Jump to content

Ateistlerin İnançları

Recommended Posts

Olmadı; Çünkü yokluğun kanıt olmaz.

Yok oldugunu kim soyledi, Allah Muhammedin ya da insanoglunun aklinda yarattigi ve sekillendirdigi bir soyut ilah. Insanoglu tarihi dolu boyle aklin yarattigi mitolojik ilahlarlan.

Ben bunun somut dayanagini ortadan kaldirdim. O da kuran'di.

Eger kuran ve Muhammed Allah'in kaniti bilimsel olarak olamiyorsa, nedir Allah'in kaniti?

tarihinde evrensel-insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 46
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir boşluk? Kime göre ,neye göre bu boşluk dostum. Bak örnek vereyim,duvarları olmayan bir hapishanede doğup, yaşadığını düşün, mahkumların çoğu özgürlük istemiyor, çünkü onlara kendilerinden önceki mahkumlar buranın sınırları dışında olursa bu hapishaneyi yapan kutsal bir varlığın hepsine korkunç azaplar edeceğini, ayrıca bu sınırlar içinde kalırlarsa ölünce tüm kuralları geçersiz kılacağını söylüyor ve ödül olarak kendince özgürlük ve ödül vaad ettiğini öğretiyorlar.Ellerinde bir adet kitap var ve bunun bu varlığın emir ve yasakları olduğu iddia ediliyor.Bin yıl önceki bir mahkumu seçip ona verdiğini görünmez aracılarla söylüyorlar.Kimsenin bu kutsal varlığı gördüğü, varlığına dair bir kanıt yok.

Eğer o sınırı geçtiğinde küçücük bir hapishaneden koskoca bir özgürlüğe ulaştığını anlayabilseydin boşluk değil, sil baştan onca kaybedilen zamana acırdın ve boşluk olacak sandığın şeyin koca bir yanlışı düzeltmek olduğunu farkederdin.Ancak sorun şuki inananlar arttıkça bu hapishane büyüyor, olmayan duvarlar ve olmayan sınırlar arasında yaşadıklarını insanlara anlatmak çok zor, çünkü onlarda seni bu hapishaneye ve kendileri gibi düşünmeye, inanmaya zorluyor ve dayatıyorlar.

Din ve tanrıdan kurtulmak düşünsel olarak kolay, inanırlar sayesinde kurtulup insanca ,bildiğince yaşamak imkansız. Bunun önündeki en büyük engel bu inanç ve ideolojilerden siyasi ve maddi çıkar sağlayanların elde ettiği süper rant. Bu nedenle türkiyedeki gibi inanç adı altında cehalet pompalanmakta.

Neyse kısaca bitireyim, boşluk olmadı, çünkü ben değişmedim,geliştim, aynı kişilik özelliklerine ve düşünce tarzına sahibim. sadece bana yanlış öğretilenlerin doğrusunu öğrendim, fark budur.Doğruyu öğrenmekten daha büyük doluluk mu olur?

Saygılar...

bu boşluğu başka şeylerle doldurmaya çalıştığınızın farkında değilsiniz. bilim,sanat,edebiyat,sosyal aktiviteler vs bu boşluğun yerini almaya çalışıyor ama aldığını hiç sanmıyorum. bir ateistin sürekli okuma isteği bunun delilidir.kendinizi meşgul edecek şeylere yönelmişsiniz ama boşluk ve arayışınız hiç bitmeyecek.

hatta çoğu inançsız boşluğu dolduramadığı için alkole başvurur. burda bile böyle ateistler çoğunlukta. alkole karşı olanlar da var tabiki. onlar da dediğim gibi kendilerini okumaya araştırmaya adarlar. ama o boşluk hiç dolmayacak.

Sitelerde Paylaş

bu boşluğu başka şeylerle doldurmaya çalıştığınızın farkında değilsiniz. bilim,sanat,edebiyat,sosyal aktiviteler vs bu boşluğun yerini almaya çalışıyor ama aldığını hiç sanmıyorum. bir ateistin sürekli okuma isteği bunun delilidir.kendinizi meşgul edecek şeylere yönelmişsiniz ama boşluk ve arayışınız hiç bitmeyecek.

hatta çoğu inançsız boşluğu dolduramadığı için alkole başvurur. burda bile böyle ateistler çoğunlukta. alkole karşı olanlar da var tabiki. onlar da dediğim gibi kendilerini okumaya araştırmaya adarlar. ama o boşluk hiç dolmayacak.

Bu lafı söylemek için bir sürü numara çeviriyorsun. O zaman soru sormana ne gerek var? Kafadan söyle bitsin. Çocukça tavırlar bunlar.

Sitelerde Paylaş

Bu lafı söylemek için bir sürü numara çeviriyorsun. O zaman soru sormana ne gerek var? Kafadan söyle bitsin. Çocukça tavırlar bunlar.

soru sormadan insanları eleştirmem. mesela seni eleştirebilmem için fikirlerini bilmem gerekir albastı.

bizim görüşümüz belli zaten.

