Jump to content

Kıyamet alametleri

Recommended Posts

Katalan, inan bu kadar saf olduğunu bilmiyordum, öğrendiğime mutlu oldum. Ne yazdım okudun mu?

Şuan saat kaç? 15:30 diyelim... Ok mi?

Şuan bu alamet gerçekleşmesi için, örneğin dünyaya bir göktaşı çarpıyor. Ne olur? Dünya ters dönmeye başlar değil mi? Dolayısıyla, şuan güneş, batıya doğru saatler ilerledikçe dönüp, batması gerekirken, işler tersine dönüp, doğuya doğru hareket edip, doğudan batar. değil mi?

Ama ABD'de, şuan saat sabah 8 ise, ve yeni sabah olmuşsa, orada da, güneş 2 saat önce doğduğu yere geri dönüp, yani doğudan batarak, daha yeni sabah olmuşken tekrar hava kararacaktır. Ok mi?

Bu kadar düşmeyin arkadaşım, inan karşımda 3 yaşındaki oğlum var da, bana şaka mı yapıyor diyorum.. :blink:

Çehov bak yazdıklarının tamamına katılıyorum :lol: Hele 3 yaşındaki oğlunun halime gülmesini tüm kalbimle destekliyorum. Çocuk akıllı ve beyniyle aklediyor.

Sorun şu ki 1400 yıldır insanlar aşağıdakine inanmış (HY'den aldım :)).

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir hadisinde kıyametin büyük alametlerinden biri olarak güneşin batıdan doğacağını haber vermiştir.

“Güneş batıdan doğacak, insanlar topluca îmân edecek, ancak daha önce îmân etmemiş olanların îmânları kendilerine bir yarar sağlamayacaktır.”

(Tecrid-i Sarih Tercümesi, XII 307; Müslim, Fiten, 118)

Ne diyor hadis, "güneş batıdan doğacak" diyor. Halbuki çok sağol beni açıklama zahmetindenden kurtardığın yukardaki açıklamanla da biliyoruzki, eğer güneşin hareketinde bir terslik olursa bunu dünya üzerindeki insanların bir kısmı "güneşi batıdan doğarken görecek" bir kısmı da "güneşi doğudan baterken görecek".

Yani dünyanın şekli sebebiyle ilk hareket başladığında bir kısmı için güneş batıdan doğmuş olacak bir kısmı için de güneş doğudan batmış olacak. Hadis de güme gidecek.

Ama daha önemlisi 1400 yıldır inanılan, bugün de inanılmaya devam eden bu hadisin anlamlı olabilmesinin tek koşulu dünyanın döşek gibi düz olmasıdır. Eğer dünya döşek gibi düz olsaydı o zaman tüm insanlar "güneşin batıdan doğduğunu" görecekti. Ama ne yazıkki dünya döşek gibi düz değil ve herkes aynı şeyi göremeyecek.

Haber bültenlerinde farklı ülkelerde aynı durum için farklı ifadeler kullanılacak.

A ÜLKESİ "Sn seyirciler bugün güneş Batıdan doğdu"

B ÜLKESİ "Sn seyirciler bugün güneş Doğudan battı"

Umarım karışık anlatmadım :lol:

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 73
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Katalan, seni bu forumda en sevdiğim ateislerin başına koyabilirim. Ama bu herşeye bir kılıf bulman beni çileden çıkarıyor emin ol. Sen kaşınıyorsun, Allah'ım beni cehenneme at diye. Sonra da, "Allah bizi saptırıyor" diyorsun.

Güneşin batıdan doğması demek, illa ki, her ülkenin bu olayı, sabah olurken hisstemesi demek değildir. Bunun izahı budur. Başka nasıl anlatırsın sen bu alameti?

Güneş batıdan doğacak demekten başka ne denebilir?

Dünya ters dönecek mi? Denmeliydi..

Güneşim doğumu diye kalıplaşmış birşey vardır. Yani, bu olağan durum tersine dönerse, öğrelen de olsa, gece de olsa, "güneş batıdan doğacak" denir bu olağanüstü hali anlatmaya...

Sitelerde Paylaş

Halbuki hadis şöyle olsaydı hem sorun kalmayacaktı hem de iman etmemizi sağlayacaktı :)

Eski hali (Bu düz dünya görüşüne inananlara hitap ediyor)

“Güneş batıdan doğacak, insanlar topluca îmân edecek, ancak daha önce îmân etmemiş olanların îmânları kendilerine bir yarar sağlamayacaktır.”

