Jump to content

11 EYLüL�DE KURAN YAKTı�15 EYLüL�DE KENDi YANDı

Recommended Posts

Evet neredeyse her iletinde müslümanlar distopyan moralisttir diyip durdun gerçektende :)

Benim takıldığım yer sizlerin batı demokrasilerindeki özgürlükleri anlamaktaki yetersizliğiniz. Tayyip Danimaka'ya tavır koyuyor örneğin, neden karikatürleri yasaklamadılar diye. Oysa müslümanlar her yerini yırtsada Danimarka demokrasi kültüründe bir karikatürsti yasaklamak, cezalandırmak gibi şeyler yoktur. Dolayısıyla Danimarka başbakanı bu konuda bişey yapamaz, sözkonusu gazetelere sansür yada baskı uygulayamaz vs. Kuran yakan insanlar içinde yasalarda belirtilmiş bir suç yoktur örneğin. Bunları hazmetmekte güçlük çektikleri için konsolosluk bombalayarak ülkeleri baskı altına almaya çalışıyorlar

Bence insanlar islamın terör kullanarak eleştirileri, protestoları susturmaya çalışmalarına boyun eğmemelidir. İncili yakan bir insan can güvenliğinden çekinerek kuranı yakmamazlık etmemelidir. Aksi takdirde zorbalık yapan istediğini yaptırmış olacak ki bu çok daha kötü, her açıdan

Sitelerde Paylaş
  • İleti 254
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Birisi ciksa "su gün, su yerde bir milyon tane incil yakacagim" dese, hristiyanlar: "yakarsan yak kardesim bize ne, ama bir milyon incili yakabilmen icin satin alacak paran olmali" derler. Veya gündem dahi yaratmaz.

Konunun özü budur diye düsünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Evet neredeyse her iletinde müslümanlar distopyan moralisttir diyip durdun gerçektende :)

Benim takıldığım yer sizlerin batı demokrasilerindeki özgürlükleri anlamaktaki yetersizliğiniz. Tayyip Danimaka'ya tavır koyuyor örneğin, neden karikatürleri yasaklamadılar diye. Oysa müslümanlar her yerini yırtsada Danimarka demokrasi kültüründe bir karikatürsti yasaklamak, cezalandırmak gibi şeyler yoktur. Dolayısıyla Danimarka başbakanı bu konuda bişey yapamaz, sözkonusu gazetelere sansür yada baskı uygulayamaz vs. Kuran yakan insanlar içinde yasalarda belirtilmiş bir suç yoktur örneğin. Bunları hazmetmekte güçlük çektikleri için konsolosluk bombalayarak ülkeleri baskı altına almaya çalışıyorlar

Bence insanlar islamın terör kullanarak eleştirileri, protestoları susturmaya çalışmalarına boyun eğmemelidir. İncili yakan bir insan can güvenliğinden çekinerek kuranı yakmamazlık etmemelidir. Aksi takdirde zorbalık yapan istediğini yaptırmış olacak ki bu çok daha kötü, her açıdan

sen ne demokrasiyi ne de özgürlükleri anlamamışsın.Hala anlamadan ahkam kesiyosun.Tayyip Bey'in koyduğu tavır gayet yerinde.

Danimarka'da gazetelerde yayımlanan 12 satirik karikatür zaten batı'nın akademik çevrelerince de"sorumsuz ve başarısız editoryal karar"olarak değerlendirildi.

arapça konuşuyorum heralde anlamadınız gitti=)

tarihinde zensen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sen ne demokrasiyi ne de özgürlükleri anlamamışsın.Hala anlamadan ahkam kesiyosun.Tayyip Bey'in koyduğu tavır gayet yerinde.

