Jump to content

allah varmı yokmu karar verelim artık?

Recommended Posts

Bu forumda ateist arkadaşlar öyle konular açıyorlarki sanki allah varmışta ona küsmüş darılmış ve allaha kızgınmış gibi görüyorum onları.....

yazdıklarından sanki allahı kabullenmiş gözüküyor!!!!

allah varmıdır yokmudur fikirlerinizi bekliyorum?

varsa allah bizi ne amaçla yarattı?

yoksa bizi kim yarattı?

allah yoksa insanoğlunun evrendeki amacı ne?

allah yoksa güneş ay dünya bu sistem nasıl oluştu?

bing bangden sonra ilk canlılık nasıl oluştu?

dünya yaratıldıktan sonra ilk canlı hangisi?

biz nasıl evrimleştik?

her canlıdan bir dişi bir erkek nasıl oluştu? neden 3 tür oluşmadı?

yer çekimi kanunu nasıl oluştu?

dünya ve diğer gezegenler neden yörüngesinden çıkmadan aynı yörüngede devam edıyorlar?

insandaki göz organı nasıl görüyor göz sadece bir yağ organıdır çevreyi nasıl görüyor bu tesadüfen oluşabilirmi?

böbrek miğde kalp beyin testisler bunlar tesadüfen olabilirmi?

ruh varmıdır?

hayvanların ruhu varmıdır?

kurandak çok barbarca yazılara şahit olduk kölelik cariyelik peki onun dışında güzel ayetlerde var ve inanılmaz bir üslup var bunu bedeviler yazacak kadar zekimidir?

kuranı yazcak kadar akıllımıdır bu araplar?

kuran uydurmaysa araplar 600 sayfalık bir kitabı neden uydurma gereği duydular?

muhammed yaşamadıysa medinedeki mezarda yatan kim?

ibrrahim peygamber yaşamadıysa onun mezarındaki kim?

musanın mezarındaki?

ebubekir ve ömer yaşamadıysa onların mezarındak kim?

peki diğer 120000 sahabenin mezarı boşmu?

incil ve tevratı kim uydurdu?

beyler sorular dahada çoğaltılabilir 100lerce 1000lerce soru içinden çıkılmaz karmaşık bir hal alıyo benim yine kafam karışmaya başladı sizce allah varmıdır yokmudur?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 260
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tanrı var kabulü ile yazılmış görünen yazılar, aslında tanrı varsayımını kendi üzerinden çürütmek için yazılan yazılardır.

Zırcahil değilse, kimse çıkıp da: tanrının orasını burasını şöyle edeyim, demez. Fakat tanrınız böyle yapıyor, şöyle demiş türünden yazılar görmek olasıdır. Bu tür yazılar, tanrı savını ortaya atanlara, savdaki tanrının öncelikle kendi tanımı veya ona atfedilen eylemler ve sözlerle; sonra da, onu savunanların savları ile ters düştüğünü gösterebilmek için yapılır. Bazen de amaç, savunanla olmasa bile, genel olarak insanlıkla ters düştüğünü göstermektir.

Yani amaç, tanrı var diyelim ön kübulü ile yola çıkıp, tanrının olamayacağını veya bir yerlerde bir doğaüstü varsa da, bunun inanın kafasındaki tanrı olamayacağını göstermektir.

Sitelerde Paylaş

sayilan maddelerin arap putu allahla uzaktan yakindan ilgisi yoktur. ne alaka allahla bigbang?

bu sorulara kafa yoran arkadaslarin allahi mallahi birakip varlik felsefesi ile ilgilenmesini oneririm.

her .. arap putunda aramayin. bilim ve felsefe size yol gosterecektir.

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Babası ölmüş çocuğun babası var mıdır?

Hem vardır hem yoktur, Ama baba var mı derseniz, baba ne demek ki, Yani bi ağacın çimlendiği tohumun döküldüğü başka bi ağaç onun babası mı gibi,

--

yoksa bizi kim yarattı?

biz yaptık, yaratmak kavaramını sevmiyorum ben,

Aslında yine kedndimiz olan biri bizi düşledi ya da hayal etti;

allah yoksa insanoğlunun evrendeki amacı ne?

Amaçta sonuçta öğrenmektir, Keşfetmek ve öğrenmek- Deneyimlemek ve tüm diğer şeyler öğrenmekin parçasıdır ve içindedir,

allah yoksa güneş ay dünya bu sistem nasıl oluştu?

