Jump to content

Özgür irade açmazı..!

Recommended Posts

Bu adam nediyo ya :D bu ateistler iyice kafayı yedi ya :D

Allah hepimizi farklı şekiller de yarattı.Hepimizin ailesi farklı insanlar çevresi farklı kişiler ve yaşadığı yerler farklı mekanlar...

Bunu biz belirmedik bunu allah belirledi ve biz bu koşullara göre imtihana tabii tutulduk. Herkes aynı hayatı yaşasaydı imtihanın anlamı kalmazdı. Değil mi?

Şimdi bu arkadaşa tek tek cevap verelim

Diyor ki ya biraz daha uzun yaşassaydık.

Yahu yok öyle bişey allah senin ne zaman öleceğini belirlemiş.Eğer sende hakiki bir Müslüman isen zaen uzn yaşana ne gerek var böyle bişey zaten istemezsin ama müslüman değilsen artık geri dönüş yok.Bunu brn deniyorum ki bunu kuran diyor. Al işte ayet ;

Onların, ateşin üzerinde durduruldukları zaman: "Ne olurdu dünyaya döndürülseydik, Rabb'imizin âyetlerini yalanlamasaydık da müminlerden olsaydık" dediklerini bir görsen! ENAM 27

Sorgulayanmüslüman..sorgulamayanmüslüman olarak isim değişiklği yap istersen.

Sorgulamamışsın ki; senin sorgulamadan anladığın bu mu?

Yakıştı mı sana?

Yanından-yöresinden-arkasından dolaşmadan, yan çizmeden, demogoji yapmadan özgür irade açmazının altından kalkabilecek bir adet dahi teist yok mudur acep?

Bunu biz belirmedik bunu allah belirledi ve biz bu koşullara göre imtihana tabii tutulduk. Herkes aynı hayatı yaşasaydı imtihanın anlamı kalmazdı. Değil mi?

demişsin. E biz de bunu soruyoruz ya!

Allah bizim ne zaman öleceğimizi belirlemiş..e zaten sorun herşeyin "belirlenmiş" olmasında be güzel kardeşim. Cevap veriş şeklin aslen bu konuyu anlamadığını, en başta doğru şekilde sorgulamadığını açık ediyor.

Bir iki soru ile seni oraya; "kaçınılmaz sona" doğru iteleyeyim istersen. Ne kadar "harbi" sorgulayıp/yazabildiğini de görebilmiş oluruz bu arada..

1- Tanrı zaten ne olacağını biliyor. Geleceği görebileceği gibi kısır bir bakış açısına göre değil. Alim-i mutlak olduğu için biliyor. O zaman bizi neden sınav yapıyor?

Bu soruya cevap vermen önemli. Cevabı zaten biliyoruz ama, önce senin ağzından çıkması lazım.

Ayrıca, kadir-i ve alim-i mutlak bir tanrının olduğu yerde özgür iradenin nasıl vuku bulabileceğinin yanından bile geçmemişsin. Halihazırda imanlı biri olduğun üzere, bu soruyu 40 kere sorup 41 kere cevaplamış olsan gerek. Bize söyle de biz de bilelim. Çelişkiyi nasıl çalımlıyorsun görelim bakalım, çünkü vaziyet gayet "top geçer, adam geçmez" gibi duruyor..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 635
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

allah ne yapacağımızı bilmiyor...

Bilmek istiyor...

Özgür irade verip bırakıyor...

Sonra gereğini yapacaktır...

bi halt bilmeyen allaha allah mı denir be ? :D puhauha :D

benden farkı nedir bu allahın ?...ben de yaşayarak öğreniyorum sonuçta her insan gibi :)

Sitelerde Paylaş

Sorgulayanmüslüman..sorgulamayanmüslüman olarak isim değişiklği yap istersen.

Sorgulamamışsın ki; senin sorgulamadan anladığın bu mu?

Yakıştı mı sana?

Yanından-yöresinden-arkasından dolaşmadan, yan çizmeden, demogoji yapmadan özgür irade açmazının altından kalkabilecek bir adet dahi teist yok mudur acep?

demişsin. E biz de bunu soruyoruz ya!

Allah bizim ne zaman öleceğimizi belirlemiş..e zaten sorun herşeyin "belirlenmiş" olmasında be güzel kardeşim. Cevap veriş şeklin aslen bu konuyu anlamadığını, en başta doğru şekilde sorgulamadığını açık ediyor.