Danimarka'da gazetelerde yayımlanan 12 satirik karikatür zaten batı'nın akademik çevrelerince de"sorumsuz ve başarısız editoryal karar"olarak değerlendirildi.

arapça konuşuyorum heralde anlamadınız gitti=)

Akademik çevreler demokrasi geleneğinin işleyişini etkileyemezler. Onların akadamik olması, bireylerin yada basının özgürlüğünü kısıtlama yetkisini beraberinde getirmez. Asıl demokrasiyi anamayan sensin, akademik sözcükler kullanarak kendini çok bilgili göstermeye çalışıyorsun ama en basit kavramları bile anlayamıyorsun

Ayrıca nerede demiş bu akademik çevreler bunu? Akademik çevre derken kastedilen ne? Böyle genel ifadeler yerine üniversite yada prof adı falan görmek isterim

Sitelerde Paylaş

valla tayyip de kusura bakmasın ama daha kendiyle ilgili karikatürlere tahammülü olmayan mizah özürlü bir dini bütün kendisi :D

zensenin ne demek istediğini anlıyorum kısmen haklı da, ama batılılar sonuçta sivilleşmiş din kurumlarının esamesinin okunmadığı bir ortamda yaşamaya alışmışlar.genelin bu karikatür kuran yakma olaylarını desteklememesi zaten onların da elinde olmayan demokrasi geleneklerinden geliyor.anayasaları buna göre şekilllenmiş.ama tam da bu yüzden demokrasi adına bu tür provokasyonvari magazinel olayları görmezden de gelebilir çoğu..

aslında konu batı olunca fazla güvenmem gördüklerime..ne de olsa bütün dünyayı sömürmelerinin payı var şimdiki durumlarında

Sitelerde Paylaş

Akademik çevreler demokrasi geleneğinin işleyişini etkileyemezler. Onların akadamik olması, bireylerin yada basının özgürlüğünü kısıtlama yetkisini beraberinde getirmez. Asıl demokrasiyi anamayan sensin, akademik sözcükler kullanarak kendini çok bilgili göstermeye çalışıyorsun ama en basit kavramları bile anlayamıyorsun

Ayrıca nerede demiş bu akademik çevreler bunu? Akademik çevre derken kastedilen ne? Böyle genel ifadeler yerine üniversite yada prof adı falan görmek isterim

İletişim sosyologları medya ve haber sunum biçimleri hakkında konuşamayacak ama sen fetva verebileceksin öyle mi?

şaka mısın sen? :lol:

ayrıca ben akdemik bir dil falan da kullanmıyorum..iletişim fakültesi mezunuyum ve medya eğitimi almış bir insan olduğum için sana biraz akademik geldiysem de kusura bakma.

sen pek anlamazsın ama ben batılı önde gelen isimlerden konuyla ilgili gerekli açıklamalrı aktarmak istiyorum.Anlayanlar olacaktır muhtemelen.

Global medyanın uygarlıklar çatışmasını nasıl manipüle ettiğini, Van Dijkın manipülasyon mekanizması analizinin temel alarak incelendiği bu makalede, ifade ve basın özgürlüğünün sınırları, editoryal kararın sonuçları ve global medyada etik sorumluluğun önemi ele alınmıştır

Karikatür krizinde de, global medya, kamusal söylem üzerinde ifade özgürlüğünü manipülatif amaçla kullanarak istismar uygulayan elit bir güçtür.

Van Dijk söylemsel manipülasyonun bizim iyi şeylerimizin ve onların kötü şeylerinin vurgulanmasında olduğu gibi genellikle ideolojik söylemin her zamanki yapılarını ve formlarını içerdiğini belirtir. Bu nedenle, karikatür krizi medyada Batının ifade özgürlüğüne karşı İslamın hoşgörüsüz veGerici olması ile tasvir edilmiştir. Hatta, karikatürler tüm Arap toplumunu tasvir etmesinde ve stereotipleştirmesinde çirkin bir saldırı niteliğindedir ve Batının imgeleminde Muhammed aracılığıyla bütün Arapları vahşi, terörist ve çöl sakinleri olarak işaret etmiş ve kişileştirmiştir. Sonuç olarak bu tutum, 9/11in ertesinde ortaya çıkan İslam eşittir terörizm denklemini güçlendirerek, İslamofobiyi beslemektedir.

