Jump to content

Tanrıya yönelik bu varlamaya çalışma, umursamama tutumları neden ola ki?

Recommended Posts

Yine Non-Teistler ve onlardan türeyenlerden bahsediyorum.

Tanrı saçmalığına yönelik hep bir varlama girişimindeler.

Neden ola ki bu?

Mesela Teist tanrı diye bir sanrıya tutulmuş, bizden biriyle konuştu var o diyor.

Deist de, Teist yalan söylüyor o kimseyle konuşmadı, karışmadan duruyor orada var diyor

Panteist de, o öyle değil, yalan bunlar, tanrı varlığın her parçasındadır, varlığın her parçası da tanrıdır diyor

Agnostik, hiç de öyle değil, var mı yok mu bilemeyiz, aklımız yetmez, bilgimiz yetemez diyor

Agnostik Ateist, bence yok ama, yine de küçük bir ihtimalle olabilir, ama bu olabilirliği de bilemeyiz ki biz diyor

Negatif Ateist, tanrı bence yok, ama yine de var olma olasılığı sıfır değildir diyor.

Apateist, var mı yok mu umursamam ben, uğraşmam, dinlemiyorum sizi der.

Bu neyin kafası böyle?

Bir çeşit virüs evrimine benzemiyor mu?

Bu ne ola ki?

Sitelerde Paylaş

Her seyi anladim da Materyalist, cidden agnostiklerden ne istiyorsun? Ve negatif ateistlerden?

Agnostikler ve negatif ateistler varlamaya da calismazlar umursamamazlik da etmezler. Arastirirlar ve sonuc onlari bilememezlige goturur.

tarihinde KafaBeyinUs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tanrinin varliği ve yoklugu kanıtlanamaz bu benim goruşum ha ağirlik hangi yondedir derseniz...

1. evrenin oluşmasi için bi yaraticiya ihtiyac varmidir yokmudur bu yaratici tanri çok zekimidir....

yada f. nitchzenin dediği gibi evreni yaratirken olmuşte olabilir..... çunku evrenin oluşmasi için çok zeki bir yaraticiya ihtiyaç yoktur ....

2. evren kaos evrenidirr... duzen yokturr....

3.tanri teist inancina gore tanriysa.... çok zeki geleceği geçmişi ve herşeyi bilen bir tanriysa.....o zaman biz bir oyuncağiz.. tanrinin oyuncaklara ne derece ihtiyaci vardir.... ve cennet cehenneme ne derece ihtiyaç vardir...

4.tanri teist inancina gore tanriysa... yaptıklarimizdan ne derece sorumlu tutulabilir.. yada cezalandirilabiliriz ... sonuç olarak tanrinin bize soylediklerini... yazdiklarini yada bildiklerini uygulamak zorundayiz....

5.tanri bizi yaratip birakmiş işe karişmayan bir tanriysa... (bu deist inanci) sonuçta cennet cehhennem iyi kotu gibi bir amaç olmamalidir... var olan ve düzeni kuran tanrinin hiç bir şeye karişmamasi.... evrenin ne olacağinin umrunda olmamasi... ve bu tanriya inanip inanmamamizin ne derece gerekli yada gereksiz oluşu onemsizdir....

6. tanri yoksa..... bu aci bir gerçeklik olabilirr....bir amaç yoktur... bir amaca ihtiyaçta yokturr... .tek farki yaşadiğimiz hayati daha guzel yaşama imkanimiz olabilirr.... evren rast gele oluşmuş hadron siçramalarinin urunuyse vecum enerjisi sonucu oluşmuşsak.... kaos evreninde sonumuzun ne olacaği belirlidir... entropi yasalari ve tormodinamik yasalari sonumuzu mutlaka getirecektir... ayni şekilde kurtulma şansimiz yoktur ...

Sitelerde Paylaş

• "Şahitlik ederim ki, materyalizm den başka hiçbir felsefi kuram yoktur, ve yine şahitlik ederim ki materyalist bilinç, O'nun kulu ve elçisidir."
  • Tüm felsefi kuramlar yok edilinceye ve felsefe yalnız materyalizm oluncaya kadar onlarla savaşın.Şayet vazgeçerlerse non-teistlerden başkasına düşmanlık ve saldırı yoktur.

