Jump to content

Cizye nedir? Cizye kimlerden alınır?

Recommended Posts

Kuran'ın işin içinden çıkılmaz hale getiridiği bir konu da "cizye"dir. İslam alimleri her konuda olduğu gibi bu konuda da apaçık olduğu iddia edilen kitabın ayetlerinden farklı hükümler çıkarmışlardır. O zaman kitap apaçık değildir ve Allah "ayetlerim apaçık" derken doğru söylememiştir (Bu ayrı konu tabii)

Önce ayeti görelim

Tevbe 29 - Kendilerine kitap verilenlerden, Allah'a ve ahiret gününe inanmayan, Allah'ın ve Resûlü'nün haram kıldığını haram tanımayan ve hak dini (İslam'ı) din edinmeyenlerle, küçük düşürülüp cizyeyi kendi elleriyle verinceye kadar savaşın.

Ayete göre Müslüman olmayan herkesten cizye alınması lazım. Ancak alimler çok farklı kesimleri cizye dışında tutmaya çalışmışlardır.

En sevdiğim görüş ise müşriklerden cizye alınmaz diyen görüştür. Niçin alınmazın cevabı ise islamın hoşgörüsünü göstermektedir; müşrike hayat hakkı tanınmaz :) hayat hakkı tanımadığın birinden tabii ki maddeten cizye alman mümkün değil :)

Gelelim cizye miktarına... Bu konuda da muğlaklık dibe vurmuş durumdadır.

Müslüman arkadaşlar ayet yukarıda, buyurun ayeti yalanlamadan kimden ve ne kadar cizye alacağınızı bize açıklayın.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 59
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

sayın katırın, açtığı konuları görünce , konulara değil de, bilgi yada donanımına bakınca,

mühürlü kalbi birgün kırılırsa, onun varya, nasıl bir müslüman olacağını hayal bile etmek zor,

düşünsene adam her konudan bi haber, yanlız tek taraflı bakınca, bazı ayrıntıları göremiyor o ayrı,

ama birçok kişiden hatta çok çok kişiden daha donanımlı olduğu belli,

eğer pozitif bir bakış açısıyla olayları analiz ederse, bu kişiden bir cevher çıkacağı inancındayım,

yada yanılıyormuym bilmiyorum, buda bir teori işte :)

tarihinde striker tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bende alacaksın demedim kimden alınacak dedik peki müşriklerden değil se

İlk iletiyi okumuyorsunuz, kalbimi kırıyorsunuz :)

Bu arada islam alimlerinin ilginç yorumlarından bazılarını yazayım da ileti boşa gitmesin :D

----------------------------------------------------------

(alıntıdır)

2. Cizye Kimden Alınır:

İlim adamlan cizyenin kimden alınacağı hususunda farklı görüşlere sahib­tir.

Şafiî -Allah'ın rahmeti üzerine olsun- der kî: Cizye bu âyet-i kerime do­layısıyla ister Arab olsunlar ister olmasınlar özel olarak ancak kitap ehlinden kabul edilir, başkalarından kabul edilmez. Çünkü, özellikle anılanlar onlar­dır. Dolayısıyla hüküm onlardan başkalarına değil de yalnızca onlara yöne­liktir.' Zira yüce Allah: 'Artık o muşrikleri nerede bulursanız öldürün" (et-Tevbe, 9/5) diye buyurmakta ve kitab ehli hakkında dediği gibi "cizyeyi ve­rinceye kadar" diye buyurmamaktadır.

Yine Şafiî der ki: Sunnetteki delil ge­reği cizye mecusîlerden de kabul edilir. Ahmed ve Ebu Sevr de bu görüştedir. es-Sevrî, Ebu Hanife ve arkadaşlarının görüşü de budur.

el-Evzaî de der ki: Cizye puta tapan, ateşe tapan yahut inkâr eden veya yalanlayan herkesten alınır. Malik'in mezhebi de budur. O, İster Arab olsun ister olmasın, ister Tağlibli, ister Kureyşli olsun murted mustesna, kim olur­sa olsun bütün şirk ve inkâr türlerine mensub herkesten cizye alınacağı görüşünde idi.

