Jump to content


- - - - -

Baş örtüsü ile ilgili köşe yazısı


 • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 BOSS

BOSS

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 570 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 18 Ekim 2010 - 09:30 ÖS

Daha önce duyurduğum köşe yazarlığı ile ilgili toplam 3 tane makale gönderdim hepside çok beğenildi ve gazete sahibi bugün beni telefonla arayıp bir çok yerden telefon aldığını ve yazıların çok güzel olduğunu belirtti.

Yarın göndereceğim makaleyi sizinle paylaşmak ve üzerinde eklemeler çıkartmalar yapabiliceğimi düşünüyor, Müslüman veya Ateist fark etmez başörtüsü hakkında desteklerinizi bekliyorum.


Makale aşağıdadır, noktasından virgülüne kadar düzeltebiliriz.

Aşırı dinci Müslümanlar Kurandaki örtünmenin, başını kapamayı da kapsayan bir örtünme olduğunu iddia ederler, bu iddialarını da Kuranın ayetlerindeki hımar kelimesine bağlarlar.

Oysa kuran da adı geçen hımar, kelimesi, başa örtülen örtü anlamında kullanılmaz.

Araf Suresi 26 Ayette - “Ey âdemoğulları! Size çirkin yerlerinizi örtecek giysi ve süs kıyafeti indirdik.” denilmektedir.

Yukarıdaki Ayete göre kadınların saçlarının çirkin yerler olamayacağı ortadadır, Allah kadınlara çirkin yerlerinizi örtün derken saçlarınız çirkin onları da örtün demiyor. Eğer saçlarınızı yukarıdaki Ayete göre örtüyorsanız ya ayeti yanlış anlıyorsunuz, ya da hiç kuran okumuyorsunuz.

Gelelim Ahzab Suresi 59. ayete;
Ey peygamber, hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, dış elbiselerinden (cilbablarından) üzerlerini sıkıca örtsünler! Bu, onların tanınmalarına, tanınıp da eziyet edilmemelerine en elverişli olandır.

Dikkat edilirse ayette, “Bu, onların tanınmalarına, tanınıp da eziyet edilmemelerine en elverişli olandır deniliyor” kimin tarafından tanınıp eziyet edilmesi endişesi var? Tabi ki gözü dönmüş Araplar.

Kurandaki örtünme şekli, detayları ile anlatılmadığı gibi, ülkemizde yalnızca işlerine geldiği gibi anlayanlardan bolca var ve nedense ayetlerde kısada olsa detayları okuyup düşünmezler.

En başta ne demiştik? Ayette Çirkin yerlerinizi örtün, saçlarımız çirkin yerler olmadığına göre burada anlatılan saçlar değildir. Burada hem fikir olalım.
Ahzap suresi 59. Ayete göre, kadınların örtünmelerini burada üç sebebe bağlayabiliriz.

Birincisi, 1400 yıl önce Araplarda, henüz köleliğin yaygın olduğu dönemlerde köle kadınlarla hür kadınları birbirinden ayırt etmek oldukça zordu.
Ve köle kadınlar adam yerine konulmadığından, ilkel Arap erkekleri tarafından bu kadınlara sarkıntılık yapılıyor, hatta tecavüz ediliyordu. Arada köle olmayan hür kadınlarda nasipleniyordu.

İkincisi, Araplarda hırsızlık ve talan oldukça yaygın olduğundan genelde değerli ziynet eşyalarını kadınlar taşıdıklarından, soygun ve talan olayları oldukça yaygındı. Hatta birçok kadının bileği ve ayakları kesilmiştir.

Üçüncüsü en önemli konu, Araf 26 dan da anlayacağımız gibi, insanlar henüz ilkel ve toplumdaki ahlak yapısı henüz yeni oturmaya başlamış, yerleşik kabile düzeninde yaşayan, iklim sıcak, insanlar yarı çıplak ve herkesin çirkin yerleri görünüyor. Araf 26dan bunu çok net anlayabilirsiniz.

