Jump to content


* * - - - 2 votes

Ateistlerin İnançları


 • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1 parabol

parabol

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 706 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 20 Mayıs 2012 - 11:16 ÖS

Ateistler ve diğer görüşlerden üyelere şunları sormak istiyorum: İçinizde bir boşluk hissediyormusunuz? soruyu açarsak;
Çocukluktan beri öğretilmiş din, Allah inancından uzaklaşıp yerine ne koyduğunuzu merak ediyorum?
Aslında çoğunuz bilim veya doğa sevgisi koymuş, bir kısmı tamamen kendini işine vermiş. Yine insan, eş, aile sevgisi de bu açılan boşluğu tamamlamakta. Bence içinizde halen bir boşluk var. yanılıyorsam düzeltin.
http://islamplatformu.wordpress.com/

#2 albastı

albastı

  Advanced Member

 • Sadece Ateistler Grubu
 • PipPipPip
 • 1.530 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 20 Mayıs 2012 - 11:30 ÖS

Bu tarafa gelmek istiyorsan korkma; Sandığın gibi bir durum olmuyor.

#3 VraeL

VraeL

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 209 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 20 Mayıs 2012 - 11:48 ÖS

Ateistlere göre din, insanın içindeki boşluklardan birine yerleşen bir afyon-hastalık-saplantı vb bir şey olduğu için bu afyondan-hastalıktan kurtularak açılan boşluğa daha faydalı olduğunu düşündükleri başka şeyler koyarlar.
Bunun yanı sıra küçüklüğünde içine hiç din-allah-islam veya herhangi başka bir inanç yerleştirilmemiş insanlar var, asıl onları tartışmak ve değerlendirmeye sunmak gerekir...

#4 Allah Yok Din Yalan

Allah Yok Din Yalan

  Advanced Member

 • Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • PipPipPip
 • 840 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 20 Mayıs 2012 - 11:49 ÖS

Dinleri bir değer olarak görmüyorum ki kaybedince üzüleyim ve yerini doldurmak istiyeyim. Din, benim içimdeki bir pislikti, zehirdi. Kurtuldum, arındım, mutluluğa erdim. Cinlerden, perilerden korkardım yatmadan önce sapık gibi 100 defa fatiha okurdum sırf cinler vücuduma zarar vermesin diye ama düşündükçe daha da kötü olurdum en sonunda karabasan olayı olurdu vücudum kitlenirdi.

Ayrıca kapalı alan fobim de kabir azabından dolayı gelişti.

Kısacası bu din, benim psikolojimi bozdu. Ama şuanda neredeyse tamamen arındım. Ruhum, bedenim ne muhammedin ne de diğer yahudi köpeklerinin zehiriyle dolu değil.

Tekrardan söylüyorum kurtuldum ve çok mutluyum.

#5 adenium

adenium

  Advanced Member

 • Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • PipPipPip
 • 210 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 21 Mayıs 2012 - 12:05 ÖÖ

banada karabasan olurdu bunun sebebini araştırıken zaten ateistleşmeye başladım çünkü hep karabasanın cin taifesinden bir mahluk olduğu söylenmişti bana ve yatmadan önce ayetel kürsi okuyunca gelmeyeceği falan söylenirdi, ben okurdum yine gelirdi. gelde deli olma halbuki araştırdığımda karabasanın yani sleep paralsys'in uykuda insan beyninin görme düşünme fonksiyonlarının uyanıp, hareket komuta eden kısmının uyumaya devam etmesinden kaynaklandığını öğrendim ve rahatladım sonrada olmadı öyle birşey zaten 3 senedir. işte bilim! bilimin şuan bazı olaylara cevap veremediğini biliyoruz yavaş yavaş hepsi çıkıyor meydana. ben bilime inanıyorum artık. kahrolsun dinler!

#6 VraeL

VraeL

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 209 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 21 Mayıs 2012 - 12:19 ÖÖ

karabasanın cin taifesinden bir mahluk olduğu söylenmişti bana ve yatmadan önce ayetel kürsi okuyunca gelmeyeceği falan söylenirdi, ben okurdum yine gelirdi. gelde deli olma


Komik bir üslupla yazmışsınız güldürdünüz gece gece ^^ =D

Bende çok yaşardım karabasan olayını,
Sonra kendime özgü taktikler geliştirdim, hızlı bir şekilde nefes alıp birden hareket etmeye çalıştığımızda inip kalkan göğüs kafesinin etkisi ile hareket modunu online yapabiliyorum :D xD
Halen arada bir yaşarım, baktım bir türlü hareket edemiyorum, rüyaya devam ediyorum (.

