Jump to content

Atatürk ün cumhurbaşkanlığı aylık maaşı

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar ,

Bugün internette gazeteleri okurken, zaman gazetesi yazarı ali ünal'ın bir yazısında,

Atatürk'ün aylık maaşının 1765 reşat altını(8.2 tl),yani 14.473 lira olduğunu yazmış.

Aynı dönemde bir vekil maaşı 140 lira,avukat,memur,öğretmen tabiki 140 lirdan az olmalı.

İnternetten araştırma yaparsanız doğru bir bilgi. Şu an için bu maaş 620 bin tl ile 750 bin tl arası.

Açıkçası bu bilgi bende hayal kırıklığı yarattı.Bu konuda, sizler ne diyorsunuz.

Son not olarak, ölümünden sonra mal varlığına baktığımızda da çok fazla mal varlığı olduğu iddiası var.

Tabii vefatında sonra bütün malvarlığını devlete bağışlıyor.

Şu an üzüntülüyüm.

tarihinde darthcun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 81
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bence bu konumdaki bir insan için az bile maaş almıştır.

Olayı çok fazla büyütmemek gerekir.

Geleni gideni çok olan bir kişinin asgari ücret almasını ve geçinmesini beklemek abesle iştigaldir.

Kendisi sonuçta devleti temsil ediyor, bu milletin fakir de olsa karşı tarafa mahçup olmamak için, masraftan kaçınmamak gerekir.

olayı da bu mihvalde değerlendiriyorum. Fazla büyütmüyorum.

Sitelerde Paylaş

Atatürk bir insandı. Kimse onu putlaştırmamalıdır. Halkını emperyalist güçlerden kurtarıp o dönemin şartlarında üstün bir şekilde hem siyasi hemde askeri başarılara imza atan biridir Mustafa Kemal. Kendisi halkına uygarlığın kapılarını aralatmıştır. Yeni bir alfabe vermiş, bedevi hukukunun yerine modern hukuku sunmuş, medreseleri kapatıp yerine çağdaş eğitim seçeneği getirmiş vs. vs. biridir. Bu adam bu ülkenin halkına bağımsızlığı getirmiştir.

Şimdi diyorsunuz ki maaşı fazlaymış üzülüyorum. Başka bok atacak konusu kalmadı adamın parası mı battı yani? Kaldı ki sende yazmışsın devlete kaldı tüm mirası. Yahu öyle adam olsun da biz ayda yine veririz 620bin. Bir ülkenin kurucusuyla diğer cumhurbaşkanlarını kıyaslamak hatadır.

Ben Kemalist'miyim? Hayır. Ama sezar'ın hakkını da sezar'a verin. Elbette hataları olmuştur dediğim gibi o da bir insan ama aldığı maaş üzerinde karalamaya çalışmak acizliktir.

Üzülme ayrıca o adam o parayı hakkediyordu zaten. Saltanatı hilafeti kaldırmayıp başına geçebilecek biri cumhuriyeti halkına veriyorsa 620bin lirayı alır babalar gibi de harcar.

tarihinde DTT tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Atatürk'ün sağlığında bilinen bilinmeyen bütün varislerini reddettiğini biliyormusunuz?

Ayrıca cumhurbaşkanlarının hemen hemen bütün masrafları bütçeden karşılanır.

Az alsa ne olacak? Çok alsa ne olacak? Zaten neticede hepsi devlete kalmış.

Sitelerde Paylaş

Açıkçası bu yorumlarınız beni tatmin etmedi.Bence burada müslümanlara peygamber hakkında bir şey söylediğimizde, her türlü kabulumdur yaklaşımına

tavır almış kişilerden oluşan bir forumdaki sizlerin ,bu konuyada aynı tavırla yaklaşması bence kabu edilemez.

Sitelerde Paylaş

Açıkçası bu yorumlarınız beni tatmin etmedi.Bence burada müslümanlara peygamber hakkında bir şey söylediğimizde, her türlü kabulumdur yaklaşımına

tavır almış kişilerden oluşan bir forumdaki sizlerin ,bu konuyada aynı tavırla yaklaşması bence kabu edilemez.

arkideşim uzun lafın kısası zenginin malı züğürtün çenesini yorarmış, boşver sen bunları. Üzme tatlı canını okşa patlıcanını

Sitelerde Paylaş

Peki nasıl ve ne kadar olmalıydı sence?