Bir iki soru ile seni oraya; "kaçınılmaz sona" doğru iteleyeyim istersen. Ne kadar "harbi" sorgulayıp/yazabildiğini de görebilmiş oluruz bu arada..

1- Tanrı zaten ne olacağını biliyor. Geleceği görebileceği gibi kısır bir bakış açısına göre değil. Alim-i mutlak olduğu için biliyor. O zaman bizi neden sınav yapıyor?

Bu soruya cevap vermen önemli. Cevabı zaten biliyoruz ama, önce senin ağzından çıkması lazım.

Ayrıca, kadir-i ve alim-i mutlak bir tanrının olduğu yerde özgür iradenin nasıl vuku bulabileceğinin yanından bile geçmemişsin. Halihazırda imanlı biri olduğun üzere, bu soruyu 40 kere sorup 41 kere cevaplamış olsan gerek. Bize söyle de biz de bilelim. Çelişkiyi nasıl çalımlıyorsun görelim bakalım, çünkü vaziyet gayet "top geçer, adam geçmez" gibi duruyor..

Olacakları bilen tanrı da artık özgür bir tanrı değildir...

O olacakları gerçekleştirmekten başka bir şey yapamayan bir robottur...

Alim ve kadir olmak olacakları bilmeyi gerektirmez....

Sitelerde Paylaş

Olacakları bilen tanrı da artık özgür bir tanrı değildir...

O olacakları gerçekleştirmekten başka bir şey yapamayan bir robottur...

Alim ve kadir olmak olacakları bilmeyi gerektirmez....

kadir ne demektir ?

herşeye kadir denir mesela - ne anlama gelir bu ?

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kadir gücü kuvveti yerinde tuttuğu işi başarabilir demek...

Herkesi yener yani...

kadir : Her şeye gücü yeten (Tanrı).= http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_bts&arama=kelime&guid=TDK.GTS.559954a2d5cf74.70835060

yani bilmeye de gücü yeter...demi ?

Sitelerde Paylaş

kadir : Her şeye gücü yeten (Tanrı).= http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_bts&arama=kelime&guid=TDK.GTS.559954a2d5cf74.70835060

yani bilmeye de gücü yeter...demi ?

Evet her şeyi yani her varlığı bilir...

bilgi varlıklara ilişkindir...

Gelecek ise henüz yoktur bu yüzden bilginin konusu değildir ...

Olmayan bir şeyi görememek bir eksiklik acizlik değildir...

Sitelerde Paylaş

Evet her şeyi yani her varlığı bilir...

bilgi varlıklara ilişkindir...

Gelecek ise henüz yoktur bu yüzden bilginin konusu değildir ...

Olmayan bir şeyi görememek bir eksiklik acizlik değildir...

neden ki ?

günümüzde insanlık bile zamanda yolculuk üzerinde çalışıyor ve teorik olarak bunun mümkün olduğu biliniyor...

allah herşeyi yapabilecek bir varlık olarak- en azından zaman makinesi yapmaktan acizmidir mesela ?

Sitelerde Paylaş

kaldı ki zamanı da yaratan kendisi değilmidir ?

yarattığının işleyiş biçimini - şeklini - özelliklerini vs. bilemez mi allah ?

zamanı yaratan allah değilse eğer....zamanı yaratan kimdir ?

Sitelerde Paylaş
Bizler kafeslere kapatılmış, üzerlerinde deneyler yapılan kobay fareleri değiliz. Allah üzerimizde deneyler yapıyor, bilmediklerini bu deneylerden öğreniyor, deney sırasında aç da bırakabilir, acı da çektirebilir, istediği hareketleri yapmak zorundayız diye bir durum söz konusu olsaydı, ilk işimiz bu allahın hakkından nasıl gelebileceğimizin çarelerini araştırmak olurdu. Fareler bunu yapamayacakları için ellerinden bir şey gelmez. Ama biz yapabiliriz. Neyse ki böyle üzerimizde deney yapan bir allah filan yok.

