Jump to content

ATATÜRK'ÜN DİNİ YÖNÜ

Recommended Posts

Iste böyleee,

PearlyGatese,aynen gatIliyorum.

HalkInI seviyor deye,halkInIn yanlIsInIda kabul edecek degilya.

Halk, yanlIslarla uyusturulmus,onlarI üzmeden zamana bIrakarak yavas yavas düzeltmek en güzel yoldur.

Volkan gazata sahabI gibi,ingilizlerle,Yunanlilarla cürümüs Osmanlilarla birlik olanlarIn KuvvayI milliyecileri vatan haini ilen edenlerede müseedenizle HISDiGi cekmek gerek.

Atatürk,gercekten DAHi bir INSANDI.

Ankaraya geldigi sabahi,cebindeki bütün paralarI cikardIki 85 kurus parasi var.Arkadaslar sizlerde nekadar para var?

Kahvalti yapmaya bile paramiz yok deyince,Ankaraya gelenlere hosgeldiniz demeye gelen Ankara müftüsü,üzülerek söyle der.Marah etme pasam CUMADA masraflarInIz icin biraz para toplayabilirim sanIrIm..

Adam 85 kurusla ülkeyi kurtarmaya soyunuyor.

Kim cüret edebilir bir kurtulus savasIna baslamaya metelikksiz.

O nezaman ne yapacagInI cok iyi bilen biriydi.

7,4 yetmedimi deyen üniversitelimi yetistirmeliydi?

Yerin Altaylardaki ciceklerle donatIlsIn.

Cöl kaktüsleri iSTEMEZÜK:-)))))))).

Kaktüsler ,kaktüslerin mezerine.

Atam,cennette SARAP dereleri dolu dizgin akIyor.

Sense ne yazIhki saraptan hoslanmazsIn,rakIda cennette yoh.

Nidcen artIh alIsacan.

16 lIh HÖRÜLERLEN sarapda eyidir.

Helede bozca ada sarabI mis gibi gohar.

Bizim Garadeniz üzümüde HÖRiLER GiBiDiR,mis mis müberekler..Gabugu goca garIlarIn derisine benzer.Zatan biz icini yeriz,gabugunuda guslara.

Atam ,Türk budunu sana sonsuz sevgi ve hörmetler sunar.

Seni unutmayacagiz,unutturmayacagiz.

UnutanlarIn agzIna Adana acI büberi sürecezki,YANDIM YA SEYYiD DEYE BAGIRSINLAR :-)))))).

Tolonbeg

tarihinde tolonbey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 115
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

O zaman sende baslik actiginda ismini iyi koy, baslik altindaki anlatimlarina dikkat et. Bak baslik nasil atmissin----> ATATÜRK'ÜN DİNİ YÖNÜ VE DİN EĞİTİMİNE BAKIŞI

Bir gecede reset atildiysa bunun din ile alakasi ne?

Ne deyyoooooon ?

Burada bir başlık açmıştım, put kırıcıların putu Atatürk olmasın lütfen diye.

O başlıkta da bu konu işlenecekti ama konu Atatürk teist mi ateist miden öte gidemedi. Atatürk tartışılamıyor bile. Cısssss. Anlıyor musun?

Bak millet ne diyor, o günün şartlarında bunu yapması lazımmış. Ama ateistken müslüman taklidi yapması lazımmış diyor, okuyor musun?

Ama burada yine aynı millet 1400 yıl öncenin şartlarını sanki biliyormuş gibi yok Muhammed sapık vs diyor.

Ama daha şurda öleli 100 sene olmamış bir adamın şartlarını sümen altı yapıp, yeni şartlar üzerinden yeni söylemlere girişiyoruz.

Atatürk ateist ise ayıp etmiş bu millete, dini duygularını kullanarak. Sonuçta onun bir diktatör olduğunu herkes biliyor. Ben Tanrısızım ama bu ülke için varım dese bu insanlar yine bu vatan için ölürlerdi.

Ama konu Muhammed olunca niyeyse aynı objektiflik görünmüyor sizin tayfada. Muhammad tek Allah var dedi ve bütün sistemini bunun üzerine kurdu. Karşılaştır o zaman. Hangisi sana daha samimi ve dürüst gelir? Bilmem anlatabildim mi?

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

Bu milletin kimliği Türk, dini İslam. Gerçi islamın tanımını hep yaparım, dürüst ve erdemli olup ölçülü ve dengeli yaşayan herkes iyidir.

Yanlis!

Mustafa Kemal dil ve kültür birligini savunarak Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmustur.

Islam dini, onu kullanarak hanedaninin yasamasini saglayan dayatmaci Osmanlidan miras kalmistir.