Edward Said, Batı usulü üstünlük kurmayı, yeniden yapılandırmayı ve Doğu üzerinde otorite sahibi olmayı Orientalizm olarak tanımlar ve Avrupanın, Öteki hakkındaki en derin ve en çok yenilenen imgelerinden biri olarak tasvir eder. Söz konusu 12 karikatür, etnik merkezci ve özellikle de Avrupa merkezci bir konu olarak ele alınabilir; Biz ve Onlar kutuplaştırması ile, Bizim modern, uygar dünyamıza ait olan ifade özgürlüğünün toplumsal açıdan paylaşılmış temsilleri üzerine odaklanarak ve İslam kimliğini Öteki olarak betimleyerek manipüle eder. İşte tam da bu nedenle evrensel medeniyet, Batıdaki Bize gönderme yapar ve Doğudaki Onların medenileştirilmelerinden kendilerini sorumlu tutarlar.

Düşünce, ifade ve basın özgürlüğü büyük ölçüde İkinci Dünya Savaşı`ndan sonra başta Amerika Birleşik Devletleri ve Batı Avrupa olmak üzere dünya gündemine hem siyasi, hem hukuki hem de mesleki-teknik bir kavram olarak girmiştir. Hiç şüphesiz ki ifade özgürlüğü hakkı, demokratik toplumlarda diğer tüm insan haklarının uygulanmasını korumak için esastır ve gereklidir, ayrıca birbirleriyle potansiyel olarak birbirleriyle çatışma içinde olan özgürlük öğelerinden oluşmaktadır. Ayrıca, mutlak ifade özgürlüğü mevcut değildir. Dahası, ifade özgürlüğü sadece naïf sansasyonalizm için sınırlarının zorlandığında değil, stratejik ve mantıksal olarak uygulandığında en değerli haldedir. Bu nedenle, ifade özgürlüğü aşağılama, saldırma, şeytanileştirme, hakaret etme ya da yafta yapıştırmak hakkı vermez ve de mutlaka kendi bağlamı içinde yorumlanmalıdır.

örnekleri çoğaltabilirim jadı.Sen demokrasi geleneğine devam et :lol:

Sitelerde Paylaş

Canım ben bizzat kendim Avrupa'da yaşadığım için onların bu kriz hakkında ne düşündüğünü çok daha iyi biliyorum.

Burada insanların ikileme düştüğü şey, ifade özgürlüğü adına masum insanların hayatını tehlikeye atmak doğrumudur, değilmidir olmuştur

Verdiğin alıntılar daha çok karikatürlerin aşağılayıcı yönü üzerine odaklanmış. Ama bilinen bir gerçekki çok daha masumane ve sıradan bir eleştiri, dokundurma dahi müslümanlar tarafından şiddetle karşılık görecektir. Yukardaki lafları edenler bunu bilmiyor mu sence? D

Ayrıca burada adamlar papayı, İsayı, Musa'yi gay olarak bile tasvir edebiliyorken, müslümanların zorbalığına boyun eğmenin doğru olacağını hiçbir aklı başında insan adda edemez. Müslmanlar evresel değerlere alışmak mecburiyetindeler. Gerçi distopyan moralist toplum ama neylersin, iletişim fakültesinde bu terimleri öğretiyorlar belliki. Forumda diş hastalıklarıyla ilgili başlık açılsa bende akademik terimleri sıralayıp havamı basardım ne güzel

Sitelerde Paylaş

Canım ben bizzat kendim Avrupa'da yaşadığım için onların bu kriz hakkında ne düşündüğünü çok daha iyi biliyorum.

Burada insanların ikileme düştüğü şey, ifade özgürlüğü adına masum insanların hayatını tehlikeye atmak doğrumudur, değilmidir olmuştur

Verdiğin alıntılar daha çok karikatürlerin aşağılayıcı yönü üzerine odaklanmış. Ama bilinen bir gerçekki çok daha masumane ve sıradan bir eleştiri, dokundurma dahi müslümanlar tarafından şiddetle karşılık görecektir. Yukardaki lafları edenler bunu bilmiyor mu sence? D