Nesinden rahatsız oldun?

Kendini kayırmış mı?Böyle mi düşündün?

Sitelerde Paylaş

Çok ahlaksız insan bunlar.

Hatta insan demeye insanın dili varmıyor.

Çünkü insanda az da olsa bir dürüstlük olur. Gerçekleri olduğu gibi yazar. İşine gelen yanını alıp çamur atmak için kullanmaz.

Yahu adam gibi eleştiri getirin de biz de katılalım.

Evet Atatürk'ün maaşı doğru.

Ama bu maaş direk Atatürk'ün cebine giren maaş değil.

Bu para içinde cumhurbaşkanlığı köşkünün tüm masrafları dahil, köşkteki görevlilerin maaşları dahil, köşkün iaşe masrafları, köşkte verilen yemekler dahildi.

Ayrıca Atatürk'ün yurt gezilerinin masrafları da bu para içindeydi. Herhangi bir harcırah almazdı.

Eğer bugün cumhurbaşkanının maaşına köşkün masraflarını, kçşkte çalışanların maaşlarını, iaşe giderlerini, harcırahları eklerseniz Atatürk'ün maaşını fazlasıyla geçer.

Bakın bu konuyu daha önce Can Dündar da yazmış.

Ama Can Dündar bu reziller gibi davranmamış, farkı da belirtmiş.

Köşk'teki ilk maaşı 5 bin lira idi...

Cumhurbaşkanı ayrıca 7 bin lira da "fevkalade tahsisat" alıyordu.

Toplam maaşı 12 bin lirayı buluyordu.

1927'de çıkarılan bir kanunla bu maaşa 2 bin 480 lira "pahalılık zammı" yapıldı.

Böylece maaş 15 bin liraya yaklaştı.

(...)

1765 altın nerede, 67 altın nerede?

Atatürk'ten Sezer'e kadar geçen 83 yılda, cumhurbaşkanı maaşı 26 kat azalmış.

Yalnız hemen şu notu düşelim:

O dönemde Köşk'teki müstahdemin, yaverlerin, muhafız polislerinin iaşesi ve Köşk'ün diğer masrafları da Atatürk tarafından karşılanıyordu.

Başvekil ve vekillere ödenen harcırah cumhurbaşkanı için söz konusu olmadığından seyahatlerde ulaşım dışındaki, yemek ve içki dahil bütün masraflar, tamamen kendi kesesinden çıkıyordu.

http://www.milliyet.com.tr/2006/10/22/yazar/dundar.html

Anormal bir iddiayı duyduğunuz vakit buna hemen aldanmayın, araştırın.

Yine bu reziller Atatürk'ün mal varlığının İsmail Cem'in "Türkiye'nin Geri Kalmışlık Tarihi" adlı kitabında 4 sayfa yer işgal ettiğini yazıyor.

Kitap bende vardı. Açıp okudum.

Övünçle anlatılıyordu o varlıklar ama bunlar Atatürk'ün kişisel teşebbüsleriyle sahip olunan varlıklardı. Ve bu varlıkların tamamı 1936'da hazineye bağışlanmıştı.

Kitapta asıl kaynağın Doğan Avcıoğlu'nun Türkiye'nin Düzeni" adlı kitabı olduğunu belirtiyordu.

O kitap da vardı. Oradan da okudum. Bu teşebbüslerin sermayesi, Kurtuluş Savaşında Afganistan'dan gelen yardım parasından kalandı.

Bu paranın bir bölümüyle İş Bankası kurulmuş, diğer bölümü ile çiftliklere, fabrikalara yatırım yapılmıştı.

Ayrıca Atatürk'ün İş Bankası'na yatırdığı paraya hiç dokunmadığı ve öldüğünde toplam 73.000 lira parası olduğu belirtilir.

15 yıllık cumhurbaşkanlığı maaşından yani 174 aydan biriken sadece 5 maaş kadar bir miktardır.

Ve bu birikim olsun, diğer tüm mülkiyeti olsun, tamamı Türkiye Cumhuriyeti'ne kalmıştır.

Sitelerde Paylaş

Çok ahlaksız insan bunlar.

Hatta insan demeye insanın dili varmıyor.

