Jump to content

İnanç Özgürlüklerini Savunmayan Bir Ateizm Var mıdır?

Recommended Posts

Ateizmin tanımını yalnız bir Tanrı'ya inanmamakla sınırlayan bir düşünce neden yanlıştır?

Çünkü ateizm yalnız bir Tanrı'ya inanmamakla tanımlanamayacak kadar ayrıntılı ve derin bir felsefi görüştür.

Ateizm diğer nitelikleri arasında, her türlü inanç özgürlüğünü tolere eden ve savunan bir eğilimdir.

Buna itirazı olan ateist var mı aramızda?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 294
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Buna itirazı olan ateist var mı aramızda?

Var

İslam azınlıkken inanç özgürlüğü islama zemin hazırlar.

İslam azınlıkken islam için inanç özgürlüğü en iyi şeydir.

Avrupada islam en hızlı büyüyen dindir. Çünkü laiklik islama zemin hazırlıyor.

İslam çoğunluk olunca şeriatı getirir. Laikliği savunan ateistleri yok eder.

İslam hastalık gibidir. İlaç kulanıp engellenmezse tüm dünyaya yayılır.

Sitelerde Paylaş

Var

İslam azınlıkken inanç özgürlüğü islama zemin hazırlar.

İslam azınlıkken islam için inanç özgürlüğü en iyi şeydir.

Avrupada islam en hızlı büyüyen dindir. Çünkü laiklik islama zemin hazırlıyor.

İslam çoğunluk olunca şeriatı getirir. Laikliği savunan ateistleri yok eder.

İslam hastalık gibidir. İlaç kulanıp engellenmezse tüm dünyaya yayılır.

Bunlar gerçekçi olmayan aşırı görüşler.

Hepsi palavra.. Hepsini kolaylıkla reddetmek mümkün.

İnanç özgürlüklerini savunmayan ve zor baş vuran bir ateizm bizim burada savunduğumuz ateizm değildir.

O sapkın bir ateizm türüdür. Sapıkların ateizmidir.

Sitelerde Paylaş

Bunlar gerçekçi olmayan aşırı görüşler.

Hepsi palavra.. Hepsini kolaylıkla reddetmek mümkün.

İnanç özgürlüklerini savunmayan ve zor baş vuran bir ateizm bizim burada savunduğumuz ateizm değildir.

O sapkın bir ateizm türüdür. Sapıkların ateizmidir.

Türkiyede cumhuriyetin kurucuları islama karşı neden zora baş vurdu?

İstiklal mahkemeleri neden kuruldu ?

Sitelerde Paylaş

İslam için konuşuyorsak bence İslam inanç özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez. Çünkü inanç denen şey kafada başlayıp kafada biten bir konudur, vicdanla ilgili bir meseledir. İslam ise inancın ötesinde, siyasi/idari amaçlar güden politik bir kurumdur. İslamın imani yönü ile siyasal yönü ayrılmaz bir bütün teşkil eder. Bu yüzden İslam gibi siyasal dinler laik rejimler için her zaman bir tehdit unsuru olmuştur. Bu nedenle ya İslam dini reformlarla evcilleştirilecek ya da yumuşak/sert bütün versiyonlarıyla imha edilecek. Başka bir solüsyon yok.

Sitelerde Paylaş

inanç özgürlüğünü savunmak veya inanç özgürlüğüne karşı çıkmak ateizmin kriteri değildir.

ateizmin reddettiği tanrı nedir.

örneğin tanrı geleceği bilir mi, elçisi var mı, tek dil mi bilir vs.?

öncelikle tanrı kavramının tanımı yapılmalı ve tanrının temel özellikleri belirtilmelidir.

tanrı nedir, ne değildir.

Sitelerde Paylaş

Ne olduğunu bilmiyorsanız burada işiniz yok..

Mugalata yapmayalım.

İnanç özgürlüğü diye bir şey yok.

Bazıları (özellikle inanırlar) düşünce ve ifade özgürlüğünü inanç özgürlüğü diye genişletmeye çalışırlar.