Ayrıca burada adamlar papayı, İsayı, Musa'yi gay olarak bile tasvir edebiliyorken, müslümanların zorbalığına boyun eğmenin doğru olacağını hiçbir aklı başında insan adda edemez. Müslmanlar evresel değerlere alışmak mecburiyetindeler. Gerçi distopyan moralist toplum ama neylersin, iletişim fakültesinde bu terimleri öğretiyorlar belliki. Forumda diş hastalıklarıyla ilgili başlık açılsa bende akademik terimleri sıralayıp havamı basardım ne güzel

jadı senin gibi bikere de anlamayanlar olunca distopyan moralist gibi ifadeleri pek çok kere açıklayarak kullanmak durumunda kalıyoruz tabii..

ama bu kadar dokunduğunu bilseydim kullanmazdım..bundan sonra en azından sana karşı samimi,anlaşılır cevaplar yazmaya gayret ederim.

demokrasi geleneğine saygım da var ayrıca :lol:

Sitelerde Paylaş

jadı senin gibi bikere de anlamayanlar olunca distopyan moralist gibi ifadeleri pek çok kere açıklayarak kullanmak durumunda kalıyoruz tabii..

ama bu kadar dokunduğunu bilseydim kullanmazdım..bundan sonra en azından sana karşı samimi,anlaşılır cevaplar yazmaya gayret ederim.

demokrasi geleneğine saygım da var ayrıca :lol:

Şu an yapmaya çalıştığın şey şı

1. Sanki distopyan moralist gibi tanımlar genel kültür içerisinde edinilen herkesin bildiği terimler ama sadece ben ilk defa duymuşum

2. Yadıklarını anlamadığım için komplekse girip sana itiraz ettim

Bunların ikiside kurnazlık sadece. Avrupalıların karikatür krizine verdiği tepki, senin olmasını istediğin gibi değildir. Karikatürlerin bazıları çok aşağılayıcı olabilir ama bazıları öylede değildi

Akademik referans diye verdiğin isimlere google dan baktım ve güldüm. Şark kurnazı seni

Sitelerde Paylaş

Şu an yapmaya çalıştığın şey şı

1. Sanki distopyan moralist gibi tanımlar genel kültür içerisinde edinilen herkesin bildiği terimler ama sadece ben ilk defa duymuşum

2. Yadıklarını anlamadığım için komplekse girip sana itiraz ettim

Bunların ikiside kurnazlık sadece. Avrupalıların karikatür krizine verdiği tepki, senin olmasını istediğin gibi değildir. Karikatürlerin bazıları çok aşağılayıcı olabilir ama bazıları öylede değildi

Akademik referans diye verdiğin isimlere google dan baktım ve güldüm. Şark kurnazı seni

bak jadı

ben hiçbirşey yapmaya çalışmıyorum,beni de bu kadar büyütme.Bilmeyen de beni 7-24 ateistforumda mesaj yazıyorum zanneder.

birtakım terimler kullandıysam konuyla doğrudan ilgilidir ki küreselleşmeye ilişkin konulardı hepsi de.Zaten bilmediğim konularda ahkam kesecek kadar gerizekalı biri hiç değilim.

verdiğim akademik isimlere güldüğünü yazmışsın jadı..sana kimler gülsün acaba?

google'dan ulaşabileceğin isimler değil zaten onlar..saf seni.

ayrıca iyice kişiselleştirdin konuyu.Bundan da hiç hoşlanmıyorum.Sen benim kullandığım terimlere taktın ya kafayı,ben de-kısasa kısas diyorum-10 mesajının 9 unda bahsettiğin londra'daki yaşamında sana mutluluklar diliyorum. :)

Sitelerde Paylaş

bak jadı

ben hiçbirşey yapmaya çalışmıyorum,beni de bu kadar büyütme.Bilmeyen de beni 7-24 ateistforumda mesaj yazıyorum zanneder.

birtakım terimler kullandıysam konuyla doğrudan ilgilidir ki küreselleşmeye ilişkin konulardı hepsi de.Zaten bilmediğim konularda ahkam kesecek kadar gerizekalı biri hiç değilim.

verdiğim akademik isimlere güldüğünü yazmışsın jadı..sana kimler gülsün acaba?

