Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

• İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Benim yapıp yapamıyor olmamın önemi yok Tuncer. Yaş kırk kusur olmuş, 2 lisans bir kaç doçent vs. ünvanı eklemişim ismin önüne, bu saatten sorna 2 ile 2'yi toplayamasam bile farketmez artık, kimse gelip sormaz.

Ama senin ödevlerini kendin yapman, yarın sana sorulacaklar için, senin daha çok hayrınadır.

Sitelerde Paylaş

Benim yapıp yapamıyor olmamın önemi yok Tuncer. Yaş kırk kusur olmuş, 2 lisans bir kaç doçent vs. ünvanı eklemişim ismin önüne, bu saatten sorna 2 ile 2'yi toplayamasam bile farketmez artık, kimse gelip sormaz.

Ama senin ödevlerini kendin yapman, yarın sana sorulacaklar için, senin daha çok hayrınadır.

Doçent mi? Saygılar hocam o zaman lafımı geri aldım. Özür dilerim.

Uğraştım ama çıkaramadım belki bir anlayan vardır diye sormuştum. Ödev de değil zaten asansör sistemlerini incelerken öyle gözüme çarptı.

Sitelerde Paylaş

adszagi.jpg

Şekilde bir asansör sistemi verilmiştir. İnsanlarla dolu asansörün yukarıya doğru güvenle çıkabilmesi için maksimum ivmesi ne olmalıdır?

Tahrik Tamburu ile saptırma makarası arasındaki halat ağırlığı : G3

Dolu asansörü taşıyan halat ağırlığı : G1

Boş asansörü taşıyan halat ağırlığı : G2

Saptırma makaralarının halat merkesine indirgenmiş ağırlığı : H

Boş asansör ağırlığı : C

Asansörün içindeki insanların ağırlığı : L

Sürtünme Kuvveti : F

ivme : a

Halatın tambura sarım açısı : b

Halatın tambura tutunma katsayısı : m

Nümerik bir değer değil, yazdığım parametrelerin cinsinden bir ivme bağıntısı istiyorum. Tabi eğer uğraşmak isterseniz yoksa sorun değil...

insanların asansörle yukarıya doğru güvenli çıkması için gerekli maksimum ivme değeri insanları öldüren ivme değerinden az olmalıdır. :)

n2g6ip.jpg

kaynak:http://hypertextbook.com/facts/2004/YuriyRafailov.shtml

Verilen değerler ile bu ivme değerini bulamam.

Bu soruyu hangi kitapdan aldın? :huh:

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Sabit hızla giden 4x boyundaki aracın sağ ucundan v hızıyla bir cisim yukarı doğru atıldığı andan itibaren araç 2a ivmesi ile hızlanıyor atılın cismin tekrar araç içine düşmesi için v hızı en fazla ne olabilir?

Sitelerde Paylaş

Bilindiği gibi -273 °C'de atomlar titreşme yapmazlar. Buna bağlı olarak da bu sıcaklıkta bir direnç göstermezler. Çünkü direnç, maddenin cinsine bağlı olduğu gibi sıcaklığa da bağlıdır. Kuantum fiziğinde bir molekülün [en düşük enerji seviyesinde bile bir titreşme hareketi yaptığını gördük.] Ben buradan, cismin sıcaklığı ne olursa olsun, moleküllerinin her durumda bir enerjiye sahip olacağı anlamını çıkarıyorum. -273 °C'de bile bir molekül mutlaka titreşecektir. Titreştiğinden dolayı da bir dirence sahip olacaktır. Bu çelişkiyi nasıl açıklayabiliriz?

Sitelerde Paylaş

Bilindiği gibi -273 °C'de atomlar titreşme yapmazlar. Buna bağlı olarak da bu sıcaklıkta bir direnç göstermezler. Çünkü direnç, maddenin cinsine bağlı olduğu gibi sıcaklığa da bağlıdır. Kuantum fiziğinde bir molekülün [en düşük enerji seviyesinde bile bir titreşme hareketi yaptığını gördük.] Ben buradan, cismin sıcaklığı ne olursa olsun, moleküllerinin her durumda bir enerjiye sahip olacağı anlamını çıkarıyorum. -273 °C'de bile bir molekül mutlaka titreşecektir. Titreştiğinden dolayı da bir dirence sahip olacaktır. Bu çelişkiyi nasıl açıklayabiliriz?