İbnu'l-Kasım, Esheb ve Suhnûn şöyle derler: Cizye, Arab mecusilerinden ve bütün milletlerden alınır, Arablardan olup puta tapanlara gelince, Allah onlar hakkında cizye hükmünü koymamıştır. Yeryüzünde onlardan kim­senin kalmaması hükmü vardır. Onların önünde ya savaşmak veya İslâm'a girmekten başka yol yoktur. İbnu'l-Kasım'ın, -Malik'in dediği gibi- onlardan cizye alınır diye bir görüşü de bulunmaktadır. Bu görüş, İbnu'l-Cellâb'ın "et-Tefrfinde yer almaktadır ki, böyle bir hüküm ihtimalidir. Nass (yani İbnu'l-Kasım'ın açıkça ifade ettiği bir görüş) değildir.

İbn Vehb der ki: Cizye, Arab mecusîlerinden kabul edilmez ama, Arapların dışındaki mecusîlerden kabul edilir. Çünkü Arablar arasında mecusî kalmamış­tır. Hepsi İslâm'a girmiştir. Onlardan müslüman olmayan bir kimse bulunacak olursa o murteddir. İslâm'a girmeyecek olursa, her halukârda öldürülür ve onlardan cizye kabul edilmez.

İbnu'l-Cehm de der ki: İslâm dışında hangi dine bağlı olursa olsun her­kesten cizye kabul edilir. Ancak, icma ile kabul edildiği üzere Kureyş kâfir­leri mustesnadır. Bunun gerekçesi ile ilgili olarak şunu nakletmektedir; Bu, onların zillet ve küçülmüşlükten korunmaları için bir ikramdır. Buna sebeb de Rasûlullah (s.a.v.)'a olan yakınlıklarıdır.

Başkası da şöyle demektedir: Hayır, bunun sebebi, bütün Kureyşlilerin Mekke'nin fethedildiği gün İslâm'a girmiş olmalarıdır. Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.

Sitelerde Paylaş

kusura bakmayın okudum size karşı saygısızlık etmek istemem

konuyu daha iyi kavramak adına cizye kimden alınır diye düşünüyorum

müşrik ve kafir kavramlarını iyi bilmek gerektiğini düşünüyorum bu iki kavramı

bilirsek bazı noktaları görebiliriz galiba yanlışmıyım.

Sitelerde Paylaş

sayın katırın, açtığı konuları görünce , konulara değil de, bilgi yada donanımına bakınca,

mühürlü kalbi birgün kırılırsa, onun varya, nasıl bir müslüman olacağını hayal bile etmek zor,

düşünsene adam her konudan bi haber, yanlız tek taraflı bakınca, bazı ayrıntıları göremiyor o ayrı,

ama birçok kişiden hatta çok çok kişiden daha donanımlı olduğu belli,

eğer pozitif bir bakış açısıyla olayları analiz ederse, bu kişiden bir cevher çıkacağı inancındayım,

yada yanılıyormuym bilmiyorum, buda bir teori işte :)

Bende katılıyorum sana kardeşim. Kendisine bende söyledim daha önce.

İnşallah bir gün aramıza o da katılır.

tarihinde kerem34 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sn Adams77,

Konuya girin lütfen. Ben yargımı söyledim; Müslüman olmayan herkesten alınır. Müşriklerden alınmaz çünkü hayat hakkın tanınmaz :)

Farklı görüşünüz veya itirazınız varsa lütfen yazın

Sayın Katır

iki kavim arasından savaş çıksa öldürmek serbest olur

Şimdi müşrik kimdir ve bir kimse çıkıp ben müşriğim dermi bunu biraz düşünmeli

Müşrik ve kafir olduğunu fark etmeden yaşayanları nasıl öldürmeli :)

Ey iman edenler, müşrikler ancak bir pisliktirler; öyleyse bu yıllarından sonra artık Mescid-i Haram'a yaklaşmasınlar. Eğer ihtiyaç içinde kalmaktan korkarsanız, Allah dilerse sizi kendi fazlından zengin kılar. Şüphesiz Allah bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. Tevbe 28

bu gün bu kavramların anlamları o kadar değiştirilmiş ki Mescid-i Haram yaklaşanları tanımıyorlar.