#7 Manifesto

Manifesto

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 100 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 21 Mayıs 2012 - 12:47 ÖÖ

din, zayıf insanlar için bir gerekliliktir. din olmazsa bu insanlar yaşayamaz,boşluk hisseder. psikolojide bu insanlar özezer olarak tanımlanırlar. buyruk altında olmaktan hoşnutturlar. ot gibi yaşamak,yaşam felsefeleridir.

biz ateistler, herhangi bir şeye inanma gereksinimi duymayız. şahsen, dinden ayrıldığımdan beri acayip bir doluluk,mutluluk duygusu içerisindeyim. :)
"Atheism is a non-prophet organization. " George Carlin

#8 e-teist

e-teist

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 1.446 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 21 Mayıs 2012 - 12:56 ÖÖ

Ateistler ve diğer görüşlerden üyelere şunları sormak istiyorum: İçinizde bir boşluk hissediyormusunuz? soruyu açarsak;
Çocukluktan beri öğretilmiş din, Allah inancından uzaklaşıp yerine ne koyduğunuzu merak ediyorum?
Aslında çoğunuz bilim veya doğa sevgisi koymuş, bir kısmı tamamen kendini işine vermiş. Yine insan, eş, aile sevgisi de bu açılan boşluğu tamamlamakta. Bence içinizde halen bir boşluk var. yanılıyorsam düzeltin.

Bir boşluk? Kime göre ,neye göre bu boşluk dostum. Bak örnek vereyim,duvarları olmayan bir hapishanede doğup, yaşadığını düşün, mahkumların çoğu özgürlük istemiyor, çünkü onlara kendilerinden önceki mahkumlar buranın sınırları dışında olursa bu hapishaneyi yapan kutsal bir varlığın hepsine korkunç azaplar edeceğini, ayrıca bu sınırlar içinde kalırlarsa ölünce tüm kuralları geçersiz kılacağını söylüyor ve ödül olarak kendince özgürlük ve ödül vaad ettiğini öğretiyorlar.Ellerinde bir adet kitap var ve bunun bu varlığın emir ve yasakları olduğu iddia ediliyor.Bin yıl önceki bir mahkumu seçip ona verdiğini görünmez aracılarla söylüyorlar.Kimsenin bu kutsal varlığı gördüğü, varlığına dair bir kanıt yok.

Eğer o sınırı geçtiğinde küçücük bir hapishaneden koskoca bir özgürlüğe ulaştığını anlayabilseydin boşluk değil, sil baştan onca kaybedilen zamana acırdın ve boşluk olacak sandığın şeyin koca bir yanlışı düzeltmek olduğunu farkederdin.Ancak sorun şuki inananlar arttıkça bu hapishane büyüyor, olmayan duvarlar ve olmayan sınırlar arasında yaşadıklarını insanlara anlatmak çok zor, çünkü onlarda seni bu hapishaneye ve kendileri gibi düşünmeye, inanmaya zorluyor ve dayatıyorlar.

Din ve tanrıdan kurtulmak düşünsel olarak kolay, inanırlar sayesinde kurtulup insanca ,bildiğince yaşamak imkansız. Bunun önündeki en büyük engel bu inanç ve ideolojilerden siyasi ve maddi çıkar sağlayanların elde ettiği süper rant. Bu nedenle türkiyedeki gibi inanç adı altında cehalet pompalanmakta.

Neyse kısaca bitireyim, boşluk olmadı, çünkü ben değişmedim,geliştim, aynı kişilik özelliklerine ve düşünce tarzına sahibim. sadece bana yanlış öğretilenlerin doğrusunu öğrendim, fark budur.Doğruyu öğrenmekten daha büyük doluluk mu olur?

Saygılar...
İndim dereye daş bulamadım. Daş diye bir şey olmadığından olabilir mi?

#9 ate2012

ate2012

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 1.358 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 21 Mayıs 2012 - 01:14 ÖÖ

-Ateistler ve diğer görüşlerden üyelere şunları sormak istiyorum: İçinizde bir boşluk hissediyormusunuz? soruyu açarsak;
-Çocukluktan beri öğretilmiş din, Allah inancından uzaklaşıp yerine ne koyduğunuzu merak ediyorum?
-Aslında çoğunuz bilim veya doğa sevgisi koymuş, bir kısmı tamamen kendini işine vermiş. Yine insan, eş, aile sevgisi de bu açılan boşluğu tamamlamakta.
-Bence içinizde halen bir boşluk var. yanılıyorsam düzeltin.

