Jump to content


- - - - -

Ateist - Teist tartışmaları kısır döngüsü


 • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1 everest

everest

  Advanced Member

 • Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • PipPipPip
 • 1.342 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 27 Kasım 2010 - 10:08 ÖSPeki neden ? Hemen açıklayalım ;

İlk olarak teist bir bireyin sorgulayıp , araştırıp veya etkilenipateist bir birey haline geldiği safhada kaybettiği bir şey olur . inançsalhayal gücü . Bu hayal gücü çoğu teist bireyde yer almaktadır . Aslında dinlerinkaynaklarının oldukça yetersiz olduğu gün gibi ortada olmakla beraber buyetersizliği çok az sayıda insan fark eder . Fakat bu çok az sayıda insanın hayal gücünün az olduğu anlamına gelmez . Teistlerinhayal gücünü bir noktaya odakladığı anlamına gelir .

Peki teistlerin en büyük dayanakları olan bu hayal gücüneden bu kadar önemlidir ?

Hayali düşünceler ve görüntüler tamamen kişiye özgüdür . Birçok kişide bulunan hayali kavram hakkında belirli bir tanım yapılamaz . Yapanbir kimse kendi hayali kavramı hakkında bir tanım yapmış olur sadece . Bunu şuörnekle de açıklayabiliriz .“Bir kız çocuğu arkasında bir oyuncak bebek saklıyor olsun .Karşısında yine onun yaşıtı bir erkek çocuk duruyor olsun .(kız erkek ayrımıiki çocuğu birbirinden ayırmak içindir ve cinsiyet farkını değil düşüncefarklılığını anlatmak için verilmiştir ) .Kız çocuğu arkasında sakladığı bebeğintarifini yapar ;

“Benim bebeğim sarı saçlı , mavi gözlü , mavi elbiseli , çoktatlı bir bebektir “

Kız çocuğu bebeği arkasında sakladığı için oyuncak bebeğihiç görmemiş olan erkek çocuğun kafasında hemen bir oyuncak bebek belirir . Ancakbazı sorunlar oluşur . Çocuk hayal dünyasında sarı saçlı , mavi gözlü , mavielbiseli bir oyuncağı kolayca yaratmıştır . Ancak Yarattığı oyuncağın boyu ,elbisenin şekli , gözünün büyüklüğü , saçlarının uzunluğu tamamen farklılıklariçerir .

Kız çocuğu arkasında sakladığı oyuncak bebeği ortaya çıkarırve erkek çocuğa gösterir . Erkek çocuk tamamen farklı boyutlarda bir oyuncaklakarşılaşır . Çünkü onun hayal gücünde yarattığı oyuncak bebek Kız çocuğuntasvir ettiğinden daha büyük ve güzeldir . Üstelik mavi elbisesi daha dagösterişlidir . Bu yüzden kız çocuğun oyuncak bebeğini beğenmez . Ve hayalkırıklığı ile oradan ayrılır .

Eğer kız çocuğu Tasvir ettiği oyuncak bebeği hiç ortayaçıkarmamış olsaydı İki çocuğunda aklında sadece sarı saçlı , mavi gözlü , mavielbiseli bir oyuncak bulunmuş olacaktı .

Şimdi verilen örneği anlamada zorluk çekenler içinaçıklamaya koyulalım ;Verilen örnekteki kız çocuğu bir teist tir ( ancak sözkonusu teisitn örnekte verilen kız çocuğuyla arasında bir fark bulunmaktadırişte ona değinicem ). Erkek çocuğu ise ateist . ( Yine söz konusu ateistinörnekte verilen erkek çocuğu ile arasında bir fark bulunur )Teist sürekli övdüğü , varlığını ispatlamaya çalıştığı , güvendiği, bir varlığı çeşitli betimlemeler le ateiste anlatmaya çalışır . Ancakateistin böyle bir varlığı yoktur . Ama yinede dinlemeye başlar , kendi hayalgücünde böyle bir varlık yaratır , düşünce biçimiyle bir sentez yapar ve bu betimlemelerleözellikleri anlatılan varlığın aslında neden var olamayacağını anlatmaya koyulur .