Yukarıdaki üç açıklamadan şunu anlıyoruz;
Demek ki mümin hür kadınların köle kadınlardan bir farkı olmalı, sapık ve hırsız Araplar tarafından köle olmadıkları anlaşılıp sarkıntılık edilmesi önlenmeli. Başörtüsü yine yok, sadece köle ile hür arasındaki farkı belirtme amacı var.

Bu olaya başka bir boyutla bakınca aklımıza daha kötü bir şey geliyor, o da nasıl olsa kölelere eziyet etmek mubah hür kadınlar korunmalı, köle kadınların Allah belasını versin.


Ayrıca yıllardır başörtüsü diye bağıran, kendilerini yerden yere vuran, kanun çıkartmak isteyen Müslüman kadınlar, neden aşağıdaki miras ayeti için hiçbir çaba sarf etmezler. Başörtüsü Allahın emri de, Nisa suresi 11 Allahın emri değimli? Bunu neden Anayasal zemine oturtmak istemezler?
İlgili ayet;
Nisa Suresi 11 - Allah size, çocuklarınız (ın alacağı miras) hakkında, erkeğe iki dişinin payı kadarını emreder.

Korku, insanın karar verme mekanizmalarının çalışmasına izin vermeyen tek içgüdüdür, Cehennem azabı korkusundan 40 dereceye varan sıcaklarda kendini çuvallara giydiren kadınların akıllarını kullanıp Kuranı açıp okumaları gerekmektedir.
Aşırı dinci erkeklerin, aslında kendilerine itaat ettirmek için yaptıkları bu korkutmacalar, ne Allahın emridir, ne Kuranda geçer ne de Peygamberin böyle bir isteği hiç olmamıştır.

Bu mesaji duzenleyen BOSS: 18 Ekim 2010 - 09:33 ÖS


#2 BERGÜZAR06

BERGÜZAR06

  Advanced Member

 • Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • PipPipPip
 • 726 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 18 Ekim 2010 - 10:15 ÖS

Sevgili Boss,

Makalen oldukça etkili ve güzel. Ben beğendim açıkcası. Lakin bir iki yerine birşey demek istiyorum.

Köle ile hür kadınlar ayrımını güzel işlemişsin ama şurada takılmışsın.

Hür kadınlar incinmesin, köle kadınlar incinsin diye birşey yok. Kölelik zaten tek kalemde kaldırılmıyor, tedrici kaldırılıyor ve bunun bir çok sosyo-ekonomik nedeni var. Bunlarla konunu boğmak istemiyorum ama o günün tarihini biraz araştırmanı öneriyorum, sana faydası olacaktır. Hatta arzu edersen kaynak kitapda önerebilirim sana bu konuda.

Bir diğer mesele Nisa 11. Ama ayetin tamamına bakınca çıkan tabloya bakalım.

11- Çocuklarınız konusunda Allah, erkeğe iki dişinin hissesi kadar tavsiye eder. Eğer onlar ikiden çok kadın ise (ölünün) geride bıraktığının üçte ikisi onlarındır.

Orana dikkat eder misin? Kadın sayısı ikiden çok ise üçte ikisi onlarındır diyor. Yani bu durumde erkeğe dişinin iki katını tek koşulda veriyor ayet, her koşulda değil. Yani bir kız var ise bu durum söz konusu.

Ha burada şu sorulabilir. O zaman niye erkek ile eşit değil.

Bugünkü medeni hukukta eşitlik söz konusu. Lakin bugün bile erkek çalışır, kadın çalışmaz bir gerçeğimiz var. Yani çoğunluk bu yönde. İşte erkeğin bu maddi farklılığı böyle bir paylaşıma sürüklüyor ister istemez.

Selamlar...
BENDE YANLIŞ OLMAZ, OLDUYSA YANLIŞLIKLA OLMUŞTUR...

Bergüzar.

#3 BOSS

BOSS

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 570 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 18 Ekim 2010 - 10:30 ÖS

Teşekkür ederim bergüzar, ayeti az önce elmalıdan yine okudum irdeleyelim bakalım.

