Jump to content

Bir Ateistin Kaleminden İSLAM

Recommended Posts

Ateizmi ideoloji yaparsan kötü olur.

Ateistler ırkçıdır tümcesi saçmalıktan başka birşey değil.

Irkçı ateistler olabilir ama bu ateizmi ırkçılık yapmaz.

Kaldı ki ateizm ideoloji değildir.

Soruyu tekrar soruyorum

Dünyada mevcut inanç ve ideolojiler arasından iyi olarak nitelendirilebilecek birini gösterebilir misin?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 64
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

'Irkçı ateistler olabilir ama bu ateizmi ırkçılık yapmaz ' demişsin. Bu durumda kötü ,sapıtmış müslümanlar olabilir ama müslümanlık bunlar demek değildir dememde bir sakınca olamamlı senin için. Savunduğun düşünceyi savunduğunu söyleyen tüm insanların davranışlarından sen veya savunduğun düşünce birinci derecede sorumlu olamaz. İslamı islamın kurallarına aykırı davranıpda müslüman olduğunu iddia eden insanların davranışlarıyla değerlendiremez sin. Bu durumda gerçekten doğru bir düşüncenin varolabilmesi tam anlamıyla mükemmel bir toplumun varlığını gerektirir; ama ne şimdi ne de geçmişte böyle bir toplum yoktur. Çünkü biz insansız. Biz mükemmel olamyız sadece mükemmele ulaşma çabasında olabiliriz. Ve İslam mükemmeldir. Tam anlamıyla. Bunu islamın kurallarının sadece çok az bir kısmını uyguladığında bile görebilirsiniz kaldıki hepsi uygulansa..

Sitelerde Paylaş

Allahın varlığını kabul ettiğini söyleyen ama O yokmuş gibi yaşayan yani ateistlerden yaşayış bakımından pek de bir farkı olmayan toplumların durumu işte ortada.

Hangi toplumlarmış onlar ve nasıl bir durumdaymışlar?

Allah olmadan toplumun insanca bir hayatı devam ettirebilmesi için gerekli olan ahlak kaidelerine nasıl bir rasyonel temele oturtacaksınız. Kimse görmeden benim her türlü pisliği yapmama ne engel olabilir bu durumda. Ve zaten görüyoruzki Allah yokmuş gibi yaşayanlara da bir şey engel olamıyor..

İnsanların adalet duygusunu ve vicdanlarını o kadar küçümsemesen iyi olur. Ayrıca insanoğlu toplum içinde ancak kurallara uyarak hayatta kalacağını,daha rahat ve mutlu bir hayat sürececeğini bilecek şekilde yetiştirilir. Kurallara uymayan da başına neler geleceğini bilir, o kadar da aptal değil insan.

Sen özellikle günümüz teknolojisinde hangi mantıkla kimse görmeden her türlü pisliği yapabileceğini sanıyorsun? Sen kendini bunları yapabilecek kapasitede görüyorsun diye başkaları da senin gibi mi sanıyorsun? Zaten bu pislikleri yapabilecek kapasitede olanları Allah fikri falan da durdurmaz, nasıl olsa Allah için önemli olan kendisine inanılmasıdır, hatta Allah kendi adına yapılacak her türlü kötülüğü de teşvik eder. Mesela Allah adına öldürmek gibi. Hem nasıl olsa Allah bana ortak koşmadığınız sürece her türlü günahınızı bağışlarım diye açık çek de vermiş kullarına. Artık kim tutar bu kulları?

Sitelerde Paylaş

Günümüzde islamın toplum hayatındaki etkisi oldukça az. Kuranda geçen şeriat kanunlarının kaçı hayatımızda? Peki kadınları 2. Sınıf vatandaş olarak gösteren islamın kadınlar hakkından hükümler uygulanmazken kadınların durumu iyiye mi gitmektedir? İslam bu kadar kötüyse islamın etkisinin azalmasının bir ters orantıya sebep olması toplum düzeninde bir iyileşmenin yaşanması gerekmezmiydi? Allahın varlığını kabul ettiğini söyleyen ama O yokmuş gibi yaşayan yani ateistlerden yaşayış bakımından pek de bir farkı olmayan toplumların durumu işte ortada. Allah yok diyorsunuz. Allah olmadan toplumun insanca bir hayatı devam ettirebilmesi için gerekli olan ahlak kaidelerine nasıl bir rasyonel temele oturtacaksınız. Kimse görmeden benim her türlü pisliği yapmama ne engel olabilir bu durumda. Ve zaten görüyoruzki Allah yokmuş gibi yaşayanlara da bir şey engel olamıyor..

