Jump to content

14 MİLYAR IŞIK YILI VE SIRAT KÖPRÜSÜ

Recommended Posts

Nasıl yok?

مِن دُونِ اللَّهِ فَاهْدُوهُمْ إِلَى صِرَاطِ الْجَحِيمِ

''Toplayın mahşere o zulmedenleri, eşlerini ve Allah'tan başka taptıkları şeyleri. Toplayın da götürün onları sırata (cehennem köprüsüne) doğru.''

Saffat, 23 - Elmalılı

Sırat yol anlamında deme şimdi de... Kuran'daki tasvire göre, Cehennemin üzerinde kurulu bir köprü var, herkes bu köprüden/yoldan geçiyor, Günahkarlar, kafirler vs. geçemeden düşüyorlar, geçen de Cennete doğru gidiyor işte...

1. min dûnillâhi (min dûni allâhi) : Allah'tan başka

2. fehdû-hum : artık onları hidayet edin, ulaştırın

3. ilâ sırâtı : yola

4. el cahîmi : cahîm, cehennem

Niye demeyeyim,evet yol anlamında.Okuduğun ayetten o anlamı mı çıkardın sen :))

Parantez içindeki şey nerden çıktı?Zaten cehenneme köprüyle mi giriliyor?Hem hani herkes o köprüden geçecekti?Diğer meallere de bak lütfen.

tarihinde Ateş seni çağırıyor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 86
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İslamda sırat köprüsü falan yok.Nerden öğreniyonuz bu İslamı anlamıyorumki.Sırat köprüsü zerdüşt inancında vardır.Onların kutsal kitabı avesta da yazar.işkembeden sallamayın.Kuran da öyle bişey yok.

İslamiyet'te sırat köprüsü vardır.

Sokağa çıkıp yüz müslümana "sırat köprüsü var mı" diye sorduğunda, en az doksan "evet" cevabını alacağını garanti ederim.

"Sırat köprüsü yoktur" diyenlerse ayrı ve azınlık bir koldur.

O da İslamiyet'tir.

Yani İslamiyet'te hem sırat köprüsü vardır hem de yoktur.

Sanıyorum sen hadisleri reddeden bu kola aitsin.

Müslümanken ben de bu kola aittim.

Mesela "alkollü içki" Kuran'a göre haram değildir. Alkollü içkinin haram olduğu da uydurmadır.

Bunun için sokağa çıkmaya da gerek yok.

-eskilerde kalsa da- benim gibi numunelik müslümanlar dışında neredeyse bütün müslümanlar haram olduğunu söyler.

Yani ne kadar çabalasan da İslamiyet'te alkol hem haramdır hem değildir.

Aksi takdirde sen, ben ve bi' ihtimal birkaç yüz bin kişi cennete, helali haram yapmak -kendini Allah yerine koymak- suçundan -bugünlerde yaşayan- 1-1,5 milyar müslüman cehenneme, durumu oluşur. Bunu, insanlarca bilindik hiçbir tanrı göze alamaz. Hoş, Allah çok acımasızdır. Senin put bunu göze alabilir.

Adını doğru seçmişsin. Çünkü Kuran'a göre bugün, kendini müslüman olarak tanımlayanların tamamı da dahil olmak üzere cennete gidebilecek tek bir insan bulamazsın. Kendini ifade edemeyen, sözleri yoruma açık, geleceğin ilkeli olmuş bir kitabın yaratacağı sırat ancak cehenneme giden sırattır.

tarihinde ulsts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

1. min dûnillâhi (min dûni allâhi) : Allah'tan başka

2. fehdû-hum : artık onları hidayet edin, ulaştırın

3. ilâ sırâtı : yola

4. el cahîmi : cahîm, cehennem

Niye demeyeyim,evet yol anlamında.Okuduğun ayetten o anlamı mı çıkardın sen :))

Parantez içindeki şey nerden çıktı?Zaten cehenneme köprüyle mi giriliyor?Hem hani herkes o köprüden geçecekti?Diğer meallere de bak lütfen.

Özellikle Elmalılı Mealini seçme nedenim, Elmalılı'nın en güvenilir Kuran tercümelerinden biri olarak kabul edilmesi sebebiyledir.

Parantez içerisindeki anlam şöyle çıkıyor: Sırat, yol demek. Cahim de, cehennem demek. Sıratil Cahim ise, Cehenneme giden yol, cehennem yolu; yani bildiğimiz Sırat Köprüsü demek...

Cehennem yolu Sırat Köprüsü'nden başka ne anlama gelebilir peki? Bakın, ayet Mahşer gününde herkesin üstünden geçeceği Cehennem yolundan -köprüsünden- bahsediyor, sakin dünyada iken cehennemlik olan insanların gittiği kötü yoldur orda bahsedilen diye alakasız bir çıkarım yapmayın!

''Toplayın mahşere o zulmedenleri, eşlerini ve Allah'tan başka taptıkları şeyleri. Toplayın da götürün onları sırata (cehennem köprüsüne) doğru.'' Saffat, 23

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sokağa çıkıp yüz müslümana "sırat köprüsü var mı" diye sorduğunda, en az doksan "evet" cevabını alacağını garanti ederim.

"Sırat köprüsü yoktur" diyenlerse ayrı ve azınlık bir koldur.

O da İslamiyet'tir.

Yani İslamiyet'te hem sırat köprüsü vardır hem de yoktur.

Sanıyorum sen hadisleri reddeden bu kola aitsin.

Müslümanken ben de bu kola aittim.

Mesela "alkollü içki" Kuran'a göre haram değildir. Alkollü içkinin haram olduğu da uydurmadır.

Bunun için sokağa çıkmaya da gerek yok.