Böyle bir şey olmadığı halde, böyle bir şey varmış gibi kendini allahı hayal etmeye zorlamak ise aptallıktan başka bir şey değil. Özgür olup da köle olduğunu hayal eden, hayali efendisinin emirlerini yerine getiriyorum diye akşama kadar açlığı geçtim, önemli değil de susuz bekleyen, yatıp yatıp kalkarak aynı şeyleri her gün mırıldanan insanlar aptaldan başka bir şey olamaz.

Ezberler de insanları aptallaştırır. Aslında yeterli, normal bir zekası vardır ama nasıl hayvanlar iğdiş edilince artık üreyemezlerse dogmaya köle edilen bir zihin de artık bilimsel, akılcı, sağlıklı düşünce üretemez. Bu da zihin iğdiş edilmesidir.

Sitelerde Paylaş

Bu konu değişik şekil ve bağlamlarda defalarca açılmıştır.

Ama konuyu tekrar tekrar gündeme getirmek, iman(!) tazelemek lazım değil mi :)

Önce ufak bir tatlısu tanımı:

Müslümanlara ve semavi din inanırına göre bu hayat bir imtihandır.

Zamanla artmakla birlikte ortalama 70-80 senelik bir hayat/sınav süresini içerir.

Kişiler/kullar/ruhlar, bu 70-80 senelik sürede yapıp ettikleri ile yargılanır ve;

Ya cennete gider ya da mokokoya ulaşırlar. Önce mokoko sonra cennetlikler de vardır.

Hep mokoko tam mokoluklar da olacaktır rivayete göre. (bilimum kafirler vs.)

Bu tanıma genel hatları ile itiraz edileceğini zannetmiyorum.

Buna kul tarafından şöyle bir itiraz gelebilir (ki mutlak şekilde haklı bir itirazdır)

Ya rabbim, beni 70-80 seksen senede yapıp ettiklerimle, ya da benim yaşadığım hayat koşulları çerçevesinde ulaştığım netice ile neden değerlendiriyorsun? Belki daha fazla zamanım olsa (+ 100, 250, 300 vb. sene), ya da tamamı ile farklı bir hayat yaşasam(mesela başka bir denemede hacı hocanın oğlu olsam) belki imanlı olacam, imana gelecem. Tamam sen benim her durum ve sürede ne yapacağımı biliyorsun da, ben bilmiyorum! Bu sınav senin için değil, bana göstermek için, öyle değil mi?

Bu durumda ben diyorum ki:

1a) Bir kişinin (kulun ya da ruhun diyelim müslümanlar daha iyi bağlantı kursun) hayatını başa sarıp tekrar oynatıldığında her seferinde (ya da binlerce yıllık bir süre tanınsa dahi) o hayat/imtihan hep aynı şekilde sonuçlanacaksa (Mesela o kul her seferinde imansız/ateist olarak öbür tarafa göçecekse);

O zaman özgür iradeden sözedilemez. Özgür irade yoktur.

Kesin ve net. O kulun seçme şansı yoktur. Öyle yaratılmıştır. Kadir-i mutlak tanrı da bunu bilir. İsterseniz fıtratında vardır deyin ya da iradesi/nefsi bu şekilde yaratılmıştır deyin. Kaçış yok. Her seferinde aynı olacaksa ben sadece bir kuklayım demektir.

1b) Veya o kişi/kul/ruh, farklı senaryo ve simülasyonlarla, farklı bir akışla yeniden birçok hayat yaşasa, yani birçok/sonsuz kez farklı şekillerde imtihana girdiğinde de sonuç aynı olacaksa, durum aynı; Özgür irade kesinlikle ve kesinlikle yoktur.

2) Eğer farklı deneme, süre ve senaryolarda sonuçlar da farklı olacaksa(mesela tekrar başa sarıldığında, daha uzun süreli olduğunda ya da tamamı ile farklı bir senaryo ve koşullar çerçevesinde, sonuçlar da farklı olacaksa (mesela birinde finişi imanlı, diğerinde imansız görecekse)

O zaman bu nasıl bir sınavdır? Neden bu kısacık süre, tek bir deneme ve tek bir senaryoya istinaden hakkımızda hüküm veriliyor?

Tanrı ne olacağını zaten biliyor. O zaman bu sınav beni ikna etmek, bana göstermek için.

Bunu bir ara soru haline de getirelim ki, olası kaçış/kıvırma yollarını kapamak için:

Tanrı zaten ne olacağını biliyorsa, en başta sınavı neden yapıyor?

