Jump to content

Hz. Muhammed içki içer miydi? Hadisler bu konuda ne diyor?

Recommended Posts

Peki psikolojik hastaklıkların hepsinin "mideye" giden ilaçlarla tedavi edilmesi realitesini ne yapacaksınız?

Sayın bellerophon Psikolojik hastalıklar maalesef tedavi edilmiyorlar.O ilaçlar sadece sinirleri ve beynin belirli noktalarını uyuşturuyorlar.Mesela fobiler belli bir süre için(Oda hastanında gayretiyle) iyi olmuş dahi gözükseler belli zaman sonra tekrar avdet ediyorlar.Benim rahatsızlık sayılmasada Çocukluğumdan beri merdivenden normalden fazla adımlarla çıkıp inememe rahatsızlığım var.Vücut yapım son derece atletik olmasına rağmen merdivenlerden koşar adım inip çıkamıyorum.Bu Özgüvensizlikten doğuyor.Ama psikologlara göre önemli değil!Bence önemli ta talebeliğimden beri o yüzden matematik Fizik gibi derslerde o güvensizlik yüzünden başarılı olamadım. Çünkü ne kadar dikkat etsem yinede işlem hatası yapıyordum.Zira özgüvensizliğim sonuçta beni aceleci yapıp kolaylıkla panik durumuna sokuyor.Bu yüzdende istediğim mesleğe sahip olamadım!Yani medivenden koşar adım inip çıkamamamın sebebi sadece merdivenlerde ortaya çıkmadı.

Bakın yaşamda herkes cesur olmak ister.Ama herkes olamaz değilmi? Varmı bunun ilacı? Yok maalesef.

Başka örneklere bakın Homoseksüalitenin fetişizmin ilacı varmı? Yok işte.Peki bu durumlar nereden kaynaklanıyor?Maalesef ruhtan.

Bakın Bazı halterci ve Boksörler hatta güreşçiler Müsabakadan önce AMONYAK koklarlar :Nedendir ? Düşünmememek için.Çünkü Düşünce her nekadar güzelde olsa Çift yönlü olup tereddütleri oluşturur.Tereddütler ise hataları ortaya çıkarır.Keza İhtiras derecesine varan sevgiler tutkular? Yok bunların ilacı:Keşke olabilseydi.

tarihinde gerçekçi53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 73
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ne anlama gelir psikoloji? Ruh bilimi değilmi:)

Hata bende.Sizi fazla ciddiye alıyorum.

Lamba yanıyor,güneş batıyor gibi deyimler ne anlama geliyor?Eskiden kalmış olabilir mi?Ruh bilimi denilen şeyin de böyle bir şey olduğunu bedenin içinde yaşayan hayaletvari bir şey olmadığını size ben mi öğreteceğim?

Varsa deliliniz sunun,çürütelim.

Sitelerde Paylaş

Hata bende.Sizi fazla ciddiye alıyorum.

Lamba yanıyor,güneş batıyor gibi deyimler ne anlama geliyor?Eskiden kalmış olabilir mi?Ruh bilimi denilen şeyin de böyle bir şey olduğunu bedenin içinde yaşayan hayaletvari bir şey olmadığını size ben mi öğreteceğim?

Varsa deliliniz sunun,çürütelim.

Vücudun içinde hayaletvari bir şey elbette yok ama Beşerin düşünce ve karakterini oluşturan genetik özellikleri var.Bütün bunların toplamı yaşayan beşerin ruhunu oluşturur.Bakın İslama inanıyorsunuz ama ruhu kabul etmiyorsunuz?!:)Hoyrola bu ne iştir?E o zaman nerede kaldı sizin ahiret inancınız? :)

Neyi çürüteceksinizki Beşer karekterinin genlerinden oluşmadığınımı neyi?

Psikoloji yaşayan beşerin ruhunu inceler.Diriylen uğraşır ölüylen değil.Maneviyatta aynıdır Diriyle uğraşır ölüyle değil.

Sitelerde Paylaş

Vücudun içinde hayaletvari bir şey elbette yok ama Beşerin düşünce ve karakterini oluşturan genetik özellikleri var.Bütün bunların toplamı yaşayan beşerin ruhunu oluşturur.Bakın İslama inanıyorsunuz ama ruhu kabul etmiyorsunuz?!:)Hoyrola bu ne iştir?E o zaman nerede kaldı sizin ahiret inancınız? :)

Neyi çürüteceksinizki Beşer karekterinin genlerinden oluşmadığınımı neyi?

Psikoloji yaşayan beşerin ruhunu inceler.Diriylen uğraşır ölüylen değil.Maneviyatta aynıdır Diriyle uğraşır ölüyle değil.

