Jump to content

allah varmı yokmu karar verelim artık?

Recommended Posts

Anlamadiysan ben ne yapabilirim ? Konu disina kaymak asil sulari bulandirma çapasi... Arabistanda çölde dolasan araplar, tüccar idiler, Hindistan'a, Cin'e de yerinde gidiyorlar, sina çölünü de geçip yerinde Misira kervanlarla gidiyorlardi... Sen Kur'anda "geceyi gündüze doluyor" ifadesini göz ardi ediyorsun. Yer düz olarak algilansa, gece dolaniyor degil, örtülüyor, veya kapliyor denirdi.

Ayrica, Kuran'da bir kaç yerde denizle ilgili detayli bilgilerin verilmesi gözden kaçmiyor. Bu da Araplarin denizli de bildiklerini, ve Muhammed'in de en az bir defa denize açildiginin kanitidir. Oysa, denizde dünyanin düz olmadigi çölden daha da belirgindir. Muhammed zamaninda, iki model vardi : tepsimsi dünya, ve yuvarlak dünya. Baska iletilerde, onun zamanindan bir kaç yuvarlak dünya ile ilgili yazilar paylastim. Buna sasacak neden yok. Tamamen önyargi, Kuranda dünya düz diye en ufak bir ayet yok. Tarihçilerde Avrupaya mahsus dünyanin yakin zamana kadar, eski Yunan çagindan beri unutuldugu iddiasini düzelttiler. Bu sadece koyu hristyan alemine mahsus idi. Ve dünya o anda degisik inançlara sahipti. Kuranda "iki dogu ve ik bati", "dogularin rabbi", ve "gece ile gündüzün ihtilaf'i" (sirt sirta olusu), "gecenin gündüze dolanmasi" gibi ifadeleri, kesici olarak dünyanin Kuranda ve Muhammed'in zihninde asla düz olarak algilanmadigini ispat etmektedir.

stock-footage-shrimp-boat-on-the-horizon.jpg

http://youtube.com/watch?v=vwdZeIPEnGU

Cedda'da ufukun yuvarlaksi olarak 2,5 mil uzakdan itibaren meyli...

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 260
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Muhammed'in zamanina yakin ve onun zamaninda dunya yuvarlak diyen bazi dusunur örnekleri :

Krüger 79 kimse listesi çikarmistir :

Geç antik çag :

Ampelius, Chalcidius, Macrobius, Martianus Capella, Basil of Caesarea, Ambrose of Milan, Aurelius Augustinus , Paulus Orosius, Jordanes, Cassiodorus (485-585), Boethius (480-525), Visigoth king Sisebut (565-620).

Erken orta çag :

Isidore of Seville (560-636), Beda Venerabilis (672-735), Theodulf of Orléans, Vergilius of Salzburg, Irish monk Dicuil, Rabanus Maurus, King Alfred of England , Remigius of Auxerre , Johannes Scotus Eriugena, Leo of Naples (German), Gerbert d’Aurillac (Pope Sylvester II) .

Ayrica, hindularda, Malide, Misirda ve baska dunyanin Muhammed zamaninda yuvarlak bilindigi ortamlar biliniyor. Kuranda bunun bilinmesine sasilmamali.

konu su eserde de guzel incelenmistir :

Klaus Anselm Vogel, "Sphaera terrae - das mittelalterliche Bild der Erde und die kosmographische Revolution," PhD dissertation Georg-August-Universität Göttingen, 1995.

Sitelerde Paylaş

ben meyil göremedim :D gören var mı

Sen çok sakacisin bazen. :)

denizin etrafi çemberimsi ve 2,5 mil uzaklikda meylediyor ortalama (1,70 boyunda bir insana göre). Normal hizla uzaklasan bir gemiyi izleyen kimse, geminin ufkun arkasina batisini izleyecektir. Cidde Mekke'ye çok yakin, ve ticaret için oradan gemiler Muhammed zamanindan beri ve daha da öncelerden kalkmaktadir.