Teist itiraz eder . Sürekli böyle bir varlığın olduğunuanlatır durur . Ateist sürekli böyle bir varlığın neden olamayacağını anlatırdurur . Bu tür tartışmalar genelde hiçbir zaman bitmez . Teist süreklivarlığının gerçekliğine inanır . Ancak teisitin avantajı şu noktada dikkatiçeker . Ve bu noktada bu tür tartışmaların neden hiç bitmediğini kanıtlarniteliktedir .

Teistin yukarıdaki kız çocuğundan farkı bu varlığı hiçbirşekilde ateiste gösterememesidir . (Bu fark aynı zamanda teisitin tartışmalara1-0 galip başlamasının nedenidir )

Böylelikle ateistin sürekli neden gerçekte var olamadığını anlattığıbir hayal gücünü tartışmaya devam etmesi kaçınılmaz görünür . Ateistinyukarıdaki erkek çocuğundan farkı ise hiçbir zaman ortada ki varlığı görüp beğenipbeğenememesinden ve oradan ayrılamamasından doğan bir farktır .Eğer teist sahip olduğu varlığı ateiste gösterebilmişolsaydı tartışma biter ancak ortadaduran varlıktan ateist yine memnun kalmamış olacaktı . Çünkü onun hayal gücündedüşünce biçimiyle sentezleyip ortaya çıkardığı varlıkla ortada duran varlık arasındahayal kırıklığı yaratacak bir fark olmuş olacaktı .

Şimdi örneği üşenmeyip açıkladım . Ve yine üşenmeyipörnekten ve altındaki açıklamadan çıkartılacak sonucu açıklamaya çalışıcam ;Sonuç olarak ise , Hayali bir varlığın ispatı yapılamaz ,Hayali varlığın temel özellikleri her ne kadar kitlesel olsa bile bireysel özellikleritamamen değişik özellikler taşır . Bu yüzden bu hayali varlık üzerinden ispatyapılamaya çalışılsa bile ikinci bir hataya düşülür . O hatada Ortada birkaç özelliğiolan bir hayali varlığın değil milyarlarca özelliği olan milyarlarca hayalivarlığın olduğu gerçeğidir .Bir başka sonuç olarak ise . ( Dikkat , bu bölümde gerçekdışı bir açıklama yapılmaktadır ! )Bir teist , sahip olduğu yaratıcı gücü olduğunu düşündüğü hayalivarlığı bir şekilde ateiste göstermeği başarsa bile bu varlıktan ateist yinememnun kalmayacaktır . Bunun sebebi ise bu özellikleri tasvir edilen varlığınateistin kafa yapısında hiçbir olumlu yanı bulunmadığıdır .

Asıl sonuç : Ne yaparsanız yapın Bir ateisti tanrınınvarlığına hiçbir zaman inandıramazsınız . Ateistin bunu bilmesine rağmen sizinle sürekli tartışıp durması sizinkafanızdaki hayali varlığı tam olarak kestirebilme çabasından ibarettir . Birateist milyarlarca özelliği olan bir varlığı kafasında kestiremeyeceğine görebu tür tartışmalar devam ede duracaktır .Sizin daha iyi anlayacağınız biçimde “ Bizim kalplerimizmühürlüdür “
#2 antimuhammed

antimuhammed

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 91 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 27 Kasım 2010 - 10:23 ÖS

bence bizim kalplerimiz değil teistlerin gözleri mühürlüdür yoksa ne kadar dandirik bir şeye inandıklarını görürlerdi.