• neredeyse bu duruma geldi,bırak da yolumuzu kendimiz bulalım,ola ki sen kadar zeki değilizdir bi fırsat ver.

tarihinde haron tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Her seyi anladim da Materyalist, cidden agnostiklerden ne istiyorsun? Ve negatif ateistlerden?

Agnostikler ve negatif ateistler varlamaya da calismazlar umursamamazlik da etmezler. Arastirirlar ve sonuc onlari bilememezlige goturur.

Ben kimseden bir şey istemiyorum.

Oradaki listelediklerimin hepsi aynı anda haklı olamaz.

Bu basit mantığı anlamıyor musun? :)

Ben size gerçeği söylüyorum.

Seni bir şeye davet ettiğim yok.

Dediğim basit.

Yalancılığı bırakın.

Tanrıya yer yok.

Her şey maddedir (enerjidir)

Bunun ötesi gerisi yok.

Madde (enerji) olmayan bir şey yok.

Bu tüm İdealizm kategorisini geçersiz kılıyor.

Madem bilime ve yeniliğe önem veriyorsun

Bu dediklerim de önemli olmalı senin için.

Tanrı diye bir saçmalık kesinlikle bulunmuyor.

İhtimali olasılığı erişim dışılığı gibi bahaneler bile bu kesinliği bozamaz.

Bunu sana net bir şekilde bildiriyor,

Hayatının bundan sonrasında gerçeklerle yüzleşmiş şekilde yaşamını istiyorum.

tarihinde Materyalist Bilinç tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tanrinin varliği ve yoklugu kanıtlanamaz bu benim goruşum ha ağirlik hangi yondedir derseniz...

1. evrenin oluşmasi için bi yaraticiya ihtiyac varmidir yokmudur bu yaratici tanri çok zekimidir....

yada f. nitchzenin dediği gibi evreni yaratirken olmuşte olabilir..... çunku evrenin oluşmasi için çok zeki bir yaraticiya ihtiyaç yoktur ....

2. evren kaos evrenidirr... duzen yokturr....

3.tanri teist inancina gore tanriysa.... çok zeki geleceği geçmişi ve herşeyi bilen bir tanriysa.....o zaman biz bir oyuncağiz.. tanrinin oyuncaklara ne derece ihtiyaci vardir.... ve cennet cehenneme ne derece ihtiyaç vardir...

4.tanri teist inancina gore tanriysa... yaptıklarimizdan ne derece sorumlu tutulabilir.. yada cezalandirilabiliriz ... sonuç olarak tanrinin bize soylediklerini... yazdiklarini yada bildiklerini uygulamak zorundayiz....

5.tanri bizi yaratip birakmiş işe karişmayan bir tanriysa... (bu deist inanci) sonuçta cennet cehhennem iyi kotu gibi bir amaç olmamalidir... var olan ve düzeni kuran tanrinin hiç bir şeye karişmamasi.... evrenin ne olacağinin umrunda olmamasi... ve bu tanriya inanip inanmamamizin ne derece gerekli yada gereksiz oluşu onemsizdir....

6. tanri yoksa..... bu aci bir gerçeklik olabilirr....bir amaç yoktur... bir amaca ihtiyaçta yokturr... .tek farki yaşadiğimiz hayati daha guzel yaşama imkanimiz olabilirr.... evren rast gele oluşmuş hadron siçramalarinin urunuyse vecum enerjisi sonucu oluşmuşsak.... kaos evreninde sonumuzun ne olacaği belirlidir... entropi yasalari ve tormodinamik yasalari sonumuzu mutlaka getirecektir... ayni şekilde kurtulma şansimiz yoktur ...

Tanrı diye birşey yok.

Yeri yok yeri.

Dolu bir ortamda madde herşey.

Burada tanrıya yer yok.

Var olabilmek için bir şey madde (veya enerji - ikisi de aynı) olmalı.

İhtimalli konuşmaları bırak.

Zaten tüm tanrı inançlarının kökeni teizmdir.

Bunun da teizmdeki tek dayanak noktası bu tanrı denilen şeyin insanlardan biriyle konuşmasıdır.

