar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nazım Hikmet'in gençlik yıllarından arkadaşı Vala Nurettin, “Bu Dünya'dan Nazım Geçti!” adlı anı kitabında onunla birlikte Anadolu'ya nasıl geçtiklerini, Ankara'ya gidişlerini, Mustafa Kemal Paşa ile karşılaşmalarını ve daha sonra öğretmen olarak atanıp görev yaptıkları Bolu'da yaşadıklarını anlatır.

Nazım Hikmet'in Anadolu'da kan gövdeyi götürürken, nasıl Paris veya Brüksel'e kaçma planları yaptığından söz eder.

Nazım Hikmet bize ve Milli Micadeleye işte bu derece yabancıdır.

Fakat Nazım Hikmet, Paris'e veya Brüksel'e değil de İstanbul'da fingirdeştiği kızın ailesiyle birlikte Tiflis'e gittiğini duyunca onun ardı sıra rotayı önce Tiflis'e, sonra da Moskova'ya çevirir. Nazım ile Va-Nu, ikisi birlikte “Kurtuluş Savaşının kan ve ateşle yazıldığı günlerde” Anadolu'yu bırakıp Moskova macerasına(!) atılırlar.

Ankara Hükümetince kendilerine verilen öğretmenlik görevlerini bırakıp kaçtıkları tarih Sakarya Savaşının hemen öncesidir.

Onların Tiflis-Moskova yolunu tutarak firar ettikleri o günlerde ise büyük Türkçü düşünür Ağaoğlu Ahmet Bey 14 Ağustos 1921 tarihli Vakit gazetesinde “ Münevverler Cepheye!” başlığını taşıyan bir makale yayımlamıştır.

Sakarya Savaşına tam bir hafta kala yayınlanmıştır bu yazı.

Nazım o sıralarda askerlik çağındadır ve ondan üç-dört yaş küçük Anadolu çocukları dahi birkaç haftalık, hatta birkaç günlük talimden hemen sonra cepheye, ateş hattına sürülmektedirler.

Nazım Hikmet İstanbul'da doğmuştur, Türkiye'lidir; Ağaoğlu Ahmet ise (Ahmet Agayef) Azerbaycan'lıdır. 1869 yılında Karabag'ın Şuşa kentinde doğmuştur.

Mütareke döneminde İngilizler tarafından sürgün edildiği Malta adasından 1921 yılının Nisan ayında yani sözünü ettiğimiz yazıyı yazmadan dört ay kadar önce serbest bırakılmış olan Ağaoğlu Ahmet Bey, derhal Ankara'ya koşmuştur, Bakü'ye veya Moskova'ya değil!

Nazım Hikmet işte böyle bencilce hülyalarının peşinde, gerçeği kan ve ateşle yazılmakta olan Kurtuluş Savaşının en bunalımlı günlerinde yurdundan kaçmış, aradan tam yirmi yıl geçip cezaevine düştükten sonradır ki ancak aklına “Kurtuluş Savaşı” destanını yazmak gelmiştir.

Hiç kimse de ona, “gerçeği kan ve ateşle yazılırken sen neredeydin” diye sormayı akıl edememiştir.

Sormamıştır. Şu da var ki, yazdığı o destan masumane bir günah çıkarmanın ürünü de değildir; Milli Şef yönetimine yaranmak ve böylelikle bir Aff-ı Şahane'den yararlanarak kodesten kurtulmak ümidiyle yazılmıştır.

Nazım'ın bu manzumelerle yaptığı “kendi kurtuluşunun savaşıdır” aslında….

http://www.acikistihbarat.com/Haberler.asp?haber=6281

Sitelerde Paylaş

menşevizm hakkın da bu kadar bilgiye bende sahibim. menşevikler komünist rejim'den önce kapitalist rejimin kurulmasını söyleyen, devrim yolunda kapitalistlerle işbirliği yapılıp iktidarın geçiçi olarak onlara devredilmesini söyleyen, alman sosyal demokrat partisinin rusya şubesi olan sosyal demokrat bozuntularıdır.