#3 Zerdüşt

Zerdüşt

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 1.936 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 27 Kasım 2010 - 10:31 ÖS

Bence tanrı akıl sahiplerinin kalplerini mühürledi ama gözlerini ve beyinlerini açtı :D
Neden kalplerimizi mühürledi , cevabı şudur ki sanıların peşinde kuyruk olup da kendimizi karanlıklara bırakıp da kaybolmayalım diye , bize aklımızın içinde bir ışık bıraktı , onu parlatıp da gücünü artırmak yine bizim çabalarımıza bağlıdır !
Diğerlerini de bir bocalama içinde bırakıverdi , kıyamet günü hüküm verecektir şüphesiz ^_^

Bu mesaji duzenleyen BayZerdüşt: 27 Kasım 2010 - 10:34 ÖS

Zayıflar bizi kendi gücümüzden utanmaya zorladıkları için kazandılar - F. Nietzsche

#4 OffSpring

OffSpring

  Advanced Member

 • Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • PipPipPip
 • 789 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 27 Kasım 2010 - 10:54 ÖS

Okudugum en mükemmel konulardan birisiydi

Ellerine sağlık.

Lütfen bu konuyu okumadan cevap vermeyin bence mükkemmel bi konu.

Tanrının nasıl olması gerektigine ateist cevap verir bence.
Tanrının nasıl olduguna deist.
Teistlerse sadece söyledikleri ile uyuşmayan bir tanrıya inanan gruptur.

Şöyleki ateist derki , tanrı adaletli olmalıdır , desit derki tanrı adaletli degildir yaratmış bırakmıştır egoisttir , teist derki tanrı adaletlidir ama bu kutsal kitapları ve mevcut tanrı fikriyle çelişir.


Buda aralarında en doğru fikirin ateistlerinki olmasını sağlar , çünkü ateist derki tanrı şöyle olmalıdır , böyle bir tanrıyı görebiliyormusunuz yok o zaman tanrıda yoktur.

Bu budur bence , katılmayan , deist , ateist , teist arkadaşlar neden katılmadıgını belirtebilir.

#5 Zerdüşt

Zerdüşt

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 1.936 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 27 Kasım 2010 - 11:02 ÖS

Evet mükemmeliyetini ben de farkındayım , bu arada everest saygısızlık olarak anlama ilk mesaj biraz alakasız gibiydi gerçekten .

O zaman tanrıların hepsinin , kişilerin onlara bakışına özgü olan ve değişkenlik gösteren birer kukla olduğu nedeniyle , kişinin imanlı olması ya da imansız olması insanın kafasındaki tanrı modeline bağlıdır ,
Ben de bir örnek vermek istiyorum .
Ben dinden çıktığımda nedenini anneme açıkladım ;
sürekli allahın kuranda tehditler yağdırdığını söyleyerek hıncını almayı bekleyen bir canavara benzettiğimi söyledim, annemde bana gerçekten yanıldığımı kendisi onu çok merhametli bulduğunu ve herkese bir anne şevkatiyle kapsadığını söylüyor , hatta tanrıya inananın bile kurtulacağını söylüyor .
Tanrı o zaman kişiden kişiye değişken olduğundan , ben ve beninle aynı inançsızlığı paylaşan arkadaşların çoğunun bu nedenle ateist olduğu kanısındayım .

Bu mesaji duzenleyen BayZerdüşt: 27 Kasım 2010 - 11:06 ÖS

Zayıflar bizi kendi gücümüzden utanmaya zorladıkları için kazandılar - F. Nietzsche

#6 serseri003

serseri003

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 442 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 27 Kasım 2010 - 11:31 ÖS

çünkü ateist derki tanrı şöyle olmalıdır , böyle bir tanrıyı görebiliyormusunuz yok o zaman tanrıda yoktur.


ben bu lafa tam olarak katılmıyorum.. tanrı evereni var eden bir guçtur ve bing bang in nasıl olustugu tam olarak anlasılamadıgı surece tanrınında olma olasılıgı vardır.