Ondan önceki çoklu, doğa tanrı inançlarında dayanak noktası yoktu.

Uydurmuşlardı, neden sorusuna cevap bile yoktu.

İlk nasıl ve neden sorusunun cevabı teizmle geldi.

Şu kişiyle iletişim kurdu dayanağı bu

Yani agnostisizme varana kadar üst üste yükselen eşek, köpek, kedi ve horoz gibi bremen mızıkacıları gibi bu piramidin dayanağı, biriyle bu tanrının konuştuğu uydurması :)

Sonraki bütün varsayımlar evrim geçirmiş, geliştirilmiş.

Ama köken bu.

Tanrı konuşmuş :)

Sitelerde Paylaş

Tanrı diye birşey yok.

Yeri yok yeri.

Dolu bir ortamda madde herşey.

Burada tanrıya yer yok.

Var olabilmek için bir şey madde (veya enerji - ikisi de aynı) olmalı.

İhtimalli konuşmaları bırak.

Zaten tüm tanrı inançlarının kökeni teizmdir.

Bunun da teizmdeki tek dayanak noktası bu tanrı denilen şeyin insanlardan biriyle konuşmasıdır.

Ondan önceki çoklu, doğa tanrı inançlarında dayanak noktası yoktu.

Uydurmuşlardı, neden sorusuna cevap bile yoktu.

İlk nasıl ve neden sorusunun cevabı teizmle geldi.

Şu kişiyle iletişim kurdu dayanağı bu

Yani agnostisizme varana kadar üst üste yükselen eşek, köpek, kedi ve horoz gibi bremen mızıkacıları gibi bu piramidin dayanağı, biriyle bu tanrının konuştuğu uydurması :)

Sonraki bütün varsayımlar evrim geçirmiş, geliştirilmiş.

Ama köken bu.

Tanrı konuşmuş :)

ben vardir demedim eğer varsa sebep sonuçlariyla ilişkili gerçekleri onumuze koydum.... deizm teizmin yumuşatilmiş halidir.... ha şuda gerçekki teizmdede deizmdede insanin kurtuluşu için inaniliyor ...kendi hayatlarini kurtarmak için sadece... teizmde oyuncaklariz ...deizmde oyuncak ama tanri bizimle kusmuş oynamiyor.... ateizmde (darwin sayesinde kole ,kul katagoresinden (yada oyuncak) hayvan katagorisine yukseltilmiş canlilariz...) kendi geleceğini belirlemeye çalişan hayvanlariz..
Sitelerde Paylaş
  • "Şahitlik ederim ki, materyalizm den başka hiçbir felsefi kuram yoktur, ve yine şahitlik ederim ki materyalist bilinç, O'nun kulu ve elçisidir."
  • Tüm felsefi kuramlar yok edilinceye ve felsefe yalnız materyalizm oluncaya kadar onlarla savaşın.Şayet vazgeçerlerse non-teistlerden başkasına düşmanlık ve saldırı yoktur.

• neredeyse bu duruma geldi,bırak da yolumuzu kendimiz bulalım,ola ki sen kadar zeki değilizdir bi fırsat ver.

Eminim sen de yukarıdaki o listeden bir gruba aitsin

Ve böyle yapıp benle teizm arasında bir bağlantı kurarak kendi saçma tutumlarını gizlemeye çalışıyorsun.

Savunma davranışını anlıyorum.

Ama er ya da geç bilgiyle yüzleşmek zorunda kalacaksın.

Bilgi benden acımasız.

Seni yaşlandığında madara eder, öldükten bin yıl sonra da mizah diye sana gülerler kayıtlarda.

tarihinde Materyalist Bilinç tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ben vardir demedim eğer varsa sebep sonuçlariyla ilişkili gerçekleri onumuze koydum.... deizm teizmin yumuşatilmiş halidir.... ha şuda gerçekki teizmdede deizmdede insanin kurtuluşu için inaniliyor ...kendi hayatlarini kurtarmak için sadece... teizmde oyuncaklariz ...deizmde oyuncak ama tanri bizimle kusmuş oynamiyor.... ateizmde (darwin sayesinde kole ,kul katagoresinden (yada oyuncak) hayvan katagorisine yukseltilmiş canlilariz...) kendi geleceğini belirlemeye çalişan hayvanlariz..

