Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

• İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İstenilen sayıda ve ölçülerde dişli çark (yada kayışlı) kullanarak hız katlama yöntemiyle ışık hızına çıkılır mı? Neden?

Çıkılamaz. Nedeni de malum. Madde ile ilgili hiçbir hareketin hızı ışık hızına ulaşamaz.

Sitelerde Paylaş

Sabit hızla giden 4x boyundaki aracın sağ ucundan v hızıyla bir cisim yukarı doğru atıldığı andan itibaren araç 2a ivmesi ile hızlanıyor atılın cismin tekrar araç içine düşmesi için v hızı en fazla ne olabilir?

v hızıyla attık havaya, 2v/g kadar süre içinde cisim arabaya düşecek,araçta bu sırada a*t^2 kadar yol alacak yani 4av^2/g^2. V'yi max yapmak için cismin aracın en önünden atılıp en arkasına düşmesi lazım,yani 4x'lik bu mesafe a*t^2 dediğimiz ifadeye eşit olmalı. Burdan gerekli düzenleme yapılırsa v^2=(x*g^2)/a olur. İstiosan iki tarafı da kök içine alabilirsin,böylece v'yi yalnız bırakmış olursun

Sitelerde Paylaş

Tsunami dalgalarının boyu neden çok uzun, yüksekliği(amplitüdü) neden çok kısadır?

bunu enerjinin korunumu ile açıklayabilirz. Açık denizde dikine bir fayın kırılmasının salacağı enerji su moleküllerine aktarılacaktır. Dalgaların hızı ise derin ortamlarda yüksek,sığ ortamlarda azdır. Periyotları ve dalga boyları da hızlarıyla doğru orantılıdır. Bu durumda yüksek periyotlu,çoook uzun,üstten kaşığın tersiyle ezilmiş püre gibi uzamış bir madde haline gelir bu devasa su kütlesi. Hem yüksek,hem uzun nasıl olsu hacı insaf et :D .Bu saydığım yapısı sayesinde fazla bir enerji kaybetmeden seyahat eder.Kıyıya geldiğinde ise periyotu kısalacağından,dalgalar sıklaşacak,kısalacaktır. bide dalga çukuru zeminin dikeyliğine bağlı olarak zemine güm ederse devasa yükseklikte dalgalar oluşacaktır.

p.s:soru neden eksik veya yanlış anlamadım

bi p.s daha:bu konuyu gördüğümüz zaman direk aklıma dalga sönümlemesi gelmişti. Bir dalgaya tam tersini yollarsanız onu sönümlemiş olursunuz. Her haltı icat eden çekik gözlü arkadaşlar bunu nasıl beceremiyorlar idrak edemiyorum.aya gitti elalem,sen hala dalgayla uğraş,olur mu? olmaz.

Sitelerde Paylaş

bunu enerjinin korunumu ile açıklayabilirz. Açık denizde dikine bir fayın kırılmasının salacağı enerji su moleküllerine aktarılacaktır. Dalgaların hızı ise derin ortamlarda yüksek,sığ ortamlarda azdır. Periyotları ve dalga boyları da hızlarıyla doğru orantılıdır. Bu durumda yüksek periyotlu,çoook uzun,üstten kaşığın tersiyle ezilmiş püre gibi uzamış bir madde haline gelir bu devasa su kütlesi. Hem yüksek,hem uzun nasıl olsu hacı insaf et :D .Bu saydığım yapısı sayesinde fazla bir enerji kaybetmeden seyahat eder.Kıyıya geldiğinde ise periyotu kısalacağından,dalgalar sıklaşacak,kısalacaktır. bide dalga çukuru zeminin dikeyliğine bağlı olarak zemine güm ederse devasa yükseklikte dalgalar oluşacaktır.

p.s:soru neden eksik veya yanlış anlamadım

bi p.s daha:bu konuyu gördüğümüz zaman direk aklıma dalga sönümlemesi gelmişti. Bir dalgaya tam tersini yollarsanız onu sönümlemiş olursunuz. Her haltı icat eden çekik gözlü arkadaşlar bunu nasıl beceremiyorlar idrak edemiyorum.aya gitti elalem,sen hala dalgayla uğraş,olur mu? olmaz.

Eksik yanını sen de cevabında yazmışsın aslında. Derin denizde alçak ve uzun, sığ denizde yüksek ve kısa. Soruda bu yer almıyordu.

