Jump to content

Hepimizin yıldız tozu olması gerçeğiyle kendinden geçen ateist

Recommended Posts

http://www.youtube.com/watch?v=I2oJojnLZl4

Bildiğiniz gibi Carl Sagan ''Hepimiz yıldız artığıyız'' demişti.
Ama bence bunu söylemenin daha şairane ve doğru bir yolu daha var.
Hepimizin yıldız tozu olduğu cümlesi, kelime anlamıyla da kullanabileceğimiz en abartılı anlamıyla da doğrudur.

Dolayısıyla kozmozun görkemini ve ondan aldığım hazzı tanımlamak için kelimeler kullanıyorum.
Ve bunu tanımlarken, İsa'yı gördüğünü iddia eden ya da Mekke'ye hacca giden insanların ağzından çıkanlara benzeyen kelimeler kullanıp, cümleler kuruyorum.

Kozmosla olan akrabalığımızı düşündüğüm zaman ve hesap yaptığım zaman bunu görüyorum.
Rose Dünya ve Uzay Merkezi'nde bulunan 15 tonluk demirden meydana gelen göktaşına bakıyorum.
Ve hesabı yaptığım zaman New York şehrinin Tri-State bölgesinde yaşayan insanların kanlarından bulunan hemoglobinden bu göktaşındaki kadar demir elde edebilirsiniz.
Ve göktaşındaki demirle kanınızda bulunan demirin bir yıldızın çekirdeğinde başlayan ortak bir kökeni olduğunu görürsünüz.

Beynimin hangi bölgesinin aydınlandığını bana söyleyin.
Çünkü bu beni heyacanlandırıyor.
Bu bende, sokakta insanların yakasına yapışıp, ''Bunu duydunuz mu?!'' deme isteği uyandırıyor.

Aynı kafayı yaşamak istiyorum, ne içmem lazım bilen var mı?(:
Sitelerde Paylaş
  • İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Güzel Marmaraya içine bir tatlı kaşığı toz şeker katıp içerseniz benzer kelimeler sizden de çıkabilir.. :)

Şaka tabii..Fakat bence gayet şairane satırlar..Beğendim..Doğru mu peki? Belki ya da büyük ihtimalle, ama ne önemi var?

Günümüz bilim adamlarının söyledikleri de çok farklı şeyler değil..Yalnız farklı olarak, katı bir pozitivizm sarhoşluğu içinde söylüyorlar..

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Evet arkadaşlar, ateistlerin teistlerden neyi eksik?

Dinlerin mitlerine bile üstün gelecek şiirsel bir güzellik varmış karşımızda, hepimiz yıldız tozuyuz.

Ben de heyecanlanmak istiyorum, bana da anlatın şunu..

Sitelerde Paylaş

Ben bunu yıllardır söylerim. Yıldız tozuyuz hepimiz.

Ölümsüzüz.. Öte dünyaya ne gerek var.

Biz bu evrende ölümsüzüz.. Çünkü bizler evreniz.

Aslında Big Bang görkemli ve sesli bir patlama ve genişlemedir. Evren ol demeye bile zaman kalmadan bir anda, yeni doğan bir bebek gibi ağlayarak doğmuştur. Evren yaratıldığı andan bugüne kadar enerji maddeye dönüşürken sayısız devinimlere sahne olmuştur. Yaşamın ortaya çıkması ile bu devinimler farklı bir boyutta devam etmeye başlamışlardır. Biri dışında biz canlıları oluşturan atomların hepsi yıldızların merkezindeki fırınlarda sentez edilmiş ve süpernovalarla evrene dağıtılmışlardır. Tek istisna hidrojen atomudur ki o, Big Bang sırasında sentez edilmiştir. Çok sonraları dünyada bir araya gelen ve yıldız tozundan başka bir şey olmayan bu gizemli elementler biz canlıları oluşturmuş, ortaya çıktığımızdan uzunca bir zaman sonra bize can veren aynı atom ve moleküller, bilinçli olmamızı da sağlayarak bizi gökyüzüne bakmaya zorlamıştır. İşte o bakış evrenle ve bizle ilgili hemen herşeyi değiştirmiştir.

Bizde bilince kavuşan nedir?

Bizi bilince kavuşturan ne ise, bizde bilince kavuşan da odur. Evren midir bizde bilince kavuşan?