Savaslarla bitap düsmüs yokluklar icinde olan ve zorla kandirilarak islama inandirilmis bir halk vardir.

Islam dini dürüst erdemli dengeli kisiler icin degildir.Tam tersidir.

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

'' biz ilhamlarımız gökten geldği söylenilen bir kitaptan değil, bizzat hayatın içinden alırız''

atatürk sırf bunu söyleyerek bile gerçek bir müslüman olduğunu kanıtlamıştır..

hayat/ yaşam sonsuza kadar diri olan allahın ta kendisidir.

atatürk islamın sakal takke dini olmadığını kavramış..aslını öğrenmiş akıllı bir adamdı.

islamın aslında bir hak ve özgürlükler savaşı olduğunu da çok iyi bliyordu..

bu yüzden dini temizlemek özünü ortaya çıkarmak istedi.ama nafile yobaz anlamaz.

insanları şeyhin şıhın elinden kurtarıp diyanet denen kuruma devretti.( yada mecburdu böyle yapmaya aksi halde cahil halk onun bir din düşmanı olduğunu sanacaktı)

belki kendisinden sonra gelenler de kendisi gibi gerçeğin sadece gerçeğin peşinden giderler diye düşünmüştür.

ama bilemedi ki ondan sonra gelenler bu yolda yürümeyecekler.

diyaneti sünni lokaline çevirecekler.

sonuç olarak oda bir insandı..deryadan kabı kadar doldurdu ..

görevini yaptı ..

tıpkı muhammed peygamber gibi.

ve sonunda bütün büyük liderlerin akibetine uğradı.

bir taraf putlaştırdı diğer taraf şeytan ilan etti.

sorun değil bunlar da gelir geçer..

allah hayatın / gerçeğin / zamanın ta kendisidir.

hüküm allahındır.

tarihinde NOIR tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

'' biz ilhamlarımız gökten geldği söylenilen bir kitaptan değil, bizzat hayatın içinden alırız''

atatürk sırf bunu söyleyerek bile gerçek bir müslüman olduğunu kanıtlamıştır..

Su yaziyi asanin aklindan süphe etmek gerekir.

Fakat bu sekilde desifre olmalarindan dolayi müthis keyif aliyorum.

Sitelerde Paylaş

Ben bir teist olarak peygamberin nasıl putlaştırıldığını görüp, buna tahammül edemeyip her yerde bunu söylüyorsum.

Aynı şeyi Atatürk içinde söylüyorum. Arada zerre kadar fark yok.

Benim liderim seninkini döver gibi sidik yarıştırıyoruz.

Atatürk bu vatanın evladıdır ve hepimizin lideridir, önderidir. Kimsenin mülkiyetinde ve tekelinde değildir.

Hepimiz aynı şekilde sona gidiyoruz, imamın kayığında.

Bu şiiri bütün forum üyelerine armağan ediyorum.

Otuz Beş Yaş Şiiri

Yaş otuz beş yolun yarısı eder.

Dante gibi ortasındayız ömrün.

Delikanlı çağımızdaki cevher,

Yalvarmak, yakarmak nafile bugün,

Gözünün yaşına bakmadan gider.

Şakaklarıma kar mı yağdı, ne var

Benim mi Allah'ım bu çizgili yüz

Ya gözler altındaki mor halkalar

Neden öyle düşman görünürsünüz,

Yıllar yılı dost bildiğim aynalar

Zamanla nasıl değişiyor insan!

Hangi resmime baksam ben değilim.

Nerde o günler, o şevk, o heyecan

Bu güler yüzlü adam ben değilim;

Yalandır kaygısız olduğum yalan.

Hayâl meyâl şeylerden ilk aşkımız;

Hatırası bile yabancı gelir.

Hayata beraber başladığımız

Dostlarla da yollar ayrıldı bir bir,

Gittikçe artıyor yalnızlığımız.

Gökyüzünün başka rengi de varmış!

Geç fark ettim taşın sert olduğunu.

Su insanı boğar, ateş yakarmış!

Her doğan günün bir dert olduğunu,

İnsan bu yaşa gelince anlarmış.

Ayva sarı nar kırmızı sonbahar!

Her yıl biraz daha benimsediğim.

Ne dönüp duruyor havada kuşlar

Nerden çıktı bu cenaze Ölen kim

Bu kaçıncı bahçe gördüm tarumar.

Neylersin ölüm herkesin başında,

Uyudun uyanamadın olacak.

Kim bilir nerde, nasıl, kaç yaşında

Bir namazlık saltanatın olacak,

Taht misâli o musalla taşında.

