Jump to content

Özgür irade açmazı..!

Recommended Posts

Bu tanrı, eğer islamın tanrısı ise, onun geleceği bilmekten aciz olduğunu, yani herşeye kadir olmadığını söylüyorsunuz. Başka bir tanrıdan bahsediyorsanız, bunun özelliklerini de bir tarafa yazarsanız, değerlendirme açısından faydalı olacaktır.

Tanrı nasıl olmalı adında bir başlık vardı...

Orada detaylı bir şekilde bunları konuşmuŞtuk...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 635
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tanrı nasıl olmalı adında bir başlık vardı...

Orada detaylı bir şekilde bunları konuşmuŞtuk...

Var olan bir tanrıdan bahsediyorsunuz. Fakat tanımlarken neredeyse daima - söz konusu başlık da dahil olmak üzere - olmalı sözcüğünü kullanıyorsunuz. Bir ihtiyaç ile kendinize tanrı mı arıyorsunuz, yoksa bir tanrı var da onu mu tanımlıyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Nedenmiş...

Tam aksine önceden bilen tanrı anlayışı sorunludur...

o da bildiklerini yapmak zorunda olan bir robottan farksızdır....

Senin niyetin kötü, yeni bir tanrı yapmaya kararlısın anlaşılan. Şimdilik nasıl özellikleri olması gerektiği hakkında görüş alışverişi yapıyorsun sanırım.

Sitelerde Paylaş

takıntı değilde bir alışkanlık haline gelmesi kötü takıntı yapmak vardır takıntıyı alışkanlık haline getirmek vardır.Örneğin Müslümanların çoğu öyle takıntılarını kendilerinin belirlediği yolu takıntı haline getirip alışkanlık getirip yaşam görüşünü dayatmaya çalışıyorlar.

tarihinde DevilDriver tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Özgür irade konusu din açısından tam bir bataklıktır. Din saçmalıklarının bu bataklıktan çıkmasının hiç bir yolu yoktur. Hele kadiri mutlak şeklinde tanrı tanımı yapan islam gibi dinlerin bu bataklıktan çıkabilmeleri söz konusu bile değildir.

O yüzden müslümler allah her şeyi bilir, hayır ve şer ondandır, ondan izinsiz yaprak kıpırdamaz deyip kestirip atarlar. Böyle zırva varsayımlarla işin içinden çıkılamaz çünkü. Tanrı bir çıkmazdır. O yola sapan herkes çıkmaza saplanır.

Bu yüzden felsefede determinizm anlayışı geliştirilmiştir. Determinizmde özgür irade sorunu yoktur. Determinizm dinin içinde boğulduğu bu sorunu kolaylıkla halleder. Determinizm dinlerin boğucu baskısı yüzünden bu noktaya kolay gelememiştir. Din baskısı yüzünden eski deterministler bir "aklı evvel" varsayımında bulunmak zorunda kaldılar. En son Laplace bunu "demon" a çevirerek tanrıyı yoketmenin ilk adımını attı. Bu cesur adam Napoleon karşısında eğilmemiş ve tanrının gereksiz olduğunu onun yüzüne söyleyebilmiştir.

Bu yüzden Laplace son klasik deterministtir. Hâla klasiktir, çünkü tanrı yerine bir demon varsaymak o gün için büyük devrim olsa da modern determinizmin kabul edeceği bir şey değildir. Modern determinizme göre tanrı, demon, aklı evvel filan böyle safsatalar yoktur.

Modern determinizm özgürlük ve aydınlanma çağında klasik determinizmden gelişerek bunu kesin biçimde ilan etmiştir. Tanrı artık öldü. Tanrıya ilk büyük darbeyi materyalizm indirdi. Tanrı aldığı bu derin yara ile can çekişmeye başladı. Pozitivizm, septisizm, ampirizm, hepsi arka arkaya tanrıya ölümcül darbeler vuruyorlardı. Dokuz canlı tanrı ölmek bilmedi. Yoğun bakımda hayata döndürüldü.

Fakat determinizm tanrının yoğun bakımda fişini çekip bu işi bitirmiştir. Öldüğü gizleniyor ve saflar hâla yaşadığını sanıyorlar. Bazı dublörler tanrı yaşıyor izlenimi veriyorlar ve saflar kanıyor. Tanrının öldüğü en büyük sır olarak saklanmaktadır.

Sitelerde Paylaş

özgür irade açmazı diye bir şey yoktur

buradaki ateistler ve davranışları bunun güzel bir isbatıdır

demek neymiş?

insan doğruyu ve yanlışı seçmekte özgür bırakılmıştır

Kafanız almıyor ki;

Kadir-i mutlak tanrı zaten ne olacağını biliyorsa, bu imtihanı neden yapıyor? Kemal söylesene?

Bu sorunun cevabı kafanda mutlaka mevcut olmalı.

Ne yani, sen bunca sene bu sorunun cevabını dahi bilmeden, merak etmeden mi imanlı oldun, yaşadın.

