Jump to content

Adet görmeye başlamamış ''çocuk'' karılarınızı boşama hükmü TALÂK - 4

Recommended Posts

Gökmavi, bana şu gerzekçe şeyleri yazman hiçbir şey ifade etmiyor ki. İslam'da bunlar olmadığı için ben kendimden eminim. Binlerce alim, ulema takımı da karşı çıksa ne fark eder? Allah Kuran'da "insanların çoğu iman etmezler." der. Burada sadece "Allah'a inandım." demeyenler mi kastediliyor? Hayır! Humeyni kafasındaki yobaz sürüsü de bunlara dahildir. Cehennem boşuna dolup taşmayacak değil mi?

İslam'da tek eşlilik vardır, 2. 3. karı alma olayı savaş ve kıtlık durumlarında sokakta kalan, eşi savaşta ölen kadınlar ve bakıma muhtaç yetimler için geçerlidir. Günümüz modern toplumlarında yetimleri bir adama ikinci eş vereceğine, bir bakımevine rahatlıkla verebileceğimize göre bu ayet sadece savaş durumlarında uygulanabilir. Dolayısıyla kafana göre uçkurun için birden çok eş yok öyle. Üstüne basa basa söyledim söylüyorum, YOBAZLAR MÜSLÜMAN DEĞİLDİR, EN ADİ MAHLUKLARDIR!

Sizin referansınız maalesef yobazlar olacak haliyle, İslam'dan nefret ettiğiniz için o sapıkların söyledikleri gibi bir din kafanızda kurgulamak hoşunuza gidiyor...

Islam'ın bir çok şeyini aklına, vicdanına sığmadığı için red etmeye başlamışsın. Genel olarak doğru yoldasın ama bir inanma ihtiyacın var. Bu ihtiyaçın tatmini kimi insanlarda her tür gerçeği çarpıtma şeklinde vuku bulur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 314
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dostum BrandNew;

İslam iki üç eş alan(biri henüz adet görmemiş), cariye edinen (köle) cariyesine fuhuş yaptıran bir müslümana hangi ayetlerle engel olur? Yasak mıdır? cezası nedir?

Lütfet tek tek ayetlerle bunu yapacak bir müslümanı engelleyecek hükümleri koy. Uygularlarsa

YOBAZLAR MÜSLÜMAN DEĞİLDİR, EN ADİ MAHLUKLARDIR!

Demişsin ya, dikkat, din kardeşine iftira etmektesin, allahın izin verdiğini uyguladığı için onu yermekte, hakaret etmekte, dinden çıkmaktasın.

Bekliyoruz, lütfen bize anlat.

Sevgi saygımla...

Sitelerde Paylaş

Kuran'da kafanıza estiği gibi 3-5 karı alın diye yazmaz dediğim gibi. Bunu yapanların cezasını da bir zahmet o zamanın İslam bilginleri veya Türkiye gibi Cumhuriyetlerde kanunlar versin. Kuran'da her şeyin mükafatı ve cezaları yazmaz, bunu beklemeyin. Allah insana bir beyin vermiş, genel hatlarıyla yapılması veya yapılmaması gerekenler Kuran'da yazar, yazmayanları da dediğim gibi akıl süzgecinden geçirip cezaları verilir...

Sitelerde Paylaş

Kuran'da kafanıza estiği gibi 3-5 karı alın diye yazmaz dediğim gibi. Bunu yapanların cezasını da bir zahmet o zamanın İslam bilginleri veya Türkiye gibi Cumhuriyetlerde kanunlar versin. Kuran'da her şeyin mükafatı ve cezaları yazmaz, bunu beklemeyin. Allah insana bir beyin vermiş, genel hatlarıyla yapılması veya yapılmaması gerekenler Kuran'da yazar, yazmayanları da dediğim gibi akıl süzgecinden geçirip cezaları verilir...