Cahit Sıtkı Tarancı

İşte bu şiir gibidir beşer. Kim olursa olsun. Tahtın musalla taşın, yaptıkların arkada bıraktıkların...

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

Su yaziyi asanin aklindan süphe etmek gerekir.

Fakat bu sekilde desifre olmalarindan dolayi müthis keyif aliyorum.

Bizde sizi seviyoruz. :D

Kuranın gökten Muhammedin kafasına düştüğüne inanan sizsiniz. Bizler değil.

Kuran OKUNAN demektir. En büyük evren okumasıdır.

Bal arısına vahyeden Rabbim sizede vahyediyor ama işte inkar, gözleri kör, kulakları sağır ediyor.

Sitelerde Paylaş

Dinsizim dese aynı desteği göremezdi.

Neden doğrucu Davut olmak zorunda?Atatürk ulema mı da samimi duyguları kullanmış?Dininizi doğru yaşayın şeklinde telkinler,tavsiyeleri vermiş,faydalı da olmuş.

Kendi inancını bizi ilgilendirmez..Bu şekilde yaklaşmasında herhangi bir sorun yok.

Acaba siz ülkücü müsünüz? Türklük bedenimiz ,İslamiyet ruhumuzdur diyen Alparslan Türkeş geldi aklıma da...:D

Türkler müslümanlığa geçerek kimliklerini yitirdiler.Arap kültürü altında ezilmiş,dejenere bir hale geldiler.

Sitelerde Paylaş

Dinsizim dese aynı desteği göremezdi.

Neden doğrucu Davut olmak zorunda?Atatürk ulema mı da samimi duyguları kullanmış?Dininizi doğru yaşayın şeklinde telkinler,tavsiyeleri vermiş,faydalı da olmuş.

Kendi inancını bizi ilgilendirmez..Bu şekilde yaklaşmasında herhangi bir sorun yok.

Acaba siz ülkücü müsünüz? Türklük bedenimiz ,İslamiyet ruhumuzdur diyen Alparslan Türkeş geldi aklıma da...:D

Türkler müslümanlığa geçerek kimliklerini yitirdiler.Arap kültürü altında ezilmiş,dejenere bir hale geldiler.

Bilmem bence görürdü. Bize anlatılan tarihte halkın Osmanlı baskısı altında çok zulüm gördüğü yazıyor. Bu nispeten doğru bir bilgi.

Ama beni soruyorsanız ben Antinasyonalkurancısosyalistim. :)

Selamlar...

Sitelerde Paylaş

Bergüzar hanım, yanlış mukayese etmişsiniz.Elin arap bedevisi ile Mustafa Kemal Paşa mukayese kabul etmez.Eğer edecekseniz ilahınız ile mukayese ediniz.Sizin Kabe niz bizim Anıtkabirimiz ile mukayese edilebilir ancak.

tarihinde sonimparator tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kimsenin Mustafa Kemal'e puta tapar gibi tapmasi söz konusu degil.

Birde bu cikti. Önüne geleni yaftala!

Elestiri ayri, camur atip karalamak ayridir.

Ortada kendi el yazilari, ayrica TBMM'de konusmasi video olarak sunulmakta hala abuk subuk ilgisiz alakasiz yazilar asilmakta.

Mustafa Kemal'in, halka ve askerlerine neden dini konularda görüsleri dogrultusunda aciklamalar yapmadigi elestirilir ve tartisilir.

Bu cok normaldir.

Fakat "müslümandi islamiyeti savunuyordu" iddiasinda bulunmak, ona camur atip karalamaktir. Ayrica insanlari yanlis yönlendirmedir.

Belgeleri kanitlari ne yapacaksiniz?

Iftar corbasi mi?

Sitelerde Paylaş

Burada bir başlık açmıştım, put kırıcıların putu Atatürk olmasın lütfen diye.

O başlıkta da bu konu işlenecekti ama konu Atatürk teist mi ateist miden öte gidemedi. Atatürk tartışılamıyor bile. Cısssss. Anlıyor musun?

Bak millet ne diyor, o günün şartlarında bunu yapması lazımmış. Ama ateistken müslüman taklidi yapması lazımmış diyor, okuyor musun?

Ama burada yine aynı millet 1400 yıl öncenin şartlarını sanki biliyormuş gibi yok Muhammed sapık vs diyor.

Ama daha şurda öleli 100 sene olmamış bir adamın şartlarını sümen altı yapıp, yeni şartlar üzerinden yeni söylemlere girişiyoruz.

