Jump to content

Niçin bir tanrı olmasın?!

Recommended Posts

Tanrıya inanmak da olanaksızdır. Kimse tanrıya inanamaz. İnanılan, tanrı değildir. İnanılan, "tanrı vardır" diye söylenilen yalandır. İnananlar tanrıya değil, bu yalana inanıyorlar.

Hiç bir şey öğretilmeyen bir çocuk, bir ormanda orangutanlar tarafından büyütülürse orangutan olur. Tanrıdan filan haberi olmaz. Çünkü, bu yalan kendisine söylenmemiştir. Söylenmeyen bir yalana inanmak da olanaksızdır. İnsanlar ancak kendilerine tanrı vardır şeklinde yalan söylendiği zaman tanrıya inanabilirler.

Bu yalanı ilk kim söyledi bilmiyoruz. Bunu bilmemiz de olanaksız. Biz bildik bileli, tarih yazıldı yazılalı tanrı yalanı var. O yüzden ilk yalancıyı belirleyemiyoruz. Belirleyemiyoruz diye, bunu Âdem adlı hayali bir adam yapamayız. Böyle bir ilk adam yoktur. Çünkü evrim vardır. Evrimde, bir maymun zart diye bir ilk insan doğurmaz. Birikimli seçilimle yavaş bir dönüşüm söz konusudur.

Kısaca, dinin neresinden tutarsan tut, büyük, organize, kapsamlı bir yalan şebekesidir. Bir yalan, aldatma, sömürme suç örgütüdür. Mafya, korsan, çete, haydut gibi... Aynısıdır.

İlk yalanı söyleyen dediğin kişinin aklına gelmiş demek ki tanrının olabilme ihtimali. Gelmese nasıl söyleyecek?

Bana panteist ya da deist tanrısının neden olamayacağını kanıtla o zaman.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 358
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

..

Yaratmak bir amaç değil, niçin yarattı?Aranan cevap bu işte.

Bizi bilgilendirmesine gelince: Peygamberler, kitaplar, akıl vermiş ya.

..

Sizin peygamber dediğiniz insanların kendileri peygamber olduklarını iddia ediyorlar ve

olası bir Tanrının elçisi olduklarını söylüyorlar.

Peki söylediklerinin doğru olduğuna dair herhangi bir somut kanıt var mı ?. Yok.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sizin peygamber dediğiniz insanların kendileri peygamber olduklarını iddia ediyorlar ve

olası bir Tanrının elçisi olduklarını söylüyorlar.

Peki söylediklerinin doğru olduğuna dair herhangi bir somut kanıt var mı ?. Yok.

Evet yok; kişisel olarak mantıksal çıkarımlar yapıyorum.

Bu derece inançlı bir insanın 'bana Allah'tan vahiy geliyor, tek bir ilâh var' derken, iftira edceğini hiç sanmıyorum... çevresindekilerden çok farklı bir insan... dünyaya karşı bir hırsı yok... Kur'an gayet insanüstü bir kitap...vahiy bence gerekli, Yaratan'ın yarattığına bir telkini...vs.

Sitelerde Paylaş

Estağfirullah niye kafan çalışmasın... :)

Niçin yarattı insanı?

Yakmak, dağlamak için olmamalı, cennette toplu alem yapsınlar, günlerini gün etsinler diye de değildir herhalde...

Verdiği akılla peygamber ve kitaba inanamıyorum, hani inanayım, belki gözden kaçırdığım bir şeyler vardır diye de baya çaba sarf etmiş bir insanımdır.

İslam'a göre, Allah bilmemiz gerektiği kadarını bize bildiriyor, bunu inkar edersen küfre girersin; kaderle ilişkili bir şeydir.

Bilimin ilerlemesinin Allah ile ilgisi yok. Bilim insan icadıdır.

Yaratıcı'nın yarattığı eserlere şahit olmak niye bir sebep olmasın? Cennet-Cehennem'in yaratılışında da bilemediğimiz bir sebep vardır herhalde, dünyada da bazan acı, bazan da zevk görüyoruz, bu bir işaret,bir numune 'burası tadımlık bir yer,doyumluk değil' der gibi.

'...İslam'a göre, Allah bilmemiz gerektiği kadarını bize bildiriyor, bunu inkar edersen küfre girersin; kaderle ilişkili bir şeydir.