İslmdan ahlaktan bahsetmişin sen islamı kuranı bilmiyorsun. islamda ahlak arama çünkü yok. cariye kölelik kadını 2 sınıf gören islamdır.9 yaşından bile küçüye evlilk izini veren islamdır. bizzat peygamber dediyiniz çöl bedevisi muhammed aişyle 9 yaşında gerdeye girmiş bir sapıktır bak ne kadar iddalı laf etim.

Sitelerde Paylaş

'Irkçı ateistler olabilir ama bu ateizmi ırkçılık yapmaz ' demişsin. Bu durumda kötü ,sapıtmış müslümanlar olabilir ama müslümanlık bunlar demek değildir dememde bir sakınca olamamlı senin için. Savunduğun düşünceyi savunduğunu söyleyen tüm insanların davranışlarından sen veya savunduğun düşünce birinci derecede sorumlu olamaz. İslamı islamın kurallarına aykırı davranıpda müslüman olduğunu iddia eden insanların davranışlarıyla değerlendiremez sin. Bu durumda gerçekten doğru bir düşüncenin varolabilmesi tam anlamıyla mükemmel bir toplumun varlığını gerektirir; ama ne şimdi ne de geçmişte böyle bir toplum yoktur. Çünkü biz insansız. Biz mükemmel olamyız sadece mükemmele ulaşma çabasında olabiliriz. Ve İslam mükemmeldir. Tam anlamıyla. Bunu islamın kurallarının sadece çok az bir kısmını uyguladığında bile görebilirsiniz kaldıki hepsi uygulansa..

Kötü ve sapıtmış Müslümanlar elbette olabilir. Ama ateizmden farklı olarak İslam'ın kitabı, hadisleri ve gelenekleri vardır. Onlar da sapıktır.

Yani İslam'ı Kur'an'a sığınmakla savunamazsın. İslam'ın savunulacak tarafı yoktur. Öyle bir tarafı bize gösteremezsin. Dene istersen. İslam'da iyi taraf bulamayacaksın. Sana meydan okuyorum. Senin ahlakın İslam ahlakı ise kötü. Çünkü İslam denen ilkellik ve bağnazlık kötü..

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

İslmdan ahlaktan bahsetmişin sen islamı kuranı bilmiyorsun. islamda ahlak arama çünkü yok. cariye kölelik kadını 2 sınıf gören islamdır.9 yaşından bile küçüye evlilk izini veren islamdır. bizzat peygamber dediyiniz çöl bedevisi muhammed aişyle 9 yaşında gerdeye girmiş bir sapıktır bak ne kadar iddalı laf etim.

ömer de alinin kızı ümmü gülsümle..9-10 yaşlarındayken...

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Önceden de söylemiştim burada da söyleyeyim. Aslında iki islâm, bizim bildiğimiz islam sünni kaynakları ağırlıklı. Mesela Hacının referans gösterdiği kaynaklarda sünni kaynaklarındaki bilgilerden beslenmektedir. Bir de tam tersi olduğunu iddia edenler var ki bunların kaynakları sınırlıdır. Ama sınırlı olan bu kaynaktlardaki verilerde sünni kaynaklarının yalanlayamayacağı verilerdir. Tabi bu durum bazı soruları da beraberinde getiriyor. Bilhassa benim kafamda Muhammed hakkında başka şeylerin olduğu fikrini uyandırıyor. Mesela Sunni kaynaklarındaki islam da görüyoruz ki yüksek bir mevki elde edenlerin 7 sülalesi saygınlık ve rahatlık içinde yaşıyor. Ama aynı şey Muhammed gibi birinin torunlarında tam tersi işliyor. Hasan ve Hüseyin'in öldürülmesi çok büyük bir olay ve bu olay bile tek başına sünni islamına büyük bir darbe vurmaya yetiyor bana göre.Öncesin de Ali nin öldürülmesi hatta Alinin dostlarının öldürülmesi de kafalarda ciddi soru işaretleri bırakıyor. Sünni kaynakları insanların taraftarlığından kaynaklı olduğunu ve saire çok ta tatmin edici olmayan şeylerle geçiştirmeye çalıştığı görülüyor.