#7 OffSpring

OffSpring

  Advanced Member

 • Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • PipPipPip
 • 789 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 27 Kasım 2010 - 11:37 ÖS

ben bu lafa tam olarak katılmıyorum.. tanrı evereni var eden bir guçtur ve bing bang in nasıl olustugu tam olarak anlasılamadıgı surece tanrınında olma olasılıgı vardır.


Dostoyevskinin cinlerde dediği gibi

Tavşan yahnisi yapmak için tavşan lazım

Tanrıya inanmak için tanrı...

...
...

#8 serseri003

serseri003

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 442 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 27 Kasım 2010 - 11:43 ÖS

bence bizim kalplerimiz değil teistlerin gözleri mühürlüdür yoksa ne kadar dandirik bir şeye inandıklarını görürlerdi.harbi sadce antimuhammed sin sadece.

deist yasamın dusunen bir varlık tarafından ateslendigine inanır.
ateistse tesadufe baglar..

ikiside olasıdır.. ikiside teoridir..

#9 serseri003

serseri003

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 442 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 27 Kasım 2010 - 11:49 ÖS

olabilirde olmıyabilirde %100 100 olsa teori olmazdı zaten...

bende tesadufen olusma olasılıgı daha fazla..

ama en bastan dusenen bir varlıkta olabilirdi..

sınuçta tesadufte olsa en bastada enerji vardı...

#10 OffSpring

OffSpring

  Advanced Member

 • Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • PipPipPip
 • 789 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 27 Kasım 2010 - 11:52 ÖS

harbi sadce antimuhammed sin sadece.

deist yasamın dusunen bir varlık tarafından ateslendigine inanır.
ateistse tesadufe baglar..

ikiside olasıdır.. ikiside teoridir..

Ama bi tanrı varsa nasıl olmalıdır dediğin zaman sıralayabilirsin

İyi olmalıdır
Adaletli olmalıdır
Sadist olmamalıdır
Bilimle çelişmemelidir
Gibi Gibi
Ama deizmde tanrı meraklı bir çocuk gibidir mantıga hiçte yatkın değidildir
Şöyleki
Bir tanrı varsa ilk önce bu tanrının gücünün sınırları problemi çıkar ortaya
Çebrem biçiminde bi kare yapabilirmi yok edemicegi şeyi yaratabilirmi gibi
Onun dışında çocuk ruhlu bunak ve sadist bi tanrı figürü çıkar ortaya
Hiçbirşey yokken var olan bir tanrı
Neden durup dururken birşeyler yaratsın
Ayırca tanrı hiçbirşey yokken nasıl kendi kendini var etmiş yada var olmuş.
Böylesi birşeyin oluşması böyle bi dünyanın oluşmasından daha imkansızdır
Bence yıllarca dinin dayatmasından dolayı biz böyle bi zorunluluk gördük
Tanrı yoksa nasıl oldu gibi fakat asıl tanrının olması olayları çok saçmalaştırır.
Stephan Hawkingin görüşleri geldi aklıma dünyanın başlangıcını bulmak kutup noktasının 5 km kuzeyinde ne var onu bulmaya benzer.

Yani olay ta zamanın başlangıcı nedire kadar gider. Tüm bunlar tanrının olmasını imkansız yapmaya yetiyor bence.

Bu mesaji duzenleyen OffSpring: 27 Kasım 2010 - 11:53 ÖS


#11 Zerdüşt

Zerdüşt

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 1.936 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 27 Kasım 2010 - 11:53 ÖS

Kusursuzluk değişken bir kavramdır kişiden kişiye , tanrı herşeyi kusursuz yarattığını söylüyorsa kitaplarında ki ben öyle asla bulmuyorum ve çoğunluğunda bulduğuna inanmıyorum .
Demek tanrı yaratmaktan acizdir ve oda muhtaçtır , kusursuzluk sıfatına sahip değildir , ona o acizliği kendine yine kendisi vermemişse kim vermiştir ?
Böyle bir çıkmaz doğduğundan tanrı yoktur , tanrılar sanıdır kısacası tanrılar ÖLÜDÜR !
Zayıflar bizi kendi gücümüzden utanmaya zorladıkları için kazandılar - F. Nietzsche

#12 serseri003

serseri003

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 442 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 28 Kasım 2010 - 12:17 ÖÖ

tanrı nasıl yaratılmıs diyorsunuz gayet mantıklı ama

hiçlikten nasıl buyuk patlama olmus ?

demekki her zaman bi seyler vardı.