Bilimin ilerlemesinin Allah ile ilgisi yok. Bilim insan icadıdır.' demişsin.

Bu, doğru olabilir mi? İnsan, öğrenmek hususunda özgürdür, bütün gücüyle çaba gösterir, Yaratıcı'nın verdiği aklı sonuna kadar kullanmakla mükelleftir.

Sitelerde Paylaş

Tanrıya inanmak da olanaksızdır. Kimse tanrıya inanamaz. İnanılan, tanrı değildir. İnanılan, "tanrı vardır" diye söylenilen yalandır. İnananlar tanrıya değil, bu yalana inanıyorlar.

Hiç bir şey öğretilmeyen bir çocuk, bir ormanda orangutanlar tarafından büyütülürse orangutan olur. Tanrıdan filan haberi olmaz. Çünkü, bu yalan kendisine söylenmemiştir. Söylenmeyen bir yalana inanmak da olanaksızdır. İnsanlar ancak kendilerine tanrı vardır şeklinde yalan söylendiği zaman tanrıya inanabilirler.

Bu yalanı ilk kim söyledi bilmiyoruz. Bunu bilmemiz de olanaksız. Biz bildik bileli, tarih yazıldı yazılalı tanrı yalanı var. O yüzden ilk yalancıyı belirleyemiyoruz. Belirleyemiyoruz diye, bunu Âdem adlı hayali bir adam yapamayız. Böyle bir ilk adam yoktur. Çünkü evrim vardır. Evrimde, bir maymun zart diye bir ilk insan doğurmaz. Birikimli seçilimle yavaş bir dönüşüm söz konusudur.

Kısaca, dinin neresinden tutarsan tut, büyük, organize, kapsamlı bir yalan şebekesidir. Bir yalan, aldatma, sömürme suç örgütüdür. Mafya, korsan, çete, haydut gibi... Aynısıdır.

Kardeşim, sen sağdan-soldan duyduğun, çoğu bayatlamış eskimiş söylemlerle avunuyorsun, dikkat ediyorum her zaman böyle yazıyorsun.

Örneğin;

Evrim bence de vardır, yaratılmaya niye aykırı olsun?!

Sitelerde Paylaş

Bu derece inançlı bir insanın 'bana Allah'tan vahiy geliyor, tek bir ilâh var' derken, iftira edceğini hiç sanmıyorum... çevresindekilerden çok farklı bir insan... dünyaya karşı bir hırsı yok... Kur'an gayet insanüstü bir kitap...vahiy bence gerekli, Yaratan'ın yarattığına bir telkini...vs.

Bu gülünçmüş işte. Defalarca ortaya kondu ki, Muhammed; kadın, para, güç için her şeyi yapmış. Kendi hiç istememiş ama Muhammed'den başkası ile konuşmayan, Muhammed'den başkası aracılığı ile diğer insanlara emretmeyen tanrısı hep Muhammed'in istediği gibi davranmış. Kuran tek başına yetmiyorsa, zaten bu durumların açıklamaları hadislerde var.

Evlatlığına karısını boşatıp, kendi altına yatırmak için yemeden içmeden çalışan tanrı, Muhammed'e zekerinden daha yakınmış ki, Muhammed "k" demeden kadınları altına diziveriyormuş, rahat uyusun diye. Toprak sert tabii.

Bu allah denilen tanrı, insanları cezalandırmak için 1000 yıl beklerken, kadın bulmakta, ganimete el koymakta nabız hızında hareket ediyor; Muhammed'in zekeri ya da yüreği ufak bir atıverse, Allah topukları ardını döve döve kadın bulmaya, ganimet dağıtmaya koşuyor.

Böyle, adı var kendi yok bir tanrınız varken, elbette siz dünyanın en hırssız insanı olabilirsiniz; nasılsa, normalde isteyebileceğiniz her şeyi zaten sizin emrinize yetiştirmek, size en iyi şekilde hizmet etmek için uğraşıp didinen, ama ne hikmetse sizin ağzınızdan başka ağzı olmayan bir tanrınız var.

İyi meslek peygamberlik.

Simon diyor ki, yabancıların çocuk oyunlarından bir tanesi, arasıra kültürel kaymalar nedeni ile bizde de benzerlerinin oynandığını görüyorum. Simon oyunda olmasa da hep bir şeyler diyor; ama ne hikmetse, o sırada ebe kimse, hep onun ağzından ve onun istediklerini diyor. Acep simon diye biri yok da, konuşan aslında ebenin kendisi mi?