İyi de bu sizin inancınız. En fazla çıkarımınız..

Önce onun doğruluğunu kanıtlamalısınız.

Ondan sonra bir açıklamasını istersiniz.

Bu arada Bose-Einstein kondenzatını araştırın.

Helyumun düşük ısılardaki davranışlarını araştırın.

Çok düşük sıcaklıkların maddenin davranışlarını değiştirdiğini biliyoruz.

Sitelerde Paylaş

Sabit hızla giden 4x boyundaki aracın sağ ucundan v hızıyla bir cisim yukarı doğru atıldığı andan itibaren araç 2a ivmesi ile hızlanıyor atılın cismin tekrar araç içine düşmesi için v hızı en fazla ne olabilir?

Burada araçtan v hızı ile atılan cismin hızı kadar aracın hareket hızı ve (uzunluğu) büyüklüğü de önemli.

Sitelerde Paylaş

Karadelikler ışığı nasıl çeker?

e=mc2 formülüne göre çekerler.

Enerjinin kütle olarak karşılığı olduğu için fotonlar çekim kuvvetine tabidirler.

Bilindiği üzere fotonlar kütlesiz enerji paketleridir.

Sitelerde Paylaş

Aslında bu güzel bir soru.. Fiziği kuvvetli olanlar için güzel bir fırsat.

Çünkü bir aracın üzerinde giderken havaya atılan cismin ilk hızı aracın hızına eşittir.

Hesaplamaları yaparken onu da dikkate almamız gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Domino Etkinin Fiziği....

Domino etkinin ne olduğunu biliyorsunuz.

Dominoları birbiri ardına dizersiniz...

Birini devirince zamanla hepsi devrilir.

İlk dominoyu devirmek için gerekli enerji çok az olduğu halde binlerce, onbinlerce domina devrilir ve açıkça çok daha büyük bir enerji ortaya çıkar.

Bu enerjinin kaynağı nedir?

Sitelerde Paylaş

Tsunami'nin Fiziği.....

Tsunami dalgaları bütün dünya denizlerine yayılma özelliğine sahiptirler.

Tek koşul arada kara engelinin olmamasıdır.

Tsunami'nin bu kadar geniş bir alana yayılmasının nedeni nedir?

Tsunami dalgaları ile ilgili nasıl bir özellik bundan sorumludur?

Sitelerde Paylaş

Domino taşları dikdörtgen prizma şeklindedir. en kararsız durumu, en dar yüzü üstünde duracak şekilde durdurulmasıdır. Küçük bir hareket ile ağırlık merkezi bu dar yüzün dışına çıktığı için devrilirler. Devrilirken (diğer geniş yüzeyleri üzerine düşerken) potansiyel enerjisi kinetik enerjiye dönüşür. Bu kinetik enerji bitişiğindeki domino taşının dengesini bozar onların da düşmesine neden olur.

Bütün domino taşlarının düşmesine neden olan enerjinin kaynağı. Bu taşları en dar yüzü üstüne dizerken insanlar (veya makinalar) tarafından (tek tek herbirine) kazandırılır.

Işığın boşlukta kaynağından bağımsız olarak sabit hızda yayılmasını ben böyle bir mekanizma ile olabileceğini düşünüyorum.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Dalga;

taşıdığı enerjinin büyüklüğü ile orantılı olarak daha geniş bir alana yayılır.

Ses veya ışık dalgaları için de aynı yaklaşım geçerlidir.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Domino taşları dikdörtgen prizma şeklindedir. en kararsız durumu, en dar yüzü üstünde duracak şekilde durdurulmasıdır. Küçük bir hareket ile ağırlık merkezi bu dar yüzün dışına çıktığı için devrilirler. Devrilirken (diğer geniş yüzeyleri üzerine düşerken) potansiyel enerjisi kinetik enerjiye dönüşür. Bu kinetik enerji bitişiğindeki domino taşının dengesini bozar onların da düşmesine neden olur.

Bütün domino taşlarının düşmesine neden olan enerjinin kaynağı. Bu taşları en dar yüzü üstüne dizerken insanlar (veya makinalar) tarafından (tek tek herbirine) kazandırılır.

Işığın boşlukta kaynağından bağımsız olarak sabit hızda yayılmasını ben böyle bir mekanizma ile olabileceğini düşünüyorum.

