Jump to content

Hepimizin yıldız tozu olması gerçeğiyle kendinden geçen ateist

Recommended Posts

Senin kisisel ustelik kendini aciklayan sozlerin seni baglar, beni baglamaz. Bilinc konusu cognitive science, yani bilissel bilimin konusudur.

Tabi bunu algilayabilmek insanoglunu insanoglu yapan ve maddeden farkli kilan, numenal yetiyi algilayabilmekten gecer.

Ya da algilayamazsan, Kant gibi numeni tanrina bagislarsin. Bu tanri kavramsal olarak soyut olmnus, somut olmus pek fark etmez.

tarihinde evrensel-insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Beni bağlasın bakalım..

Seni ne bağlar bilmiyorum. İpsiz sapsızsın.

Beni ne bagladigina ben karar veririm. Ayrica bunu mesajlarimda isliyorum, beni bir insanoglu turunun biri olmak ve bu insanoglu turunu kendi birimde dahil; numenal insanlastirmak ve bunun icin de epistemolojik, bilimsel, bilissel, evrensel ve kavramsal olmak baglar. Kisaca fenomewn degil; onun gozleminin bilgisi algisi baglar. Bunun da olgusal yani baglar.

Evrensel hukuk, insan haklari hak ve ozgurlukler baglar.

tarihinde evrensel-insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Diğer bir doğal sonuç da Tanrı'nın biz olduğudur.

Biz doğanın bir parçasıyız, doğa dünyanın, dünya evrenin, evren tanrının.....

O halde bizler de, kendisi değilsek bile, Tanrı'nın bir parçasıyız.

Bizler birer yıldız tozuyuz.

Doğanın en değerli birikimi, milyarlarca yıllık çabası sonucu yaratılan ve bir araya getirilen atomlardan oluşan değerli ve görkemli bir varlığız.

Bizler yıldız topluluğuyuz...

Galaksileriz.

Bizler kayan, sönen yıldızlarız.

Bizler süpernovalarız.

Bizler bitkiyiz, hayvanız.. canlıyız..

Bizler insanız, evreniz..

Bizler Tanrıyız...

Tek bir Tanrıyı kabul etmemenin insanı getireceği nokta budur. Her atomu Tanrı kabul etmek hezeyanı. İşte ateizmin son durağı budur. Yeni başlayan ateistlere duyurulur.

Sitelerde Paylaş

Tek bir Tanrıyı kabul etmemenin insanı getireceği nokta budur. Her atomu Tanrı kabul etmek hezeyanı. İşte ateizmin son durağı budur. Yeni başlayan ateistlere duyurulur.

Doğada örgütlenmeden sadece tek başına yapılabilecek bir şey söyleyebilir misin? Sadece tek bir örnek yeterli.

Sitelerde Paylaş

Doğada örgütlenmeden sadece tek başına yapılabilecek bir şey söyleyebilir misin? Sadece tek bir örnek yeterli.

Sen marangozu masanın içinde aradığın için atomların kendi kendine örgütlendiğini zannediyorsun oysa masayı yapan marangozun masa ile uzaktan yakından hiçbir benzerliği yoktur. Bu yüzden sorun da hatalı olmuş oluyor.

Sitelerde Paylaş

Sen marangozu masanın içinde aradığın için atomların kendi kendine örgütlendiğini zannediyorsun oysa masayı yapan marangozun masa ile uzaktan yakından hiçbir benzerliği yoktur. Bu yüzden sorun da hatalı olmuş oluyor.

Masanın oluşma aşamaları nelerdir?

Masanın yaratılmasındaki katkı her şeyi ile sadece marangoza mı ait? Masa için temin ettiği malzemeleri de kendisi mi üretiyor?

Sitelerde Paylaş

Şimdi bir kere bunu anlamadım, ne demek ölümsüsüz?

Hepimiz madde olunca ve madde yok olmadığı için ölümsüz mü oluyoruz?

Benim bilincimin farkındalığımın olmadığı bir ''ölümsüzlüğü'' ne yapayım?

Yalnız bu dediğin bilinci ruhanileştirmektir. Bilinç te maddenin algoritmik fonksiyonlarının sonucuysa bunu söylememen gerekirdi :)

Ölümden sonra yok olma konusunda da bu kadar dar görüşlü olmamalısınız. Nasıl madde tamamen yok olmuyor, dönüşüm geçiriyorsa bilinç de elektriksel yükünü bedenden dışarı atacaktır çünkü beyin ve beynin içinde çlışan bilinç birlikte böyle bir savunma mekanizmasını geliştirecek evrime sahiptir. Evrim herşeye adapte olmaya çalışmış da ölüm gerçeğine mi adapte olamayacak?