Sitelerde Paylaş

Bak insan vücudunda her saniye milyonlarla kimyasal aktivite gerçekleşiyor

her tepkimede zararlı veya faydasız 1000 yoldan gerekli ve sonuca götürecek yol tercih ediliyor

1000 tepkime ve 1000 lerle yol ve olasılık

1000lerce kez milyonlarca canlıda milyonlarca saniye

her seferinde en mükemmel gerekli ve sonuca götürecek yol tercih ediliyor

Bu tesadüf olamaz

olasılık ihtimali olamaz

başıboş olamaz

kendi kendine oluyor olamaz

Tüm bunları bilen tercih eden kudretiyle yapan ilmiyle planlayan olmalı

0 da elbette Cenabı Haktır Alimi Külli Şey Kadiri Külli şey olabilir

--

kainat ve dünya bir sanat üzerine yaratılmış

bilim adamları kainatı inceleyerek milyonlarca ciltlik kütüphaneler doldurmuş

bu bilgiler eşyanın öncesine ait değil

yani göz profesörü gözü incelemiş binlerce sayfalık bir kitaba imza atmış

hele o noktaya gelmek için yıllarca çalışmış ama gözden öncesini bilmiyor

bir gözün aynısını veya benzerini yapıp insana takma becerimiz 2014 yılında hala mümkün değil

yani gözü yapan bizim gözümüzle görecebileceğimiz bir güç değil

bu gözü yapan bütün gözleri yapan da odur çünkü temelde aynı

gözü yapan gözü görür gözün gördüğünü de görür

gözü yapan güneşi de yapmalı güneş olmadan gözün ışık fiziği ayna lens vb olmayacaktı

demek gözü yapan ışığı güneşi gözü besleyen biyolojik tüm faktörleri bilir

gözü yapan insanı da yapmalı yapması gerekir

tüm hayvanları da yaratmalı

tüm dünyayı ve güneş sistemini de bilmeli ona göre varetmeli

insanı yaratan insandaki duyguları da yaratmalı

sevgiyi merhameti en iyi bilmeli

bak bebekler ne güzel besleniyor

aciz ve zayıf oldukları için onları yaratan annelerine verdiği şefkatle

anneleri ona musahahar ediyor yani hizmetçi gibi çocuğu etrafında pervane oluyor

icabında bir anne evladı için canını veriyor

demek o bebeği yaratan ona çok merhametli ki anneyi de bu duygularla donatmış

annede bebeğin her dönemi için uygun besin hemen hazırlanıyor

demek bebeğin yaratıcısı bu bebeğe karşı kat kat şefkatli merhametlidir

demek yaratan hem yaratıcı hem merhametlidir

Bismillahirrahmanirrahim deki gibi

bak bir damla sudan mükemmel insanlar yaratılıyor

bak bir çekirdekten tonlarca ağırlıkta ağaçlar oluyor

hiç mümkünmüdür ki bunlar kendi kendine olsun veya

kör tabiat yaratsın veya

cansız camid sebebler canlıları varetsin

demek bir Alimi Kadir Rahmanir Rahim daima yaratır.

Sitelerde Paylaş

İftira atıyor diyen yok.

Hırsı olmayan bir insan, kendi halinde hayatını yaşar. Hiç kimsenin hayatına, inancına ve yaşam tarzına

karışmaz. Siz de biliyorsunuz, peygamber iddiasında olanların ilk icraatları kendi halinde

yaşayan insanları ötekileştirmek olmuştur ve cehennemle tehdit etmişlerdir.

Kendi gibi düşünmeyenleri aforoz etmişler, insanları ikiye ayırmışlardır.

Peygamberlik iddiasi bile ba‎şlı başına, kişinin herhangi bir ruhsal hastalığı yoksa, kendisini

başkalarından üstün görmedir. Bu hırs değil de, nedir ?

Sözde kutsal kitap meselesine ise hiç girmiyorum.