Koskoca tsunami dalgasını sönümlemek için aynısından ters yönde bir tane daha gerekir. Nükleer patlama işe yarayabilir. :)

Sitelerde Paylaş

Eksik yanını sen de cevabında yazmışsın aslında. Derin denizde alçak ve uzun, sığ denizde yüksek ve kısa. Soruda bu yer almıyordu.

Koskoca tsunami dalgasını sönümlemek için aynısından ters yönde bir tane daha gerekir. Nükleer patlama işe yarayabilir. :)

İyi de kardeşim. Sen soruda cevabın yer almasını mı istiyorsun?

Tsunami dalgasını sönümlemek çok saçma bir iddia....

Tsunami dalgaları büyük bir enerji açığa çıkınca ortaya çıkarlar.

Sen onları nasıl sönümleyeceksin?

Bir diğer büyük enerji ile mi?

Bu gülünç bir iddia.

Sitelerde Paylaş

Nükleer patlama hiçbir işe yaramaz . Çünkü enerjinin ortaya çıkışı belli bir nokta ile sınırlıdır . Daha mantıklı bir çözüm lazım .

Sitelerde Paylaş

İyi de kardeşim. Sen soruda cevabın yer almasını mı istiyorsun?

Tsunami dalgasını sönümlemek çok saçma bir iddia....

Tsunami dalgaları büyük bir enerji açığa çıkınca ortaya çıkarlar.

Sen onları nasıl sönümleyeceksin?

Bir diğer büyük enerji ile mi?

Bu gülünç bir iddia.

bu kadar büyük enerjiyi anti madde karşılayabilir(uçuyorum farkındayım). Hacı, never say never demiş elalemin ataları, bir gün olur da böyle bir icat olursa hatırla beni..

peki şunu merak ediyorum, güçlü bir tsunaminin 30-40 nükleer bombaya eşit olduğu söyleniyor, eğer denizin altında böyle bir nükleer patlama yaparsak,denizler altındaki canlı hayatı bundan nasıl etkilenir? Yani nükleer patlamaların kara veya denizde olması arasında fark varmıdır?

Sitelerde Paylaş

Nükleer enerji ile tsunami dalgasını girişime uğratıp sönümlendirilmesi mantıklı bir yaklaşım ama. Uygulaması imkansız.

Nükleer bombayı ne zaman nerede patlatacaksınız ki tsunami dalgasını karşılasın. Patlattığınız yerin arkası kara olması gerekir. Bu kez de bomba deprem yaratır. Eğer zamanlamanız uygun olmaz ise bu kez ortaya çıkan dalgalar üst üste binerek iki misli yıkıcı olur. Kaş yapayım derken göz çıkarırsınız.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Yukardaki açıklamalarda tsunami dalgalarının neden çok uzun olduklarının mantıklı bir açıklamasını göremedim.

Soru odur..

Tsunami dalgalarının boyu neden son derece uzundur?

Tsunami icin boyle bir genellemeye gidilemez. Farkli yollarla olusan tsunamilerin dalga boylari farkli olabilecegi gibi, tsunaminin bulundugu yer (derinlik) de dalga boyunu dogrudan etkiler.

tarihinde Asgard tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tsunami dalgalarının dalga boyu çok uzundur. Bu özellik Tsunami dalgalarının trade markı dır. Alamet-i farikasıdır yani.

Hepsinde uzundur. Bazılarında çok uzundur.

Neden?

Tsunami dalgalarının neden uzun olduklarını açıklayan bir cevap bekliyoruz.

Konuyu dağıtan iletiler sorgusuz sualsiz çöpe gidecek..

Sitelerde Paylaş

Tsunami dalgalarının dalga boyu çok uzundur. Bu özellik Tsunami dalgalarının trade markı dır. Alamet-i farikasıdır yani.

Hepsinde uzundur. Bazılarında çok uzundur.

Neden?

Tsunami dalgalarının neden uzun olduklarını açıklayan bir cevap bekliyoruz.

Konuyu dağıtan iletiler sorgusuz sualsiz çöpe gidecek..

Tsunami dalgaları uzun değildir, uzunlukları duruma göre değişir. Çok uzun da olur kısa da... Kafan alana kadar yazacağım.

Sitelerde Paylaş

Tsunami dalgaları uzun değildir, uzunlukları duruma göre değişir. Çok uzun da olur kısa da... Kafan alana kadar yazacağım.

Burası bilim forumu..

Senin kafanın almasını beklemem ben..

Benzeri bir iletini daha göreyim, ipini çekiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...