Ayetin kızları ilgilendiren kısmını aldım sadece;
Allah sizlere, miras taksiminde çocuklarınız hakkında, erkeğe iki dişi payı verilmesini emrediyor. Eğer hepsi kız olup da ikiden fazla iseler, bunlara bırakılan malın üçte ikisi; eğer tek bir kız ise o zaman yarısı verilir.Ayet, benim anladığıma göre erkek yoksa eğer hepsi kız olup ikiden fazla iseler üçte iki diyor yani ortada erkek evlat yok, hepsi kızsa. Diğer üçte bir nereye gidiyor burda karışık.

Devamında tek kızsa eğer mirasçı yani tek evlat kızsa yarısını alır diyor, diğer yarısı nereye gidiyor yine karışık.

Her durumda kızlar az alıyor anlayacağımız.

Ayetin üstdeki alıntıladığım kısımdan devamı diğer aile üyeleri için paylaştırılıyor. Bu kadar detaya giremem zaten bu yazıda. Asıl konumuz baş örtüsü zaten.Ayetin elmalıdan aldığım orjinalı;
Allah sizlere, miras taksiminde çocuklarınız hakkında, erkeğe iki dişi payı verilmesini emrediyor. Eğer hepsi kız olup da ikiden fazla iseler, bunlara bırakılan malın üçte ikisi; eğer tek bir kız ise o zaman yarısı verilir. Eğer ölen kişinin çocuğu varsa anne-babasından her birine altıda bir, şayet çocuğu yok da anne-babası mirasçı oluyorsa annesine üçte bir, eğer ölenin kardeşleri de varsa o zaman annesine altıda bir verilir. Bunların hepsi ölenin yapmış olduğu vasiyetin yerine getirilmesinden veya borcunun ödenmesinden sonradır. Babalarınız ve oğullarınızdan hangisinin size fayda bakımından daha yakın olduğunu siz bilmezsiniz. Bütün bunlar, Allah tarafından birer fariza olarak takdir edilmektedir; muhakkak Allah bilendir, hikmet sahibidir.

Bu mesaji duzenleyen BOSS: 18 Ekim 2010 - 10:32 ÖS


#4 BERGÜZAR06

BERGÜZAR06

  Advanced Member

 • Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • PipPipPip
 • 726 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 18 Ekim 2010 - 10:36 ÖS

Sevgili Boss,

Kurandaki miras paylaşımı bugünkü medeni hukukla tam olarak örtüşmez. Orada yoksulların, bugünkü tarz vasiyete dahil olmayan yakınlarında mirasta hakkı vardır.

Selamlar...
BENDE YANLIŞ OLMAZ, OLDUYSA YANLIŞLIKLA OLMUŞTUR...

Bergüzar.

#5 sadeceta

sadeceta

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 4.368 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 19 Ekim 2010 - 08:06 ÖÖ

ayrıntılara takılmamak kaydıyla beğendiğim husus kadınların miras ayeti hakkında başörtüsü ayetlni savundukları kadar savumnuyorlar.... Fakaat islam, kuran olduğu kadar sünnettirde ! Dikkat ediniz kur'anda namazın nasıl kılınacağının tafsilatı ve bunun gibi bir çok uygulamanın nasıl hayata geçirileceği ayrıntılı olarak anlatılmaz. Kur'an bunu şöyle tarif eder "onda yani peygamberde sizin için güzel örnekler vardır "der. Bu yüzddendirki islamın hayata geçiriliş ve uygulanışındaki metot ve izlenmesi gereken yol. Peygamber a.s.m. Yaşantısını sahih hadisler ışığında ele almaktır. Zira örtü kavramı asrı saadetten bu yana kadınların başlarını kapatmalarınıda içermektedir.


Teşekkür ediyorum
İbret Al Yere Düşen Yaprağa ; O da Senın Gibi Tepeden Bakardı Toprağa...

#6 tolonbey

tolonbey

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 7.714 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 20 Ekim 2010 - 02:24 ÖÖ

İşte böyleee,

Sevgili Boss,gerçekten güzel bilgiler bulup çıhsrmısın önümüze,teşekkürler.
Bergüzer ablamızda aşırılardan olmadığı halde,nekederde olsa nalıncı keseri gibi eccigde olsa,dinlerinden yana yontmahdadır.
Gelelim Sadeceta.

