Jump to content

Alevilikte Mum Söndü Diye Birşey Var Mı?

Recommended Posts

nasıl yani?onların ibadet şekli mum söndü müymüş??bunu mu yapmışlar hep ibadete ek olarak..ve de nasıl bu kaanete vardın eflatun yani neye dayanarak böyle düşündün.

Öyle anlatılıyoe queen

Ben en son baktığımda şu sarı renkli üzerinde büyük "L" harfi olan İngilizce sözlükte İnsest kelimesine karşılık olarak kızılbaşlık yazılırdı. Yani bu sözcüğün Türkçesi buydu, halada aynı olabilir.

Güner Ümit birkonuğuna kimden hamilesin kocandan mı diye sordu, kadında yok babaman dedi. Bunun üzerine Ümit, "sen kızılbazmısın" diyince aleviler çok büyük hadise çıkarmıştı. Alevilerin verdiği bu sert tepkiler sonucunda bugün insanlar bu noktaya gelebildi. Osmanlıda çıkarılan fermanı koydum görmedin mi, altıyüzyıllık iftira bu

Sitelerde Paylaş
  • İleti 118
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu konuda Star Tv'nin hassasiyetine teşekür etmekteyim.Alevilere yapılan sanal iftiralara şaka da olsa çanak tutulmamalı.Aynı şeyler aleviler arasında sünnilerede söyleniyor anlatılıyordu belki ama bunlar yanlış şeyler.

Alevilerin zorunlu din dersi dayatmasına gösterdikleri protesto ve tepkileri desteklemeliyiz.Salt Sünni yandaşı ve propagandisti bir devlet ve devlet kurumu istemiyorum.Devlet ve kurumları bu konuda tarafsız ve şeffaf olursa karşılıklı anlayış ve empati doğacaktır.

tarihinde Galileo100 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Öyle anlatılıyoe queen

Ben en son baktığımda şu sarı renkli üzerinde büyük "L" harfi olan İngilizce sözlükte İnsest kelimesine karşılık olarak kızılbaşlık yazılırdı. Yani bu sözcüğün Türkçesi buydu, halada aynı olabilir.

Güner Ümit birkonuğuna kimden hamilesin kocandan mı diye sordu, kadında yok babaman dedi. Bunun üzerine Ümit, "sen kızılbazmısın" diyince aleviler çok büyük hadise çıkarmıştı. Alevilerin verdiği bu sert tepkiler sonucunda bugün insanlar bu noktaya gelebildi. Osmanlıda çıkarılan fermanı koydum görmedin mi, altıyüzyıllık iftira bu

hayır ben biliyorum da eflatun bu kaanate nasıl varır söylentilere bakarak onu anlamadım..güner ümitle mehmet ali erbilin eşekliklerine diyecek bişey bulamıyorum ,koskoca adamlar ululsal kanallarda tam da böyle bir dönemde ortalığı karıştırabilecek tarzda konuşuyorlar..

güner ümit uzun yıllar kayboldu belki mehmet ali de öyle yapar..

Sitelerde Paylaş

hayır ben biliyorum da eflatun bu kaanate nasıl varır söylentilere bakarak onu anlamadım..güner ümitle mehmet ali erbilin eşekliklerine diyecek bişey bulamıyorum ,koskoca adamlar ululsal kanallarda tam da böyle bir dönemde ortalığı karıştırabilecek tarzda konuşuyorlar..

M.Ali'nin bu son kepazeliğini bilmiyordum ama Güner Ümit'in başına gelenlerden sonra bu gafı nasıl yaptı anlayamıyorum. Zevzek işte

Sitelerde Paylaş

Yıl 1923: (Son baskı 1999): Türk edebiyatın önemli isimlerinden Yakup Kadri Karaosmanoğlu, ‘Nur Baba’ adlı romanındaki bölüm başlıklarından biri şöyle: “Bir Bektaşi Tekkesinde Mumlar Nasıl Söner”...