Kısaca Gerçek islamın Kerbelada sonlandığına inanan düşünce ekolünün iddiaları da çok güçlü. Bu iddialar araştırılabilir.

Sitelerde Paylaş

En çarpıcı iddialardan biride Kuranın derlenerek kitap aşamasına getirilme sürecinde değişikliklerin yapılması Ali nin buna itirazları sonradan mesafe koyması en niyahetinde de öldürülmesiyle sonuçlandığı iddiasıdır. Kuran ayetlerinin toplamı sürecinin kontrolünün tamamen Ömer de olması da durumu bilhassa alevilere göre daha gerçekçi yapıyor. Bilindiği üzere Aleviler, Ömer i sevmezler sadece sevmemek değil nefret ederler. Alevilere göre Ömer İslamın yükselen yıldız olduğunu gördüğü için müslüman olmuştur yoksa Ömer aynı Ömerdir.

Tabi bunları yazmaktan kastım her hangi bir ideolojinin propagandasını yapmak değil. Ama tarih tek taraflı araştırılmamalı karşıt iddialarda değerlendirilmeli. Ancak bu şekilde gerçeğe ulaşabiliriz. Bu gerçekten kastım islamın hak din olduğu falan değildir. Ben dinlere de bir yaratıcı kavramına da inanmıyorum. Ancak zamanında gerçekten bir demokrasi mücadelesi verilmiş olabilir. İnsanlığın tarihteki demokrasi çabalarına ilişkin malesef çok ta fazla tarihi olay ve ya mücadele yok. Genelde krala tabi yaşamış olan halkların kralların tutkuları yüzünden çıkan savaşlarda birbirlerine düşman şekilde savaştırıldıklarını görüyoruz.Demokrasi mücadelesi örnekleri ise benim bildiğim bir Spartacus var :) Belki Muhammed bir aydındı? Bu önemli mi? Evet önemli çünkü gerçek bir aydınsa ve bu ortaya çıkarsa 1500 yıldır şarlatanlaştırılmış bir adama hakkını iade etmiş olacak tarih. Ve insanlık tarihinin demokrasiye geçiş sürecinde ki önemli halkalardan biri olacak belki.

Yazdıklarım kimine çok uçuk gelebilir ama Sünni karşıtı kaynakların iddiaları adeta faklı bir Muhammet üretildiği, farklı bir Ali üretildiği yönündedir. Ve bu kaynaklara göre devrim uzun sürmedi kerbeladan sonra o coğrafya devrim önceki haline geri döndü bu kez putperestlik inancı değilde Allah inancıyla.

Ben kendi adıma gerçeklerin sünni karşıtı iddialardaki gibi olmasını isterdim. Dedim ya insanlık demokrasi tarihine önemli bir olay eklenmiş olurdu.

Sitelerde Paylaş

Edebiyatta 12-14.yy arasında bir boşluk vardır Anadolu sahasında,Türk Dili tarihinde.Bu zamanda kayitli bir eser göremezsiniz.Simdi bu donemde hicbir şey yazılmamıştır mi diyeceğiz?Büyük ihtimalle elde yazili olan şeyler varsa da Moğol işgali sırasında yok oldu,ayni şey İslam literatürü için de geçerli.Büyük ihtimalle onlar da Moğollar tarafından yakılıp yıkılan kutuphanelerle yok olup gittiler.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Kötü olanı neden örnek alıyorsun?

Dünya da birçok inanç ve ideolojiden sapıklar var, hepsinin inancını çöpe mi atalım?

sana ne dünyada ki bi çok inanış ve ideolojiden... sonuçta sana göre diğerleri uydurma , islam gerçek.. hadi diğerlerini insanlar uydurmuş içinde sapkınlık var ama senin kitabını allah indirmiş nasıl sapkınlık olabilir? hem bu kitabın eşi benzeri yazılamayacak bir kitap olduğunu söylemiş...hem tün insanlık için tüm zamanlar için gönderildiğini söylemiş(pardon bu yanlış oldu çünkü başka bir ayette de medine ve çevresi için gönderildiğini yazıyor)