Sitelerde Paylaş

soru sormadan insanları eleştirmem. mesela seni eleştirebilmem için fikirlerini bilmem gerekir albastı.

bizim görüşümüz belli zaten.

Yahu iyi de bu dediğinin tam tersini yapıyorsun. Soruyu içinizde boşluk var di mi? Tarzında soruyorsun, insanlarda kendi iç dünyaları ile ilgili böyle bir boşluk olmadığını söylüyor ama sen yine yok yok içinizde boşluk var diyorsun. Burda niyetin bizi tanımak değil sadece yaftalamak. Madem söyleyeceklerimize itibar etmeyeceksin o halde neden soruyorsun?

tarihinde albastı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yahu iyi de bu dediğinin tam tersini yapıyorsun. Soruyu içinizde boşluk var di mi? Tarzında soruyorsun, insanlarda kendi iç dünyaları ile ilgili böyle bir boşluk olmadığını söylüyor ama sen yine yok yok içinizde boşluk var diyorsun. Burda niyetin bizi tanımak değil sadece yaftalamak. Madem söyleyeceklerimize itibar etmeyeceksin o halde neden soruyorsun?

itibar etmesem sormam albastı. dediğini yapsaydım dalgamı geçer keyfime bakarım bazı ateistlerin yaptığı gibi.

Sitelerde Paylaş

Ateistler ve diğer görüşlerden üyelere şunları sormak istiyorum: İçinizde bir boşluk hissediyormusunuz? soruyu açarsak;

Çocukluktan beri öğretilmiş din, Allah inancından uzaklaşıp yerine ne koyduğunuzu merak ediyorum?

Aslında çoğunuz bilim veya doğa sevgisi koymuş, bir kısmı tamamen kendini işine vermiş. Yine insan, eş, aile sevgisi de bu açılan boşluğu tamamlamakta. Bence içinizde halen bir boşluk var. yanılıyorsam düzeltin.

Köle, ruhunun bir yerlerine 'efendi' köşesi açar; artık kim gelirse, o köşeyi doldurup 'efendi' olacaktır... Köle için efendinin kimliği farketmez.

Bu arkadaş da tapmaya alışmış; illa bir şeylere tapacak...

Kulluk psikolojisi insanın içine bir kere girmesin, çıkması pek zor oluyor.

Sitelerde Paylaş

-Bu tip önyargılar sizi bir yere götürmez, ayağınızın altındaki düz dünyayı kaydırmaktan başka. Tanrı deyince sizde boşluk doluyorsa bu şunu işaret eder. O da şudur, kaçış! Her şeyden kaçış; son iki cümlen bunu yeterince ifade ediyor. Namaz kılmak, oruç tutmak gibi bir takım şeyler az bir bedensel güç gerektirirken, hayatı sorgulamak zihinsel bir güç gerektirir ve bu, bir çok insana göre çok zordur. Bu yüzden bütün bu yükün ağırlığından kaçabilmek için inanıyorum demek yeterli senin/sizin için.

-Boş ver, hayatı güzel yaşamaya bak, sen. Okuyarak, gezerek güzelliği bulanlara karışma.

Sitelerde Paylaş

Ben yaşamımı inançlarımla,dinimle ve değerlerimle zaten hoşgörüyle sabitlemişim.

Benim dinim zaten modern bilim anlayışına uymakta sen bardağa ne taraftan bakıyorsan beni bağlamaz.

Modern bilim bardağa tek tarafından bakar, öyle çift tarflı değil. Bir de, insanın hiç değişmeyecek gibi hayatını sabitlemesi normal bir durum değildir. Güzel şeyler, durağanlıktan ve tekdüzelikten çıkmaz.

Sitelerde Paylaş

-Bu tip önyargılar sizi bir yere götürmez, ayağınızın altındaki düz dünyayı kaydırmaktan başka. Tanrı deyince sizde boşluk doluyorsa bu şunu işaret eder. O da şudur, kaçış! Her şeyden kaçış; son iki cümlen bunu yeterince ifade ediyor. Namaz kılmak, oruç tutmak gibi bir takım şeyler az bir bedensel güç gerektirirken, hayatı sorgulamak zihinsel bir güç gerektirir ve bu, bir çok insana göre çok zordur. Bu yüzden bütün bu yükün ağırlığından kaçabilmek için inanıyorum demek yeterli senin/sizin için.

-Boş ver, hayatı güzel yaşamaya bak, sen. Okuyarak, gezerek güzelliği bulanlara karışma.

boşluk sadece inançsızlıkla olur ve yüzbinlerce soruyla bir başına kalakalırsın.

bizim kimseye karıştığımız yok. şu an hayatını bir şekilde istediğin gibi yaşıyorsun. bu durumda sizlerin de bize karışmaması,küçümsememesi gerekir.ama pek öyle görünmüyor.