Yıl 1971: Reşat Nuri Güntekin’in Aleviler’i aşağılayan “Balıkesir Muhasebecisi Tanrı Dağı Ziyafeti” adlı eserinin 13. sayfasındaki diyalog şöyledir: ’‘Karı amma vurdu ha. Eh bu da olur... Kızılbaşların mum söndü gecesi gibi töbe olsun...’’ Kitap MEB tarafından basılır ve dağıtılır.

Yıl 1973: Hüseyin Rahmi Gürpınar ‘Toraman’ adlı romanında şöyle yazar: “Tanrım insanı bir kere şaşırtmasın. Herif artık bu hırtlamba karının yüzüne bakmaktan bıktı. Karşısında dolaşan ay gibi evlatlığı görünce kendini tutamadı. Mezhebi geniş adam... Kızılbaş mıdır nedir”Yıl 1977: Prof. Nebahat Küyel için "Felsefeye Başlangıç" adlı kitabında Aleviler’e hakeret ettiğinden dolayı dava açıldı.

Yıl 1988: Zaman Gazetesi'nin bulmaca köşesinde soruyor; "Ehli sünnet dışı sapık bir mezhep?" Cevap: Aleviler.

Yıl 1989: Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunun 2 Mart 1989 tarih ve 1420 sayılı yasa ile eğitim ve öğretim açısından uygun bulduğu İngilizce sözlükte Ensest sözcüğünün Türkçe karşılığı şöyle yazılmış: "Akraba ile zina, Kızılbaşlık"! Aynı ifade Milli Eğitim Bakanlığı FONO Açık öğretim kurumu tarafından Aydın Karaahmetoğlu ile Ali Bayram'a hazırlanan Fransızca-Türkçe sözlükte değişmeden yer almış: "Akraba ile zina, Kızılbaşlık."

Yıl 1994: Güner Ümit 9 Ocak tarihinde televizyon programında hamile bir kadın rolündeki arkadaşına sanki çok doğalmış gibi "sen Kızılbaşlar gibi babandan mı aldın o çocuğu" der.

Yıl 1997: Dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan, "Aydınlık Türkiye İçin Bir Dakika Karanlık" eylemleri için "Mum söndü oynuyorlar" dedi.

Yıl 2004: Yine Milli Eğitim Bakanlığı, tarafından ilk ve ortaöğretim öğrencilerine önerilen 100 Temel Eser arasında yer alan Ömer Seyfettin’in “Harem” adlı yeni baskı kitabında “…Evvel zamanda, insanlar daha hayvanlara pek yakın iken, ferdi izdivaç yokmuş. Sürü halinde yaşarlarmış. Kabilenin bütün erkekleri, bütün kadınların musavi surette kocası imiş. (…) Doğan çocukların anası babası da kabilenin, bütün halkı imiş. Bu hal ayin gibi hala bazı cemaatlerde devam eder. Mesela Kızılbaşlar gibi… Ne ise…”

Yıl 2005: Haldun Taner’in Milli Eğitim Bakanlığı, tarafından ilk ve ortaöğretim öğrencilerine önerilen 100 Temel Eser arasında yer alan “Şişhane'ye Yağmur Yağıyordu' adlı (yeni baskı) kitabında yer alan iki cümle ise şöyle: "Bırak alasen müdür bey. Bazen kanıma dokanıyor vallaha. Sen onun oruçlu olduğuna inanıyor musun? O ne hinoğluhindir o, ne kahpe dinli kızılbaştır o! Müslüman olsa acımak bilir." … “Ve iste o anda, tövbeler olsun, abla-kardeş, Kızılbaşlar gibi sarmaş dolaş oluverdik."

Yıl 2007: Yer Almanya ve ARD televizyonu: Bir dizi filmde bir Türk ailesi Alevi olarak gösteriliyor ve “mum söndü” çağrışımı işleniyor.