çarlikta, sosyalizm kurulamaycak kadar geri bir ülkeydi rusya. dolayisiyla önce proletarya burjuva siniflarinin arasindaki mücadeleler gelişmeli, kapitalizm oturmali ve meta üretime genelleşmeliydi.. bunlar içinde önce burjuva demokratik devrimin yapilmasi ve burjuvazinin iktidara geçmesi gerekiyordu. şubat devrimi bunu sağladi, ama bolşevik saldirisi, burjuva demokratik devrimi engelleyerek , doğrudan sosyalizme geri ülkede geçilebileceğini öne sürdü.

burjuvazi ile işbirliği bundan yapildi, diyalektikte analiz yaparken, yer kosul ve zamanlarin önemini en iyi lenin den bilmen gerekir, ama ne yazikki bilmiyorsun

Sitelerde Paylaş

ideolojik evrimimi vereyimde, artik nasil marksizmden çıktığımı açiklayayim...

1.EVRE

en şiddetli dönemde, radikal sol, devrimci fanatikliğin en uç noktasi, marx engels lenin ve stalin'in çizgisi,

aep, enver hoca izleyicisiydim. menşevizm, troçkizm ve anarşizmin en büyük muhaliflerindendim.

2.EVRE

troçkizm dönemi, sürekli devrim teorisi yandaşliği ve stalin eleştirisi.

3.EVRE

menşevizm dönemi, leninizmin eleştirisi ve bolşevizmden kopuş,.. çok kısa sürdü

4.EVRE

marksizmin reddi, ve soldan kopuş.

yani öyle farkli olmak için değil, belli bir ideolojik değişiklik sürecinin son evrelerinden birisiydi.

ne kadar uğraştim , ne kadar devrim ve sosyalizm hayalleri kurdum bilemezsiniz, ama olmuyor, yemin ediyorum ki olmuyor, elinize hiç bir şey geçmiyor...

onca okuduğum kitap, öğrendiğim şey ve çözdüğüm teorik sorunlarda benim yanima bir entelektüel veri yiğini olarak kaldi, şimdi geçmişime baktiğimda, yaşadiğim sikintili günlerden başka bir şey görmüyorum.

5.EVRE:

sol libarel.

6.EVRE:

merkez libarel.

7.EVRE:

sağ libarel.

8.EVRE:

anarko kapitalist.

9.EVRE:

bye world.

Sitelerde Paylaş

keko okumadığın bilmediğin konularda bana yazma kafanı ezerim dikkkat et.

Hadi oradan,Bütün söylediklerin bundan ibaret zaten,Bizim bilmeyip senin bildiğin tonlarca şeyler var dediklerine bakılırsa,Yiyorsa sen yazda okuyalım anam,At kafası yardakçılığı yapma burada.

Sitelerde Paylaş

5.EVRE:

sol libarel.

6.EVRE:

merkez libarel.

7.EVRE:

sağ libarel.

8.EVRE:

anarko kapitalist.

9.EVRE:

bye world.

ben marksizme girdiğim gibi çıktımda, ama başka bir şeye (liberalizm) ne gireceğim , nede çıkacak,

artik karşit kamplarin üstünde bu iki kampi alakadar etmeyen insanlarinda varolabileceğini göreceksiniz.

Sitelerde Paylaş

Hadi oradan,Bütün söylediklerin bundan ibaret zaten,Bizim bilmeyip senin bildiğin tonlarca şeyler var dediklerine bakılırsa,Yiyorsa sen yazda okuyalım anam,At kafası yardakçılığı yapma burada.

Bilmediğin bir konuyu senle tartışmamı beklemiyorsun umarım. Oturup senin içinde yazı yazamam. Dönemin ne olup olmadığını kimlerin ne fırıldaklar cevirdiğini araştır öğren.