Sitelerde Paylaş

Günümüzde islamın toplum hayatındaki etkisi oldukça az. Kuranda geçen şeriat kanunlarının kaçı hayatımızda? Peki kadınları 2. Sınıf vatandaş olarak gösteren islamın kadınlar hakkından hükümler uygulanmazken kadınların durumu iyiye mi gitmektedir? İslam bu kadar kötüyse islamın etkisinin azalmasının bir ters orantıya sebep olması toplum düzeninde bir iyileşmenin yaşanması gerekmezmiydi? Allahın varlığını kabul ettiğini söyleyen ama O yokmuş gibi yaşayan yani ateistlerden yaşayış bakımından pek de bir farkı olmayan toplumların durumu işte ortada. Allah yok diyorsunuz. Allah olmadan toplumun insanca bir hayatı devam ettirebilmesi için gerekli olan ahlak kaidelerine nasıl bir rasyonel temele oturtacaksınız. Kimse görmeden benim her türlü pisliği yapmama ne engel olabilir bu durumda. Ve zaten görüyoruzki Allah yokmuş gibi yaşayanlara da bir şey engel olamıyor..

islamın hayatımıza etkisini görmek için 13 sene süren tayyip erdoğan hükümetine bakabilirsin...egemen bağış bile çözmüş olayı her cuma 2 tane bakara dan ayet çakıyorum diyor :)

Sitelerde Paylaş

Selam arkadaşlar kolay gelsin aranıza yeni katıldım cevap arayan birisiyim ve herhangi bir görüşü savunmak yerine sorgulamaktan yanayım. İlk sorum şu olucak Ateizm dinlere nazaran bir yaratanın varlığını reddeder ve olmadığını savunur.Ama gözlemlenemeyen ve kanıtlanamayan bir olgu hakkında savunulan bir görüşün inançtan ne farkı kalıyor ki? Yani bu inanmak veya inanmamak değil, farklı şeylere inanmak gibi geliyor bana. Bir kısım var olduğuna inanırken diğer kısım var olmadığına inanıyor. Tek bir gerçek kalıyor iki tarafta inanıyor. Bana garip geliyor bu durum aydınlatabilecek birisi varsa çok sevinirim.Teşekkürler... :)

Sitelerde Paylaş

Selam arkadaşlar kolay gelsin aranıza yeni katıldım cevap arayan birisiyim ve herhangi bir görüşü savunmak yerine sorgulamaktan yanayım. İlk sorum şu olucak Ateizm dinlere nazaran bir yaratanın varlığını reddeder ve olmadığını savunur.Ama gözlemlenemeyen ve kanıtlanamayan bir olgu hakkında savunulan bir görüşün inançtan ne farkı kalıyor ki? Yani bu inanmak veya inanmamak değil, farklı şeylere inanmak gibi geliyor bana. Bir kısım var olduğuna inanırken diğer kısım var olmadığına inanıyor. Tek bir gerçek kalıyor iki tarafta inanıyor. Bana garip geliyor bu durum aydınlatabilecek birisi varsa çok sevinirim.Teşekkürler... :)

Gözlemlenemeyen ve kanıtlanamayan "olgu" nasıl bir şey?

Sitelerde Paylaş

İslam'ın mükemmel olduğuna inanan birisi ile bu konu tartışılmaz.

Ayrıca İslam'ın kurallarının ne olduğunu ya bilmiyorsunuz ya da bizleri yanıltmaya çalışıyorsunuz.

Bana çağdaş ilkeler arasında yer almayan, İslam'ın değerli bulduğunuz tek bir ilkesinden bahsedebilir misiniz?

İslam mükemmeldir şeklinde polemik yapmayalım. Bize delil göstermenizi bekliyoruz.

Yukardaki sorunun cevabını vermeye çalışın. Yalanları ile insanlığı kandıran bir dindir İslam. Onu savunamazsınız.