Düşünün başta dna yokmuş ama bilgi aktarılamazsa gelişimin de olmayacağından ve yok olacaklarını bildiklerinden organizmalar bilgi aktarımı için dnayı türetmişler. Yani organizma yok olmayı istemez, hele bilinç hiç istemez.

Şok, travma ve ölümden dönenlerin deneyimlerini okuyun, hepsi ortak bir şeyi söyleyecektir. Kendini dışarıdan görmek. Bu ruhani bir kavram değil aksine gayet doğal bir süreçtir. Bilinç tüm bilgi birikimini, tasını tarağını toplayıp artık işine yaramayacak olan bedeninden çıkmayı ister ve bunu yapabilmek için de elektriksel yükünü salıvermesi yeterlidir.

Böyle bakınca bedenlerimiz ölüyor ya da daha doğru kelime çürüyor ama bilinçlerimiz daim kalıyor olabilir.

tarihinde panteon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Masanın oluşma aşamaları nelerdir?

Masanın yaratılmasındaki katkı her şeyi ile sadece marangoza mı ait? Masa için temin ettiği malzemeleri de kendisi mi üretiyor?

Marangozun masayı oluşturan ana hammadde olan ağacı kendisinin üretmediğini kabul ediyorsunuz da ağacın kendi kendini üretebildiğini niye öne sürüyorsunuz? Ağacı yapanı, ağacın içinde mi göremediniz? Görememeniz çok doğaldır diyorum ben de.

Sitelerde Paylaş

Marangozun masayı oluşturan ana hammadde olan ağacı kendisinin üretmediğini kabul ediyorsunuz da ağacın kendi kendini üretebildiğini niye öne sürüyorsunuz? Ağacı yapanı, ağacın içinde mi göremediniz? Görememeniz çok doğaldır diyorum ben de.

Peki neden Tanrı (Allah) tek olsun?

Kendisi kitabında ben tekim dediği için mi?

Ona neden inanalım?

Ben diyorum ki bir sürü Tanrı var.

Olmadığını bize kanıtla bakalım.

Sitelerde Paylaş

Bu örnekle hangi mantıkla yaratıcının tek olduğuna kanaat getirdiniz?

Bu örnek, atomlarda yani maddede tanrı vasfınının olamayacağını anlatmak için verildi. Atomlar kendi kendilerini oluşturmazlar, kendi kendilerine bir araya gelip yıldız, dünya, ağaç, insan oluşturalım demezler. Plan yapmazlar, düşünmezler, bilinçleri yoktur. Bunların hepsini yaratanın her şeyi bilmesi gerekir, bilmesi de yetmez buna gücünün yetmesi gerekir. Bunu yapabilecek tek varlık Yaratıcıdır.

Sitelerde Paylaş

Peki neden Tanrı (Allah) tek olsun?

Kendisi kitabında ben tekim dediği için mi?

Ona neden inanalım?

Ben diyorum ki bir sürü Tanrı var.

Olmadığını bize kanıtla bakalım.

Eğer Tanrı tek olmasa idi birbirleriyle mücadele etmeye başlayacaklardı. Birinin yarattığını öteki yok edecekti. Örneğin güneşi biri yaratıp, ayı başkası, dünyayı bir başkası yaratsaydı, güneşi yaratan diğerlerini yok edecekti, karadeliği yaratan güneşi yutmak isteyecekti. Rüzgarı ayrı bir tanrı yaratsaydı, rüzgar hiç dinmek bilmeden kasırga ve hortumlarla dünyayı yaşanmaz hale getirecekti. Denizleri ayrı bir tanrı yaratsaydı, denizler bütün dünyayı kaplayıncaya kadar dalgalanıp duracaktı. Örnekler çoğaltılabilir. Kısaca eğer birden fazla tanrı olsaydı dünya yaşanmaz hale gelecekti. Hiç bir şey kararında kalmayacaktı. Oysa ki durum hiç de öyle değil. Rüzgar yerini sakin bir havaya bırakıyor, denizlerde yılın büyük bir kısmında koca koca gemiler dünyanın her yanına yük taşıyor. Uçaklar hergün binlerce sefer yapıyor. İnsanlar dünya üzerinde milyonlarca bina, köprü yapıyor ve bazıları binlerce yıl ayakta kalıyor. Dünya üzerinde istikrarlı bir yaşam sürüp gidiyor.