Sitelerde Paylaş

çarlikta, sosyalizm kurulamaycak kadar geri bir ülkeydi rusya. dolayisiyla önce proletarya burjuva siniflarinin arasindaki mücadeleler gelişmeli, kapitalizm oturmali ve meta üretime genelleşmeliydi.. bunlar içinde önce burjuva demokratik devrimin yapilmasi ve burjuvazinin iktidara geçmesi gerekiyordu. şubat devrimi bunu sağladi, ama bolşevik saldirisi, burjuva demokratik devrimi engelleyerek , doğrudan sosyalizme geri ülkede geçilebileceğini öne sürdü.

burjuvazi ile işbirliği bundan yapildi, diyalektikte analiz yaparken, yer kosul ve zamanlarin önemini en iyi lenin den bilmen gerekir, ama ne yazikki bilmiyorsun

palavra bunlar. diyalikte iyi analiz yapıldığı için, sanayisi gelişmiş ülkelerdeki sosyalist devrim girişimleri hüsranla sonuçlandı herhalde.

kapitalistler iktidarı alınca seni ne pahasına olursa olsun ezer, sen de anca diyalektik, tarihi materyalizm diye söylenip durursun.

Sitelerde Paylaş

Dönemin ne olup olmadığını kimlerin ne fırıldaklar cevirdiğini araştır öğren.

Atatürk'ten bahsettiğin nede belli.At kafası ulu önderimizin çevirdiği işler olduğunu iddia eder,Senin zaten bilgili insan tanımışlığın yok,Sana tartışacak adam yetişmiyor,Bilgisi yok,Olmayan bilgilerini gizliyormuş gibi yaparak şov yapmaya çalışıyorsun ama kimse yemiyor farkındaysan.

Sitenizde kapandı,çok canın acımıştır değil mi ? Unutmadık paçavra otağınıza gelen Kemalist'leri,Atatürkçü'leri ana avrat küfür ederek attığınızı.Atatürk düşmanı turancılar sizi.

Sitelerde Paylaş

palavra bunlar. diyalikte iyi analiz yapıldığı için, sanayisi gelişmiş ülkelerdeki sosyalist devrim girişimleri hüsranla sonuçlandı herhalde.

kapitalistler iktidarı alınca seni ne pahasına olursa olsun ezer, sen de anca diyalektik, tarihi materyalizm diye söylenip durursun.

artik bu sorunlar pek alakadar etmiyor beni, ama laf olsun bardak dolsun diye yanitlayayim..:)

sanirim burada alman ve avusturya devrimlerinden bahsediyorsun, bunlarin ardindan öncülüğün yeterince iyi olmamasi, proletaryanin yeterince sinif bilinçli ve devrimci tarz örgütlenmemiş olmasi yatiyor olabilir.

lenin ve yandaşlari geri, yari-feodal, küçük burjuva ve köylü ülkesi rusya'da iktidari aldi da noldu? önce askeri (savaş) komünizminin devlet kapitalizmine ve emek militarizmine dayali zorba yollari derken, ardindan bunun tam tersi olan , kapitalist pazarlar açan NEP tarzinda dengesiz ekonomi izlenmedi mi? bunu nepmen adinda yeni bir burjuvazinin palazlanmasi ve 1930 lardan sonra stalin tarafindan girişilen sözümona sosyalizm inşasinin başarisizliklari izlemedi mi?çok az sayida olan sanayi kuruluşlari ulusallaştirildi ama tarimi kollektifleştirirken , yada kulaklari tasfiye ederken, sonrada ülkeyi sanayileştirmeye çalişirken, stalin sonrasinda gelenlerinde burokratik batakliğinda boğulup ortadan kalkmadi mi sovyet sistemi?