Panteistlerin tanrısı mıdır?

Tanrı mıdır?

İnsan mıdır bilince sahip olan?

Yoksa bilinç midir insanda ortaya çıkıp ona sahip olan?

Tanrı varsa eğer insanda bilinci neden yaratmıştır?

Yoksa evren insanı ve insanda bilinci onun aracılığı ile kendini görmek, tanımak, anlamak, görkemini algılamak için mi yaratmıştır?

Ben başka bir neden düşünemiyorum. Bizler belki de evrenin yıldız tozundan, kendini tanıma, anlama ve görme merakı ile yarattığı, onun hayalinden oluşan varlıklarız. Bizlerde yarattığı bilinç ve akıl ile kendini tanımaya çalışan evren aslında bizden başka birşey değildir. Bizim de parçası olduğumuz evren belki de kendisini bize sorarak tanımak, ne olduğunu, neden ve nasıl var olduğunu anlamak ve ögrenmek istemektedir. Evren bize kim ve ne olduğunu sormakta, bizler de onu yanıtlamaya çalışmaktayız. Bunu bizden başka hiçbir canlı yapamaz. Çünkü bizler evrenin yarattığı en akıllı varlıklarız. Onun en mükemmel eseriyiz.

Tanrı var mı?

Elbette var!

Kendisi ile birlikte bizi yaratan O değil mi?

Nasıl olur da O olmaz?

Biz varsak, O da var. Kendimizi nasıl reddedebiliriz?

Bizler O'yuz. O'nun bir parçası ve manifestasyonuyuz.

O'nun en mükemmel eseriyiz.

O da var olduğu için varız.

Doğa varsa dünya var olduğu için var.

Dünya varsa evren var olduğu için var.

Evren varsa Tanrı var olduğu için var.

Bu doğal bir sonuç...

Diğer bir doğal sonuç da Tanrı'nın biz olduğudur.

Biz doğanın bir parçasıyız, doğa dünyanın, dünya evrenin, evren tanrının.....

O halde bizler de, kendisi değilsek bile, Tanrı'nın bir parçasıyız.

Bizler birer yıldız tozuyuz.

Doğanın en değerli birikimi, milyarlarca yıllık çabası sonucu yaratılan ve bir araya getirilen atomlardan oluşan değerli ve görkemli bir varlığız.

Bizler yıldız topluluğuyuz...

Galaksileriz.

Bizler kayan, sönen yıldızlarız.

Bizler süpernovalarız.

Bizler bitkiyiz, hayvanız.. canlıyız..

Bizler insanız, evreniz..

Bizler Tanrıyız...

Sitelerde Paylaş

Evet arkadaşlar, ateistlerin teistlerden neyi eksik?

Dinlerin mitlerine bile üstün gelecek şiirsel bir güzellik varmış karşımızda, hepimiz yıldız tozuyuz.

Ben de heyecanlanmak istiyorum, bana da anlatın şunu..

Bu şiirsel güzelliği anlamak için ateist olman şart.

Teist olursan asıl güzelliği kaçırıyorsun.

Burada asıl güzellik herşeyin madde olmasıdır.

Bunu inanırlar anlayamıyorlar. Ya da biz onlara bunu anlatamıyoruz.

Ben bizi suçluyorum hep.

Aynı atom ve moleküller yıldızların merkezinde sentez edilip etrafa dağılıyorlar.

Ve bizde tecelli ederek, bir Tanrıya gereksinim duymadan, kendi varlıklarının nedenini ve nasılını öğreniyorlar.

Bundan daha şiirsel bir güzellik olabilir mi?

Madde kendi kendine organize olarak canlıları oluşturuyor ve kendi varlığını hissetmekle kalmıyor, görüyor, duyuyor, anlıyor, seviyor, hayranlık duyuyor...

Sitelerde Paylaş

Ben bunu yıllardır söylerim. Yıldız tozuyuz hepimiz.

Ölümsüzüz.. Öte dünyaya ne gerek var.

Biz bu evrende ölümsüzüz.. Çünkü bizler evreniz.

Şimdi bir kere bunu anlamadım, ne demek ölümsüsüz?

Hepimiz madde olunca ve madde yok olmadığı için ölümsüz mü oluyoruz?

Benim bilincimin farkındalığımın olmadığı bir ''ölümsüzlüğü'' ne yapayım?