-Evet bir boşluk hissediyorum ama söylediğin gibi dinsel anlamda değil. Küçüklükten beri ilgilendiğim bir kaç alan var, bu noktalarda bol ürün veremememin verdiği bir boşluk. İstesem, bu alanlarda başarının hazzını en yüksek şekilde elde edebileceğimi bildiğim halde parasızlıkğın ve günlük yaşam koşuşturmasının engellemesi ile takıldığım engelin yarattığı bir boşluk. Zamana bırakıyorum; bu iki nokta bundan daha geriye gidemez ama bakarsın engelimi aşar istediğim bu noktalarda kendimi tatmin edecek derecede hayat başarısını yakalayabilirim; neden olmasın.
-Çocukluktan beri hayatı ve insanları gözlemliyor bununla birlikte varoluş problemlerini felsefi anlamda düşünüyordum. Tanrı inancı konusunda hiç bir şekilde zorlamayan bir aile ortamında büyüdüm. Yakın çevre kültürüm alevi inancına bağlı olsada, bangır bangır bağıran tvlerden vb. sünni kültürünü tanıma, eleştirme, toplumsal bağları ile yargılama fırsatı, doğal olarak, zaman içinde oluşmaya başladı. Daha çok, inanç ve inançsızlığa ayak direyerek bunun açlığını hissetmeden büyüme fırsatı buldum. Şiir sanatını, çocukluğumda tanıma ve üreterek düşünme olanağı bana arınma, sorgulama ve hayata anlam verme noktalarında yardımcı oldu.
-Tanrı ve tanrısızlığın oluşturduğu bir boşluk yoktur; her şeyi ile insanın kendi kendine edindiği kültürle ilgili bir boşluk söz konusu olabilir. Anlam arayışı ve kendini gerçekleştirme isteği, hayatı çeşitli şeylerle oluşturmaya yardımcı olur.
-"Bence içinizde halen bir boşluk var. yanılıyorsam düzeltin." Daha ne söyleyeyim sana. Şunu söylemeden kapatmayayım: "Çocukluğunda, dinsel ve doğmatik düşünce ve yaşam biçimini yaşamaya zorlanan insanların, sonrasında inançsızlığı seçmesi durumunda, sanki hapishanede boşa giden yıllarına yanan bir insanın iç acılarını hissetmesi gibi içerisinde birilerine karşı büyük bir öfke ve çalınan zamandan dolayı boşluk barındırır; bu hem kaçınılmazdır hem de izleri bir ömür sürer." Yanılıyorsam düzeltebilirsiniz ama sezgilerim bana bunu hissettiriyor.

Son dindi, geldi geçti artık; tanrı devri bitti.


#10 Allah Yok Din Yalan

Allah Yok Din Yalan

  Advanced Member

 • Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • PipPipPip
 • 840 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 21 Mayıs 2012 - 01:20 ÖÖ

Din, muhammed gibi ortaçağ cahilleri ve üfürükçüleri tarafından üfürülmüş balondur. İnsanların içini doldurur, ama sadece şişkinlik yaratır, gün gelir patlar ve insanlığa zarar verir.

#11 Gökkubbe

Gökkubbe

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 199 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 21 Mayıs 2012 - 01:28 ÖÖ

Dinleri bir değer olarak görmüyorum ki kaybedince üzüleyim ve yerini doldurmak istiyeyim. Din, benim içimdeki bir pislikti, zehirdi. Kurtuldum, arındım, mutluluğa erdim. Cinlerden, perilerden korkardım yatmadan önce sapık gibi 100 defa fatiha okurdum sırf cinler vücuduma zarar vermesin diye ama düşündükçe daha da kötü olurdum en sonunda karabasan olayı olurdu vücudum kitlenirdi.

Ayrıca kapalı alan fobim de kabir azabından dolayı gelişti.

Kısacası bu din, benim psikolojimi bozdu. Ama şuanda neredeyse tamamen arındım. Ruhum, bedenim ne muhammedin ne de diğer yahudi köpeklerinin zehiriyle dolu değil.

Tekrardan söylüyorum kurtuldum ve çok mutluyum.