Kafanıza göre alın demiyor bakabildiğiniz kadar alın diyor, bakamıyorsan bir tane al ya da evdeki cariye ile idare et diyor.

Sitelerde Paylaş

Kafanıza göre alın demiyor bakabildiğiniz kadar alın diyor, bakamıyorsan bir tane al ya da evdeki cariye ile idare et diyor.

Atma Sağduyu din kardeşiydik bir zamanlar. :) Nerede bakabildiğin kadar diyor? Yetimlerle ilgili ayette; yetimleri sokağa atacağına veya namusuna göz dikeceğine nikahına alabilirsin diyor. Günümüzde bunun uygulama alanı yoktur, verirsin çocuk esirgemeye olur biter. Savaşta kocası ölen veya esir düşen kadına cariye denir; o kadının da günümüz dünyasında çalışma alanları vardır, evsizse sığınacak kurumlar vardır. Yani yok öyle uçkur derdine üçer beşer karı almak. Bırakın bu işleri. O zamanın Arap dünyasının ne kadar cahil olduğunu takdir edersin, ki adı "cahiliye devri"dir. Günümüzde kim ki "ben Kuran'da yazıyor diye 4 eş alacağım" derse fasıktır...

Sitelerde Paylaş

Nisa/4. Eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikâhlayın. Eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız, o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur.

Ayeti de koyalım ki, gözlerin açılsın biraz. Sizler ayet olmadan sallamaya alışmışsınız. Bu ayetten çıkan sonuçlar nedir:

1. Eğer adaletsizlik yapmaktan korkmazsan velisi olduğun yetim ile evlenebilirsin.

2. Adaletsizlik yapmaktan korkarsan, yetimler harici kadınlardan ikişer, üçer, dörder alabilirsin.

3. Bu diğer kadınlar arasında da adaletsizlik yapmaktan korkarsan o zaman ya bir tane almak lazım ya da elinin altında bulunan cariye ile yetinmen lazım.

Burada adaletsizlik kelimesi evlenilen her kadına eşit imkanlar sunabilmek anlamındadır, öyle olmasa ya bir tane al yada elindeki cariye ile yetin denmezdi.

Ahzab/50. Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık. Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan, Peygamber’in de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helâl kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Muhammed bu arada kendini düşünmeyi de ihmal etmemiş, herhalde mehir parası vermek zor gelmeye başlamıştı ki kendini mehirsiz veren ve beğendiğim kadınları alabilirim diye ayet bile yazmış ama bu sadece ona özelmiş.

Sitelerde Paylaş

Dostum BrandNew;

İslam iki üç eş alan(biri henüz adet görmemiş), cariye edinen (köle) cariyesine fuhuş yaptıran bir müslümana hangi ayetlerle engel olur? Yasak mıdır? cezası nedir?

Lütfet tek tek ayetlerle bunu yapacak bir müslümanı engelleyecek hükümleri koy. Uygularlarsa

YOBAZLAR MÜSLÜMAN DEĞİLDİR, EN ADİ MAHLUKLARDIR!

Demişsin ya, dikkat, din kardeşine iftira etmektesin, allahın izin verdiğini uyguladığı için onu yermekte, hakaret etmekte, dinden çıkmaktasın.

Bekliyoruz, lütfen bize anlat.

Sevgi saygımla...

Dostum demogojiye her konuda başvuruyorsun, bak basit, domuza içkiye haram demeyi, yasak koymayı, muhammed hangi karıları alabiliri, kimlere mahrem yerlerinizi gösterirsinizi tek tek yazan yasaklayan tanrın iş bunlara gelince mi yan çizip üşenmiş, diyorsunuz? Bak bir bilgi daha hiç bir yasa, devlet kanun allahının kanunundan üstün olabilir mi? Yani kitap ordayken sen kimsinde devletler kendi kanunlarını uygulasın demeye cüret ediyorsun?