Çünkü insanda az da olsa bir dürüstlük olur. Gerçekleri olduğu gibi yazar. İşine gelen yanını alıp çamur atmak için kullanmaz.

Yahu adam gibi eleştiri getirin de biz de katılalım.

Evet Atatürk'ün maaşı doğru.

Ama bu maaş direk Atatürk'ün cebine giren maaş değil.

Bu para içinde cumhurbaşkanlığı köşkünün tüm masrafları dahil, köşkteki görevlilerin maaşları dahil, köşkün iaşe masrafları, köşkte verilen yemekler dahildi.

Ayrıca Atatürk'ün yurt gezilerinin masrafları da bu para içindeydi. Herhangi bir harcırah almazdı.

Eğer bugün cumhurbaşkanının maaşına köşkün masraflarını, kçşkte çalışanların maaşlarını, iaşe giderlerini, harcırahları eklerseniz Atatürk'ün maaşını fazlasıyla geçer.

Bakın bu konuyu daha önce Can Dündar da yazmış.

Ama Can Dündar bu reziller gibi davranmamış, farkı da belirtmiş.

Anormal bir iddiayı duyduğunuz vakit buna hemen aldanmayın, araştırın.

Yine bu reziller Atatürk'ün mal varlığının İsmail Cem'in "Türkiye'nin Geri Kalmışlık Tarihi" adlı kitabında 4 sayfa yer işgal ettiğini yazıyor.

Kitap bende vardı. Açıp okudum.

Övünçle anlatılıyordu o varlıklar ama bunlar Atatürk'ün kişisel teşebbüsleriyle sahip olunan varlıklardı. Ve bu varlıkların tamamı 1936'da hazineye bağışlanmıştı.

Kitapta asıl kaynağın Doğan Avcıoğlu'nun Türkiye'nin Düzeni" adlı kitabı olduğunu belirtiyordu.

O kitap da vardı. Oradan da okudum. Bu teşebbüslerin sermayesi, Kurtuluş Savaşında Afganistan'dan gelen yardım parasından kalandı.

Bu paranın bir bölümüyle İş Bankası kurulmuş, diğer bölümü ile çiftliklere, fabrikalara yatırım yapılmıştı.

Ayrıca Atatürk'ün İş Bankası'na yatırdığı paraya hiç dokunmadığı ve öldüğünde toplam 73.000 lira parası olduğu belirtilir.

15 yıllık cumhurbaşkanlığı maaşından yani 174 aydan biriken sadece 5 maaş kadar bir miktardır.

Ve bu birikim olsun, diğer tüm mülkiyeti olsun, tamamı Türkiye Cumhuriyeti'ne kalmıştır.

Yalan genlerine girmiş ne yapsınlar, ellerinde olsa yapmazlardı. 600 yıllık Osmanlı da da hırsıklık olayı sayısı bir elin parmaklarını geçmezmiş :D

Bu yazıyı tekrar okusunlar da belki utanan çıkar

Sitelerde Paylaş

Yani birazda olsa rahatladım diyebilirim Pante arkadaşım.Bu konuyu sen gerekli yerlerden okumussun.Bilgiye ulaşmak çaba ve uzmanlık gerektiriyor.

O yüzden bu soruyu buraya yazdım ki öğrenelim. Ama yukarıya yazdığın cümle gerçekse bir problem yok diyebiliriz.

Sitelerde Paylaş

Buyrun sırayla izleyin ;)

Bu herif de rezilin teki.

Asıl yalan söyleyen kendisi.

İsmail Cem'in listesinde yanlış yok. Okuduğu listeyi kitaptan takip ettim, birebir aynı. Hatta kendisi bir yeri yanlış okudu, 88 dönüm yerine 58 dönüm dedi. Dolayısıyla az söyleyen kendisi oldu.

Ayrıca "bu çiftlikleri memur maaşıyla nasıl eldetti?" diye düzenbazca soru soruyor ve İsmail Cem'i kaynağını yazmamakla suçluyor.

Halbuki kitapta kaynağını belirtmiş:

İki kaynak var. 1. si Hintli müslümanlardan gelen yardımdan artan para. Bu paranın bir kısmı İş Bankasına, diğer kısmı bu teşebbüslere ayrılmış.

Diğer kaynak Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa Türk uyruğuna geçtiğinde CHP'sine 900.000 lira bağışlamış. Hidiv'in bağışının bir kısmı bu teşebbüsler için kullanılmış.