Sitelerde Paylaş

Atatürk'ten bahsettiğin nede belli.At kafası ulu önderimizin çevirdiği işler olduğunu iddia eder,Senin zaten bilgili insan tanımışlığın yok,Sana tartışacak adam yetişmiyor,Bilgisi yok,Olmayan bilgilerini gizliyormuş gibi yaparak şov yapmaya çalışıyorsun ama kimse yemiyor farkındaysan.

Sitenizde kapandı,çok canın acımıştır değil mi ? Unutmadık paçavra otağınıza gelen Kemalist'leri,Atatürkçü'leri ana avrat küfür ederek attığınızı.Atatürk düşmanı turancılar sizi.

Forumu boka çevirdiniz, bilgi yok habire masturbasyon, cahillik , bilisizlik. Bu ortamda kim neyi tartışsın.

Akşama kadar geyik yazılarınızdan başka bilgi ile yazdığını ne var.

Hiç bir şey.

Sizler ne biliyorsunuz, belirtinki bilelim. Siaset felsefemi, tarihmi, dinlermi.

nedir bildiğiniz.

akşama kadar geyik yazılar yazıp bilgisizliğinizimi tatmin ediyorsunuz.

( bu aradda bizim sitemiz açık. yönetimi farklı olan yerlerin açılıp kapanması bizi bağlamaz. kapandığını söylediğin yerde yazmışlığım olmadığı için fazla bilmem, fakat senin yarı CERKEZ kanın Türkçülük için bir ölçüt değildir.)

Sitelerde Paylaş

fakat senin yarı CERKEZ kanın Türkçülük için bir ölçüt değildir.)

Sana söylemiştim,git Laboratuar'da kanını test diye.Bu kaçıncı diyişim,Bir süre öncede söylemiştim.Test etsene yiyorsa.Benim test etme ihtiyacım yok,Benim kanımdan ne çıkarsa çıksın ben Türk'üm ve Kemalist'im.Kaldı ki sende %100 Türk kanı olsa ne yazar,Bu ülkeye ne faydan dokunmuş ?

Dediğim gibi,Siz kana baktığınız için size güvenilmez.Biz insanları kanlarıyla değil düşünceleriyle değerlendiririz,Kemalizm evrenseldir,Ama siz kendinize ATA diye uydurduğunuz at kafasını sadece Türk kanın'dakilere bağlarsınız.Bazılarınızda Atatürk'e ortak koşuyor başka at kafalarını.Ki %100 Saf-kan olan bir ırk yok dünyada.

'' Kendini Türk hisseden herkes Türk'tür '' Demiş YÜCE ÖNDERİMİZ.Bunun üstüne senin japonu düşman olarak gören at kafasının söylediği sözlerin anlamı yoktur.

tarihinde Matadorlar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sana söylemiştim,git Laboratuar'da kanını test diye.Bu kaçıncı diyişim,Bir süre öncede söylemiştim.Test etsene yiyorsa.Benim test etme ihtiyacım yok,Benim kanımdan ne çıkarsa çıksın ben Türk'üm ve Kemalist'im.Kaldı ki sende %100 Türk kanı olsa ne yazar,Bu ülkeye ne faydan dokunmuş ?

Dediğim gibi,Siz kana baktığınız için size güvenilmez.Biz insanları kanlarıyla değil düşünceleriyle değerlendiririz,Kemalizm evrenseldir,Ama siz kendinize ATA diye uydurduğunuz at kafasını sadece Türk kanın'dakilere bağlarsınız.Bazılarınızda Atatürk'e ortak koşuyor başka at kafalarını.Ki %100 Saf-kan olan bir ırk yok dünyada.

'' Kendini Türk hisseden herkes Türk'tür '' Demiş YÜCE ÖNDERİMİZ.Bunun üstüne senin japonu düşman olarak gören at kafasının söylediği sözlerin anlamı yoktur.

Sen git bunları AYATA' ya anlat. Gardrop Atatürkçüleriyle işimin olmadığını bilmen lazım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...