Düşünceler,karakter.. beynin içinde gerçekleşen maddesel şeyler.Psikoloji de bunları inceler.Genetik özellikleri genler kontrol eder ki onlar da maddedendir.

Bunların adına ruh diyerek ne amaçlıyorsunuz ki?Sizin kafanızda uydurduğunuz ruh biraz daha farklı bir şey sanki.

Kur'an'da ölünce bedenden uçup giden bir ruh tanımı mı var ki inanayım?Ahirete de o ruh uça uça gidecektir eminim. :D

Sitelerde Paylaş

Düşünceler,karakter.. beynin içinde gerçekleşen maddesel şeyler.Psikoloji de bunları inceler.Genetik özellikleri genler kontrol eder ki onlar da maddedendir.

Bunların adına ruh diyerek ne amaçlıyorsunuz ki?Sizin kafanızda uydurduğunuz ruh biraz daha farklı bir şey sanki.

Kur'an'da ölünce bedenden uçup giden bir ruh tanımı mı var ki inanayım?Ahirete de o ruh uça uça gidecektir eminim. :D

Beyini beyin hücreleri ve o hücrelerin çekirdek içlerinde bulunan DNA sarmalları üstündeki genler yönetir.Genlerin faalliyeti ise onların içindeki enerjiye bağlıdır.Ancak bu enerjiyi alınan gıdalar tayin etmezler.İşte ruhta budur.Yani, genleri çalıştıran yada çalıştırmayan enerjidir.Ve Maddeye bağlıdır.

Ehli Sünnet inancında Berzah vardır.Ruh ahirete kadar Berzahta kalır.İşte o berzahtaki yaşam Ruhsal yaşamdır.Ondan sonra Ahirette ise ölen insanın çıkıntı yerinden bitki çıkar gibi yeniden vücut kazanır.Ehli sünnete göre bu çıkıntı Kuyruk sokumu kemiğidir.(Aş beş zünup derler.)

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Hadislerde peygamber Muhammed'in ve sahabilerin içki içtiği söz konusudur.

Bunlara hadislerden örnek göstermek zor bir şey değil.

Sadece Muhammed peygamber değil, hadislerde mesela Muhammed'ten önce yaşamış olan peygamberlerin, örneğin Nuh Tufanından sonra peygamber Nuh'un veya Hz. İsa'nın göğe yücelirken de içki içtikleri de anlatılır.

Gelelim Kuran'a..

Kuran ayetlerinde alkolun (içkinin) haram olduğu yazmaz ama pislik diye nitelendirilir. Mesela domuz eti veya leş gibi yiyecekler için doğrudan ve çekincesiz haram nitelendirilmesini bulmak mümkün. Ama bu durum alkollü içkiler için söz konusu değil. İçki Kuran'da öyle işlenmiştir ki, bir Müslüman haram olup olmadığı konusunda istediği gibi karar verebilecek durumdadır. Eğer içki haram olsaydı mesela o da aşağıdaki listeye eklenebilirdi. Burada Muhammed Bu sayılanlar dışında yiyecek ve içecek konusunda Kuranda başka haram bulamıyorum diyerek net bir şekilde talimat bile vermiş:

De ki (ey Muhammed), bana vahyolunan Kuranda bir kimsenin yiyecekleri arasında leş, akıtılmış kan, domuz eti ve Allahtan başkası adına kesilmiş bir hayvandan başka haram kılınmış bir şey (yiyecek ve içecek olarak) bulamıyorum. Fakat istismar etmeksizin ve zaruret ölçüsünü aşmaksızın kim bunlardan yemek zorunda kalırsa yiyebilir. Enam 145

Ve aşağıdaki ayet ise daha garip. Ayette sarhoşluğun namaz için sorun olduğu belirtilmiş. Ama aynı ayete göre namaz dışında kalan zamanlarda sanki içki içmekte sorun yok gibi.

Ey iman edenler, sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayınız. Nisa 43

Tekrar hadislere dönelim. Muhammed peygamberin şarap içtiğine dair güvenilir kaynaklar bulmak mümkün. Hatta içkiyle abdest aldığı, veya Veda Haccında Kabe'yi tavaf ederken de içtiğini söyleyen, bunun yanında sert içkinin içine su katarak içtiğini de anlatan hadisler mevcut. Yani alkol yasaklandıktan sonraki dönemlerde de.

Ama aksi şekilde alkol yasaklandıktan sonra kendisine hediye edilen tulum dolusu şarapları "artık içki yasaklanmıştır" diye red ettiğini ve alkola karşı birbiriyle bağdaşmayan ambivalans tutumlar izlediğini görmek de mümkün.

hadislere gerek yok kuran ickinin haram olmadigini soyler iyi de demez kotu ama haram degil der

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...