Aldıgı adı bile söylemekte ve yazmahda zorlanıyor ınsan.
Anlamı kimse tarafından bilinmeyen vede tanınmayan bir adla insanların karşısına çıhan birini ben cidden ciddi bulamıyorum.

Muhammedi örnek alırsah,ilk önce bir kervan soymamız gerekir.Ardındanda diger yaptıhlarınıkı.
Tüm ahrabalarla düşman olmah işten bile degil.
Amcam ın gızını alcam.
Sonra halamın gızına
Teyze
Ve dayı gızlarınıda
Ardından ,begendigim bşkalarını
Ve beni begenenleri
Hediye edilenler
köleler
Ceriyeler
%5 Allahın hissesi ki uzarda uzar.
Ortalıhda TOZARDA TOZAR.

Boss,eline saglıh.
Hurmadan ZARHOŞ olanları bir kenere goyup,senh gerçekleri yazmaya davam et.
2 yaşındakı gızlarını GÖTÜNÜN gılı agarmiş pasalara veren Osmanlıyı tutanlara LAF anlatabilmek mümkün degildir.
Onların ayranı hep GARADIR.

Bizi anlayacaklar için biz yazmaya davam edelim.

Örtünmeden anlatan bir ayatta ben yazıyım,
NUR süresi 31 inci ayatda diyürki:


#7 tolonbey

tolonbey

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 7.714 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 20 Ekim 2010 - 03:28 ÖÖ

İşte böyleee,

Nur süresi 31.Mü'min kadınlara da söyle:

"Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar;

süslerini açığa vurmasınlar,

ancak kendiliğinden görüneni hariç.


Örtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar.


Süslerini,

kendi kocalarından

ya da babalarından

ya da oğullarından

ya da kocalarının oğullarından

ya da kendi kardeşlerinden

ya da kardeşlerinin oğullarından

ya da kız kardeşlerinin oğullarından

ya da kendi kadınlarından

ya da sağ ellerinin altında bulunanlardan (hızmetcılerden)

ya da kadına ihtiyacı olmayan (arzusuz veya iktidarsız) hizmetçilerden

ya da kadınların henüz mahrem yerlerini tanımayan çocuklardan başkasına göstermesinler.

Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar.

Hep birlikte Allah'a tevbe edin ey mü'minler, umulur ki felah bulursunuz."

Bukadar kişiye mahram yerlerini gösteren topluluk dünyenin Amarıhasında bülem yohdur.
Yalnız orta Afrikanın bir tip yerlileri kadınlı,erkekli belden yukarısı çıplah dolanıyorlar.

Bir ilehiyetci bu ayata dayanarah şöyle dimiş,bir müslüman kadın kashyasının garşısında benden yuharısı cıbıldah bdurabiler.
Öye deyo ya.

Sag ellerinin altındakilerdende namahram yerlerini gizlemeye gerek yohdur.

Örtülerini yakalarını kapatacah şekilde koysunlar Namahramlara garşı,

Burdan şu anlaşılıyor.Bir kadın kendi çifliginde yuharda saydıhlarının arasında namahram yerlerini sahlayıp sahınmadan dolanabüler.

Birde derizki,bu adamlara gerici:-)))))
Bunlar batılılardan bülem çoh ilericiler:-)))) aboooooooooooooooooooooooooooooooooo.
Tolonbeg

Bu mesaji duzenleyen tolonbey: 20 Ekim 2010 - 03:29 ÖÖ


#8 Yer Su

Yer Su

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 2.949 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 20 Ekim 2010 - 03:41 ÖÖ

Süslerini,

kendi kocalarından

ya da babalarından

ya da oğullarından

ya da kocalarının oğullarından

ya da kendi kardeşlerinden

ya da kardeşlerinin oğullarından

ya da kız kardeşlerinin oğullarından

ya da kendi kadınlarından

ya da sağ ellerinin altında bulunanlardan (hızmetcılerden)

ya da kadına ihtiyacı olmayan (arzusuz veya iktidarsız) hizmetçilerden

ya da kadınların henüz mahrem yerlerini tanımayan çocuklardan başkasına göstermesinler.