Shiphorp.jpg

SaudiaMap2.jpg

Arabistandan örnegin Habesistana kaçan muhacirleri sahilden izleyen muslumanlar, gemileri Habesiistana ulasincaya kadar izleyemezler. Habesistan da asla o sahilden görunmez... Dunya duz olsa, Uhudun tepesinden Sulaymaniye camiinin minareleri durbunle görunurdu. :D

Sitelerde Paylaş

denizin etrafi çemberimsi ve 2,5 mil uzaklikda meylediyor ortalama (1,70 boyunda bir insana göre). Normal hizla uzaklasan bir gemiyi izleyen kimse, geminin ufkun arkasina batisini izleyecektir. Cidde Mekke'ye çok yakin, ve ticaret için oradan gemiler Muhammed zamanindan beri ve daha da öncelerden kalkmaktadir.

Shiphorp.jpg

SaudiaMap2.jpg

Arabistandan örnegin Habesistana kaçan muhacirleri sahilden izleyen muslumanlar, gemileri Habesiistana ulasincaya kadar izleyemezler. Habesistan da asla o sahilden görunmez... Dunya duz olsa, Uhudun tepesinden Sulaymaniye camiinin minareleri durbunle görunurdu. :D

Arapların dünyanın yuvarlaklığını ufukta yiten develere bakarak bildiğini söylemiştiniz.

Deniz örneğini veriyorsunuz. Örneklerinizi develer üzerinden vermeniz gerekmez mi? İkincisi, islamın dünyanın yuvarlak olduğunu savunduğunu savunananlar devekuşu yumurtası üzerinden yola çıkıyorlar. Deniz ve deve hesapları üzerinden yuvarlaklık anlamı veren herhangi bir ayet bulunmadığı için olabilir mi? Ayetler ve denizde ilerde kaybolan gemiler üzerine birşeyler var mı?

Öyle olmalı, böyle olmalı yerine direk ayet verseniz daha kolay olacaktır.

Kıçını yıkamayı akıl edemeyen müslülerden bahsediyoruz; ama madem bu kadar ilerlemişlerdir diyorsunuz, yüksek deve matematiği içeren hesaplar içeren ayetleri alalım.

Bakın. Namaz bilinen birşeydir, o yüzden kuranda tarifi yoktur. Hac bilinen birşeydir o yüzden kuranda tarifi yoktur. Hurma bilinen birşeydir kuranda tarifi yoktur. Katır bilinen birşeydir, kuranda tarifi yoktur. Ama bunların hepsinden bahsedilir. Aynı şekilde, gök, güneş, ay, yıldızlardan da bahsedilir. Yanlış olarak anlatılırlar ama gene de hadi allah cahildir, bilmez der geçeriz.

Dünya yuvarlak demek, dünyanın batısı doğusu yoktur demek, Güneş batıp sonra allahın izni ile yerine dönmez demek. Güneş doğmaz ve batmaz demek. Dünya döner demek. Dünyanın diger kısımlarında, tam olarak arkasında üstünde altında insanlar var demek. Başka kıtalar var demek. Gece gündüz örtülmez. bunlar dönüş nedeni ile ışığın kesilmesi demek. Dünyanın yuvarlak olduğun bilen bir insan akıldan yoksun değilse, kuranın yarısını kaplayan zırvaları yazmaz demek.

O yüzden; lütfen yüksek deve matemetiği içeren ayetleri gösterin. Konuyu denize çevirmeyin. Deve tutmayınca denizi denemeye kalkmayın.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sana açik soru sordum :

Duz kelimesi Kuranda dunya için geçmiyor. Oysa, bir kaç ayet, dunyanin Muhammed'in zihninde duz olmayip yuvarlaksi oldugunu gösteriyor :

* Gecenin gunduze dolanmasi (YUKEVVIRU).

* "Iki dogu ve iki bati." ifadesi

* "Dogularin Rabbi".

* "Gece ile gunduzun ihtilaf'i (sirt-sirta)."

B00E1120-A708-4BCC-9C882BAC8C29D6C3.jpg

* "Geceyi gunduze sokuyor".

* ve saire...

Bunlarin herbiri, Kuranda dunyanin duz degil de yuvarlaksi oldugunu göstermekte.

Yeryuzunun yailmasi veya serilmesinin "duz" olarak avanse edilmesi, ne dilbilimine, ne de bu ayetlere uymamaktadir.

Bu ayetler, dunya duz olmasiyla uyusuyor mu ? Sanirim, az arapçan var, bazi iletilerine göre.

Cevap : Hayir. Nokta.

Lutfen konuya dönelim.