Yıl 2007: İnternetten Türk Dil Kurumu Sözlüğü'ne girip "mum söndü" diye yazdığınızda karşınıza şu cevap çıkıyor: " Cem ayinlerinde, aydınlatmak için kullanılan mumun tören bitiminde söndürülmesinin yanlış yorumlanmasıyla ortaya çıkmış bir inanış."

Yıl 2009: Star TV’de bir programda kendisinden küçük bir kadınla evlendirilmek istenen kişi sunucuya sorar: “Kızım ben Kızılbaş mıyım?”

Yıl 2010: Yer yine Star TV, bu kez Mehmet Ali Erbil sorar: “Mum söndü mü yapıyoruz burada?”

Sitelerde Paylaş

sen benim yazdıklarımı okuma mümkünse. görmemezlikten gel. vaktim yoktu kısa yazdım. mum söndü kimsenin ibadet şekli falan değil. başlığı açan anlatmış zaten mum ışığında ibadet ettiklerini. yani bu kadar mı zor bunu anlamak?

bu arada bir müslüman da çıkıp biz kimsenin dinine ibadetine karışmayız bu mum ışında ibadet etme olayı yalandır dememiş.

Sitelerde Paylaş

hala bu rezilliklere bakıp türbana özgürlük istemek için aklını kaçırmış olmak gerek,,liberallerimizden bahsediyorum..

eflatun,

ben bu kanaate vardım dedin, ben de sordum söylentiye bakarak nasıl inandın diye..

buna inanmanı garipsediğim için ben de öyle sordum

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sen benim yazdıklarımı okuma mümkünse. görmemezlikten gel. vaktim yoktu kısa yazdım. mum söndü kimsenin ibadet şekli falan değil. başlığı açan anlatmış zaten mum ışığında ibadet ettiklerini. yani bu kadar mı zor bunu anlamak?

bu arada bir müslüman da çıkıp biz kimsenin dinine ibadetine karışmayız bu mum ışında ibadet etme olayı yalandır dememiş.

İyi de mum yakar ve söndürürler aleviler.

Ayin-i Cem adı verilen bir ibadetleri vardır ve bu ayinde 12 hizmet bulunur. Bunlardan biri "çerağ uyandırma"dır, yani mum, kandil vs. her ne ise, onu yakma işi. Ayin bununla başlar çünkü çerağı uyandırma, kainatın karanlıktan aydınlığa çıkışını, diğer bir deyişle evrenin ışıkla, güneşle başladığını sembolik olarak anlatır. Aynı zamanda Alah'ın ve Muhammed'in nurunu da temsil eder.

Alevilikte birçok şey sembolle ifade edilir. Sadece çerağ değil, başka nesneler de kullanırlar ve her birinin batıni anlamı vardır. Çerağ yandıktan sonra ayin başlar ve diğer ritüeller yerine getirilir.

Kısaca ayin biter, çerağ da söndürülür..

Mum söndü budur.. Adı mum söndü değildir tabii, o da ayrı.

Sitelerde Paylaş

İyi de mum yakar ve söndürürler aleviler.

Ayin-i Cem adı verilen bir ibadetleri vardır ve bu ayinde 12 hizmet bulunur. Bunlardan biri "çerağ uyandırma"dır, yani mum, kandil vs. her ne ise, onu yakma işi. Ayin bununla başlar çünkü çerağı uyandırma, kainatın karanlıktan aydınlığa çıkışını, diğer bir deyişle evrenin ışıkla, güneşle başladığını sembolik olarak anlatır. Aynı zamanda Alah'ın ve Muhammed'in nurunu da temsil eder.

Alevilikte birçok şey sembolle ifade edilir. Sadece çerağ değil, başka nesneler de kullanırlar ve her birinin batıni anlamı vardır. Çerağ yandıktan sonra ayin başlar ve diğer ritüeller yerine getirilir.

Kısaca ayin biter, çerağ da söndürülür..