Sitelerde Paylaş

boşluk sadece inançsızlıkla olur ve yüzbinlerce soruyla bir başına kalakalırsın.

bizim kimseye karıştığımız yok. şu an hayatını bir şekilde istediğin gibi yaşıyorsun. bu durumda sizlerin de bize karışmaması,küçümsememesi gerekir.ama pek öyle görünmüyor.

Soru sormak, arayış... iyiyi, güzeli, doğruyu bulmaya çalışmak boşluk yaratır mı bilinmez ama sen her şeyi bulduğuna göre, dünyada bir boşluk yarattığı kesin. Doğru yolda yürüyelim isteğinin, küçümsemekle bir ilişkisi olamaz.

Sitelerde Paylaş

Bunun adı boşluk değil sırtında büyük bir yük kalkması.

Şunu yaptım günah mı işledim, bunu düşündüm Allah içimi biliyor günah yazıcak, namaz kılmıyorum, oruç tutmuyorum,örtünmüyorum günahkar mıyım ben gibi saçma sapan düşüncelerden arınıp temizlenmek.

Sadece kendini düşünmekten kurtuluyorsun. Sevdiklerim için, doğa için, diğer canlılar için ne yapabilirim diye daha fazla düşünmeye başlıyorsun.

Düzgün bir kul olup Allah'ın rızasını alayım demek yerine düzgün bir insan olayım tüm yaşama bir katkım olsun diyorsun.

Aklını özgürleştirip dogmalardan kurtulduğun zaman asıl boş olan kısmını doldurmaya başlıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Ateist değilsemde agnostiğim. Tanrının olmadığını biliyorum. Tanrı düşüncesinden kopmak kolay olmuyor. Zaman alıyor ve tabii dinin ve Tanrının yeri boş kalıyor. Bunun aksini iddia etmek mümkün değil. Ancak bu geçici bir durum. Doğduğunuzdan beri alıştığınız inancı terk edince elbette boşluk hissedeceksiniz. Sonra sonra bu boşluk duygusununda geçtiğini görüyorsunuz.

Ateistler bilimle yerini dolduruyor inancın demek çok doğru değil. İnançlı insanlardan bilimle ilgilenenler var. Ama onlar daha çok dine yamayarak bunu yapıyorlar. Bugün bilimin dikkat çekmemesi, ilgi konusu olmaması mümkün mü? Hergün akıl almaz gelişmelerle kendini ortaya koyan bilim insanları elbette şaşırtıyor. 50-100 yıl öncesine göre herşey çok farklı.

Ayrıca şunu belirtmek isterim. Öyle dini Tanrıyı terk etmekle herşey çözülmüyor. Gizemli konularda yaşadığımız zorluklar ve bilinmezlikler yine var olmaya devam ediyor. Bilimden, akıldan ve kendimizce uyguladığımız disiplinlerden yararlanmak her zaman mümkün de ne kadar işe yararsa artık.

Ateistlerin ateistik inançları ile ilgili birşeyler yazabilirim ama o konu çok zor. Belki ileride başlık açarak tartışırım bunu. Ateistlerden işiteceğim tonla lafa hazır bir psikolojiye gelmem lazım.:)

tarihinde baglanti789 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunun adı boşluk değil sırtında büyük bir yük kalkması.

Şunu yaptım günah mı işledim, bunu düşündüm Allah içimi biliyor günah yazıcak, namaz kılmıyorum, oruç tutmuyorum,örtünmüyorum günahkar mıyım ben gibi saçma sapan düşüncelerden arınıp temizlenmek.

Sadece kendini düşünmekten kurtuluyorsun. Sevdiklerim için, doğa için, diğer canlılar için ne yapabilirim diye daha fazla düşünmeye başlıyorsun.

Düzgün bir kul olup Allah'ın rızasını alayım demek yerine düzgün bir insan olayım tüm yaşama bir katkım olsun diyorsun.

Aklını özgürleştirip dogmalardan kurtulduğun zaman asıl boş olan kısmını doldurmaya başlıyorsun.

bunlar gerçekçi değil.

dünyaya bir bak istersen ne halde! özgürlükçü demokratik güçler tam da insanları ve doğayı özgürleştiriyorlar! ortada ne insan kaldı ne doğa,işte bu tam demokrasi ve tam özgürlük. en zararsız insan ölü insandır.

siz onların yolundan ilerlediğinizi görmüyormusunuz?

Sitelerde Paylaş

bunlar gerçekçi değil.

dünyaya bir bak istersen ne halde! özgürlükçü demokratik güçler tam da insanları ve doğayı özgürleştiriyorlar! ortada ne insan kaldı ne doğa,işte bu tam demokrasi ve tam özgürlük. en zararsız insan ölü insandır.

siz onların yolundan ilerlediğinizi görmüyormusunuz?

Ben kendi yolumda ilerliyorum.

Benim düşüncelerimin neresini art niyetli ya da kötü buldun da insanlığı,tüm doğayı katledenlerle beni bir tutabiliyorsun?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...