Yeni hali (Bu da küresel dünya görüşüne inananlara hitap ediyor)

“Bir kısım insanlar güneşi batıdan doğarken görecek, bir kısmı da doğudan batarken, insanlar topluca îmân edecek, ancak daha önce îmân etmemiş olanların îmânları kendilerine bir yarar sağlamayacaktır.” (Katalani 217.c 75 :) )

Çehov, düşün hadis yeni haliyle söylenmiş olsa o zamanın insanı 2 güneş olacağını düşünecekti. Biri batıyor diğeri doğuyor. Sonra tek güneşle bunun olabileceği ortaya çıkınca doğacak coşku ve iman patlamasını düşün :lol:

Ama eski hali iman söndürüyor :lol:

Çehov a not:İletini görmeden yazdım ama tam cevap olmuş :) Ben de seni severim fazla kızma bana :)

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Halbuki hadis şöyle olsaydı hem sorun kalmayacaktı hem de iman etmemizi sağlayacaktı :)

Eski hali (Bu düz dünya görüşüne inananlara hitap ediyor)

Yeni hali (Bu da küresel dünya görüşüne inananlara hitap ediyor)

“Bir kısım insanlar güneşi batıdan doğarken görecek, bir kısmı da doğudan batarken, insanlar topluca îmân edecek, ancak daha önce îmân etmemiş olanların îmânları kendilerine bir yarar sağlamayacaktır.” (Katalani 217.c 75 :) )

Çehov, düşün hadis yeni haliyle söylenmiş olsa o zamanın insanı 2 güneş olacağını düşünecekti. Biri batıyor diğeri doğuyor. Sonra tek güneşle bunun olabileceği ortaya çıkınca doğacak coşku ve iman patlamasını düşün :lol:

Ama eski hali iman söndürüyor :lol:

Çehov a not:İletini görmeden yazdım ama tam cevap olmuş :) Ben de seni severim fazla kızma bana :)

Katalan, ayrıca bu bir hadistir. Ben inanıyorum böyle bir alamet olabileceğine. Ama sahih bile olmayabilir. Ki sahihse, doğru söylenmiş. Senin Katalani'den rivayet ettiğin modern hali daha mantıksız. Ayrıca dediğim gibi "Batıdan doğacak" denmesi, herkesin batıdan doğacağını görmesi anlamında değil, her zamankinden farklı olarak, terse doğru gideceği içindir.

Bunun gerçekleşmesinin nasıl olacağı meçhul. Göktaşı çarpması mantıklı. Eksen kayması vs.. olabilir..

Bilemiyoruz.... Bilmemiz de gerekmez. Allah elbet bir sebep yaratır merak etme..

B)

Sitelerde Paylaş

Katalan, ayrıca bu bir hadistir. Ben inanıyorum böyle bir alamet olabileceğine. Ama sahih bile olmayabilir. Ki sahihse, doğru söylenmiş. Senin Katalani'den rivayet ettiğin modern hali daha mantıksız. Ayrıca dediğim gibi "Batıdan doğacak" denmesi, herkesin batıdan doğacağını görmesi anlamında değil, her zamankinden farklı olarak, terse doğru gideceği içindir.

Bunun gerçekleşmesinin nasıl olacağı meçhul. Göktaşı çarpması mantıklı. Eksen kayması vs.. olabilir..

Bilemiyoruz.... Bilmemiz de gerekmez. Allah elbet bir sebep yaratır merak etme..

B)

Bırakalım okuyucu karar versin o zaman :)

Sağlıcakla kal

Sitelerde Paylaş

"Allah geceyi insanlar dinlensin ve uyusun diye yarattıysa, neden ayda gece oluyor? Ayda kim dinlenecek?"

İmza: Katalan...:D

Bunu sormuştun ya, hala gülüyorum... :lol:

Neşen daim olsun :lol:

Bu konudaki sorum hala geçerli.

Allah ın ayetini de assaydın da o ayetten ne hikmetler öğreneceğimizi görseydik. Allah ne diyor geceyi dinlenmeniz için yarattık. Allah bunu demeden önce insanlar gece mi çalışıyormuş da doğru yolu göstermiş?