Atatürk ateist ise ayıp etmiş bu millete, dini duygularını kullanarak. Sonuçta onun bir diktatör olduğunu herkes biliyor. Ben Tanrısızım ama bu ülke için varım dese bu insanlar yine bu vatan için ölürlerdi.

Ama konu Muhammed olunca niyeyse aynı objektiflik görünmüyor sizin tayfada. Muhammad tek Allah var dedi ve bütün sistemini bunun üzerine kurdu. Karşılaştır o zaman. Hangisi sana daha samimi ve dürüst gelir? Bilmem anlatabildim mi?

Selam ederim.

Bu adam alelade bir insan değil mi Bergüzar?Emirleri yaratıcıdan alıyordu ve hatta yeri geldiğinde aya falan çıkıp iniyordu da benim mi haberim yok?Bu ayrımı görmek bu kadar zor mu?Sen ilahi bir peygamber olduğun iddiasındaysan dönemin şartları konusunda tabiki sıradan bir insandan daha cüretkar olman beklenir.Anlaşılmayacak bişey değil ki bu..Birinin arkasında koooca allah var.Karı kız mevzularında bile muhammedden lütfunu esirgemiyor öbür adamsa dımdızlak.Salt bir insan..Hangi objektifliktan bahsediyorsun sen?Bazen ciddi olduğuna inanmakta zorluk yaşıyorum..

Sitelerde Paylaş

Kimsenin Mustafa Kemal'e puta tapar gibi tapmasi söz konusu degil.

Birde bu cikti. Önüne geleni yaftala!

Elestiri ayri, camur atip karalamak ayridir.

Ortada kendi el yazilari, ayrica TBMM'de konusmasi video olarak sunulmakta hala abuk subuk ilgisiz alakasiz yazilar asilmakta.

Mustafa Kemal'in, halka ve askerlerine neden dini konularda görüsleri dogrultusunda aciklamalar yapmadigi elestirilir ve tartisilir.

Bu cok normaldir.

Fakat "müslümandi islamiyeti savunuyordu" iddiasinda bulunmak, ona camur atip karalamaktir. Ayrica insanlari yanlis yönlendirmedir.

Belgeleri kanitlari ne yapacaksiniz?

Iftar corbasi mi?

Buraya bu kadar Ata nın dini müspet gören yazıları asıldı..Siz onları görmezden mi geliyorsunuz? Buradakiler kendi yazısı da onlar başkasının sözleri mi?Bir kaç görüntü ve yazıya çok bel bağlamışsınız.Eğer Ata böyle ise, yani söylemleri dindar, kendisi dinsiz ise, kendi laiklik anlayışını kendisi yıkıyor, dini siyasetine alet ediyor demektir.Mustafa Sabri, Molla Said veya Said Kurdi gibilere karşı ilham karşıtı söylemlerini, Ata nın dinsizliği adına delil olarak kullanmanız sizin yeterince okumadığınızı gösteriyor bana göre..

tarihinde sonimparator tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Peki. Hadi buyrun konuşalım. Siz başlayın isterseniz önce.

Bu konuyu elbette tartisirim fakat önce Mustafa Kemal'in müslüman inancli olmadiginin kabul edilip özür dilendigi yaziyi okumam gerekir.

Sitelerde Paylaş

Bu konuyu elbette tartisirim fakat önce Mustafa Kemal'in müslüman inancli olmadiginin kabul edilip özür dilendigi yaziyi okumam gerekir.

Ne için özür dileyeceğim pardon.

Atatürke müslüman demek hakaret mi?

Bunu mu demek istiyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Buraya bu kadar dini müspet gören yazıları da asıldı..Siz onları görmezden mi geliyorsunuz? Buradakiler kendi yazısı da onlar başkasının sözleri mi?Bir kaç görüntü ve yazıya çok bel bağlamışsınız.Eğer Ata böyle ise kendi laiklik anlayışını kendisi yıkıyor, dini siyesetine alet ediyor demektir.Mustafa Sabri, Molla Said veya Said Kurdi gibilere karşı ilham karşıtı söylemlerini, Ata nın dinsizliği adına delil olarak kullanmanız sizin yeterince okumadığınızı gösteriyor bana göre..

Galiba baska bir baslikta baska bir nikle olan ayni kisinin yazilarini okuyorum.

Önemli degil.

Amacimiz burada etik bir sekilde konulari tartismak.

Tarih elestirilirken o zaman göz önüne alinarak elestirilir. Bu düsünceyi degerli tarihcilerimizde devamli animsatirlar.

Mustafa Kemal'ide o zamanda degerledirip elestirilmesi gerekir diye düsünüyorum.

Bu düsünce yanlis midir?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...