Eğer dinler bu kadar da değersiz ise gözünde ne işin var burada git parkta ateist arkadaşlarınla oynaş
cinlerden,perilerden korkman konusunda ise ruhsal sorunların olduğunu varsayalım
Ayrıca bir günde milyonlarca insan kabirlerin önünden geçer ya da ziyarete gider ama kapalı alan korkusu fobisi yaşamaz eğer sen yaşıyorsan herkes hasta sen iyisin tmm inanadık..
Sana teşhis olarak ne koysak Panik atak mı?deli mi?tırsak mı ?
Ne diyek hacı sana biz:d

#12 Allah Yok Din Yalan

Allah Yok Din Yalan

  Advanced Member

 • Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • PipPipPip
 • 840 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 21 Mayıs 2012 - 01:32 ÖÖ

Eğer dinler bu kadar da değersiz ise gözünde ne işin var burada git parkta ateist arkadaşlarınla oynaş
cinlerden,perilerden korkman konusunda ise ruhsal sorunların olduğunu varsayalım
Ayrıca bir günde milyonlarca insan kabirlerin önünden geçer ya da ziyarete gider ama kapalı alan korkusu fobisi yaşamaz eğer sen yaşıyorsan herkes hasta sen iyisin tmm inanadık..
Sana teşhis olarak ne koysak Panik atak mı?deli mi?tırsak mı ?
Ne diyek hacı sana biz:d


Lan arap devesi, bana bak belanı benden bulma.

Bir çok insan var kabir azabından dolayı kapalı alan fobisi oluşan. Araştır, zırto. Kuranda yazmaz bunlar. Hoş, onu da okumuyorsun ya. Senin de ne denli hastalıklı olduğuna psikologlar karar verir. Bir git konuş bakalım psikologla. Allaha domalarak, muhammedin tasmasını boynuna kadar benlik duygunun yok olduğunu kişiliksizleştiğini köle olduğunu karakterinin yok odluğunu falan anlatsın sana. Cinler sana da musallat olur umarım :D

#13 ate2012

ate2012

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 1.358 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 21 Mayıs 2012 - 01:34 ÖÖ

Ne diyek hacı sana biz:d

Modern bilim anlayışı ile yaşamı dengelemek varken, bir zamanlar din ile denge arayışına yakalanmış ve dengesini kaybetmiş yabancı diyelim. Dikkat et, sende bulursan mevlanı ve sonra dersin, "Hadi kaldır kadehleri, içelim hacı!".

Son dindi, geldi geçti artık; tanrı devri bitti.


#14 Gökkubbe

Gökkubbe

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 199 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 21 Mayıs 2012 - 01:35 ÖÖ

banada karabasan olurdu bunun sebebini araştırıken zaten ateistleşmeye başladım çünkü hep karabasanın cin taifesinden bir mahluk olduğu söylenmişti bana ve yatmadan önce ayetel kürsi okuyunca gelmeyeceği falan söylenirdi, ben okurdum yine gelirdi. gelde deli olma halbuki araştırdığımda karabasanın yani sleep paralsys'in uykuda insan beyninin görme düşünme fonksiyonlarının uyanıp, hareket komuta eden kısmının uyumaya devam etmesinden kaynaklandığını öğrendim ve rahatladım sonrada olmadı öyle birşey zaten 3 senedir. işte bilim! bilimin şuan bazı olaylara cevap veremediğini biliyoruz yavaş yavaş hepsi çıkıyor meydana. ben bilime inanıyorum artık. kahrolsun dinler


Ateist olmak için daha saçma bir yol bulabilirdin.Ne yani sureyi okuduktan sonra eğer karabasan gelmese dinden çıkmayacak mıydın?Böyle saçmalık olabilir mi ya?

#15 Gökkubbe

Gökkubbe

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 199 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 21 Mayıs 2012 - 01:38 ÖÖ

Lan arap devesi, bana bak belanı benden bulma.

Bir çok insan var kabir azabından dolayı kapalı alan fobisi oluşan. Araştır, zırto. Kuranda yazmaz bunlar. Hoş, onu da okumuyorsun ya. Senin de ne denli hastalıklı olduğuna psikologlar karar verir. Bir git konuş bakalım psikologla. Allaha domalarak, muhammedin tasmasını boynuna kadar benlik duygunun yok olduğunu kişiliksizleştiğini köle olduğunu karakterinin yok odluğunu falan anlatsın sana. Cinler sana da musallat olur umarım :D


Güldürüyorsun beni çok asi ve isyankarsın.Ayrıca kibirli ve ağzı bozuksun.
Ateist olma kriterlerine uyuyorsun...:D

#16 Gökkubbe

Gökkubbe

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 199 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 21 Mayıs 2012 - 01:43 ÖÖ

Modern bilim anlayışı ile yaşamı dengelemek varken, bir zamanlar din ile denge arayışına yakalanmış ve dengesini kaybetmiş yabancı diyelim. Dikkat et, sende bulursan mevlanı ve sonra dersin, "Hadi kaldır kadehleri, içelim hacı!".


