Jump to content

Agnostisizm de bir inanç mıdır?

Recommended Posts

• İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Tanrının yokluğu kanıtlanamayacağına göre, aslında tüm ateistler agnostiktir. Çünkü "tanrı yoktur" diyemez bir insan. Çünkü kanıtlayamaz. "Ben olsa da inanmıyorum kardeşim" diyebilir bir ateist bence.. :)

tarihinde Çehov tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrının yokluğu kanıtlanamayacağına göre, aslında tüm ateistler agnostiktir. Çünkü "tanrı yoktur" diyemez bir insan. Çünkü kanıtlayamaz. "Ben olsa da inanmıyorum kardeşim" diyebilir bir ateist bence.. :)

Bu mantıkla sen de varlığını kanıtlayamayacağına göre agnostik olursun, ''Ben olmasa da inanıyorum kardeşim'' demekten öteye gidemezsin(:

Sitelerde Paylaş

Bu mantıkla sen de varlığını kanıtlayamayacağına göre agnostik olursun, ''Ben olmasa da inanıyorum kardeşim'' demekten öteye gidemezsin(:

:D

Allah'ı göremediğimize göre, ve Allah'ın da görünmek gibi bir amacı olmadığına göre ve yine de dinleri gönderip iman etmemizi istediğine göre, görmeden de varlığı anlaşılabilir demektir. Bizi böyle yaratmıştır. Çünkü doğuştan beynimizde "tanrı noktası" var. Zaten herşey yaratılmış olduğumuzu kanıtlıyor. Dolayısıyla varlığı kesindir. Ama yokluk ispatlanamaz, varlık değil. Dolayısıyla kimse kesin bilgiç edasıyla "tanrı yoktur" diyemez...

Sitelerde Paylaş

Teistler tanrının olduğuna, ateistler de olmadığına inanıyorlar.

Peki olup olmadığının bilinemeyeceğini savunan agnostikler için bu iddia bir inanç mı teşkil ediyor, yoksa kesin bir bilgi mi?

Agnostisizm, gnostik bilgi karsiti bir akimdir. Gnostik bilgi de kisaca metafizigin fizik otesi icerikli bilgisidir.

Bu yonuyle teolojiden farklilasir. O yuzden de teolojik olarak teist ve ateist agnostikler vardir.

Sitelerde Paylaş

Hiç ateist oldun mu da ateistler adına konuşuyorsun.

Kadın olmadan kadınlığı anlatman gibi.

Ateist olmama gerek yok. Doğa yasalarından biridir bu "hiçbirşeyin yokluğu ispatlanamaz". Sen ancak "tanrıya inanmıyorum" diyebilirsin, "tanrı yoktur" diyemezsin. Dersen kendini kandırırsın...

Sitelerde Paylaş

Potansiyel dindar cevabı: Allah'ın varlığının somut olarak kanıtlanamaması, onun kendini mükemmel bir şekilde gizlediğinin en açık delilidir. Sınav var malum. :)

Bugün izlediğim bir filmde Hristiyan kadın aynen bu sözü söyledi (Tanrı kendisini saklıyor). Karşısındaki adam da "ben de bu kadar kötü bir iş yapsaydım saklanırdım" dedi :lol:

Sitelerde Paylaş

Bugün izlediğim bir filmde Hristiyan kadın aynen bu sözü söyledi (Tanrı kendisini saklıyor). Karşısındaki adam da "ben de bu kadar kötü bir iş yapsaydım saklanırdım" dedi :lol:

Dinozorlar ilk bulunduğunda herkes şaşırmıştı. Hristiyanlar dinozorların asla yaşamadığını söylediler. Tanrı bizim imanımızı denemek için onları toprağa gömdü dediler.

God put those dinosaur fossils in the ground to test our faith. sözü meşhur oldu. :)

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İspatla kim mükelleftir? Bu sorunun cevabını samimi şekilde vereceğine inanıyorum :lol:

Ben açıkça söylüyorum. Görmeden de inanıyorum. Herşey inanmam için sebep.

Yani benim Allah'ı gözünüzle göreceğiniz şekilde sizlere kanıtlamam mümkün değil, kabul ediyorum.

Ama sen inanmıyor ve Allah yoktur diyorsan, kanıtlamakla mükellef sensin...

İnanç gönül işidir, maddi göz gerektirmez...

Sitelerde Paylaş

Dinozorlar ilk bulunduğunda herkes şaşırmıştı. Hristiyanlar dinozorların asla yaşamadığını söylediler. Tanrı bizim imanımızı denemek için onları toprağa gömdü dediler.

God put dinosaur that fossils in the ground to test our faith. sözü meşhur oldu. :)

Ques, evanjelistler, her zaman yaptığın gibi "İsa dinozorlarla yaşadı" diyor demeyi unuttun..

Sitelerde Paylaş

Agnostisizm, gnostik bilgi karsiti bir akimdir. Gnostik bilgi de kisaca metafizigin fizik otesi icerikli bilgisidir.

Bu yonuyle teolojiden farklilasir. O yuzden de teolojik olarak teist ve ateist agnostikler vardir.

Yani bir agnostiğin bilinememezlik iddiası, tanrının metafizik olduğu yargısına mı dayanıyor?

İyide tanrının metafizik bir varlık olduğunu nerden biliyorlar?

Sitelerde Paylaş

Ben açıkça söylüyorum. Görmeden de inanıyorum. Herşey inanmam için sebep.

Yani benim Allah'ı gözünüzle göreceğiniz şekilde sizlere kanıtlamam mümkün değil, kabul ediyorum.

Ama sen inanmıyor ve Allah yoktur diyorsan, kanıtlamakla mükellef sensin...

İnanç gönül işidir, maddi göz gerektirmez...

10 tane sebep söyle (herşey demişsin) sonra da bunların inandığın Allah (yani binlerce diğer inanışın tanrısından olmadığını ortaya net şekilde koyacak şekilde)'tan olduğunu burada ispatla, ben kendi adıma inanacağım :)

Bir de alakasız soru:Tanrının iyi olduğu konusunda nasıl bu kadar eminsin?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...