Mum söndü budur.. Adı mum söndü değildir tabii, o da ayrı.

düzelttiğin iyi olmuş ben meşale yakar söndürürler yazmışım yukarda. kusura bakma.

Sitelerde Paylaş

İslamın çekindiği iki büyük tehlike vardır.

Yahudilik. ondan çalma çırpmadır.

iki de Aleviliktir ki alevilik islamın

görülmek istenmeyen, saklanan gerçeğidir.

Haliyle,

iftira, saldırı, katliam, sindirme, yok etme...

böyle gider bu.

Bunlar islamın değil dünyanın çekindiği şeyler olmalı.Çünkü sonuçta ucu insanlığın geneline dayanıyor. Yani bunu yazdım diye senin tüm iletini onayladım sanmayasın.

Bugün özellikle Türkiyede hakim görünen sünni inanış ile yahudiliği karşılaştırırsanız doğru-yanlış bir sürü benzerlik bulabilirsiniz.

Doğru olanlar geçmişten beri var olan inanç yada ritüel kısmı, yanlış olanlar ise Judaizm, Sabetay destekli eylemler.

Çünkü Türkiyede kökü şamanizme dayanan işin birde kültür boyutu var ve bu kültür boyutu alei-sünni hemen hemer herkesi kapsar.

Şamanizmde de ateş-çıra yakma eylemi vardır. Benim memkelette türbe ve yatırlara hala mum yakıp dikerler mesela. :)

Bunların kökeni kadim uygarlıklardan gelen inanışlardır. Bu eylemlere atıf kuranda asla nispet etmez. Çünkü kuran bunları batıl sayar.

Neyse diyeceğim odurki, Türkiyede alevi gerçeği var ve bunlar biri ile sürekli kavga ettirilmek zorunda. Tarihi araştırırsanız bunun nedenlerini çok iyi görürsünüz.

Mum söndü olayının aslında ne olduğunu ben alevilikle ilgili açtığım bir başlıkta değinmiştim.

Sünniler ne kadar alevilere tahammül edemezse, o oranda alevilerde aslında onlara tahammül edemez. Bu 10 yıllarla ifade edilen birşey değil, yüzyıllardır araya sokulan nifakla sürekli başka başka varyasyonlarla kaşıtılan ve kaşınarak kanatılan bir yaradır.

İlgilenenler üşenmeden lütfen şu linkleri okusunlar.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Alevilik

http://tr.wikipedia.org/wiki/Yahudilik

http://tr.wikipedia.org/wiki/Musa_ibn_Meymun

http://tr.wikipedia.org/wiki/Sabetayc%C4%B1l%C4%B1k

eflatun,

Burada hiçbir müslüman bu olayı onaylamaz, onaylamayaz. Çünkü akla zarar çirkin bir iftira olduğunu herkes bilir.

Ama ben bunu şuna benzetiyorum açıkca. (Geçmişte bu konu açıldığına fikirlerde beyan edilmiştir)

Sünniler aleviler hakkında böyle düşünür diyerek aslında alevilere hakaret ve aşağılama yaptırılır bir takım kişilerin eliyle.

Tıpkı ateistlerin, bazı müslümanların evet Adem/Havva yoktur, Adem insan neslini anlatır, canlılık bir çeşit evrimle olagelmiştir demelerine rağmen;

Ateistin: Hayır illede işte kardeş çocuklarından meydana geldin, illede ensestin ürünüsü diye tutturmaları var ya.

İşte bu iki düşünce arasında zerrece de fark yoktur.

Sitelerde Paylaş

>>> Burada hiçbir müslüman bu olayı onaylamaz, onaylamayaz. Çünkü akla zarar çirkin bir iftira olduğunu herkes bilir.

Kim bilir bergüzar? Bu ülkedeki sünnilerin %99'u alevilerin toplanıp mumu söndürüp birbirine giriştiğini bilir. Hatta adamın "kimmiş bu becerdiğim" diye merak edip, kadının yazmasının ucunu kopardığı, sonra eve gelip bakınca anasının yazmasının ucunddan komuş olduğunu gördüğü filan anlatılır.