Sizin benim elimde bir elma olduğuna inanmanız veya inanmamanız nasıl özgür bırakılır? Nasıl engellenir?

Merak ediyorum cidden. Uzayda hayat olduğu inancının nasıl bir özgürlüğü veya kısıtlaması olabilir?

İnanç özgürlüğü diye bir kavram yok.

İnsanın bilincinde kullandığı bir sistem bu inanç.

Bunun yasaklaması veya özgür bırakılması olmaz.

Bırakın bu Hristiyan demagojilerini. Onların işi bu.

Düşünce ve ifade özgürlüğü dindar olmayanları körüklediğinden, inanç özgürlüğü diye bir alt başlık açıp "Mesih sizi seviyor" diyorlar. :)

Hepsi bu.

Sitelerde Paylaş

İnanç özgürlüğü diye bir şey yok.

Bazıları (özellikle inanırlar) düşünce ve ifade özgürlüğünü inanç özgürlüğü diye genişletmeye çalışırlar.

Sizin benim elimde bir elma olduğuna inanmanız veya inanmamanız nasıl özgür bırakılır? Nasıl engellenir?

Merak ediyorum cidden. Uzayda hayat olduğu inancının nasıl bir özgürlüğü veya kısıtlaması olabilir?

İnanç özgürlüğü diye bir kavram yok.

İnsanın bilincinde kullandığı bir sistem bu inanç.

Bunun yasaklaması veya özgür bırakılması olmaz.

Bırakın bu Hristiyan demagojilerini. Onların işi bu.

Düşünce ve ifade özgürlüğü dindar olmayanları körüklediğinden, inanç özgürlüğü diye bir alt başlık açıp "Mesih sizi seviyor" diyorlar. :)

Hepsi bu.

Keeeeeeeeeeeeeeeeeeh kehhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh keeeeeeeeeeeeeeeeeeeehhhhhhhhhhhhhhh

Sitelerde Paylaş

inanç özgürlüğünü savunmak veya inanç özgürlüğüne karşı çıkmak ateizmin kriteri değildir.

ateizmin reddettiği tanrı nedir.

örneğin tanrı geleceği bilir mi, elçisi var mı, tek dil mi bilir vs.?

öncelikle tanrı kavramının tanımı yapılmalı ve tanrının temel özellikleri belirtilmelidir.

tanrı nedir, ne değildir.

Sizin ateizminizin kriteri olmayabilir ama bizim savunduğumuz ateizmin birinci ilkesidir.

İlkelerimizi okuyun..

Sitelerde Paylaş

Keeeeeeeeeeeeeeeeeeh kehhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh keeeeeeeeeeeeeeeeeeeehhhhhhhhhhhhhhh

Haksızsam haksızsın deyin.

Sizin kastettiğiniz şey düşünce ve ifade özgürlüğü.

Teknik adı o.

Google'a hangi dilde olursa olsun inanç özgürlüğü yazarsanız altında hep inanırların maniplasyonunu görürsünüz.

Bu onların ortaya attığı bir alt başlık.

Üst başlığa dönelim.

Konu düşünce ve ifade özgürlüğü.

Düşünce ve ifade özgürlüğüne karşı çıkan adam zaten ateist olamaz.

Sitelerde Paylaş

Ateizmin asıl düşmanı teizm değildir. Ateizmin gerçek düşmanı, ateistim diye ortaya çıkan insanlık değerlerinden, ahlaktan yoksun insanımsı insan müsvetteleridir. Haci ateistleri iyi tanıdığı için açacağı başlığı biliyor!

Ne ateist olmakla, ne müslüm olmakla, ne şu ne bu olmakla iş bitmez. Asıl iş orada başlar. Şuyum buyum ama nasıl bir şu bu olacağım? Konu budur.

İnanç özgürlüğünü kısıtlamak insanım diyen insanın aklının ucundan bile geçmemesi gerekir. Aksi halde insan olamaz. Bu kadar kesin ve nettir. Bunu tartışan ateistim dese de kıymeti yoktur, teistim dese de. Önce bir insan olmayı öğrenecek, sonra ateistim teistim şuyum buyum diyecek.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...