Ben yaşamımı inançlarımla,dinimle ve değerlerimle zaten hoşgörüyle sabitlemişim.
Benim dinim zaten modern bilim anlayışına uymakta sen bardağa ne taraftan bakıyorsan beni bağlamaz.

#17 evrensel-insan

evrensel-insan

  Advanced Member

 • Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • PipPipPip
 • 5.403 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 21 Mayıs 2012 - 02:14 ÖÖ

Allah'ın olmadığına inanmak. :)


Allah'in bir insanoglu tasarimi oldugunu bilmek.
Farkin farkindayim. iste bu benim hem kendime hem herkese duydugum saygim. Ne kendime zarar veririm, ne de baskasina. Ben bir bireyim, bireysellikten arinip "insan" olmaktir, dilegim.

#18 evrensel-insan

evrensel-insan

  Advanced Member

 • Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • PipPipPip
 • 5.403 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 21 Mayıs 2012 - 02:32 ÖÖ

"Allah'ın olmadığı" bilgisini alalım.


Peki.

Allah kimdir/nedir? Muhammed'in islama sundugu kitabin, yine muhammed'e gore yazaridir.

Birincisi bilimsel olarak insanoglu disinda kitap yazan bir gozlem elde edilmemistir. Dolayisiyle "Kuran'in Allah tarafindan yazildigi" ihtimali bilimsel olarak ortadan kalkar.

Ikincisi yine bilimsel olarak bir insanoglunun insanoglu disinda bir guc ile iletisime gectigi ve dialog kurdugu gozleme gelmemistir. Boylece, Muhammed'e gelen vahiylerde bilimsel olarak ortadan kalkar.

Ozaman bilimsel olarak aciklarsak; Kurani yazan Muhammed, ya da insanogludur. Bu kuran ile aklinda yarattigi ya da mitolojik olarak bildigi bir fizik otesi karakter olan Allh ile Kuran arasindaki bagi kuranda Muhammed yani insanogludur.

O zaman yine bilimsel olarak egedr yasadi ise tarihte yasamis bir Muhammed ve insanoglunun yazdigi kitap kuran vardir, Allah'ta Muhammed'in bir tasarimidir ve gozlem verme acisindan yoktur. Diger ilahlar gibi, mitolojik bir karakterdir.

Oldu mu?
Farkin farkindayim. iste bu benim hem kendime hem herkese duydugum saygim. Ne kendime zarar veririm, ne de baskasina. Ben bir bireyim, bireysellikten arinip "insan" olmaktir, dilegim.

#19 evrensel-insan

evrensel-insan

  Advanced Member

 • Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • PipPipPip
 • 5.403 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 21 Mayıs 2012 - 02:36 ÖÖ

Olmadı.


Neden?

Sende olmadigini bana bilimsel olarak acikla.

Yok oyle sadece "olmadi" demek.
Farkin farkindayim. iste bu benim hem kendime hem herkese duydugum saygim. Ne kendime zarar veririm, ne de baskasina. Ben bir bireyim, bireysellikten arinip "insan" olmaktir, dilegim.

#20 AteTürk

AteTürk

  Advanced Member

 • Normal Üye
 • PipPipPip
 • 896 Mesaj sayısı:

Gönderilme tarihi 21 Mayıs 2012 - 02:45 ÖÖ

Aslinda inanci, icindeki en buyuk sey saniyor insan, o yok olursa ne koyacagim korkusu yuzunden dusunmeye bile korkuyor ama dusundugunde ve inancin boslugunu gördugunde bu kocaman sandigimiz boslugu, insani hangi guzelliklerle doldurabilirim diye dusunuyor, bunca sene bir hiclige icimizdeki en genis yeri ayiriyoruz ve o yok oldugunda aslinda icimizden hicbir seyin eksilmedigini anladigimizda onun ne kadar bos bir sey oldugunu ancak idrak edebiliyoruz.

Ya yok böyle sacmaliklar, inanirken neysen inanmazkende o'sun zerre kadar bir fark hissetmenin mumkun oldugunu sanmiyorum.
Karanlıktan korkan bir çocuğu,kolaylıkla hoşgörebiliriz.
Yaşamdaki asıl trajedi; Yetişkinlerin,aydınlıktan korkmasıdır.
Plato M.Ö.427 - 347
0 kişi bu konuya bakıyor

0 üye, 0 ziyaretci, 0 gizli üye