Sizin ayet çelişkisi olarak ortaya sunduğunuz veri için biraz daha düşünmelisiniz.

Öldürmek ve öldürmek var :)

tarihinde adams77 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Katır birilerini bayağı zorlamışki başedemedikleri için saflarında böyle cengaver biri olsa diye iç geçirip yazmaya başlamış yenikler :D

tarihinde mimoza tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cizye, dininden ötürü askere alınamayan ve savaşa gitmeyen gayrimüslim Osmanlı halkından alınan kelle vergisidir. Her gayri müslim askerlikten ötürü verirdi bu vergiyi. Dİğer konularda yine gereken vergi alınırdı. Örneğin müslümanlardan alınan öşür yani tarım gelirleri vergisinin adı gayri müslimler için haraçtı. Müslüman olanlardan onda bir alınan bu vergi gayri müslimlerden beşte bir alınırdı. Zaten gayri müslimler genelde tarımla değil ticaret ve tercümanlık gibi işlerde çalışırlardı. Devlet işlerine tanzimata kadar sokulmamışlardır. Tercümanlık ise açıktan yapılan bir işti. Tanzimattan sonra tam anlamıyla tercümanlık gayri müslimlerin tekeline girmiştir. Çünkü yabancı dil bilen sadece onlardı. Özellikle fransızca.

Sitelerde Paylaş

Kendilerine kitap verilenlerden oldukları halde

-Allah'a ve ahiret gününe inanmayan,

-Allah'ın ve Peygamberinin haram ettiğini haram tanımayan ve

-hak dinini din edinmeyenlere

küçülmüş oldukları halde kendi elleriyle cizye verinceye kadar savaşın!

Apacaik yaziyor anlasamiyorlar!

ama "basini ört" diye hic bir yerde yazmasada hemfikirler!!!!

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kendilerine kitap verilenlerden oldukları halde

-Allah'a ve ahiret gününe inanmayan,

-Allah'ın ve Peygamberinin haram ettiğini haram tanımayan ve

-hak dinini din edinmeyenlere

küçülmüş oldukları halde kendi elleriyle cizye verinceye kadar savaşın!

Apacaik yaziyor anlasamiyorlar!

ama "basini ört" diye hic bir yerde yazmasada hemfikirler!!!!

Pouiz,

Böyle düşünürsek tuhaflık çıkar ortaya (eğer yazdığını yanlış anlamıyorsam), müslüman arkadaşlar bu tasnifi hiç açıklayamazlar o zaman.

Tevbe 29 -

*Kendilerine kitap verilenlerden,

*Allah'a ve ahiret gününe inanmayan (dan),

*Allah'ın ve Resûlü'nün haram kıldığını haram tanımayan (dan) ve

*hak dini (İslam'ı) din edinmeyenler (den),

küçük düşürülüp cizyeyi kendi elleriyle verinceye kadar savaşın.

Olmalı. Doğrusunu Müslüman arkadaşlar şimdi bize açıklarlar

Sitelerde Paylaş

Sorumdan seçme yapmışsınız genel bir düşüncede bulunmamışsınız

Devlet vergiyi hangi gelire göre alır ve hangi hakka göre

Çok farklı yöntemler kullanır devletler. Kimi daha adil kimi ise adaletsizdir. Ancak hala yazdığınız konuyla alakalı değil. Bir müslüman olarak lütfen konuyla ilgili görüşünüzü paylaşın. Ben paylaştım... itirazınız varsa lütfen onu yazın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...