Ben ikna olmadım. Olmuyorum.

Bunun adını da "Ben İkna Olmadım Argümanı/(BİOA)" olarak koyuyorum :)

Biri beni ikna etsin. :)

Sonuç: Özgür irade hususunda "Senin özgür iraden var ama tanrı ne yapacağını biliyor" yaklaşımı semavi dincileri kurtarmaz.

Not: Sakın "tanrı bizim hatırlamadığımız bir zamanda bizimle bir mukavele/anlaşma yaptı" yaklaşımı ile gelmeyin. Komik duruma düşersiniz.

sen ikna olmazsın çünkü senin gözlerin ve kalbin mühürlenmiş(bakara7) (hayır gözleri anladım da kalbi neden mühürlüyorsun alt tarafı kan pompalıyor :P )

Sitelerde Paylaş
  • 7 months later...
Genel anlamda özgur iradenin olup olmadığı ayrı bir konu;

Kişinin kendi kararlarını alabileceği ve hayatına yön verebileceği bir iradesi vardır.

Ancak, ne kadar iyi veya kötü insan olabileceği konusunda bir iradesi ve seçimi yok denecek kadar azdır.

Kişilik yapısı da büyük oranda doğuştan gelen özelliklerde bulunuyor.

Din açısından düşünürsek, mesela doğuştan çok teslimiyetçi ve itaatkar bir kişiliğe sahip insanın, bu yüzden dinine bağlı olması, kendisinin seçtiği bir durum değil.. Doğduğu toplum ve ailesi de kendi seçimi değil.

Ayrıca dindeki tehdit faktörünü de bunlara eklersen, ortada ebedi hayatla imtihan edecek bir özgür irade kalmıyor.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Çünkü sen onları bırakırsan, kullarını saptırırlar; yalnızca ahlaksız ve kafir kimseler yetiştirirler.” Nuh 27

Bu ayet atalarının seçimlerinin,atalarının dininin,içine doğulan koşulların sınav sonucunu belirlediğini,koşullar değişirse sınav sonuçlarının değişeceğini açıkça söylemiş.İslamın egemen olduğu bir toplumda doğup,beyinleri atalarının dini islama göre yapılandırılanlar ve islama inanarak ölenler cennete gidecekken,beyinleri başka bir dine göre yapılandırılanlar ve o dinlere inanarak ölenler ise cehenneme gidecekler.Öyle bir bireysel sınav  ki,ataların seçimleri,ataların eylemleri sınav sonucunu belirliyor.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 13.07.2014 at 01:35, İlter yazdı:

savunmayı hepimiz duymuşuzdur: "Allah'ın senin ne yapacağını bilmesi, senin özgür olmadığın manasına gelmez, yani Allah'ın bilgisi seni zorlamaz..."allah olarak düşünürsek saçma değilmi? eyvallah insan olarak düşündüğümüzde sınav var ama alalhın delii? senın bildiği herşeyi tekrar gözden geciriyor. yetmıyor karar değiştiriyor 4 kıtap yolluyor. yetmıyor baska peygamberler yolluyor.allahınız tıpkı insanlar gibi davranıyor. verdıgı kararı sonradan değiştirebiliyor. demkkı özgür iradeyıde o verdıgıne göre zaman içnde değiştirmış demektır. böyle mantık kurulmaz mantık hatası olur.  madem insanız o zaman neden? alalhın herşeyi bildiğini biliyoruzz demekkı bizlerde tanrıyız. bu yüzden alalhın bilgisi bizi zorluyor özgür iradenın varolduğundan emın olmaız için alalhın herşeyi bildiğini bizlerın bilmemesi gerekır. yoksa tanrı gibi oluruz. onun herşeyi bildiğini biliriz.. 

Peki bu sorunu çözen bir açıklama mıdır? Elbette hayır.... Burada temel mesele, kadir-i mutlak olduğu, yani her şeyi bildiği, her şeye gücü yettiği iddia edilen bir tanrının bilgisi dışında bir şey yapılıp yapılamayacağıdır. Eğer tanrının bilgisi dışında bir şey yapılamayacaksa insanın özgür iradeli olduğunu iddia etmek tutarsızdır.