Ya boşa yaşadın, ya da bu soruya verecek bir cevabın var.

Herhalde bu soruya cevabım yok diyerek bön bön bakmayacaksın.

Kadir-i mutlak tanrı zaten ne olacağını biliyorsa, bu imtihanı neden yapıyor?

"Ben seni yaratsaydım (zaten) ateist olacaktın" diyerek bizi cehenneme gönderemez.

Kendi zaten bildiğine göre, imtihanın nedeni, bunu bize de göstermek olmalı.

Buna bir itirazın var mı?

İlk iletideki 1a, 1b ve 2 no'lu olasılıklar birlikte değerlendirildiğinde ise, öyle olamayacağı ortaya çıkıyor.

Ya özgür irade olmamalı, ya da imtihan.

Kullar, İmtihan kapsamında tek bir denemede, sınırlı(max.70-80 sene) süre zarfında ve tek bir senaryoda değerlendiriliyor.

Söylesene kemal;

- benim hayatımı binlerce kere başa sarıp yeniden şans tanısan, her seferinde aynı şekilde mi sonuçlanacak?

- 70-80 senede aldığım kararla değerlendiriliyorum (ateist ya da imanlı) Peki süre daha uzun olsaydı bunda bir değişme olur muydu? Bana 1000 senelik bir yaşam hakkı tanınsa da yine ateist olarak mı ölürdüm?

- Ya da farklı bir senaryodan, başlangıçtan hareket alsaydım (mesela bir hacı hocanın çocuğu olarak doğsaydım) Yine ateist olarak mı ölecektim?

İmtihanın bu kadar kısa süreli, tek denemeli ve tek senaryolu oluşunun tek savunusu bu şekilde olabilir. Zaten her denemede(her sürede, her senaryoda) sonuç aynı olacağı için sen cehenneme gidiyorsun.

Eğer böyle ise ortada özgür irade yok demektir. Benim seçme şansım yok. Ben böyle yaratılmışım. İrademle, nefsimle, herşeyimle.

Özgür iradenin varlığından ise; her farklı senaryo, süre ve deneme sayısının farklı sonuçlar doğuracağını söyleyerek bahsedebiliriz.

O zaman deriz ki; evet yahu, bizim hakikaten özgür bir irademiz varmış.

Bu durumda ise neden tek bir yaşantı/deneme, sınırlı bir süre ve tek bir senaryo ile değerlendirildiğimiz sorusu ortaya çıkıyor?

Neden herhangi başka bir denemeye göre değil de, bu hayatıma, bu denemeye göre değerlendiriliyorum.

Bu durumda ise sınavın tüm geçerliliği ortadan kalkıyor. Sınav anlaması ve geçersiz!

Ortada bir açmaz var.

......

Bu arada; akıl baliğ olmadan, kundaklık bebekken ölüp gidenlerin, akıl sağlığı yerinde olmayanların, bu imtihanda ne gibi bir yeri, ve fonksiyonu olduğunu açıklamak da boynunuzun borcudur.

Kimisi 70-80 senelik bir süre ile imtihanı tamamlarken, kiminin ise 20-30 senede ölüp giderek, neden imtihanı daha kısa sürede tamamlamak zorunda kaldığını açıklamak da, boynunuzun borcudur.

Kolay gelsin.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kafanız almıyor ki;

Kadir-i mutlak tanrı zaten ne olacağını biliyorsa, bu imtihanı neden yapıyor? Kemal söylesene?

Bu sorunun cevabı kafanda mutlaka mevcut olmalı.

Ne yani, sen bunca sene bu sorunun cevabını dahi bilmeden, merak etmeden mi imanlı oldun, yaşadın.

Ya boşa yaşadın, ya da bu soruya verecek bir cevabın var.

Herhalde bu soruya cevabım yok diyerek bön bön bakmayacaksın.

Kadir-i mutlak tanrı zaten ne olacağını biliyorsa, bu imtihanı neden yapıyor?

"Ben seni yaratsaydım (zaten) ateist olacaktın" diyerek bizi cehenneme gönderemez.

Kendi zaten bildiğine göre, imtihanın nedeni, bunu bize de göstermek olmalı.

Buna bir itirazın var mı?

İlk iletideki 1a, 1b ve 2 no'lu olasılıklar birlikte değerlendirildiğinde ise, öyle olamayacağı ortaya çıkıyor.

Ya özgür irade olmamalı, ya da imtihan.

Kullar, İmtihan kapsamında tek bir denemede, sınırlı(max.70-80 sene) süre zarfında ve tek bir senaryoda değerlendiriliyor.

Söylesene kemal;

- benim hayatımı binlerce kere başa sarıp yeniden şans tanısan, her seferinde aynı şekilde mi sonuçlanacak?

- 70-80 senede aldığım kararla değerlendiriliyorum (ateist ya da imanlı) Peki süre daha uzun olsaydı bunda bir değişme olur muydu? Bana 1000 senelik bir yaşam hakkı tanınsa da yine ateist olarak mı ölürdüm?