Benim bu kadar akrabam yok yahu..

Hizmetçim de yok.

Tevekkeli bundan demek bu Kürtler bu kadar seviyor İslamı, adamlar direk aşiret, ağa, maraba modunda oldukları için direk hitap ediyor onlara.

Bizim Türklerin de bir çoğuna hitap ediyor, özellikle kompleksli kısma (Karadenizliler) ve de tüccar kısma (iç anadolulular).

#9 kirec

kirec

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 10.377 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 20 Ekim 2010 - 09:05 ÖÖ

ortada net bir durum var...

bir kadın başını örtmek istiyor...

ve buna karışılmasını istemiyor...

bunu neden istediği kitabında bununla ilgili emirler var mı yok mu haram mı hela mi farz mı gibi şeyler üzerinde konuşmak gereksiz...

bunu istiyor da şunu neden istemiyor ...

bu isteğin arkasından başka neler gelecek...

bunlar da konuyu saptırma amaçlı...

önemli olan kadının başını örtmesinin başkalarına zarar verip vermemesidir...

eğer böyle bir zarar var ise bu istek geri çevirilmelidir...

ama böyle bir zarar söz konusu değil ise bu isteğin gereği yapılmalıdır...

#10 zula

zula

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 878 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 20 Ekim 2010 - 10:33 ÖÖ

ortada net bir durum var...

bir kadın başını örtmek istiyor...

ve buna karışılmasını istemiyor...

bunu neden istediği kitabında bununla ilgili emirler var mı yok mu haram mı hela mi farz mı gibi şeyler üzerinde konuşmak gereksiz...

bunu istiyor da şunu neden istemiyor ...

bu isteğin arkasından başka neler gelecek...

bunlar da konuyu saptırma amaçlı...

önemli olan kadının başını örtmesinin başkalarına zarar verip vermemesidir...

eğer böyle bir zarar var ise bu istek geri çevirilmelidir...

ama böyle bir zarar söz konusu değil ise bu isteğin gereği yapılmalıdır...

Bir bireyin başını örtmesinin diğer bireylere zararı yoktur fakat topluma zararı vardır. Şimdi nereden yakıcaz?

#11 BOSS

BOSS

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 570 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 20 Ekim 2010 - 11:06 ÖÖ

ortada net bir durum var...

bir kadın başını örtmek istiyor...

ve buna karışılmasını istemiyor...

bunu neden istediği kitabında bununla ilgili emirler var mı yok mu haram mı hela mi farz mı gibi şeyler üzerinde konuşmak gereksiz...

bunu istiyor da şunu neden istemiyor ...

bu isteğin arkasından başka neler gelecek...

bunlar da konuyu saptırma amaçlı...

önemli olan kadının başını örtmesinin başkalarına zarar verip vermemesidir...

eğer böyle bir zarar var ise bu istek geri çevirilmelidir...

ama böyle bir zarar söz konusu değil ise bu isteğin gereği yapılmalıdır...Ya sen 2800 küsür mesaj yazmışsın halen bu forumdan birşey öğrenmemişsin,
kendi isteği ile başını örtenlere laf atanmı var? Bu parağrafı tekrar oku.

Kocası, babası, abisi, dayısı tarafından dayatılan sözde kuranda emredildi diye
korkudan başını örten kadınlar ne olacak?
Bizim karşı olduğumuzda bu zaten kimse kimseye birşey dayatamaz kardeşim.
Kimse kimseye zorla baş örtüsü taktırmasın.
Kimse kimseyi korkutmasın.

Hiç bir kadın özgürlüğü ile dini arasında seçim yapmak zorunda olmasın.

Bunlarıda kendi isteği ile başını örtüyor diye savunuyorsan sanada yazıklar olsun.
0 kişi bu konuya bakıyor

0 üye, 0 ziyaretci, 0 gizli üye