Vardır ile eğer varsa aynı kaynağın farklı kollarıdır.

Sitelerde Paylaş

Deistlerin birçoğu, teist tanrısını ve dinlerini çürütüyor. Allah kavramını çürütmekle kalmıyor, yerine kendi tanrısını koyuyor. Varsayılan bu tanrı, hiçbir insana, dolayısıyla ateiste de ayrımcılık yapmayan, barış ve eşitlik isteyen bir varlıktır. bu müslümanın işini daha da zorlaştırır. ve ateizme fayda sağlar.

Agnostiklerin olasılık tanıdığı yaratıcı, zaten deist/panteist tanrı veya benzer çeşitli yaratıcı varsayımları olabilir. hiçbiri teizmi desteklemez, hepsi de ateistler için faydadır.

bana göre ise, bir tanrının varolma ihtimali az ama yaratıcı bir güç olabilir. Tabiyki şimdilik.. değişim potansiyelim her zaman devam ediyor. kafamı biyerlere sabitlemeyi sevmiyorum.

Mesela şöyle düşünmek doğru değil; "bu nonteist tercihler olmasaydı, ateist olacaklardı". hayır, bence tersine islamdan daha zor kurtulacaklardı. belki de %20si ancak ateist olurdu

Sitelerde Paylaş

Deistlerin birçoğu, teist tanrısını ve dinlerini çürütüyor. Allah kavramını çürütmekle kalmıyor, yerine kendi tanrısını koyuyor. Varsayılan bu tanrı, hiçbir insana, dolayısıyla ateiste de ayrımcılık yapmayan, barış ve eşitlik isteyen bir varlıktır. bu müslümanın işini daha da zorlaştırır. ve ateizme fayda sağlar.

Agnostiklerin olasılık tanıdığı yaratıcı, zaten deist/panteist tanrı veya benzer çeşitli yaratıcı varsayımları olabilir. hiçbiri teizmi desteklemez, hepsi de ateistler için faydadır.

bana göre ise, bir tanrının varolma ihtimali az ama yaratıcı bir güç olabilir. Tabiyki şimdilik.. değişim potansiyelim her zaman devam ediyor. kafamı biyerlere sabitlemeyi sevmiyorum.

Mesela şöyle düşünmek doğru değil; "bu nonteist tercihler olmasaydı, ateist olacaklardı". hayır, bence tersine islamdan daha zor kurtulacaklardı. belki de %20si ancak ateist olurdu

katiliyorumm ...metaryalist kabul etmiyor.. suçlamaya giriyor.... orda yazdiklarimi okursa aslinda tanriya neden ihtiyacimiz var... sorusunu cevapliyor... teistlerin dediği gibi bir canliysak cennet ve cehennem ihtiyaci yok ortada.... cunku biz robotuz... denileni yapıyoruz....yaptiklarimizdan sorumlu olamayiz..... ama deist inancina gore tanri varsa yani evreni yaratip karişmayan ozaman bu evrende tanriya inanmaya ne derece ihtiyaç vardir bize ne yarar sağlar düşüncesi ortaya çikar..
Sitelerde Paylaş

Dinler ve peygamberler olmasaydı, yaratıcı kavramı daha saygıdeğer bir hale gelirdi. insanlar yine, cevaplayamadığı sorulara, böyle bir çözüm getirmeye çalışacaklardı.

Ancak, bu yaratıcıya, "tanrı", "tapılacak varlık" veya uğruna savaşılacak bir varlık demiyeceklerdi. ve dayatılmayacaktı.. işte bu yönde yapılacak eleştirilere hak veriyorum.

Sitelerde Paylaş

Olayı pragmatik açıdan ele almayın.

Ne faydalı ne değil meselesi değil bu.

Bilimde yanlış sonuç sırf fayda sağlıyor diye gündemde tutulmaz.

Silinir yok edilir.

Bu doğru ve yanlış meselesi.

Yukarıdaki listede saydığım saçmalıkların hepsi aynı anda doğru olamazsa,

O listede 8 tane madde varsa,

O listede kesinlikle 7 tane yanlış sonucun olduğu kesin.