Kandırıyrosunuz kendinizi. Müslümanlık kandırmacadır, başka bir şeyi yoktur. Ve sünni müslümanlarda alevilerin böyle olduğuna kanmıştır, kanmayada devam edecektir.

Sitelerde Paylaş

>>> Burada hiçbir müslüman bu olayı onaylamaz, onaylamayaz. Çünkü akla zarar çirkin bir iftira olduğunu herkes bilir.

Kim bilir bergüzar? Bu ülkedeki sünnilerin %99'u alevilerin toplanıp mumu söndürüp birbirine giriştiğini bilir. Hatta adamın "kimmiş bu becerdiğim" diye merak edip, kadının yazmasının ucunu kopardığı, sonra eve gelip bakınca anasının yazmasının ucunddan komuş olduğunu gördüğü filan anlatılır.

Kandırıyrosunuz kendinizi. Müslümanlık kandırmacadır, başka bir şeyi yoktur. Ve sünni müslümanlarda alevilerin böyle olduğuna kanmıştır, kanmayada devam edecektir.

Kananda, kandıranda şerefsizdir anibal.

İşte yazdım yukarıda.

İşte çatla patla ensestin ürünüsün diyen ateistten tek farkı var mı bunun?

Sitelerde Paylaş

Yıl 2004: Yine Milli Eğitim Bakanlığı, tarafından ilk ve ortaöğretim öğrencilerine önerilen 100 Temel Eser arasında yer alan Ömer Seyfettin’in “Harem” adlı yeni baskı kitabında “…Evvel zamanda, insanlar daha hayvanlara pek yakın iken, ferdi izdivaç yokmuş. Sürü halinde yaşarlarmış. Kabilenin bütün erkekleri, bütün kadınların musavi surette kocası imiş. (…) Doğan çocukların anası babası da kabilenin, bütün halkı imiş. Bu hal ayin gibi hala bazı cemaatlerde devam eder. Mesela Kızılbaşlar gibi… Ne ise…”

Ne güzel bir toplum biçimi. Çocuklar sadece bir erkek bir kadının yetiştirme anlayışı, ebebeyinlik becerilerine bırakılmıyor tüm kabile tarafından seviliyor, korunuyor, besleniyor. Hiç bir erkek hiç bir kadına hiç bir kadın hiç bir erkeğe kendi malı muamelesi yapmıyor. Kadın erkek birliktelikleri zorunluluktan, baskıdan değil tamamen sevgi ile aşk ile başlıyor devam ediyor veya bitiyor.

Alevilikte gerçekten böyle bir şey varsa (hiç sanmıyorum ya) bir şekilde Muhammedi dahi kabul edip Aleviliğe geçerim. Başvurular nereye yapılıyor?

Sitelerde Paylaş

Kananda, kandıranda şerefsizdir anibal.

İşte yazdım yukarıda.

İşte çatla patla ensestin ürünüsün diyen ateistten tek farkı var mı bunun?

Var tabi: senin embesil olman.

>>> Burada hiçbir müslüman bu olayı onaylamaz, onaylamayaz.

Müslümanlar bunu tersine biliyor berugzar ve sende onlardansın, demekki şerefsiz olan kendinsin. En azından o şerefsiz gurubuna üye olmakla şerefsizsin.

Hiç insan kendi bacağına bu kadar alanen sıkar mı bergüzar? Birde sana embesil dedik mi, gelir kızarsın bize.