Sitelerde Paylaş

Sana açik soru sordum :

Duz kelimesi Kuranda dunya için geçmiyor. Oysa, bir kaç ayet, dunyanin Muhammed'in zihninde duz olmayip yuvarlaksi oldugunu gösteriyor :

* Gecenin gunduze dolanmasi (YUKEVVIRU).

* "Iki dogu ve iki bati." ifadesi

* "Dogularin Rabbi".

* "Gece ile gunduzun ihtilaf'i (sirt-sirta)."

* "Geceyi gunduze sokuyor".

* ve saire...

Bunlarin herbiri, Kuranda dunyanin duz degil de yuvarlaksi oldugunu göstermekte.

Yeryuzunun yailmasi veya serilmesinin "duz" olarak avanse edilmesi, ne dilbilimine, ne de bu ayetlere uymamaktadir.

Bu ayetler, dunya duz olmasiyla uyusuyor mu ? Sanirim, az arapçan var, bazi iletilerine göre.

Cevap : Hayir. Nokta.

Lutfen konuya dönelim.

Noktayı istediğiniz yere koyun fakat beni bağlamıyor. Doğular ve iki doğu söylemleri büyük ihtimalle güneşin yıl içinde birbirine en uzak iki farklı nokta arasında değişen yerlerden doğmasından kaynaklanıyor. Bu da dünyanın eğiminden kaynaklanıyor. Kıçını yıkamaktan aciz bedevi ancak bunları gözlemleyebilir. O kadar. Dünyanın yuvarlaklığını anlatmak için araplar enizde kaybolan gemiler ve karada kaybolan develerden biliyorlardı diyorsunuz. Sonra yukevviru ve doğular batılar sözlerini örnek veriyorsunuz.

Allah-muhammed'iniz akıl yoksunu değilse, şunu demesi yeterli olacaktır.

Dünya yuvarlaktır.

Dememiş. Bunun üzerine ne söyleseniz , sizin uydurmanızdan ibaret.

Araplarda geometri o dönemlerde nasılmış? Muhammed'in ümmetinde matematikçi var mıymış?

Gemiler denizde, develer karada kayboluyor, o halde dünya yuvarlak çıkarımını kimse yapamaz. Bunları, ancak dünyanın yuvarlak olduğu fikrinden sonra bulabilirsiniz. Dünyanın yuvarlak oludğunu ise hesaplarla bulabilirsiniz. Deve kıçı izleyerek değil. Zaten matematik ve geometride almış yürümüş olan yunanlılar bu yuvarlaklığı m.ö. bulmuşlardı. Araplar ise Allah'ın en biricik kulandan ms7.yyda kıçlarını 3 kemik ile temizleyip, çüklerini duvara sürmek gerektiğini, ancak bundan sonra temizlenmiş olacaklarını öğreniyorlardı.

Sitelerde Paylaş

Shiphorp.jpg

SaudiaMap2.jpg

:D ben zaten denizciyim. Dediğin olayı bende binlerce kez gördüm. Ancak karşıdaki geminin büyük olması ve seninde dürbün kullanman gerekir bunu anlayabilmek için. 600 lü yıllarda en azından 10x bir dürbün ve en az 100 metrelik gemiler var mıydı acaba?

Sitelerde Paylaş

:D ben zaten denizciyim. Dediğin olayı bende binlerce kez gördüm. Ancak karşıdaki geminin büyük olması ve seninde dürbün kullanman gerekir bunu anlayabilmek için. 600 lü yıllarda en azından 10x bir dürbün ve en az 100 metrelik gemiler var mıydı acaba?

"Denizde büyük dağlar gibi akıp giden gemiler de O'nun ayetlerindendir." (Sura, 32)

@ birakil. “Bakmaz mısın Rabbin gölgeyi nasıl uzatıyor ? Dileseydi onu hareketsiz kılardı. Sonra nasıl Güneş’i ona delil kılıyoruz ? Ayrica da nasıl tutup onu Kendimize doğru çekiyoruz. O, geceyi size bir örtü, uykuyu istirahat zamanı ve gündüzü de hareket ve çalışma vakti yapandır.” (Furkan, 45-46)

http://www.pagepress.org/journals/index.php/asd/article/viewFile/2342/html/16744

Gölge gunesle belirleniyor, sonra kendmize çekiyoruz yaziyor, bu da gölgenin gece bölgelerinden konik biçimde göge uzamasiyla tamamen uyumlu. Gecenin göge dogru yukselmesi gunesin dunyanin öbur (ihtilaf) tarafinda olmasiyla ancak mumkunlesir "gunesi ona delil kildik".