Bunu siz de reddedemezsiniz.

Siz diğer 7 taneyi farkediyor, kendi 8'inci sonucunuzu görmek istemiyorsunuz.

Ama ben görüyorum.

Ben derken bizatihi kendim değil. Herhangi bir materyalist bilince sahip bir ateist de görüyor.

Sizler sadece tahtaya sırayla çıkıp bir matematik denklemine sonuç yazan ve her biri kendi sonucunu doğru sanan çocuklarsınız.

Yanlış denilince küsüp oturmak, ama öyle ama böyle diye pragmatik cevaplar sunmak kurtarmaz sizleri.

Artık büyüdünüz.

Artık biraz mantıklı olun.

Neyi savunduğunuzu yüksek sesle aynada kendinize telaffuz edin.

Bu kadar haylazlık yeter.

Materyalizmle dinler arasında bir koridor oluşturuyor, o koridor sayesinde dinlere yaşamaları için ekmek ve su taşıyorsunuz.

Siz evrilmiş teistler olmasa bu dinler 50 yılda yok edilir.

Siz onlara savunma yöntemleri öğretiyorsunuz.

Onları eğitiyorsunuz.

Bakın yeni nesil teizm yorumlarının hepsinde Non-Teizm temelli argümanlar var.

Siz dinlere çalışıyorsunuz.

Bilime, Materyalizme, Ateizme kısacası gerçeğe faydanız yok.

Sitelerde Paylaş

sana gore gerçeklik o olabilir .....bana gore ise.... tanri yoktur veya tanriya ihtiyaç yoktur.... benim için gerçeklik budur ...deizmde teizmde tanriya hizmet eder... çikar için çikarlari için.... tanriya inanmanin bilime zarari vardir.. katiliyorum faydasi yokturr... ayrica bilim felsefesiz olmaz olamaz..

Sitelerde Paylaş

Eminim sen de yukarıdaki o listeden bir gruba aitsin

Ve böyle yapıp benle teizm arasında bir bağlantı kurarak kendi saçma tutumlarını gizlemeye çalışıyorsun.

Savunma davranışını anlıyorum.

Ama er ya da geç bilgiyle yüzleşmek zorunda kalacaksın.

Bilgi benden acımasız.

Seni yaşlandığında madara eder, öldükten bin yıl sonra da mizah diye sana gülerler kayıtlarda.

Bence o kadar emin olma,o guruplardan birine ait değilim(uzun zamandır).Kendi adıma bir savunma hiç düşünmedim,ve evet hiç hoşlanmadığım ifade biçiminle ilgili olarak seninle teizm arasında bağlantı kurmaya çalıştım.

Kendini beğenmiş,kendi gibi düşünmeyenleri aşağılamaya çalışan tavrını hiç sevmedim.Havan bir kitap okudum hayatım değişti havası.

Senin tarzındaki insanlara söylenecek tek şey var; sen bir harikasın,ne kadar doğru düşünüyorsun,sen mükemmelsin.

Bu arada size göre sanırım ben bayağı yaşlıyım,bin yıl sonrasının mizah anlayışı hakında da öngörülerinin olmasını taktirle karşılıyorum.

Evet arayıp ta bulamadığın fırsatı sana verdim doya doya bana saldırabilirsin,sayemde non-teist arkadaşlar biraz nefes alsın.

Sitelerde Paylaş

Evet Materyalist bazı konularda haklı. Mesela her görüş aynı anda doğru olamaz. İlla ki birisi doğru olacak. Ama Materyalist'le anlaşamadığımız konu şu: Gerçeği şu an bilemeyiz. Aralarından illa ki biri haklı olsa da bilemeyiz. Bilime uygun bir Tanrı figürü rahatça çizilebilir(ki bu varolduğunu göstermez) . Bilimle çatışmadan diğer non-teistler kendi görüşlerini destekleyebilirler. Panteistlerin destekleyip destekleyemeyeceği konusunda biraz şüpheliyim ama diğerleri için durum geçerli.