Sitelerde Paylaş

insanımız alevi deyince cüzzamlı gibi davranır..sünnilerin aleviler için öyle düşünmediğini söylemek gerçeklikten uzaktır..kızı alevi birini sevdi diye sırf bu nedenle karşı çıkanların yaşadığı bir toplumuz.gerçi bazi aleviler de bu şekilde düşünür sünni istemezler..ama konu çoğunluğun tavrıdır burada.

onların cemevleri var işte bu kadar basit..köylerine ısrarla cami yapılmasına katlanıyorlar..sözde koskoca ilahiyat uzmanı başkan; kiliselere gitme özgürlüğü bizim alicenaplığımızdandır diyerek arsızlaşabiliyor..ulan peki alevinin cüzzamlı yerine konulması senin utancın değil mi

Sitelerde Paylaş

Var tabi: senin embesil olman.

Müslümanlar bunu tersine biliyor berugzar ve sende onlardansın, demekki şerefsiz olan kendinsin. En azından o şerefsiz gurubuna üye olmakla şerefsizsin.

Hiç insan kendi bacağına bu kadar alanen sıkar mı bergüzar? Birde sana embesil dedik mi, gelir kızarsın bize.

Sen okuduğunu anlamaktan aciz misin?

Bu ülkedeki sünnilerin %99'u alevilerin toplanıp mumu söndürüp birbirine giriştiğini bilir. Hatta adamın "kimmiş bu becerdiğim" diye merak edip, kadının yazmasının ucunu kopardığı, sonra eve gelip bakınca anasının yazmasının ucunddan komuş olduğunu gördüğü filan anlatılır.

Bende kanan da, kandıran da şerefsizdir demişim.

Bak ben bu olaya kanmadığımı, bu olayın kaynağının ne olduğunu üstteki yazımda yazdım zaten. Sen ise hala aynı teraneleri sıkıyorsun.

Bir daha anlatayım o zaman.

Bir takım sünnilere demişlerdirki birileri zamanında:

Aleviler bir gece toplanıp bütün ışıkları kapatıyorlar, sonra kim kime denk gelirse. Sonra ışık yanınca bir bakıyor anası-bacısı denk gelmiş.

Yani bir toplumu böyle sapkın bir anlayış ile aşağılayarak ötekileştirme/dışlama operasyonu.

Buna kananlar yok mu? Var elbet. Ama kandıranlar daha fazla. Çünkü aynı pislikten besleniyorlar domuz gibi.

Ve bir benzetme yapmışım. Neydi o. O da inançsızlarla inançlıların arasını açmak için ortaya atılan şey.

Ateist derki: Adem ile Havva'dan yaratıldın, kardeş çocukların türedin, ulan ne ahlakı topunuz ensestin ürünüsünüz. Bu bakış ile yukarıdaki bakışı benzeştirdim.

Birileri alevileri sünniler üzerinden böyle ötekileştiriyor, birileri ateistleri inançlılar üzerinden böyle ötekileştiriyor.

İkiside aynı minvalde pislik tutum ve davranışlar. İkiside aynı ahlak yoksunu davranışlar.

Daha ne demeye bu şekilde yazıyorsun?

Ben ısrarla öyle düşünmediğimi söylememe, bunun aşağılık bir iftira olduğunu söylememe rağmen sırf müslümanım diye sende onlardansın deyip bana çok rahat embesil diyebiliyorsun.

Al şimdi hakaretini kıçına sok animal!!!

Sitelerde Paylaş

sen hiç bir müslüman onaylamaz demişsin. peki kanan ve kandıran kim..anibal bunu üzerine kızmış...

Bak bu cümle bana ait.

Bu cümle ile bütün sünni inanıştakileri kast ettiğimi anlayan animal ve sensin!!!

Verdiğim linklerin tamamını okursan üşenmeyip baştan sona ne demek istediğimi, kimin kandıran olduğunu vs anlarsın.

Sitelerde Paylaş

Hala mı embesilliğe devam berguzar?

Hangi müslüman bu, nerdeler hani?

Onlar birilerini kandıryor tamamda, sen niye kendini kandırıyorsun? Bu ülkedeki tonla müslüman bu şekilde hem kanıyor, hem kandırıyor, sen ise hala hiç bir müslüman etmez, tutmaz, geç bu ayakları allasen, kimi kandırıyorsun?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...