Sitelerde Paylaş

..

kainat ve dünya bir sanat üzerine yaratılmış

bilim adamları kainatı inceleyerek milyonlarca ciltlik kütüphaneler doldurmuş

bu bilgiler eşyanın öncesine ait değil

yani göz profesörü gözü incelemiş binlerce sayfalık bir kitaba imza atmış

hele o noktaya gelmek için yıllarca çalışmış ama gözden öncesini bilmiyor

bir gözün aynısını veya benzerini yapıp insana takma becerimiz 2014 yılında hala mümkün değil

yani gözü yapan bizim gözümüzle görecebileceğimiz bir güç değil

bu gözü yapan bütün gözleri yapan da odur çünkü temelde aynı

..

Bahsettiginiz göz profesörü sizce kaç sene uğraşmış ?

Dünyadaki bütün göz profesörlerin, doktorların tüm bilgi birikimi sizce kaç senelik ?

Peki dünyanın yaşı kaç ve gözün evrimi sizce kaç senede şimdiki duruma gelmiştir ?

Eğri oturup, lüften doğru konuşunuz.

Sanırım o göz profesörlerine ve doktorlarına büyük bir haksızlık yapıyorsunuz.

Bence siz bu meseleyi bir kenara not ediniz ve çok değil 500 sene sonra bir göz doktorunu ziyaret ediniz!

Sitelerde Paylaş

tanrı yok olabilir...

Var da olabilir...

Var olma ihtimali sıfırlanamaz...

Bunu daha yapabilen yok...

Böyle müthiş bir ihtimal hesabı/mantığı görmemiştim doğrusu.

Kafana oturmuş görünmez bir sumonun var olma ihtimali de sıfırlanamaz.

Sumo yok olabilir...

Var da olabilir...

Var olma ihtimali sıfırlanamaz...

Bunu daha yapabilen yok...

Sitelerde Paylaş

Kuran akraba evliliğine izin verdiği için bir sürü hastalıklı çocuk doğuyor bunu ne yapacağız?

Sitelerde Paylaş

İnşallah temennin ile aldığım cevap aşağıda:

İstersen "inşşiva" veya "inşzeus" ile dua etmeyi dene. Belki bu tanrılardan birinin duanı kabul etmesi ile bir cevaba ulaşabiliriz. Ben de inşbrahma veya inşpriapos ile diğer koldan geliyorum.

Yazık..Başka diyecek birşey yok.

Oysa ki, kafayı biraz çalıştırabilseler, sadece bu sorudan çıkabilecek o kadar çok şey, gidilebilecek o kadar uzun bir yol var ki..

Ama bu kalıbı ben de kullanırım yeri geldiğinde, haberin olsun. :)

Sitelerde Paylaş

Yazık..Başka diyecek birşey yok.

Oysa ki, kafayı biraz çalıştırabilseler, sadece bu sorudan çıkabilecek o kadar çok şey, gidilebilecek o kadar uzun bir yol var ki..

Ama bu kalıbı ben de kullanırım yeri geldiğinde, haberin olsun. :)

Sorgulamanın yasaklandığı kültürlerde kafayı çalıştırmak pek kolay olmuyor galiba.

Dilediğin gibi, dilediğin şekilde kullanabilirsin. Sözü, izni bile olmaz.

Sitelerde Paylaş

Bahsettiginiz göz profesörü sizce kaç sene uğraşmış ?

Dünyadaki bütün göz profesörlerin, doktorların tüm bilgi birikimi sizce kaç senelik ?

Peki dünyanın yaşı kaç ve gözün evrimi sizce kaç senede şimdiki duruma gelmiştir ?

Eğri oturup, lüften doğru konuşunuz.

Sanırım o göz profesörlerine ve doktorlarına büyük bir haksızlık yapıyorsunuz.

Bence siz bu meseleyi bir kenara not ediniz ve çok değil 500 sene sonra bir göz doktorunu ziyaret ediniz!

