Jump to content

Ateistlerin Adalet anlayısı

Recommended Posts

Ateistler materyalist insanlardır malum. yani ölünce toprak olunacağına inanırlar. Dünyada yaşadıkları her iyi ve kötü olay onlarla birlikte yok olur, toprağa karışır..

Peki ateistler, dünyada insanlara zulmeden kişiler ile, karıncayı bile incitmeyen insanların aynı şekilde hesap vermeden toprak olacağına nasıl akıl sır erdirirler? Her insan yaşam hakkına sahiptir, evrensel insan haklarının başında gelir bu durum. Peki dünyaya gelen her insanın yaşama hakkı varken, milyonlarca insanı katleden Lenin, Stalin, Mussolini, Hitler gibi adamların birgün hesap vermeyeceğini düşünmek acı verici değil midir? Yada bireysel olrak kimseye zararı olmayan bir ateistin, toplumda yenen hakları, ezilmeleri, emeğinin karşılığını alamamaları sonucu haklarını yiyenlerin birgün hesap vermeyeceğini düşünmek nasıl bir duygu?

Ateistler, hakkınızın yendiği zamanlarda, birgün bu dünyada olmasa da, ahirette hakkınızı alacağınızı düşünmemek nasıl bir duygu? Mantıklı mı sizce iyilik yapan ve kötülük yapan herkes kimseye hesap vermeden toprak olsun?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 353
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Peki ateistler, dünyada insanlara zulmeden kişiler ile, karıncayı bile incitmeyen insanların aynı şekilde hesap vermeden toprak olacağına nasıl akıl sır erdirirler?

Komik adamsın hergün dinden çıkıyorsun. Sen "karıncayı bile incitmeyen insanların" nasıl cehennemde sonsuza kadar yanacağına inanıyorsun bre sadist :)

Ateistlerinki ideoloji değil ama eğer ideoloji olsa bile çok daha masum olurdu.

Sitelerde Paylaş

Komik adamsın hergün dinden çıkıyorsun. Sen "karıncayı bile incitmeyen insanların" nasıl cehennemde sonsuza kadar yanacağına inanıyorsun bre sadist :)

Ateistlerinki ideoloji değil ama eğer ideoloji olsa bile çok daha masum olurdu.

Allah beni inkar etmeyin diyor sürekli ayetlerinde. İnkar ederseniz yanarsınız diyor. Ortada sadistçe birşey yok, hakediyor inkar edenler...

Sitelerde Paylaş

Allah beni inkar etmeyin diyor sürekli ayetlerinde. İnkar ederseniz yanarsınız diyor. Ortada sadistçe birşey yok, hakediyor inkar edenler...

3 dakika önce "karıncayı bile incitmeyen insanların" toprak olmasını adaletsizlik olarak görüyordun. Şimdi "karıncayı bile incitmeyen insanların" nasıl sonsuza kadar yakılacağını savunuyorsun.

Doğrucu iyi misin?

Sitelerde Paylaş

3 dakika önce "karıncayı bile incitmeyen insanların" toprak olmasını adaletsizlik olarak görüyordun. Şimdi "karıncayı bile incitmeyen insanların" nasıl sonsuza kadar yakılacağını savunuyorsun.

Doğrucu iyi misin?

Arkadaşım allah kurallarını koymuş, açıkça belirtmiş. Her ilahi kitapta bu yazar. Allah'a inanmıyorum deme hakkın yok, çünkü inanmaya uygun beyin yapısıyla yaratıldın. sen hala yok ben inanmıyorum dersen, inkarcılık yaparsan Kuran'da denilenleri haketmiş olursun. İlk şart: Allah'a iman. Boş yere yaratılmadığını anlaman gerek ilk önce. yoksa ot gibi gelip, ot gibi gitmek yok..

Sitelerde Paylaş

Peki bir panteist ya da deist, Tanrı'yı kabul ediyor ama dinlerin bahsettiği şekilde bir Tanrı'yı ya da peygamberleri kabul etmiyor. Karınca bile

incitmemiş bir panteistin akibeti nolacak? O da mı yanacak ebediyen?

Sitelerde Paylaş

Peki bir panteist ya da deist, Tanrı'yı kabul ediyor ama dinlerin bahsettiği şekilde bir Tanrı'yı ya da peygamberleri kabul etmiyor. Karınca bile

incitmemiş bir panteistin akibeti nolacak? O da mı yanacak ebediyen?

Aorskaya bu yazımı okusa fena fırçalar beni ama ben Allah'a iman edenler için hüküm veremem. Peygamberleri kabul etmemek çok kötü bir durum ama Allah bilir.