Örneğin:

Allah beni yaratırken cehenneme gideceğimi biliyor muydu? ... evet

Peki beni cehenneme gideceğimi bile bile yaratmış olan Allah'ın bilgisi dışında bir şey yapabilir miyim? Allah'ın sahip olduğu bu bilgiyi değiştirebilir miyim? Yani beni cehenneme gideceğimi bile bile yaratan Allah'ı yanıltarak yaptığım eylemlerle cennete gidebilir miyim? ...zaten cehenmneme gidicegın allah tarafından ispatlanmış  ayet bile var biz bazı insanları ve cinleri cehenmem içn yarattık diyor. şimdi sana soruyorum özgür iradenin olamdığını bu kadar açık ve net ispatlıyan bir ayet olduğu halde hala özgür iradeden bahsetmek bana göre allaha en büyük ihanet olucaktır. allhınız özgür iradeyı bile kendı koymuş hatta bunu ayet bile yazmış.. sözün bittigi yer varya işte tam burası.. biz şeytanı cin yaptık cinlerin ve bazı insanların özgür iradesı yoktur diyor. acı kacık belırtmışş iyide kardeşım . şeytanın özgür iradesı yok. bunu ispatladık. ozaman şeytanı neden? cehennem içn yarattın ve bazı insanlarıda cehenenm içn yarattın. senın alalhın bunu nasıl? acıklıyacak ben bile merak ediyorsam işer çök kötü olucak demektır.. hem cehennem içn yaratıcaksın sonrada özgür irsde varmış gibi sınav yapıcaksın..  oldumu? şimdi bana göre bu allahtan çok bir insan zekasının ürünüdür. çok acık ve net..  Hayır, eğer bu şekilde Allah yanıltılabiliyorsa ona "kadir-i mutlak" demek yanlış olur...

Sözün özü: Kadir-i mutlak tanrı varsa, özgür irade yoktur....

tarihinde mystic tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 06.07.2015 at 01:19, abittersweetlif3 yazdı:

sen ikna olmazsın çünkü senin gözlerin ve kalbin mühürlenmiş(bakara7) (hayır gözleri anladım da kalbi neden mühürlüyorsun alt tarafı kan pompalıyor :P )

biz cinleri ve bazı insanlar cehennem içn yarattık diyen bir ayet var hatırladınmı? eger hatırladıysan  özgür iradenın olmadığını ispatlıyan ayet olarak asla unutma anlaştıkmı?  Araf suresi, 7/179: "Andolsun ki, cinlerden ve insanlardan birçoğunu cehennem için yarattık. Onların kalbleri vardır, fakat onunla gerçeği anlamazlar. Gözleri vardır, fakat onlarla görmezler. Kulakları vardır, fakat onlarla işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibidirler. Hatta daha da aşağıdırlar. Bunlar da gafillerin ta kendileridir."sözlerın anlamını yitirdigı yer olurya işte tam burası oldu bu ayet. hem cehenenm içn yaratıcaksın hemde özgür irade ayaklarına bize yedırıceksın  hadiiii lennn oırdannnnnn   :D   dur daha bitmedıı  ben diledıgımı kötü yola diledıgımıde iyi yola atarım ayetı var buda özgür iradenın olamdığını ispatlıyor.   BRAHİM-4 için 40 meâl bulundu. Ahmed Hulusi (14/İBRÂHÎM-4: Biz her Rasûlü kendi toplumunun lisanı ile irsâl ettik ki, onlara en anlaşılır şekilde açıklasın. . . (Artık) Allâh dilediğini saptırır ve dilediğine de hidâyet eder. . . O, Aziyz'dir, Hakiym'dir.) allah diledıgını saptıramaz işte saptırırsa biz buna  özgür irade diyemeyız. çünku iyi ve kötüyü yaratan allahın hakım olması gerekır. dilemesı onun tanrı olmadığını ispatlar.. yahuu burda hiçmi? zekı adam yok benım kapasıtemde  hiçmı musluman yok . alalhınız ne? gariptırkı sınav içn yaratıyor ama cehennem atmak içnde ayet yazmışş..... alla hdeğil işte  hz.mahoooo yazmış yada yahudir bir hahamda olabilir. yahuuu insanı sınıcak allah dilermı? hiç insanmı? bu .... :D  rezalet.. 

tarihinde mystic tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...