Bu konuyu anlayabilmek için şunu iyi algılayabilmemiz gerekir. Atatürk devletti, devlet de Atatürk. Diğer bir deyişle o dönem CHP devletti. Devletin başı da, CHP'nin başı da Atatürk'tü.

CHP'ye bağışlanan paralarla bu hizmetleri yaptı. CHP'nin mallarını millete, hazineye bağışladı.

Bunlar önce kendilerinin, hocaefendilerinin, yalakalığını yaptıkları başbakan ya da cumhurbaşkanı olunca servet sahibi olanların varlıklarını ortaya döksünler önce.

Atatürk gibi onlardan da mal varlıklarını millete, hazineye bağışlamalarını istesinler. Bakalım ne yanıt alacaklar?!

Sitelerde Paylaş

Maaş 24 kat düştü

Şöyle bir hesap yapalım:

1927'de bir Reşat altını 8,2 liraydı. Yani Ata, maaşıyla 1765 altın alabiliyordu.

Bugün Reşat altınının 210 YTL olduğu göz önüne alınırsa Atatürk'ün 1765 altınının bugünkü değeri 370 bin YTL oluyor.Oysa Sezer, 14 bin 150 YTL'lik maaşı ile ancak 67 altın alabiliyor.

Sitelerde Paylaş

Yani birazda olsa rahatladım diyebilirim Pante arkadaşım.Bu konuyu sen gerekli yerlerden okumussun.Bilgiye ulaşmak çaba ve uzmanlık gerektiriyor.

O yüzden bu soruyu buraya yazdım ki öğrenelim. Ama yukarıya yazdığın cümle gerçekse bir problem yok diyebiliriz.

Elbette gerçek dartchun.

Sana bir örnek vereyim.

2008'de cumhurbaşkanlığının sitesinden köşkün masraflarıyla ilgili bir rakam. Enerji giderleri, yani ısıtma, aydınlanma vs. giderler toplamı: aylık ortalaması yaklaşık 180.000 lira.

Atatürk döneminde bu tür masrafların tümü o 13.000'in içindeydi. Tabi ki bugünkü masrafla kıyaslanmaz ama sıradan bir ev gibi olmadığı da kesin.

Bir başka örnek:

Gazete, mecmua, kitap masrafı aylık 6-7 bin lira. Herhalde Atatürk kadar çok kitap okuyan cumhurbaşkanı olmamıştır ki o masraflar da kendisindendi.

Köşkün aylık bakım gideri yaklaşık 70-80 bin lira.

Telefon masrafı aylık 30 bin lira.

Giyime kuşama harcanan para 16 bin lira.

Bahçe bakımları aylık 40 bin lira.

Araç-gereç için aylık 20 bin lira.

İaşe giderleri kimbilir ne kadar, onu bulamadım.

Sadece köşk personelinin maaşları toplamı 100 bini geçiyordur.

Yenilenen eşyalar, yapılan tadilatlar milyon dolarları buluyor. Ayrıca bunlar kadar seyahat eden olmadı şimdiye kadar. Her gezilerinde harcırahları çok büyük rakamlar tutuyor.

Bunları dikkate almayıp, sanki o para sadece maaşmış gibi yansıtanların amacı belli.

Acaba bugünün cumhurbaşkanına size aylık 300 bin lira bütçe ayıralım. Fakat bütün herşey, her masraf, harcırahlar vs. bunun içinde olsun denilse kesinlikle kabul görmez. Yetmez çünkü.

Üstelik daha önce de yazdığım gibi Atatürk maaşından bir kısmını daha sonra hazineye devrettiği teşebbüslere harcadığı gibi, bankadaki tasarrufunu da bırakmış. Neticede çar-çur olmamış, dışarıya gitmemiş.

Sitelerde Paylaş

Abdullah Gül (33 bin 500)

Reşat Altını = 647 TL (2012 Mayıs 28)

33.500 / 647 = 52 (51.77 Reşat altını)

Sen cumhurbaşkanın kaç altın bilmem kaç para aldığını hesaplayacağına asgari ücret ne kadar altın ediyor onu hesapla istersen. Millet kendi (ülkesinin) haline değil de Atatürk'ün aldığı paraya üzülüyor...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...