#13 OffSpring

OffSpring

  Advanced Member

 • Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • PipPipPip
 • 789 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 28 Kasım 2010 - 12:22 ÖÖ

tanrı nasıl yaratılmıs diyorsunuz gayet mantıklı ama

hiçlikten nasıl buyuk patlama olmus ?

demekki her zaman bi seyler vardı.

Her zaman birşeyler vardı diyorsun

O her zaman olan şey tanrımıydı yoksa evrenmi ?

Ama işin özünde dinlerin dogmalarının doğuşu var
Eskiden yanar dağ patlar tanrı yaptı denir
Yer yarılır tanrı denir
Çünkü bu olaylar açıklanamaz
Şimdiki durumda aynı buna benziyor
Açıklayamadıgımız birşeyi açıklanamayan neydüğü belirsiz bir tanrıya bağlıyorsunuz
Bir gün bilim bunu açıkladıgındamı tanrının var olmadıgını anlıcaksınız yada bilim açıklayana kadar kendi mantıksal önermelerimle tanrının var olmadıgı sonucuna ulaşırımmı diyorsunuz.

Karar sizin.

Her insan ateisttir aslında sadece farkedenler var bide farketmeyenler.

#14 serseri003

serseri003

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 442 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 28 Kasım 2010 - 12:25 ÖÖ

Kusursuzluk değişken bir kavramdır kişiden kişiye , tanrı herşeyi kusursuz yarattığını söylüyorsa kitaplarında ki ben öyle asla bulmuyorum ve çoğunluğunda bulduğuna inanmıyorum .
Demek tanrı yaratmaktan acizdir ve oda muhtaçtır , kusursuzluk sıfatına sahip değildir , ona o acizliği kendine yine kendisi vermemişse kim vermiştir ?
Böyle bir çıkmaz doğduğundan tanrı yoktur , tanrılar sanıdır kısacası tanrılar ÖLÜDÜR !kendimi yanlıs anlatmayım ben kitaplardan bahsetmiyorum.. evrenin yaradılısı tesaduf olmıyabilir diyorum sadece.. zaten gerçegı kımse bilmiyor..

onceden bosluk vardı ve bir noktaya sıkısmıs enerji patladı ve evren oldu.. bu teoriye gore bazı bilim adamları.. bu sıkısmıs enerji. nie tek bi yerde olsunki deyip sadece evren degil everenler bile olabilir dediler :)

yani bi bok bilmiyoruz tanrı yoktur da diyemeyiz.

#15 serseri003

serseri003

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 442 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 28 Kasım 2010 - 12:27 ÖÖ

Her zaman birşeyler vardı diyorsun

O her zaman olan şey tanrımıydı yoksa evrenmi ?

Ama işin özünde dinlerin dogmalarının doğuşu var
Eskiden yanar dağ patlar tanrı yaptı denir
Yer yarılır tanrı denir
Çünkü bu olaylar açıklanamaz
Şimdiki durumda aynı buna benziyor
Açıklayamadıgımız birşeyi açıklanamayan neydüğü belirsiz bir tanrıya bağlıyorsunuz
Bir gün bilim bunu açıkladıgındamı tanrının var olmadıgını anlıcaksınız yada bilim açıklayana kadar kendi mantıksal önermelerimle tanrının var olmadıgı sonucuna ulaşırımmı diyorsunuz.