Sitelerde Paylaş

"Denizde büyük dağlar gibi akıp giden gemiler de O'nun ayetlerindendir." (Sura, 32)

@ birakil. “Bakmaz mısın Rabbin gölgeyi nasıl uzatıyor ? Dileseydi onu hareketsiz kılardı. Sonra nasıl Güneş’i ona delil kılıyoruz ? Ayrica da nasıl tutup onu Kendimize doğru çekiyoruz. O, geceyi size bir örtü, uykuyu istirahat zamanı ve gündüzü de hareket ve çalışma vakti yapandır.” (Furkan, 45-46)

http://www.pagepress...2342/html/16744

Gölge gunesle belirleniyor, sonra kendmize çekiyoruz yaziyor, bu da gölgenin gece bölgelerinden konik biçimde göge uzamasiyla tamamen uyumlu. Gecenin göge dogru yukselmesi gunesin dunyanin öbur (ihtilaf) tarafinda olmasiyla ancak mumkunlesir "gunesi ona delil kildik".

büyük dağlar gibi akıp giden gemiler derken? :D galiba VLCC lerden bahsediyor Knock Nevis 458 metre

Sitelerde Paylaş

Sana uzun hesaplar sunmayacagim, bir Boeing 747 27 ile 40 metre uzunlugunda, ve 9 ile 12 kilometre yukseklikden uçmakta. Sen hiç Boeing gördunmu durbunsuz ?

Isa'dan 27 yil kadar önce, Strabo dunyanin yuvarlakligini tam da bu sekilde savunmustur ayrica.

Sitelerde Paylaş

Bak sanalkabus, ben Kuran bir bilimsel dergi demiyorum. Sadece, yanlis yorumlarin saçmaliginin altini çiziyorum. Kuranda dunya duz degil, aksine, yuvarlaksi. Ve bu çok açik. Yukarda ayet örnekleri verdim. Ya yalan konusuluyor, ya da anlatilanlar anlasimamis. Eger Kuranda dunya duz yazsa, bunu en basta ben dogrulardim. Bu tamamen saçma bir kurgu.

Sitelerde Paylaş

Bak sanalkabus, ben Kuran bir bilimsel dergi demiyorum. Sadece, yanlis yorumlarin saçmaliginin altini çiziyorum. Kuranda dunya duz degil, aksine, yuvarlaksi. Ve bu çok açik. Yukarda ayet örnekleri verdim. Ya yalan konusuluyor, ya da anlatilanlar anlasimamis. Eger Kuranda dunya duz yazsa, bunu en basta ben dogrulardim. Bu tamamen saçma bir kurgu.

sen yoksa hakdinislam olan nickli kızmısın?

Sitelerde Paylaş

Levia bir sorum olucak orda "Ayrica da nasıl tutup onu Kendimize doğru çekiyoruz" dediği ney ? gölge değil mi ? kendinde söylemişsin gölge.Allah gölgeyi kendine doğru çekiyor yani allahın bulunduğu bir yön var demek oluyor bu ,sen göğe doğru demişsin hadi öyle olsun.Demek ki allah gökte allah her yerde olsa yön belirtmez allah hiç bir yerde olsa gene yön belirtmez.Arşa taht kuran,insanı dost edinen,merhamet etmek gibi insani bir özellik gösterdiği söylenen,istediğini azablandıran(istediğine göre bir kişiliği var demektir ya da ihtiyacı var demektir)hatta merhamet ettiğine göre kişiliği var olan bu varlık nasıl sınırsız olabilir?Gayet insan bu.