Bİlmiyorum, Kusurusuzca oluşabiliyor demek ki , ne güzel değil mi? ben çok mutluyum;

bing bangden sonra ilk canlılık nasıl oluştu?

önce ve sonra yok, Hepsi her şey şimdi oluyor ve olmaya devam ediyor;

dünya yaratıldıktan sonra ilk canlı hangisi?

saçma soru, hepsi ve her biri ya da herhangi biri,

Ben benim ve varım, dünya var ve biz varız, Bu sorunun gerçek matematik tam kesinlikli yanıtını biliyor oldunuz diyelim, ne olur, Sİz olarak yaşamınıza ne katar;

biz nasıl evrimleştik?

muhtemelen fiziksel evrimi soruyorsunuz ve kastediyorsunuz, ben kendi adıma bu fikre belirtildği şekiyle tam olarak katılmıyorum, Fiziksel türler tasarımdır olasılığıda açık benim için;

ruh varmıdır?

Ruhu ne olarak ve nasıl tanımladığınıza bağlı, evet vardır;

Bİze resmi kurumsal dinlerin anlattığı masallardaki bi Tanrı ya da yaratım koşulları yok diye ruh yok ya da hayat ölümle son bulacak değildir,

hayvanların ruhu varmıdır?

vardır ve yoktur, bilmiyorum, kim bilebilir ki;

kurandak çok barbarca yazılara şahit olduk kölelik cariyelik peki onun dışında güzel ayetlerde var ve inanılmaz bir üslup var bunu bedeviler yazacak kadar zekimidir?

İnsan zihni ki insan zihni diye bişey yoktur, Evrensel zihin- her şey birbirine bağlıdır; İnsan iyi niyetli ve içten olarak bile Tanrı ile konuştuğu ve iletişim kurduğu sanısına düşerek ve zihinsel oalrak bunu gerçek olarak yaşayabilir, Zihin tüm bu deneyimleri üretebilir, Hatta kişi zihninden kendi dünya donanımı/bilgisi dışında bilgi ya da sanı benzeri geliştirebilir, Bunu şu nedenle söylüyorum, İçeriği önemli değil, örneğin kuran kitabı bi evren atlası ya da matematik ve geometri yığını/harikası olsaydı bile, yeryüzü gözümün önünde mucize dolsaydı bile ne tanrı kurumuna ne peygamerlik kuruma inanmazdım,

kuran uydurmaysa araplar 600 sayfalık bir kitabı neden uydurma gereği duydular?

Ben kendi adıma kişinin tanrı sandıklarıyla iletişim kurma sanısında olduğunu bunu bilinçli ve mantıklı olarak kurgulayıp üretmediğini ve yazmadığını düşünüyorum;

muhammed yaşamadıysa medinedeki mezarda yatan kim?

yaşadı ya da yaşamadı ne farkeder, bu neyi değiştirir;

ebubekir ve ömer yaşamadıysa onların mezarındak kim?

ne farkeder ve banane

incil ve tevratı kim uydurdu?

uydurulmadılar, öyle sandılar; insan zihinin bun uaçıklayabilecek bizim henüz açıklayamadığımız dinamikleri olmalı;

allah varmıdır yokmudur?

bi sözcük olarak evet bu sözcük vardır ve çok kullanılıyor, herkes bunu kullanıyor;

Bİr kimlik-kişilik ve özne olarak beliritlen kişiliğe karşılık gelen bir gerçek-mutlak yaratıcı ya da mutlak Tanrı öznesi olamaz-bulunamaz- anlatılan biçimiyle;

Aklınıza ve mantığınıza sorun ve danışın; düşünün-sorgulayın;

Sitelerde Paylaş

Tanri yok demek, bir tercihdir. Var demek de bir tercihtir. Evrenin var olup anlasilir olmasina neden (nasil degil !) yok diyen yok der, var diyen var der. Sonra Tanrinin uzerinden dusunmelerin hiç biri yanlislanabilir olmayip, sadece evrenden onun "parmak izini" aramadan kaynaklanir.

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanri yok demek, bir tercihdir. Var demek de bir tercihtir. Evrenin var olup anlasilir olmasina neden (nasil degil !) yok diyen yok der, var diyen var der. Sonra Tanrinin uzerinden dusunmelerin hiç biri yanlislanabilir olmayip, sadece evrenden onun "parmak izini" aramadan kaynaklanir.