Sevgiler.

Başka cevap gelmemiş. Onlar için bekliyordum..

Çekirge gibi zıplayan Anibal kardeşimizden ses soluk çıkmamış..

Kendisini başka bir başlık altında entellektüel bir korkak olmakla suçlamıştım. Beni haklı çıkarıyor.

Doğru sevgili Drekinici... Çok güzel açıklamışsın.. En çok beğendiğim yerini aşağıya alıyorum..

Sitelerde Paylaş

Tsunami'nin Fiziği.....

Tsunami dalgaları bütün dünya denizlerine yayılma özelliğine sahiptirler.

Tek koşul arada kara engelinin olmamasıdır.

Tsunamiler oluşurken deniz tabanlarında oluşan kırıklardan enerjilerini alırlar . Bu kırıklar sarsıntının etkisiyle adeta bir süspansiyon görevi görerek dalgalara hız ve güç kazandırırlar .

Sitelerde Paylaş

Dalga;

taşıdığı enerjinin büyüklüğü ile orantılı olarak daha geniş bir alana yayılır.

Ses veya ışık dalgaları için de aynı yaklaşım geçerlidir.

Sevgiler.

Bu sorunun doğru cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Enerji önemli tabii ama onun nasıl ortaya çıktığı ve yayıldığı daha geniş bir açıklamayı gerektiriyor.

Tsunami okyanuslarda çeşitki nedenlerden ki en olağan nedeni depremlerdir, dalga boyları son derece uzun ve uzun aralarla ortaya çıkan, geniş bir alanda suyun yer değiştirmesi sonucu oluşan dalgalardır.

Tsunami etrafa yayılırken dalgaların tepeleri arasındaki uzaklık yüzlerce km'ye ulaşır.

Ama dalgaların yüksekliği yalnız bir metre civarındadır. Etrafa yayılırken okyanusta bulunan gemiler tarafından algılanmazlar. En derin okyanuslarda bu dalgaların hızı saatte 1000 km'ye yaklaşır. Dalga kıyıya yaklaşmaya başlayınca hızı azalır ama yüksekliği artar. Bir metre civarında olan yükseklik 30 metreye çıkabilir.

Tsunamiler rüzgarlara bağlı olarak ortaya çıkan dalgalardan çok farklı bir davranış sergilerler. Rüzgarlara bağlı olarak ortaya çıkan dalgalar arasındaki mesafe en fazla 100-200 metre arasındadır. Geçen zaman ise sadece 5-20 saniye kadardır.

Tsunamilerde bu mesafe 500 km'yi aşabilir. Dalgalar arasında geçen zaman ise 10 dakika kadar kısa olabileceği gibi, iki saat kadar olabilir.

Bu dalgaların hızını ve yüksekliğini bir formül ile ifade etmek gerekirse şunları söyleyebiliriz. Bu dalgaların hızı çekim ivmesinin (980 cm/san/san) kare kökü ile suyun derinliğinin çarpımına eşittir. Dalganın enerjisini kaybetmesi onun dalga uzunluğu ile ters orantılıdır. Tsunami dalgalarının boyları çok uzun olduğundan, etrafa yayılırken çok az enerji kaybederler. Bu nedenden derin okyanuslarda yayılırlarken enerjilerinin çoğunu kaybetmezler. Örneğin 6100 metre derinlerde ortaya çıkan tsunami dalgasının hızı saatte 890 km'dir.

Kıyıya yaklaşan tsunami dalgasında bazı değişiklikler olur.

Hızı suyun derinliğine bağlı olduğu için, azalan su derinliği dalganın yavaşlamasına neden olur. Ama buna rağmen tsunami dalgasının sahip olduğu enerji değişmez. Bu nedenden enerji korunumu yasaslarına göre dalganın hızı azalınca, yüksekliği artmak zorundadır. Kıyıya vuran tsunami dalgasının yüksekliği aşırı durumlarda 15 metre olabilir. Bu depremlerde ortaya çıkan tsunami dalgalarının üst sınırıdır.

Ama tsunami dalgaları toprak kaymalarına bağlı olarak ortaya çıkarsa, bu sınır aşılır..

Alaska'da Lütuya koyunda dağ kayması sonucu ortaya çıkan bir tsunaminin 525 metreye ulaştığı ölçülmüştür.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...