Bak senin o güldüğün yorumun altında aslında Kuran daki tuhaflıklar var. Bir din bilgini Kuran a dayanarak gece ve gündüzün güneşle alakası olmadığını, gece ve gündüzün aslında varlık olduğunu ispatlamaya çalışıyor :lol: (Not:Hem de cıvık olanlardan değil ama Kuran ı bütün olarak okuyunca adamcağız çaresiz kalıyor ya varlık olmadığını inkar edecek ya da ispatlayacak :lol: Kuran başka çare bırakmıyor)

Dur adını da vereyim de birlikte gülelim :lol:

İlahiyatçı Abdülaziz Bayındır: Gece ve gündüz güneşe bağlı olmayan bir varlıktır dedi:

Neyse başlık konusunu değiştirmeyelim.

Sitelerde Paylaş

mecaz dedim sallamadınız bak ne oldu şimi :)

Güneş burada düşünce yapısını sembolize ediyor. Gün gelecek güneş, yani düşünme yapısı insanlarda değişecek. Herzaman düşündüğü şekilde düşünmeyecek, olayları, dini, tanrıyı düşünme yapısı tam ters dönecek. O zaman çoğu insan gerçekleri anlayıp iman edecek...

Sitelerde Paylaş

İlahiyatçı Abdülaziz Bayındır: Gece ve gündüz güneşe bağlı olmayan bir varlıktır dedi:

Kutuplarda oruç ve namaz saatleri sorununu çözmeye çalışan İÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Abdulaziz Bayındır'dan gece-gündüz oluşumuna ilişkin duyanları şaşkına çeviren açıklamalar geldi. Bayındır'a göre gece ve gündüz güneşe bağlı olmayan varlıklar.

İBRETLİK.

Sitelerde Paylaş

Güneş burada düşünce yapısını sembolize ediyor. Gün gelecek güneş, yani düşünme yapısı insanlarda değişecek. Herzaman düşündüğü şekilde düşünmeyecek, olayları, dini, tanrıyı düşünme yapısı tam ters dönecek. O zaman çoğu insan gerçekleri anlayıp iman edecek...

Yuhhh... Hayal gücünün desibeli çok fazla.. :lol:

Katalan, konuştukça batıyorsun. Ay'ı ve gece-gündüz olması meselesini bırak.. :blink:

Sitelerde Paylaş

Kutuplarda oruç ve namaz saatleri sorununu çözmeye çalışan İÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Abdulaziz Bayındır'dan gece-gündüz oluşumuna ilişkin duyanları şaşkına çeviren açıklamalar geldi. Bayındır'a göre gece ve gündüz güneşe bağlı olmayan varlıklar.

İBRETLİK.

Abdülaziz Hoca bunu demiş mi gerçekten? Espri yapmıştır bence...

Sitelerde Paylaş

Abdülaziz Hoca bunu demiş mi gerçekten? Espri yapmıştır bence...

Demiş tabii ki, çünkü o Kuran ı okuyor. Senin benimle dalga geçtiğin hususun Kuran a göre gerçek olduğunu biliyor :lol:

Şimdi sorum hala komik geliyor mu?

Sitelerde Paylaş

Bence de mecazdır.

Bana laf yetiştirme ama mecaz olmayan 3 şey söyle lütfen (Kuran dan)

Sitelerde Paylaş

Demiş tabii ki, çünkü o Kuran ı okuyor. Senin benimle dalga geçtiğin hususun Kuran a göre gerçek olduğunu biliyor :lol:

Şimdi sorum hala komik geliyor mu?

Keşke o konuşmayı nerde, hangi konuşma akışında söylediğini görebilsem. Koskoca üniversite hocası böyle birşeyi ciddi ciddi söylemez. Mecaz kullanmış olabilir, belki çarpıtılmıştır..

tarihinde Çehov tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Katalan'da çelişki iddiası çok. Ben de cevap vermek durumunda kalıyorum. Katalan işini biliyor... ^_^

Gerçekten kahkaha attırdın. Bak şimdi cevap verdin diye seni kafirlikle her an suçlayabilirler. Mecaz de kurtul :lo: Mucize den daha mı akıllısın. O çözümü bulmuş :lol:

Mecazdır mecaz :lol:

Sitelerde Paylaş

Gerçekten kahkaha attırdın. Bak şimdi cevap verdin diye seni kafirlikle her an suçlayabilirler. Mecaz de kurtul :lo: Mucize den daha mı akıllısın. O çözümü bulmuş :lol:

Mecazdır mecaz :lol:

Evet mecazdır, cennet ve cehennem de mecaz zaten..

:blink:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...