Nasıl müslümanım diyorsun meraktayım. Çok açık sordum, yukarda aynen alıntıladım. Kaçacaksan niye dahil oluyorsun konulara?

İstersen ben cevaplayayım, korkma ve bu kadar kaçma gerçeklerden. Evet, sen cevap vermeyeceksen dürüstçe vermeyeceğim de, ben sana caiz olup olmadığını, yasak mı değil mi, kurana dayanarak tek tek açıklamaktan yorulmam.

Sevgi saygımla...

Sitelerde Paylaş

65-TALAK: (ELMALILI MUHAMMED HAMDİ YAZIR)

1 - Ey Peygamber! Kadınları boşamak istediğiniz zaman onları iddetleri içinde boşayın ve iddeti de sayın. Rabbiniz Allah'tan korkun. Apaçık bir hayasızlık yapmaları hali bir yana, onları evlerinden çıkarmayın, kendileri de çıkmasınlar. Bunlar Allah'ın sınırlarıdır. Kim Allah'ın sınırlarını aşarsa, şüphesiz kendine zulmetmiş olur. Bilmezsin, olur ki Allah, bundan sonra bir durum ortaya çıkarıverir.

2 - Sürelerinin sonuna vardıklarında onları güzelce tutun, yahut güzellikle onlardan ayrılın. İçinizden adalet sahibi iki kişiyi şahit tutun. Şahidliği Allah için yapın. İşte Allah'a ve son güne inanan kimseye öğütlenen budur. Kim Allah'tan korkarsa Allah ona bir çıkış yolu yaratır.

3 - Ve onu ummadığı yerden rızıklandırır. Kim Allah'a güvenirse O, ona yeter. Allah, emrini yerine getirendir. Allah her şey için bir ölçü koymuştur.

4 - Kadınlarınız içinden âdetten kesilmiş olanlarla, henüz âdetini görmemiş bulunanlardan eğer şüphe ederseniz (iddetlerinin nasıl olacağında tereddüt ederseniz), onların bekleme süresi üç aydır. Gebe olanların bekleme süresi ise, yüklerini bırakmaları, doğum yapmalarıdır. Kim Allah'tan korkarsa, Allah ona işinde bir kolaylık verir.

5 - Bu, Allah'ın size indirdiği buyruğudur. Kim Allah'tan korkarsa Allah onun kötülüklerini örter ve onun mükafatını büyütür.

6 - O kadınları, gücünüz ölçüsünde oturduğunuz yerin bir bölümünde oturtun ve onları sıkıştırmak için kendilerine zarar vermeye kalkışmayın. Şayet gebe iseler, yüklerini bırakıncaya kadar onları besleyin. Sonra sizin için emzirirlerse ücretlerini verin ve aranızda güzellikle konuşup danışın. Güçlük çekerseniz çocuğu, başka bir kadın emzirecektir.

7 - Eli geniş olan genişliğine göre nafaka versin. Rızkı kısılmış bulunan da Allah'ın kendisine verdiğinden versin. Allah bir kişiye ne vermişse ancak onu teklif eder. Allah bir güçlükten sonra bir kolaylık yaratacaktır.

8 - Nice kent var ki Rablerinin ve O'nun elçilerinin emrine başkaldırdı, biz de onları çetin bir hesaba çektik ve onlara görülmemiş şekilde azab ettik.

9 - İşlerinin vebalini tattılar. İşlerinin sonucu tam bir hüsran olmuştur.

10 - Allah onlara şiddetli bir azap hazırlamıştır. O halde ey inanan akl-ı selim sahipleri! Allah'tan korkun, Allah size bir uyarıcı gönderdi.

11 - Size Allah'ın açık açık âyetlerini okuyan bir elçi (gönderdi) ki inanıp faydalı işler yapanları, karanlıklardan aydınlığa çıkarsın. Kim Allah'a inanır ve yararlı iş yaparsa (Allah) onu, altlarından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokar. Allah ona gerçekten ne güzel rızık vermiştir.