Allahı hiçbir şekilde kabul etmeyenler, inadıya inkar edenlerin yeri sonsuz cehennemdir. Bunda garip bir durum yok, UYARILDI HERKES KURAN'DA...

Sitelerde Paylaş

Dini inkar etmememiz için Allah'tan olduğuna kanıt olması gerekir.Hem kanıt sunmayıp hem de inanmayanları yakması adaletsizlik değil midir?Aptalmıyız biz de kanıtsız şeye inanalım?Dünyada binlerce kanıtsız din var o halde hangisi doğru nereden bileceğiz?İslam'ın farkı ne onlardan?

Sitelerde Paylaş

Dini inkar etmememiz için Allah'tan olduğuna kanıt olması gerekir.Hem kanıt sunmayıp hem de inanmayanları yakması adaletsizlik değil midir?Aptalmıyız biz de kanıtsız şeye inanalım?Dünyada binlerce kanıtsız din var o halde hangisi doğru nereden bileceğiz?İslam'ın farkı ne onlardan?

Allah dinleri inkar için biiiiisürü kanıt varmış. Allah bu kadar kanıt vermişken vay ki o inananın haline :)

Sitelerde Paylaş

Kuran-ı Kerim'in Allah'ın kelamı olduğunu anlamak çok kolaydır. Zamanında yaygın olan put perestlik ve en önemlisi çok tanrı inancına radikal bir şekilde son verip: Allah tek ilahtır diyor. O zamanın insanları içinde bunu söylemek kimsenin işine gelmezdi, biri çıkıp kutsal kitap yazarak taraftar toplamak istese.

Kanıt yaşadığımız dünya diyeceğim ama klişe bir cevap olacak. Peki sence kanıt ne olmalıydı? Allah insanlara ilahi bir varlık gösterseydi, metafizik alemin varlığı kanıtlansaydı sence, evrimin saniyesinde çökeceğini, insanların Allah'a inanmaktan başka çaresi kalmayacağını anlamıyor musun? Herkesin madde ötesini yaşarken görmesi, imtihana uygun olur muydu?

Sitelerde Paylaş

Allah dinleri inkar için biiiiisürü kanıt varmış. Allah bu kadar kanıt vermişken vay ki o inananın haline :)

Aynen,Alah'tan indiğine kanıtı geçtim bir de Allah'tan inmediğine kanıt var bir sürü :D

Kuran-ı Kerim'in Allah'ın kelamı olduğunu anlamak çok kolaydır. Zamanında yaygın olan put perestlik ve en önemlisi çok tanrı inancına radikal bir şekilde son verip: Allah tek ilahtır diyor. O zamanın insanları içinde bunu söylemek kimsenin işine gelmezdi, biri çıkıp kutsal kitap yazarak taraftar toplamak istese.

Kanıt yaşadığımız dünya diyeceğim ama klişe bir cevap olacak. Peki sence kanıt ne olmalıydı? Allah insanlara ilahi bir varlık gösterseydi, metafizik alemin varlığı kanıtlansaydı sence, evrimin saniyesinde çökeceğini, insanların Allah'a inanmaktan başka çaresi kalmayacağını anlamıyor musun? Herkesin madde ötesini yaşarken görmesi, imtihana uygun olur muydu?

Ne yani Tanrı Tektir demesi mi Kur'an'ın kanıtıdır?Kur'an gelene kadar niceleri Tanrı tektir demiştir,Atenistlerden tut da,Zerdüştlerinden Sabilerine,Hindularına kadar...Ufkunuzu biraz genişletin,biraz bilimi takip edin,aşırı cahilce bir yorum bu.Googleye ''tarihteki ilk ten tanrılı din yaz''makla başlayabilirsin.

Yaşadığımız dünya ancak Tanrı'ya kanıt olabilir,bu da iyimser bakış açısıdır,yoksa ona bile kanıt olamaz.

Hayır öyle kanıtlar istemiyorum,Kur'an'da diğer kitaplardan farklı ayetler olsun,bu ayetler bize Tanrı'yı göstersin,öyle ki Tanrı'dan başka kimse böyle birşeyi yazamaz deyip,iman edelim.Apaçık bir kanıt olsun böyle.Ay'ı yarmanızı filan istemiyorum,sadece bu.Allah'ın böyle bir kanıt sunması gerekir.

Sitelerde Paylaş

sorun zaten birşeyin imtihana uygun olup olmaması değil, imtihanın kendisi.