Elinde allaha ait bir parmak izi var mi??? Hani bi iz bulunca karsilastirip...buldugun izin allahin parmagina ait oldugunu anlayabilmen icin???

Sitelerde Paylaş

Evet bu konuda karar gerekli. Yalnız her allahtan bahseden allaha inanıyor dememek lazım. Öyküleme yoluyla anlatıyor da olabilir. Bilirsiniz, bazen bir fikir bir roman ile, bir "deneme" kitabından çok daha iyi anlatılabiliyor. Denemeyi tırnak içine aldım, edebi anlatım türü anlamında olduğunu vurgulamak için. Yoksa Montaigne karikatürü gibi olmasın. Karikatürde karısı Montaigne'e "millet ne kitaplar yazsın, sen hâla deneme yaz!" diyordu.

Elinde allaha ait bir parmak izi var mi?

Allahın herhangi bir sabıka kaydına raslanmadı. Karakola adliyeye hiç uğramamış. Ehliyet için filan da başvurmamış. Hastanede tedavi filan da olmamış. Sağlık ocağında aşı bile yaptırmamış. Kredi kartı, telefon, bilgisayar filan da kullanmıyor. Allah cc nickli bir kullanıcı belirlendi ama "bu sadece bir nick" diye ifade verdi. Hiç bir mobesede görüntüye girmemiş. Nüfusta da kaydı görünmüyor. Nietsche öldüğünü söylüyor. Yoook ölmedi o yaşıyor diye çığırıp duranlar var. Yaşar Yaşamaz gibi bir şey... Tam adının Allah Sisi olduğu iddia ediliyor.

Sitelerde Paylaş

Allahın herhangi bir sabıka kaydına raslanmadı. Karakola adliyeye hiç uğramamış. Ehliyet için filan da başvurmamış. Hastanede tedavi filan da olmamış. Sağlık ocağında aşı bile yaptırmamış. Kredi kartı, telefon, bilgisayar filan da kullanmıyor. Allah cc nickli bir kullanıcı belirlendi ama "bu sadece bir nick" diye ifade verdi. Hiç bir mobesede görüntüye girmemiş. Nüfusta da kaydı görünmüyor. Nietsche öldüğünü söylüyor. Yoook ölmedi o yaşıyor diye çığırıp duranlar var. Yaşar Yaşamaz gibi bir şey... Tam adının Allah Sisi olduğu iddia ediliyor.

Misirdaki yuce sisi olmsin o?? :) :)

Sitelerde Paylaş

Tanrı var kabulü ile yazılmış görünen yazılar, aslında tanrı varsayımını kendi üzerinden çürütmek için yazılan yazılardır.

Zırcahil değilse, kimse çıkıp da: tanrının orasını burasını şöyle edeyim, demez. Fakat tanrınız böyle yapıyor, şöyle demiş türünden yazılar görmek olasıdır. Bu tür yazılar, tanrı savını ortaya atanlara, savdaki tanrının öncelikle kendi tanımı veya ona atfedilen eylemler ve sözlerle; sonra da, onu savunanların savları ile ters düştüğünü gösterebilmek için yapılır. Bazen de amaç, savunanla olmasa bile, genel olarak insanlıkla ters düştüğünü göstermektir.

Yani amaç, tanrı var diyelim ön kübulü ile yola çıkıp, tanrının olamayacağını veya bir yerlerde bir doğaüstü varsa da, bunun inanın kafasındaki tanrı olamayacağını göstermektir.

ondan sonrada bizi isyankar sanıyorlar.

Sitelerde Paylaş

higgs_potential.jpg

Üstteki resimde : sifir alan yapilandirmalari için en az enerji alir karmasık bir skaler alan potansiyeli... Sürekli bir minimumlar dizisi var. Bu set içinde dalgalanmalar Nambu-Goldstone bozonu'na karsilik gelmektedir.

Bilim, zaman ve yer'in derinliklerinden nasil hayali zamandan gerçel zaman'a geçilerek enerji ve fiziki parçaciklarin ortaya çiktiklarini saptamistir. Baska deyisle, her algilayabildigimiz seyler, zaman ve yer'den soyut biçimde ortaya çikip biçimlenmektedirler : ve bu nedensellik ötesi, yani nedeni yok, tamamen öngörülemez bir fenomendir. Somut ve ontolojik bakimdan bu birebir yaratilis kavramiyla uyusmaktadir.