12 - Allah O'dur ki yedi göğü ve yerden de onlar kadarını yarattı. Emir bunlar arasında iner ki Allah'ın her şeye kâdir olduğunu ve Allah'ın bilgisinin, her şeyi kuşattığını bilesiniz.

4. ayette kadınlarımızın gebe olmalarından şüphe duyuyorsak, adet süresi gelmemiş olanlar ve adet suresi gelmiş ancak adet görmemiş olanlar(yada menopoza girmiş kadınlar) için boşanma süresi 3 aydır. Herkes bilir ki o ay adet görmeyen hanımlar illaki hamile olacak diye bir şart yoktur. Ve bu tıbbi olay Kur-an'da açıklanmıştır. Bu yüzden 3 ay beklenilir ve 3 ay içinde adet gördüyse hamile olmadığı anlaşılır. Eğer gebelerse doğum olana kadar beklenilir.

Sitelerde Paylaş

Yetimhaneler hakkında ek bilgi:

İslam'dan 500 yıl önce bile yetimhaneler vardı. Yani insanlar yetim kalan çocuklar için esirgeme kurumları ve evler inşa etmişti.. Mesela 1.yy'da Ortodoks Kilisesi yetim kalmış çocuklar için ilk yetimhane evlerini (orphanage) kurmaya başlamıştı. Hatta ondan önce Çok Tanrılı Atina yasaları bile askerlik hizmetinde, savaşta ölen askerlerin yetim kalan çocuklarının bakımı için kanun ve yasalar hazırlamıştı. Plato (Yasa 927) der ki: "Yetimler kamu velilerinin bakımı altına alınmalıdır. İnsanlar, yetim kalan çocukların ve onlardan ayrılan anne babaların ölmüş ruhlarının yalnızlığını ve onların hissettiği korkuları kendi içlerinde duyabilmelidir. Bir kişi bakımını üstlendiği yetim kalmış bir çocuğu kendi çocuğu gibi sevmelidir. Yetimin malının korunmasında en az kendi malı gibi, hatta daha da fazla dikkatli ve çalışkan olmalıdır". Hatta Yahudi kanunları olan Halakha'da bile öksüz ve dulların bakımı için yasalar ön görür.

SORU:

Uygarlık ve medeniyet getirdiğini söyleyen İslam bu dönemde neden yetimhane evleri inşa edemedi?

Muhammed'in hurmalıkları ve altınlarından en az bir tane yetimhane kurulamaz mıydı?

Putperest ve politeist Atina'da bile bu denli keskin ve açık yasalar tanımlamışken, medeniyet bu denli ilerlemişken apaçık bir kitap getirdiğini iddia eden Muhammed peygambere Arabistan yarımadasında yetimhane kurması için neden bir vahiy gelmedi? Neden en azından M.S. 1 yy'da Ortodoks Kilisesinin yaptığını kendi zamanında yapamadı?

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dostum hayırdır elmalı tefsiri ile mi kurtarma telaşındasınız.

Zekanız ile alay ediyorsunuz.

Henüz adet görmemiş, hiç adet görmeye başlamamış demektir, bak elmalılı ne demiş,

Bunlar gerek küçük olup henüz büluğa ermemiş olduklarından dolayı hayız görmemiş olanları ve gerek büluğ yaşının en üst sınırı olan on yedi yaşını geçmiş, binaenaleyh yaş itibariyle büluğa ermiş oldukları halde âdet görmeyenleri kapsamaktadır.

Bak bakalım alt sınır görüyor musun? Uydurma bir 17 yaş hikayesi sokuşturup ayetde olmayanla kurtarmayı düşünmek ancak kafir müslümanların yani bizimkilerin işi.

