Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

• İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Müzik de fiziğin ilgi alanına girer. Fiziğin ilgi alanına girmeye çok az şey var.

Bir müzik sorusu da benden..

En değerli, kulağa hoş gelen bir ses çıkaran, en kıymetli, en eskilerden biri olan müzik enstrümanı nedir?

Soruya dikkat ederseniz, hem kulağa hoş gelecek, hem de en değerli ve en kıymetli olacak.. Bu arada en eskilerden de biri olacak.

Yanıtı zor ama imkansız değil.

Kaval çok güzel bir cevap ama benim beklediğim cevap o değil.

Düşünürseniz belki siz de bulabilirsiniz.

Ben söyleyince nasıl bilemedim diye kendinize kızacaksınız.

Evet.. Biraz da gıcık bir soru..

Sitelerde Paylaş

Dil.

Ağız da diyebiliriz.

Tebrikler.. İnsan sesi çıkaran bir sistemden bahsediyorsunuz.. Doğru cevap..

İnsan sesi larinksten başlar ve ağız boşluğundan geçerken modifiye edilerek son şeklini alır. Dilin de bu modifikasyonda önemi vardır.

İnsan sesi ayrıca müzik enstrümanlarının çıkardığı seslerin hem ilkidir, hem de en güzelidir.

Hiç bir müzik enstrümanı güzel bir insan sesi kadar etkli ve çarpıcı değildir.

Sitelerde Paylaş

Kuantum fiziği sorusu. :)

Kazalar neden olur?

Kazalar neden oluyor arkadaşlar?.

Bu soruyu ihmal etmişsiniz.

Bir nedeni olmalı kazaların. Nedensiz kaza olur mu?

Her kazanın spesifk bir nedeni vardır elbette ama, ben bütün kazaların ortak bir nedeni olduğunu da düşünüyorum.

Nedir o ortak neden?

İnanmayacaksınız belki ama bu bir kuantum mekanik sorusudur.

Sitelerde Paylaş

Kazalar neden oluyor arkadaşlar?.

Bu soruyu ihmal etmişsiniz.

Bir nedeni olmalı kazaların. Nedensiz kaza olur mu?

Her kazanın spesifk bir nedeni vardır elbette ama, ben bütün kazaların ortak bir nedeni olduğunu da düşünüyorum.

Nedir o ortak neden?

İnanmayacaksınız belki ama bu bir kuantum mekanik sorusudur.

Heisenberg Belirsizliği

Sitelerde Paylaş

Araca ne olur?

Evet. Soruyu düzeltmişsiniz.

Eğer araç ışık hızına çıkabilirse, foton şeklinde bir enerjiye dönüşür.

Ve sadece ışık hızında hareket edebilir.

Işık hızının bir sınırı yoktur. Fotonların bir ortamda yaptığı hareketler ışık hızı olarak nitelendirilir.

Ortamın elektromanyetik geçirgenliği ışık hızından sorumludur. Ve ışık hızı ortama göre değişir.

Ayrıca... Bazı ortamlarda ışık maddeden daha yavaş hareket eder.

Çerenkov radyasyonunda örneğin, bazı kütleli radyoaktif parçacıklar fotonlardan daha hızlı hareket ederler.

Işık hızının geçilemeyeceği yanlış anlaşılmaktadır. Işık hızı ortama bağlı olarak değiştiği için, bazı ortamlarda geçilebilir.

Sitelerde Paylaş

Evet. Soruyu düzeltmişsiniz.

Eğer araç ışık hızına çıkabilirse, foton şeklinde bir enerjiye dönüşür.

Ve sadece ışık hızında hareket edebilir.

Işık hızının bir sınırı yoktur. Fotonların bir ortamda yaptığı hareketler ışık hızı olarak nitelendirilir.

Ortamın elektromanyetik geçirgenliği ışık hızından sorumludur. Ve ışık hızı ortama göre değişir.

Ayrıca... Bazı ortamlarda ışık maddeden daha yavaş hareket eder.

Çerenkov radyasyonunda örneğin, bazı kütleli radyoaktif parçacıklar fotonlardan daha hızlı hareket ederler.

Işık hızının geçilemeyeceği yanlış anlaşılmaktadır. Işık hızı ortama bağlı olarak değiştiği için, bazı ortamlarda geçilebilir.

Hacı, ışık hızı için ortalama 300 bin km diyorlar. Bu örneğin uzayın bir noktasında 400 bin km bir başka yerde 500 bin km yada daha değişik ve sınırsız bilinmeyen hız olabilir mi?

Sitelerde Paylaş

Hacı, ışık hızı için ortalama 300 bin km diyorlar. Bu örneğin uzayın bir noktasında 400 bin km bir başka yerde 500 bin km yada daha değişik ve sınırsız bilinmeyen hız olabilir mi?

Mümkündür. Evrenin ilk anlarında ışık hızının şimdikinden çok daha hızlı olduğunu ileri sürenler var. Bu konuda yazılan bir kitap bile var.

Gerçi bu pek tutulan bir teori değil ama, yazarı başarılı bir teorik fizikçi..

JOÂO MAGUEIJO

FASTER THAN THE SPEED OF LIGHT

The story of a scientific speculation..

Perseus Publishing 2003

Işığın yavaşlatıldığı, hatta durdurulduğu ortamlar var. Hızlandırıldığı ortamlar neden olmasın?

Çünkü ışık hızı ortamla ilgili bir olgu..

Sitelerde Paylaş

Mümkündür. Evrenin ilk anlarında ışık hızının şimdikinden çok daha hızlı olduğunu ileri sürenler var. Bu konuda yazılan bir kitap bile var.

Gerçi bu pek tutulan bir teori değil ama, yazarı başarılı bir teorik fizikçi..

JOÂO MAGUEIJO

FASTER THAN THE SPEED OF LIGHT

The story of a scientific speculation..

Perseus Publishing 2003

Işığın yavaşlatıldığı, hatta durdurulduğu ortamlar var. Hızlandırıldığı ortamlar neden olmasın?

Çünkü ışık hızı ortamla ilgili bir olgu..

Çok teşekkür ederim.

Sitelerde Paylaş

1) Sonlu girilebilir durum sayısı ve bu durumların birinin gerçekleşme olasılığı.

2) Sonlu aralıkta sonsuz sayıda olasılık olması.

3) Enerji düzeylerininin kuantumlu olması.

Evet. Bütün olay yaklaşık olarak böyle Cevap doğru sayılır...

Olasılıklar sonsuz.. Onların düzenli olanlarının olasılığı ise çok sınırlı..

Düzensiz olasılıkların sayısı çok fazla olduğu için, çok dikkat etmeye rağmen kazalar oluyor.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

İki kişi var ortamda bunlardan birisi A kişisi birisi B kişisi ve de bu iki kişi bir televizyona bakıyor. televizyon ile A kişisi arasında 5 metre televizyon ile B kişisi arasında 10 metre vardır. B kişisi televizyonu A kişisinden önce görebilir mi?

İki kişi var ortamda bunlardan birisi A kişisi birisi B kişisi ve de bu iki kişi bir televizyona bakıyor. televizyon ile A kişisi arasında 5 metre televizyon ile B kişisi arasında 10 metre vardır. B kişisi televizyonun sesini A kişisinden önce duyabilir mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...