500 sene sonra benden kemik bile kalmayacak sevgili kavak

akşam akşam güldürdün beni

benimde vurguladığı işte bu mesele

dahi insanlar hayatlarını bir küçücük göze veya 1kglık beyne vakfetmişler ki

bunların sırlarını çözelim diye gece gündüz çalışırlar

ne büyük çelişki ki

aklısız şuursuz ilimsiz cansız zerrelerden müteşekkil bu organları

binler dahi zeki doktorlar hala çözememişler

hala araştırıyorlar

bir kaç aklısız şuursuz ilimsiz cansız zerre 500 değil 1 trilyon yıl da geçse toplanıp göz yapalım

beyni icad edelim diyebilirlermi?

akıl mantık bunu kabul edebilirmi?

tarihinde dr.Kemal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

maddenin bilinçsiz olduğu önermesi yanlıştır.

kuantum oluşumlar maddenin bütüncül ve bilinçli davrandığını gösteriyor.

ilerki yıllarda maddenin bilinçli yapısı kavrandıkça tanrı fikri eksilecektir.

tanrı fikri ortadoğuda büyüden doğdu, güneyasyada şifadan doğdu.

ve tanrı fikri vizyoner liderler tarafından bilinmeyenlere atıf edilerek güçlendi.

ve o vizyoner liderler kültürel tanrılarını yarattılar.

Sitelerde Paylaş

Bu gülünçmüş işte. Defalarca ortaya kondu ki, Muhammed; kadın, para, güç için her şeyi yapmış. Kendi hiç istememiş ama Muhammed'den başkası ile konuşmayan, Muhammed'den başkası aracılığı ile diğer insanlara emretmeyen tanrısı hep Muhammed'in istediği gibi davranmış. Kuran tek başına yetmiyorsa, zaten bu durumların açıklamaları hadislerde var.

Evlatlığına karısını boşatıp, kendi altına yatırmak için yemeden içmeden çalışan tanrı, Muhammed'e zekerinden daha yakınmış ki, Muhammed "k" demeden kadınları altına diziveriyormuş, rahat uyusun diye. Toprak sert tabii.

Bu allah denilen tanrı, insanları cezalandırmak için 1000 yıl beklerken, kadın bulmakta, ganimete el koymakta nabız hızında hareket ediyor; Muhammed'in zekeri ya da yüreği ufak bir atıverse, Allah topukları ardını döve döve kadın bulmaya, ganimet dağıtmaya koşuyor.

Böyle, adı var kendi yok bir tanrınız varken, elbette siz dünyanın en hırssız insanı olabilirsiniz; nasılsa, normalde isteyebileceğiniz her şeyi zaten sizin emrinize yetiştirmek, size en iyi şekilde hizmet etmek için uğraşıp didinen, ama ne hikmetse sizin ağzınızdan başka ağzı olmayan bir tanrınız var.

İyi meslek peygamberlik.

Simon diyor ki, yabancıların çocuk oyunlarından bir tanesi, arasıra kültürel kaymalar nedeni ile bizde de benzerlerinin oynandığını görüyorum. Simon oyunda olmasa da hep bir şeyler diyor; ama ne hikmetse, o sırada ebe kimse, hep onun ağzından ve onun istediklerini diyor. Acep simon diye biri yok da, konuşan aslında ebenin kendisi mi?

Tabi, anlıyorum farklı kaynaklardan bilgi alıyorsun da acaba kaynağın doğru mu?

Öldüğü zaman Muammed'in bıraktığı mirası biliyorsundur herhalde.

Hiç zengin olsa, paraya, mala mülke düşkün olsa böylesine az bir meta ile geçinir miydi? O'nun hayatında Ahiret'i hedeflediğne dair pekçok örnek var.

Evlenme meselesine gelince: Kendisinden yaşça büyük bir kadınla 24 yıl boyunca, 2.-3.... bir kadınla evlenmesi daha örfe uygun iken, tek eşli kalmayı tercih efmesi, O'nun hiçde kadı düşkünü olmadığını gösterir.

Sitelerde Paylaş

İftira atıyor diyen yok.

Hırsı olmayan bir insan, kendi halinde hayatını yaşar. Hiç kimsenin hayatına, inancına ve yaşam tarzına

karışmaz. Siz de biliyorsunuz, peygamber iddiasında olanların ilk icraatları kendi halinde

yaşayan insanları ötekileştirmek olmuştur ve cehennemle tehdit etmişlerdir.

Kendi gibi düşünmeyenleri aforoz etmişler, insanları ikiye ayırmışlardır.

Peygamberlik iddiasi bile ba‎şlı başına, kişinin herhangi bir ruhsal hastalığı yoksa, kendisini

başkalarından üstün görmedir. Bu hırs değil de, nedir ?

Sözde kutsal kitap meselesine ise hiç girmiyorum.

Dünyaya, yani mala-mülke bir hırsı yok dedim, yanlış anlamışsın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...