Sitelerde Paylaş
  • 4 months later...
Arkadaşlar kalın harflerle belirttiğim kısımları küçüklüğümden beri duyuyorum ancak genelde cinlerle alakalı olarak bahsediliyor sizce bunlar türklerin islama geçişiyle birlikte islama getirdiği mitlermidir yoksa islamda bunların bir yeri varmıdır ?(Konuya çok vakıf olmadığım için saçma bir soruda soruyor olabilirim)

Eski Türklere göre eğer insan savaşta değil de yaşlılıkta ölürse onun Gök Tanrı tarafından Uçmak'a alınmayacağına inanılmıştır. Gene inanışlara göre hortlak gece mezardan kalkan, sırtında kefenle ortalıkta dolaşan bir yaşayan ölü'dür.[1] Bunlar kızdıkları kimselere sataşırlar, araba kadar hızlı koşarlar, ata binebilirler, silah kullanabilirler, insana kızabilirler, istediklerini döverler, sevdiklerini kaçırırlar, ev basarlar, yol keserler. İnanışa göre hortlağın saldırısından korunmak için mezarlık yakınlarından geçerken dua okumak gerekir

Hırtık; üst kısmının insan, alt kısmının hayvan şeklinde olduğuna inanılan, bedeni tüylerle kaplı, ayakları ters kötücül cin, yaratık. Akarsularda (Elazığ yöresinde özellikle Fırat Nehri'nde) yaşadığı kabul edilir

Alkarısı - Türk, Anadolu ve Altay halk inancında lohusa dönemindeki kadınlara ve atlara musallat olduğuna inanılan yaratıktır. Efsanenin temeli Şamanizm'e kadar uzanır.[1] İnanışa göre lohusaların ve yeni doğmuş çocukların ciğerleriyle beslenir. Alkarısından korunmak için çeşitli çarelerin olduğuna inanılır. Lohusa kadını yalnız bırakmamak, ışıkları sürekli yakmak, başucuna Kuran koymak, yüzünü kırmızı örtüyle örtmek bunlardan bazılarıdır

Karakura, acıklı, kötücül bir ruhun adı. Bazı inanışlara göre yeni doğum yapmış lohusa kadınları korkutan ve ciğerlerini alıp götürdüğüne inanılan ruh, hayali yaratık. İnsanlara korkulu kabusları ve karabasanları gönderen odur. Adıyla çocuklar korkutulur.

Bir başka görüşe göre biçimsiz (şekilsiz) düşünülen bir varlık. Eski çağlarda insanları uykuda yakalayıp korkuturmuş. Sonra nefes almalarını engelleyerek ses çıkarmalarını önler, ciğerlerini alıp götürürmüş. Bu varlıklar kedi gibi hafiften ve sakin sakin gezen canlı biçiminde betimleniyordu.

Erzurum ve Erzincan yöresindeki inanışlara göre bu tabiat üstü güç, albastı gibi lohusalara musallat olan, onları korkutarak, ciğerlerini söküp götüren bir varlıktır. Konya civarında anlatıldığına göre, bu ruh, keçiye benzeyen fakat kedi büyüklüğünde olan, insanların üstüne çökerek onları boğmaya çalışan bir yaratık şeklinde düşünülür. Gün ışığından korkar, güneş doğunca kımıldayamaz; ancak o zaman yakalanabilir. Ona yemin ettirdikten sonra köle gibi kullanmak mümkün olurmuş. Karakura yatağında ekmek kırıntısı olan insanları da çok severmiş. Böyle yataklarda uyuyanlar karakura tarafından bastırılır, kabus görür, sıkıntı çekerlermiş. Ayrıca bu yaratık Sivas yöresinde "Elkişave" olarak da adlandırılır. Sivas'ta da bu hikâye aynen bu şekilde anlatılır.

Arapça "cin" kelimesinin çoğuludur. Türkçe Öcü ile özdeşleşmiştir. Müslüman Türk halklarında, Azerbaycan, Anadolu, Özbek, Karakalpak, Kırgız ve Kazak inançlarında yer alan kötü ruhtur. Kalabalık yerlerde yaşadığına inanılır ve kısa boylu olarak tasvir edilir. Ayrıca göze görünmeden büyüyüp, biçimsiz bir varlığa dönüşebilen kadın görünüşünde de olabilir. Kocaman başları, tüyle kaplı bedenleri ve tersine duran ayakları bulunur. Kış günlerinde ısınmak için evlere gelirler, yemek yerler. Ancak ne kadar yerse yesin o yemek azalmaz.İnsanı, hava kararmaya başladığında veya sudan geçerken ya da su içmek için eğildiğinde yahut da ağaç altında otururken çarparlar. Çarptığı insanın vücudu morarır ve bir süre sonra da ölür.
tarihinde suser1 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • Jen unpinned this Başlık
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...