google'dan ulaşabileceğin isimler değil zaten onlar..saf seni.

ayrıca iyice kişiselleştirdin konuyu.Bundan da hiç hoşlanmıyorum.Sen benim kullandığım terimlere taktın ya kafayı,ben de-kısasa kısas diyorum-10 mesajının 9 unda bahsettiğin londra'daki yaşamında sana mutluluklar diliyorum. :)

Ay taktın yani terim eleştirime.İstediğin gibi yaz ben rahatsız değilim şahsen. Genelde erkekler tercih eder bu tarzı sonrada kadınlar bizim kadar akıllı değil diye aşağılar aynı kişiler. Nasıl istiyorsan öyle yaz

Ayrıca bir referans verirken bu referansı kontrol etmek isteyenler olacağını düşünerek nasıl ulaşılabileceğini senin not düşmen gerekir. Akademik eğitimin çok önemli bir bölümüdür referans vermek. Referaksı verdikten sonra "sen zaten onu bulamazsın ki kereviz" demek cehaletin dip noktasıdır.

Türkiye oturup Avrupalıların ne düşündüğü hakkında atıp tutmasanız bende devamlı burada yaşadığımdan bahsetmek zorunda kalmazdım. Burada onlarla bilrikte olduğum için senin söylediklerinin gerçek olmadığını biliyorum sadece. Bunlar senin olmasını istediğin şeyler,ama realite değil

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar diğer dinlerin kutsal metinlerini yakmıyorlar fakat, diğer din mensupları ve bunun yanında ateistler içindede kuran yakan, kuran yırtan insanlar oluyor.

Bir kere şunu iyi bilin ki, hiç bir kutsal metini yakmak, özgürlük ve demokratik hak değildir. Böyle eylemlerde bulunan insanlar, engellenmelidir.

Ben, şu kutsal metini yakacağım, bu demokratik hakkımdır diye bir hak olamaz. Yapmaya kalkanlar ise, engellenmeli ve cezalandırılmalıdır.

Aynı şekilde bir müslümanında, diğer kutsal metinleri yakma hakkı yoktur. Cezaya tabidir.

tarihinde Bilgi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bence tam Kuran'ı yakarken cayır cayır alev almalıydı, ya da üstüne bir yıldırım düşmeliydi veya taş kesilmeliydi.

4 gün sonra yansa ne yazar? Soruşturma mı yaptı bu süre zarfında? Halbuki suçu hemen görmüş olmalıydı. Geçmiş ola..

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar diğer dinlerin kutsal metinlerini yakmıyorlar fakat, diğer din mensupları ve bunun yanında ateistler içindede kuran yakan, kuran yırtan insanlar oluyor.

Bir kere şunu iyi bilin ki, hiç bir kutsal metini yakmak, özgürlük ve demokratik hak değildir. Böyle eylemlerde bulunan insanlar, engellenmelidir.

Ben, şu kutsal metini yakacağım, bu demokratik hakkımdır diye bir hak olamaz. Yapmaya kalkanlar ise, engellenmeli ve cezalandırılmalıdır.

Aynı şekilde bir müslümanında, diğer kutsal metinleri yakma hakkı yoktur. Cezaya tabidir.

Bir kişi canı isterse senin için kutsal olan bir metini yakabilir. Demokratik ülkelerde buna karşılık verilen bir ceza yoktur

Sitelerde Paylaş

Bizde döveriz. Demokratik ülkelerde, bıçak kullanmaz, sopayla girişirsen, suç teşkil etmiyor biliyorsun.

Niye,dövünce sevap mı yazılıyor? Distopyan moralist seni

Sitelerde Paylaş

Niye,dövünce sevap mı yazılıyor? Distopyan moralist seni

Sevapla günahla alakalı değil ama, haddini aşana haddini bildirmek gerekir.

Fakat bazende, böyle kibar ve entel ateistler yanında, kendimi çok yobaz hissediyorum.

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=41096&pid=662281&st=20entry662281 ( 23-25 nolu iletiler)

tarihinde Bilgi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...