Ve kuranda gayet o zaman ki erkek arapların isteklerine göre düzenlenmiştir.Çok bariz.Erkeklerin cennette 72 huriyle ödüllendirilmesi kadınların ise hiç bir şey verilmemesi o zamanda gayet normaldir.Sence tanrı büyük bir erkek taraftarı değil mi?Erkekler 4 evlilik ayrıca istediği kadar cariye alabilirken kadınlar elini yalıyor anca.:D Erkekler çocuklara saldırırken bile sorun yok.Bu gün türkiyede yetişkin bir erkek gidip 6-9 yaş bir kızla evlense bir sürü müslüman ayıplar ama kendi peygamberlerinin halifelerinin öyle yaptığından haberleri yok.Kuran da kadınlar gayet güzel ailesi tarafından parasını almak şartıyla satılır.Diyceksiniz ki hür irade var aişe hür iradesiyle mi evlenmiş? Yapmayın be.Halifeler de gayet kendi araların kızlarını birbirine satmıştır.Dersen ki kız kendi isteğiyle gitmiş harbi akıl yoksunusun demektir hadi de bakiyim küçücük kızlar kendi istekleriyle evlenmiş.

Tanrı resmen uçkur düşkünü erkeklere çalışan biridir.Hatta sapıklara çalışan biridir.O mucize diyilen aa tanrı bak neleri biliyor dediğiniz ayetler siz tanrıyı görmek istediğiniz için gördüğünüz ayetlerdir.Tarafsız bir biçimde bakıldığında ayetin hiç bir mucize yanı yoktur.Bazı şeyleri anlamaktan gerçekten yoksunsunuz.Ondan sonra diyorsunuz ki anlayamadığımız bir varlığı sorgulayamayız işte burası zekanın koptuğu yer.

Yok neymiş efendim allah kendini yalanlıycaklarını yazmış diyor müslümanlar lan harbi bir ssorun var galiba.Ben de dışarı çıkıp desem ki ben superman im bana da inanmıycaklarını bilirim.Bende iddaa ediyorum ki uzayda hulklar yaşıyor.Hadi bana olmadığını ispatla.Sizin manteliteniz bu.Ben hulklardan sözler ilettiğimi söylesem ne kadar mantıklı olursa olsun bu hulkdan mı geliyor demek benden mi?Ki kuranda tanrı kendi iddaalarını kendi kendine defalarca çelişkilerle yalanlıyor zaten.Hala var değil mi allah?

Sitelerde Paylaş

Allah islama göre "gökte". Ancak, bu cismi bir yön degil. Yuzunu nereye dönsen orada, ve sah damarindan yakin da deniyor... Burada "yukariya çekilme" söz konusu. Baska konu disina girmeyecegim, baska baslkilarda tartisildi bolca.

Sitelerde Paylaş

yav hehe kardeşimin soruları çok güzel.. bu sitede senin bu sorularını cevaplıyacak ateist yoktur.. zaten bakıyorum kimse senin bu sorularınla ilgilenmiyor bile,, her biri bir telden çalıyor, cevaplıyor.. arkadaş sorular ortada cevap göremiyorum.. soruları cevaplamak yerine gene kendi argümanlarını sıralıyorlar.. ezberledikleri üç-beş argümanı sıralamaktan başka yaptıkları birşeyok.. böyle geldi böyle gidiyor.. çaylak ateistler abi ateistlerden öğrendikleri üç-beş argümanı papağan gibi sıralamaktan başka yaptıkları birşey yok.. lafa geldimi mangalda kül bırakmazlar, yok müslümanlar sorgulamıyor, yok bilim yok teknik,,,, yav hehe'nin sorduğu sorularda put kesildiniz.. bir soruyu bile cevaplıyamıyorsunuz.. bunun yerine papağan gibi ezberlediğiniz kendi argümanlarınızı sıralıyorsunuz..

Sitelerde Paylaş

birinci soru bana bakıyor onu ben cevaplıyayım diğer sorularda ateistlere bakıyor diğer soruları onlara bırakıyorum.. Allah bizi niye yarattı..

her kudret sahibi, hünerli büyük zat kendi hünerini ve kudretini hem bizzat görmek hemde hayran seyircilere göstermek ister.. mesela hünerli büyük bir ressam yaptığı eserlerden büyük zevk alır ve sergiler açarak hayran seyircilerden takdir almaktan da zevk alır.. Yüce Allah yarattığı kainat, dünya sergisinde kudretini ve büyüklüğünü sergiliyor kadir, alim, rezzak gibi sıfatlarını kainatta gösteriyor insanoğlunu yaratmaktaki amacı Allahın büyüklüğünü görsün,Allahı övsün... kudretini, büyüklüğünü şükürle hayranlıkla takdir etsin..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...