Materyalist, sana bir deist Tanrısı çiziyorum. Bilimi kullanarak bu kafamda şekillendirdiğim Tanrı'yı çürüt:

Evreni baştan programlamıştır ve her kuralı en baştan koymuştur. Sonra düğmeye basar gibi basmıştır ve çarklar harekete geçmiştir. Mesela Big Bang'teki tekilliği (programlayıp) o harekete geçirmiştir. Ama gerisine karışmamıştır. Olacak hiç bir şeye de karışmaz. İzlemekle yetinir. Bizim yaşadığımız evrenin dışındadır ve asla da bulamayız. Evrenden çıkamayacağımız için.

Bilimle çelişmiyor. Fizik ve Kimya yasalarını da o koydu. Tabi ki böyle bir Tanrı'ya inanmıyorum ama bilimle çelişmiyor. Neye dayanarak reddedeceksin? Merak ediyorum. Ben dedim diye bu Tanrı varolmayacak ama sen dedin diye de yok olmayacak. Gerçek tektir ve herkes bu gerçeğin peşinde. Ama herkesin ulaştığı sonuç farklı. Kimse %100 haklıyım diyemez, dememeli.

Bir diğer Materyalist'in haklı olduğu konu da şu: Meseleye fayda açısından bakılmaz, bakılamaz. Düşünceler üzerinden tartışma yapılır.

Sitelerde Paylaş

Materyalist, sana bir deist Tanrısı çiziyorum. Bilimi kullanarak bu kafamda şekillendirdiğim Tanrı'yı çürüt:

Evreni baştan programlamıştır ve her kuralı en baştan koymuştur. Sonra düğmeye basar gibi basmıştır ve çarklar harekete geçmiştir. Mesela Big Bang'teki tekilliği (programlayıp) o harekete geçirmiştir. Ama gerisine karışmamıştır. Olacak hiç bir şeye de karışmaz. İzlemekle yetinir. Bizim yaşadığımız evrenin dışındadır ve asla da bulamayız. Evrenden çıkamayacağımız için.

Bilimle çelişmiyor. Fizik ve Kimya yasalarını da o koydu. Tabi ki böyle bir Tanrı'ya inanmıyorum ama bilimle çelişmiyor. Neye dayanarak reddedeceksin? Merak ediyorum. Ben dedim diye bu Tanrı varolmayacak ama sen dedin diye de yok olmayacak. Gerçek tektir ve herkes bu gerçeğin peşinde. Ama herkesin ulaştığı sonuç farklı. Kimse %100 haklıyım diyemez, dememeli.

Bu yazdığın ifadelerin kaynağı nedir?

Nereden geldi bu?

Apriori ise, apriori saçmalık demektir.

Apriori diye kaynağı deney olmayan yani uydurmasyonlar, inançla, var sanmayla tasarlanan şeyler kastedilir.

Materyalizm tanımı itibariyle apriori'yi reddeder ve saçmalık kategorisinde sınıflandırır.

Apriori kabul edilemez. Kabul edilseydi vahiyler de aprioridir, onlar edilirdi.

Yani senin böyle hissetmen, böyle bir şey arayışında olman, böyle bir şeyi kaynak sanman saçmalık olur.

Konu kapanır.

Böyle bir şey ileri süremezsin.

Sitelerde Paylaş

Bence o kadar emin olma,o guruplardan birine ait değilim(uzun zamandır).Kendi adıma bir savunma hiç düşünmedim,ve evet hiç hoşlanmadığım ifade biçiminle ilgili olarak seninle teizm arasında bağlantı kurmaya çalıştım.

Kendini beğenmiş,kendi gibi düşünmeyenleri aşağılamaya çalışan tavrını hiç sevmedim.Havan bir kitap okudum hayatım değişti havası.

Senin tarzındaki insanlara söylenecek tek şey var; sen bir harikasın,ne kadar doğru düşünüyorsun,sen mükemmelsin.

Bu arada size göre sanırım ben bayağı yaşlıyım,bin yıl sonrasının mizah anlayışı hakında da öngörülerinin olmasını taktirle karşılıyorum.

Evet arayıp ta bulamadığın fırsatı sana verdim doya doya bana saldırabilirsin,sayemde non-teist arkadaşlar biraz nefes alsın.

Bunlar senin öznel saçmalıkların.

Dayanaksız kişisel duygu ve düşünceler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...