Sitelerde Paylaş

Eğer Tanrı tek olmasa idi birbirleriyle mücadele etmeye başlayacaklardı. Birinin yarattığını öteki yok edecekti. Örneğin güneşi biri yaratıp, ayı başkası, dünyayı bir başkası yaratsaydı, güneşi yaratan diğerlerini yok edecekti, karadeliği yaratan güneşi yutmak isteyecekti. Rüzgarı ayrı bir tanrı yaratsaydı, rüzgar hiç dinmek bilmeden kasırga ve hortumlarla dünyayı yaşanmaz hale getirecekti. Denizleri ayrı bir tanrı yaratsaydı, denizler bütün dünyayı kaplayıncaya kadar dalgalanıp duracaktı. Örnekler çoğaltılabilir. Kısaca eğer birden fazla tanrı olsaydı dünya yaşanmaz hale gelecekti. Hiç bir şey kararında kalmayacaktı. Oysa ki durum hiç de öyle değil. Rüzgar yerini sakin bir havaya bırakıyor, denizlerde yılın büyük bir kısmında koca koca gemiler dünyanın her yanına yük taşıyor. Uçaklar hergün binlerce sefer yapıyor. İnsanlar dünya üzerinde milyonlarca bina, köprü yapıyor ve bazıları binlerce yıl ayakta kalıyor. Dünya üzerinde istikrarlı bir yaşam sürüp gidiyor.

Neden kavga etsinler kardeşim?

Tabii birbirleri ile savaşmaları mümkün.

Şimşeklerin, depremlerin ve fırtınaların, bütün doğal afetlerin nedeni o kavgalar olamaz mı?

Evrende kararında olan hiçbir şey yok. Büyük bir düzensizlik var.

Ben de neden bu düzensizlik var diyordum.

Sonra aklıma geldi. Bir sürü Allah var. Hepsi de sapık. Müslüman Allahları daha a sapık.

Keeeeeeeeeeeeh keh kehhhhhhhhhhhhhhhhhh

Sen de akıl yok kardeşim.

Sitelerde Paylaş

Balta, testere, çekiç, çivi v.s. aletler kullanmadan masa yapabilen bir babayiğit marangoz tanıdığın varsa özelden telefonunu yaz. Kitaplık, raf yaptırmayı düşünüyorum da :D

Sitelerde Paylaş

Neden kavga etsinler kardeşim?

Tabii birbirleri ile savaşmaları mümkün.

Şimşeklerin, depremlerin ve fırtınaların, bütün doğal afetlerin nedeni o kavgalar olamaz mı?

Evrende kararında olan hiçbir şey yok. Büyük bir düzensizlik var.

Ben de neden bu düzensizlik var diyordum.

Sonra aklıma geldi. Bir sürü Allah var. Hepsi de sapık. Müslüman Allahları daha a sapık.

Keeeeeeeeeeeeh keh kehhhhhhhhhhhhhhhhhh

Sen de akıl yok kardeşim.

Sen hiçbir köyde iki muhtar gördün mü? Eğer gördüysen görev, sorumluk ve yetkileri birbirinin aynı mı? Yani biri çeşmeyi şuraya yapalım dediğinde diğeri hayır oraya olmaz şuraya yapalım dediğinde kimin sözü geçer o zaman?

Bir kümeste iki horoz gördün mü? Peki aynı kümese iki horozu koysan birbirlerinin üstüne atılmazlar mı? Biri pes edene kadar kümesin tozu dumana karışmaz mı?

Tarihte komşu iki beylik ya da iki devlet güçlendiğinde mutlaka aralarında nüfuz mücadelesi, iktidar savaşı, toprak kavgası çıkmıştır. Tarih, bu tarz mücadelelerle doludur.

Şimşekler, depremler ve fırtınalar ve diğer doğa olayları da Allahın varlığına kanıttır. En dinsizler bile deprem gecesi camiye sığınıp dua ettiler. Cami dolup taştı. Allah arada bir biz kullarını silkeliyor ki kendimize gelelim. Ama aradan zaman geçince yine insanlar bildikleri hayata geri dönüyorlar.

Eğer her bir doğa olayından başka bir Tanrı sorumlu olsaydı hiç durmadan deprem olur, fırtına olur, şimşekler çakardı. Ama bu olaylar çok nadiren oluyor. Ve hepsi aynı anda aynı yerde olmuyor.

Sitelerde Paylaş

Şimşekler, depremler ve fırtınalar ve diğer doğa olayları da Allahın varlığına kanıttır. En dinsizler bile deprem gecesi camiye sığınıp dua ettiler. Cami dolup taştı. Allah arada bir biz kullarını silkeliyor ki kendimize gelelim. Ama aradan zaman geçince yine insanlar bildikleri hayata geri dönüyorlar.

Vay be...Bu kadarını da beklemiyordum. Allah bizi silkeliyor ha?

HAARP ile üretilen depremlerde de ABD bizi silkeliyor nasıl olcak?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...