Karar sizin.

Her insan ateisttir aslında sadece farkedenler var bide farketmeyenler.ben tanrıya inanmam zaten ama yoktur da diyemem..

her zaman bi seylerin olması bile akıl almazdır zaten.. o zaman her sey olabilir..

#16 OffSpring

OffSpring

  Advanced Member

 • Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • PipPipPip
 • 789 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 28 Kasım 2010 - 12:29 ÖÖ

ben tanrıya inanmam zaten ama yoktur da diyemem..

her zaman bi seylerin olması bile akıl almazdır zaten.. o zaman her sey olabilir..


Tabi , güzel bi fikir alışverişi yapmış olduk , sohbetin için teşekkürler.

#17 Zerdüşt

Zerdüşt

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 1.936 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 28 Kasım 2010 - 12:30 ÖÖ

kendimi yanlıs anlatmayım ben kitaplardan bahsetmiyorum.. evrenin yaradılısı tesaduf olmıyabilir diyorum sadece.. zaten gerçegı kımse bilmiyor..

onceden bosluk vardı ve bir noktaya sıkısmıs enerji patladı ve evren oldu.. bu teoriye gore bazı bilim adamları.. bu sıkısmıs enerji. nie tek bi yerde olsunki deyip sadece evren degil everenler bile olabilir dediler :)

yani bi bok bilmiyoruz tanrı yoktur da diyemeyiz.


;)
Zayıflar bizi kendi gücümüzden utanmaya zorladıkları için kazandılar - F. Nietzsche

#18 serseri003

serseri003

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 442 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 28 Kasım 2010 - 12:45 ÖÖ

bende tesekkur ederim

zaten aynı dusuncelere sahibimiz sayılır .

ama fizikçilerin teorilerini okudugumda. tanrı bile olabilir diyor insan ister istemez :)

#19 oQQo

oQQo

  Newbie

 • Yeni Üye
 • Pip
 • 5 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 28 Kasım 2010 - 04:00 ÖÖ

olmayan bir şeyi sürekli tartışırsın. sonu gelmez. niye çünkü yok öyle bir şey.

İnsan lak lak etmeyi seviyor. seviyor çünkü lak lak etmeyi beceren tek hayvan kendisi. maymun lak lak edebiliyor mu yok.

ama insan ediyor.

bu nedenle de ürettikçe üretiyor. sıktıkça sıkıyor. kendine 500 bin mürit topla sen de peygamber olursun.

Uçan Spagetti Canavarı gibi :-)

Dünya kendine geleli 4 milyar yıl geçmiş. 65 milyon yıldır insan var. ve biz hala yaratıcı var mı yok mu diye soruyorsak bu işte bi terslik var demektir.

ya 140-160 IQ aslında bizi deha yapmıyor ya da yaratıcı falan yok ortalıkta.

Bu mesaji duzenleyen oQQo: 28 Kasım 2010 - 04:02 ÖÖ


#20 Aigina

Aigina

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 42 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 28 Kasım 2010 - 04:14 ÖS

kendimi yanlıs anlatmayım ben kitaplardan bahsetmiyorum.. evrenin yaradılısı tesaduf olmıyabilir diyorum sadece.. zaten gerçegı kımse bilmiyor..

onceden bosluk vardı ve bir noktaya sıkısmıs enerji patladı ve evren oldu.. bu teoriye gore bazı bilim adamları.. bu sıkısmıs enerji. nie tek bi yerde olsunki deyip sadece evren degil everenler bile olabilir dediler :)

yani bi bok bilmiyoruz tanrı yoktur da diyemeyiz.[color="#000000"]neden diyemeyz ? Dünyayı boynuzunda tutan görünmez bi boğa yoktur dyemem mi ben şmdi ? veya usc yok,uydurmadır diyemezmiyim ?
0 kişi bu konuya bakıyor

0 üye, 0 ziyaretci, 0 gizli üye