Madem dürüst olmak derdiniz yok, kuranı çarpıtcaz diyorsunuz, bari tefsirlerle tevillerle bu işi kurtarmaya çalışan tek mlletin türkler olduğunuda hatırlayın. Yada çocukgibi banane yok öyle bir şey diyenlerde ne hikmetse bizden çıkıyor.

Tanrınıza kafa tutmanızı seyretmek ilginç.

Sevgi saygımla...

Sitelerde Paylaş

Dostum dert etme zaten araplarda arapça bilmiyor, keyiflerinden bu ayetleri böyle anlıyorlar.

Henüz adet görmemiş cümlesini , görüpte adeti şu sıralar kesilmiş anlamak için bayağı uğraşman gerekiyor.Kolay gelsin.

Sevgi saygımla...

Sitelerde Paylaş

Islam'ın bir çok şeyini aklına, vicdanına sığmadığı için red etmeye başlamışsın. Genel olarak doğru yoldasın ama bir inanma ihtiyacın var. Bu ihtiyaçın tatmini kimi insanlarda her tür gerçeği çarpıtma şeklinde vuku bulur.

Benim yazdıklarım İslam'ın özü. Senin gibiler yobaz dinini biliyor, eleştirilerinizi ona göre yapıyorsunuz. İslam'ı öğrenmeden ahkam kesmeyin...

Sitelerde Paylaş

henüz işe gitmedim. ama nedense 3 yıldır çalışıyorum. Arapçayı bırak Türkçeyi bile anlamıyorsanız yapacak bir şey yok

Adamın mealini beğenip ayet ayet buraya asıyorsun da tefsirini neden beğenmiyorsun?

Sitelerde Paylaş

Normal yani adet görmeye başlamış, doğurgan kadınların iddet bekleme süresi 4 ay 10 gündür. Talak/4 bu kadınlar dışındakilerden bahseder yani adetten kesilmişlerle ayet görmeye başlamamış olanlardan.

Bakara/234. İçinizden ölenlerin geride bıraktıkları eşleri, kendi kendilerine dört ay on gün (iddet) beklerler. Sürelerini bitirince artık kendileri için meşru olanı yapmalarında size bir günah yoktur. Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.

Sitelerde Paylaş

Benim yazdıklarım İslam'ın özü. Senin gibiler yobaz dinini biliyor, eleştirilerinizi ona göre yapıyorsunuz. İslam'ı öğrenmeden ahkam kesmeyin...

En adi mahluklar dediğin yobazlara bir kaç örnek verir misin? Bu forumda yazanlar içinden de örnek verebilirsin.

Sitelerde Paylaş

En adi mahluklar dediğin yobazlara bir kaç örnek verir misin? Bu forumda yazanlar içinden de örnek verebilirsin.

Hangi birini örnek vereyim ki? Kadir Mısıroğlu'nu mu, Alparslan Kuytul'u mu? Fethullah Gülen'i saymıyorum, çünkü o bir yobaz bile olamaz, CIA ajanı ne idüğü belirsizdir kendisi. Cübbeli Ahmet'i de saymıyorum, cahilin tekidir.

Forumdan;

Elhamdulillah yobazım.

Yanlış anlaşılmasın, Eyvah Cübbeli yobazdır ama "en adi mahluk" sınıfına girmez. Çok kibar yazıyor, hakaret etmiyor. Bu kişi nasıl yobaz olur derken onun bir ateist olduğuna emin olduğum için şaşırmıyorum. Hatta bu kişi Questioningman denen bir ateist vardı, o kişi ile aynı bile olabilir...

Sitelerde Paylaş

henüz işe gitmedim. ama nedense 3 yıldır çalışıyorum. Arapçayı bırak Türkçeyi bile anlamıyorsanız yapacak bir şey yok

Henüz adet görmedim

Senin Türkçen ile, her ay düzenli olarak görürüm, zamanı gelmedi demektir.

O zaman neden 3 ay bekliyor.

23 - 30 gün içinde adet olur.....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...