- Ya da farklı bir senaryodan, başlangıçtan hareket alsaydım (mesela bir hacı hocanın çocuğu olarak doğsaydım) Yine ateist olarak mı ölecektim?

İmtihanın bu kadar kısa süreli, tek denemeli ve tek senaryolu oluşunun tek savunusu bu şekilde olabilir. Zaten her denemede(her sürede, her senaryoda) sonuç aynı olacağı için sen cehenneme gidiyorsun.

Eğer böyle ise ortada özgür irade yok demektir. Benim seçme şansım yok. Ben böyle yaratılmışım. İrademle, nefsimle, herşeyimle.

Özgür iradenin varlığından ise; her farklı senaryo, süre ve deneme sayısının farklı sonuçlar doğuracağını söyleyerek bahsedebiliriz.

O zaman deriz ki; evet yahu, bizim hakikaten özgür bir irademiz varmış.

Bu durumda ise neden tek bir yaşantı/deneme, sınırlı bir süre ve tek bir senaryo ile değerlendirildiğimiz sorusu ortaya çıkıyor?

Neden herhangi başka bir denemeye göre değil de, bu hayatıma, bu denemeye göre değerlendiriliyorum.

Bu durumda ise sınavın tüm geçerliliği ortadan kalkıyor. Sınav anlaması ve geçersiz!

Ortada bir açmaz var.

......

Bu arada; akıl baliğ olmadan, kundaklık bebekken ölüp gidenlerin, akıl sağlığı yerinde olmayanların, bu imtihanda ne gibi bir yeri, ve fonksiyonu olduğunu açıklamak da boynunuzun borcudur.

Kimisi 70-80 senelik bir süre ile imtihanı tamamlarken, kiminin ise 20-30 senede ölüp giderek, neden imtihanı daha kısa sürede tamamlamak zorunda kaldığını açıklamak da, boynunuzun borcudur.

Kolay gelsin.

sen bunları yazarken biri sırtına silah dayayıp zorladı mı?

hayır özgür iradenle yaptın

demek neymiş özgür irade varmış

o zaman cehennem var yanacağız diye ağlamaya hakkın yok değilmi?

Sitelerde Paylaş

Dr. Kemal suratı kayış gibi olmak ne demektir bilir misin?

Sorulan hiçbir soruya yine cevap ver(e)memişsin. CEVAP VEREMEMİŞSİN.

Soruları algılayıp onlara cevap verebilmek gibi bir kabiliyetin var mı?

Yoksa her zamanki gibi ezberindeki iki cümleyi yazıp sıvışmaya devam mı edeceksin?

1a, 1b ve 2 no'lu olasılıklarda zaten özgür irade vardır kabulü ile hareket ediyorum.

Ama bu durumda netice açmaza giriyor.

Sense kalkmış hala; "şöyledir böyledir o zaman özgür irade vardır" cevabı ile geliyorsun.

Becerebiliyorsan sorulara cevap ver.

Anlamıyorsan anlamıyorum de.

Sitelerde Paylaş

Özgür irade varsa, şu aşağıdaki ayet yalandır. Ayet doğruysa, özgür irade yalandır.

Hadid 22:

Yeryüzüne ve sizin başınıza gelen herhangi bir musibet yoktur ki; Biz onu yaratmadan evvel kitabda bulunmasın. Şüphesiz ki bu; Allah'a göre kolaydır.

Örnekleyelim ki müslüman bile anlar gibi olsun:

Bir musibet olarak, araba kazasını ele alalım. Yaya müslü yolda gitmektedir. Yaya müslü özgür iradesi ile o an, o yolun, o kısmında olmayı tercih etmiştir. Müslü otomobil şöförü de yine özgür iradesi ile o an, yolun o bölgelerinde giderken, araba bir sebepten dolayı yaya müslüyü ezer. Bu kaza Hadid 22ye göre en başından levh-i mahfuzda yazılıdır.

Allah eğer özgür irade nedeni ile insanların ne yapacağını, hangi gün, hangi yolda olacaklarını bilemiyorsa, ne zaman başlarına bir musibet geleceğini ve ne zaman öleceklerini de bilemez. Bu durumda LM'de nasıl yazılı olabilir?

LM'de yazılı ise, allah bunu biliyordur. Demek ki insanları yarattığı andan itibaren zamanın sonuna kadar olacak herşeyi biliyordur. Bu durumda özgür irade palavradır. Allah insanı cennetlik veya cehennemlik olacağını ta başından bildiği halde gene de yaratmaktadır.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Özgür irade varsa, şu aşağıdaki ayet yalandır. Ayet doğruysa, özgür irade yalandır.

........

LM'de yazılı ise, allah bunu biliyordur. Demek ki insanları yarattığı andan itibaren zamanın sonuna kadar olacak herşeyi biliyordur. Bu durumda özgür irade palavradır. Allah insanı cennetlik veya cehennemlik olacağını ta başından bildiği halde gene de yaratmaktadır.

Burada kötülük problemi de devreye giriyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...