Sitelerde Paylaş

Aynen,Alah'tan indiğine kanıtı geçtim bir de Allah'tan inmediğine kanıt var bir sürü :D

Ne yani Tanrı Tektir demesi mi Kur'an'ın kanıtıdır?Kur'an gelene kadar niceleri Tanrı tektir demiştir,Atenistlerden tut da,Zerdüştlerinden Sabilerine,Hindularına kadar...Ufkunuzu biraz genişletin,biraz bilimi takip edin,aşırı cahilce bir yorum bu.Googleye ''tarihteki ilk ten tanrılı din yaz''makla başlayabilirsin.

Yaşadığımız dünya ancak Tanrı'ya kanıt olabilir,bu da iyimser bakış açısıdır,yoksa ona bile kanıt olamaz.

Hayır öyle kanıtlar istemiyorum,Kur'an'da diğer kitaplardan farklı ayetler olsun,bu ayetler bize Tanrı'yı göstersin,öyle ki Tanrı'dan başka kimse böyle birşeyi yazamaz deyip,iman edelim.Apaçık bir kanıt olsun böyle.Ay'ı yarmanızı filan istemiyorum,sadece bu.Allah'ın böyle bir kanıt sunması gerekir.

Konumuz Allah'ın varlığını ispatlamak değil burada. Ben ilk mesajda dediğimi merak ediyorum. Yani yenilen tüm haklar, zulümler karşılıksız kalsın, toprak olalım nasıl bir düşüncedir? Örneğin senin aileni katletse birisi, bu kişi sonra yakalanmadan intihar etse, bu kişinin ahirette Allah'a hesap vereceğini düşünmeden yaşamak içini nasıl rahatlatacak?

Sitelerde Paylaş

sorun zaten birşeyin imtihana uygun olup olmaması değil, imtihanın kendisi.

İmtihan ince ayrıntılarla kurulmuş bir mesele. Allah eğer herkesin kendine inanmasını isteseydi, kendini gösterirdi bi şekilde. Bunu kendi bizzat smylüyor zaten. Tabi kendisini görmek mümkün olamaz, insanoğlunu çok aşar bu ama en azından madde ötesi alemden bir kanıt gönderse herkes otomatik inanmak zorunda kalacaktı. Bu da istenen imtihana ters.

güçlü zayıf, zengin fakir herkes yaşadığı dünya şartlarına göre değerlendirilecektir emin ol. Adamın serveti var bağış yapıyor ama fakir yapamıyorsa, Allah bunları da ayrı ayrı değerlendirecektir...

Sitelerde Paylaş

peki imtihanın amacı ne?

Amacı ne sorusu gereksiz bir soru bence. Allah herşeyin yaratıcısı olarak öyle görmüş diyecek birşey yok. Aciz bir insan bile, bir iş yerinde patronken, istediğine karar veriyor kimsenin gıkı çıkamıyorken, imtihan niçin var sorgulamak anlamsız.

Ama Allah Kuran'da;

"Ben insanları ve cinleri bana kulluk etsinler diye yarattım" Diyor.

Dolayısıyla, bize kulluk vazifesi vermiş onun için yaratılmışız açıkça.

Ayrıca beni neden yarattı, ben mi istedim diyenler şunu söyleyebilirim ki,

Henüz dünya bile yaratılmamışken, ruhlar aleminde insanlara yaratılmadan söylenmiş dünya haytında sınava tabi tutulacağı...

Sitelerde Paylaş

pekiyi sen nerden biliyorsun islam dinin doğru olduğunun bunca dinler var senin dinin ayrıcalığı ne onlar sana diyor benimki doğru siz diyorsunuz bzimki doğru kanıt varmı yok kanıt sorsan allah dedi ya kuran öyle diyor neymiş islama inmayan herkes cehneme gidecekmiş insan bir düşünür bu kadar insanı allah yartacak islama inmadı diye cehnme atacak pekiyi var sayalım allah var sen şimdi hindu olarak veya zeyüsün dönminde doğsaydı neye tapcaktın senin seçme hakın varmı doğmadan önce o zaman seni ne diye yaksın şayet bir yartıcı varsa bu ona hakretir

Sitelerde Paylaş

birde şu var fakir fakirliğinden dolayı isyan ederse cehennemde yanacak budamı adalet:)

Orasını bilemeyiz. Zengin mesela imkanı 1 ev bağışlamaksa, fakirinse bir lokma ekmeği bölüşmekse yapabileceği belki bu iki kişinin sevabı aynı oranda yazılabilir. Yani illa ki Allah dünyadaki şartlara göre sevap-günah verecektir. Zenginin durumu var sürekli sevap işliyor diye düşünmek manasız. Fakirler isyan etmemeli evet, ama dediğim gibi, fakir-zengin insanların da şartları mizanda eşit olacaktır. Çünkü Allah'ın sıfatlarında biri de "adil"dir. Herşeyde zerre kadar hakkı olanın hakkını teslim eder...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...