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

higgs_potential.jpg

Üstteki resimde : sifir alan yapilandirmalari için en az enerji alir karmasık bir skaler alan potansiyeli... Sürekli bir minimumlar dizisi var. Bu set içinde dalgalanmalar Nambu-Goldstone bozonu'na karsilik gelmektedir.

Bilim, zaman ve yer'in derinliklerinden nasil hayali zamandan gerçel zaman'a geçilerek enerji ve fiziki parçaciklarin ortaya çiktiklarini saptamistir. Baska deyisle, her algilayabildigimiz seyler, zaman ve yer'den soyut biçimde ortaya çikip biçimlenmektedirler : ve bu nedensellik ötesi, yani nedeni yok, tamamen öngörülemez bir fenomendir. Somut ve ontolojik bakimdan bu birebir yaratilis kavramiyla uyusmaktadir.

Nedeni yok mu yoksa henüz tespit edilememiş mi?

Sitelerde Paylaş

:D Saçma şehir efsaneleri... Bilim hiç bir zaman yaratılış diye bir safsatayı kabul etmez. Bilimde yaratılış diye bir gülünçlük olamaz ve yoktur. Kuantumu araştırmak, bulaşık eldiveniyle karanlıkta ıslak bir porselen tabaktaki taze domates çekirdeğini aramaya benzer. Bulduğun anda onu etkilersin ve konumunu ölçemezsin. Olay sadece bu...

Sitelerde Paylaş

Nedeni yok mu yoksa henüz tespit edilememiş mi ?

Fiziksel olarak, ortaya çikisin bir nedenselligi yok. O düzeyde zaman ve yer dahi tamamen etkisizdir kagit üzerinde. Baska deyisle, her an, tünel efektile birden ortaya bir parçacik çikabilir, hatta bir atom, hatta bir kelebek... Bu sadece olasilik olarak evrenin boyutuna bagli : sonsuz olsa, hiç bir düzen asla ïçinde saglanamaz, saglansa aninda bozulurdu hiç bir bölgesi düzenini muhafaza edemez, mutlak entropi egemen olurdu. Bizim içinde bulundugumuz evrenin sonsuz örnekleri olup, sonsuz sayida her mümkün olan içinde her an her kösesinde gerçeklesirdi. Ve böyle bir evrenin düzenli kalma olasiligi sifira meyilli iken, bozulma olasiligi bire meyilli olurdu. Ve bütün bilim saçma olurdu, örnegin su anda Superman'in dibine inmesini 1 olasilikla kesin kabul etmek gerekirdi. -_- tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dün Okan bayülgen de,paralel evrenleri tartışacak çağırdığı adamlar caner taslaman ve o ayardaki sözde bilimadamları :)

Adamlar bilimsel bilgi paylaşıyorlar ve allahın varlığı ön kabulu ile konuşuyorlar herşeyi :)

bi taneside 1 dak önce allahla şeytan pazarlığını anlatıyorken,1 dak sonra paralel evrenler deneysel ve gözlemsel değil die bilime aykırı olduğunu söylüyor...

Lan adama demezler mi 1 dak önce allah la şeytanın konuşmalarını anlatıyodun ne bilimselliğinden bahsediyon :D

Sitelerde Paylaş

Fiziksel olarak, ortaya çikisin bir nedenselligi yok. O düzeyde zaman ve yer dahi tamamen etkisizdir kagit üzerinde. Baska deyisle, her an, tünel efektile birden ortaya bir parçacik çikabilir, hatta bir atom, hatta bir kelebek... Bu sadece olasilik olarak evrenin boyutuna bagli : sonsuz olsa, hiç bir düzen asla ïçinde saglanamaz, saglansa aninda bozulurdu.

Bazı şeyler bir neden olmadan da var olabilirler demek istiyorsun nihai olarak. Yaratılışa değilde, bizim kendiliğinden var oluşumuza destek vermiyor mu bu haliyle?

Sitelerde Paylaş

Fiziksel olarak, ortaya çikisin bir nedenselligi yok.

Sahi mi? Sen oralarda mı yayılıyorsun hâla? Bilimciler harıl harıl Big Bang öncesi simülasyonları hazırlıyorlar süper bilgisayarlarda. Sen git tanrın ile kumda oyna... Sana bir iki hokus pokus numarası öğretir belki tanrın hazretleri... :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...