Sitelerde Paylaş

Şimdi bir kere bunu anlamadım, ne demek ölümsüsüz?

Hepimiz madde olunca ve madde yok olmadığı için ölümsüz mü oluyoruz?

Benim bilincimin farkındalığımın olmadığı bir ''ölümsüzlüğü'' ne yapayım?

Senin şu andaki bilincinin yerini maddenin bilinci alacak.

Yani tümden bilinçsiz olmayacaksın.

Trilyonlarca bilince sahip olacaksın.

Maddenin bilinci yok deme.. Çünkü var.

Sitelerde Paylaş

Aynı atom ve moleküller yıldızların merkezinde sentez edilip etrafa dağılıyorlar.

Ve bizde tecelli ederek, bir Tanrıya gereksinim duymadan, kendi varlıklarının nedenini ve nasılını öğreniyorlar.

Bundan daha şiirsel bir güzellik olabilir mi?

Madde kendi kendine organize olarak canlıları oluşturuyor ve kendi varlığını hissetmekle kalmıyor, görüyor, duyuyor, anlıyor, seviyor, hayranlık duyuyor...

İyide bu gayet olağan mekanik bir süreç değil miydi, ne gibi bir ihtişam ve duygu barındırıyor ki?

Benim beynimin acizliğinden kaynaklanan bir karmaşıklığın ve yine doğada olmayıp genlerin kopyalanmasına hizmet için uydurulmuş duygusallığın farkında olunca, ortada büyüleyici falan birşey kalmıyor(:

Sitelerde Paylaş

Senin şu andaki bilincinin yerini maddenin bilinci alacak.

Yani tümden bilinçsiz olmayacaksın.

Trilyonlarca bilince sahip olacaksın.

Maddenin bilinci yok deme.. Çünkü var.

Atomların bilinci var yani, hani şu kendi varlığını hisseden, gören, duyan, anlayan, seven, hayranlık duyan cinsinden?

Sitelerde Paylaş

İyide bu gayet olağan mekanik bir süreç değil miydi, ne gibi bir ihtişam ve duygu barındırıyor ki?

Benim beynimin acizliğinden kaynaklanan bir karmaşıklığın ve yine doğada olmayıp genlerin kopyalanmasına hizmet için uydurulmuş duygusallığın farkında olunca, ortada büyüleyici falan birşey kalmıyor(:

Büyünün olmaması asıl güzellik değil mi?

Şimdiki durumun heyecanlandırmalı seni. Evrene bakıp orada kendini görmen heyecanlanman için yetmiyor mu?

Yıldızlardaki fırınlarda sentez edilmiş olduğunu düşünmek seni heyecanlandırmıyor mu?

O zaman senin ne olduğun hiç önemli değil.

Sitelerde Paylaş

Insanoglu disinda baska bir turde, gucte, canli/cansiz da bilinc aramak, "var demek" ustelik bunu neyin ne oldugunu bilimsel olarak ortaya koyamadan yapmak; bir nesneyi oznellestirerek onu tanrilastirmak demektir. Bunun en temeli hyloteizmdir, yani maddeyi tanri yapmak.

Aslinda eger akil insanoglunu da madde olarak algiliyor ve kendini de tanri yapiyorsa; bu tanrilastirmanin en son asamasi olan AKLIN TANRILASMASI dir.

Yani akil tanrilastirmaktan, kendini tanri olarak algilamaya yonelmistir.

Su an emperyalist zihniyet zaten tanriyi oynamaktadir.

Sitelerde Paylaş

Insanoglu disinda baska bir turde, gucte, canli/cansiz da bilinc aramak, "var demek" ustelik bunu neyin ne oldugunu bilimsel olarak ortaya koyamadan yapmak; bir nesneyi oznellestirerek onu tanrilastirmak demektir. Bunun en temeli hyloteizmdir, yani maddeyi tanri yapmak.

Aslinda eger akil insanoglunu da madde olarak algiliyor ve kendini de tanri yapiyorsa; bu tanrilastirmanin en son asamasi olan AKLIN TANRILASMASI dir.

Yani akil tanrilastirmaktan, kendini tanri olarak algilamaya yonelmistir.

Su an emperyalist zihniyet zaten tanriyi oynamaktadir.

Çok palavrasın. Herkes senin gibi mi?

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=42463&st=0&p=678535&hl=bilinç&fromsearch=1entry678535

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...