-eskilerde kalsa da- benim gibi numunelik müslümanlar dışında neredeyse bütün müslümanlar haram olduğunu söyler.

Yani ne kadar çabalasan da İslamiyet'te alkol hem haramdır hem değildir.

Aksi takdirde sen, ben ve bi' ihtimal birkaç yüz bin kişi cennete, helali haram yapmak -kendini Allah yerine koymak- suçundan -bugünlerde yaşayan- 1-1,5 milyar müslüman cehenneme, durumu oluşur. Bunu, insanlarca bilindik hiçbir tanrı göze alamaz. Hoş, Allah çok acımasızdır. Senin put bunu göze alabilir.

Adını doğru seçmişsin. Çünkü Kuran'a göre bugün, kendini müslüman olarak tanımlayanların tamamı da dahil olmak üzere cennete gidebilecek tek bir insan bulamazsın. Kendini ifade edemeyen, sözleri yoruma açık, geleceğin ilkeli olmuş bir kitabın yaratacağı sırat ancak cehenneme giden sırattır.

Çoğunluğun dediği doğru olsa teistlerin iddiası doğru ateistlerinki yanlış olurdu.O yüzden verdiğin örnek saçma.İslamda hadis yoktur zaten.Olsaydı dahi senin söylediğin hadisin doğru olduğunun kanıtı yok.

Sitelerde Paylaş

hadisin doğru olduğunun kanıtı yok.

Konudan bağımsız.

Kuran'ın doğru olduğunun kanıtı?

Allah diye bir tanrı olduğunun kanıtı?

Muhammed'in yaşadığının kanıtı?

İsa'nın yaşadığının kanıtı?

Nuh tufanının kanıtı?

Meryem'in erkeksiz hamile kaldığının kanıtı?

Denizin ikiye ayrıldığının kanıtı?

...

Kısa keselim.

Kuran'da geçen onlarca masalın kanıtı?

Sitelerde Paylaş

Özellikle Elmalılı Mealini seçme nedenim, Elmalılı'nın en güvenilir Kuran tercümelerinden biri olarak kabul edilmesi sebebiyledir.

Parantez içerisindeki anlam şöyle çıkıyor: Sırat, yol demek. Cahim de, cehennem demek. Sıratil Cahim ise, Cehenneme giden yol, cehennem yolu; yani bildiğimiz Sırat Köprüsü demek...

Cehennem yolu Sırat Köprüsü'nden başka ne anlama gelebilir peki? Bakın, ayet Mahşer gününde herkesin üstünden geçeceği Cehennem yolundan -köprüsünden- bahsediyor, sakin dünyada iken cehennemlik olan insanların gittiği kötü yoldur orda bahsedilen diye alakasız bir çıkarım yapmayın!

''Toplayın mahşere o zulmedenleri, eşlerini ve Allah'tan başka taptıkları şeyleri. Toplayın da götürün onları sırata (cehennem köprüsüne) doğru.'' Saffat, 23

Elmalılı bana göre en güvenilir değil.İyide neden iyiler o köprğden geçmiyor.sadece kötüler geçecekse düşmeden geçen ne olacak?hepsi düşecekse köprünün mantığı ne?en önemlisi cehenneme giden köprüyse cehennem köprünün altında değil sonunda demektir.bu da ayrı bi mantık hatası.

Sitelerde Paylaş

Hiç mi anlamadın Ateş seni çağırıyor.

Gerçekten mi?

Bir tane, çoğunluğun dediğinin doğru olacağına dair cümle, hatta ima getirir misin?.

Al işte,

Sitelerde Paylaş

Konudan bağımsız.

Kuran'ın doğru olduğunun kanıtı?

Allah diye bir tanrı olduğunun kanıtı?

Muhammed'in yaşadığının kanıtı?

İsa'nın yaşadığının kanıtı?

Nuh tufanının kanıtı?

Meryem'in erkeksiz hamile kaldığının kanıtı?

Denizin ikiye ayrıldığının kanıtı?

...

Kısa keselim.

Kuran'da geçen onlarca masalın kanıtı?

Hadis ayet değildlr.Ezberleme zorunluluğu yoktur.Ayrıca bi kişi bile duysa hadis olur.Ayeti bi kişi değil herkes duyar ve ezberlenir.Ayrıca hadisin yazıldığı tarih peygamberden 200 yıl sonraysa yanlış olma ihtimali kuvvetlidir.Zaten en önemlisi Kuranda belirtilmeyen bu konuyu peygamber bilemez.Kaldıki hadis müslümanı bağlamaz.Kuran yeter.

Sitelerde Paylaş

Elmalılı bana göre en güvenilir değil.İyide neden iyiler o köprğden geçmiyor.sadece kötüler geçecekse düşmeden geçen ne olacak?hepsi düşecekse köprünün mantığı ne?en önemlisi cehenneme giden köprüyse cehennem köprünün altında değil sonunda demektir.bu da ayrı bi mantık hatası.

Sence hangi çevirmen güvenilir ve neye göre güvenilir?

Sitelerde Paylaş

Bana göresi sana göresi olur mu bu işin. :) Din adamlarının çoğu Elmalılı'yı münasip görmüş, bu meailin okunmasını tavsiye etmişler.

Peki, madem siz Elmalılı'dan hazzetmiyorsunuz, Diyanet'in mealine bakalım öyleyse...

''İçinizden, oraya -Cehenneme-uğramayacak hiçbir kimse yoktur. Bu, Rabbin için kesinleşmiş bir hükümdür.'' Meryem, 71.

Cehennemin üzerinde kurulu bir köprü var dedik, Mahşer günü herkes bu köprüden geçecek, cehennemlikler köprüyü geçemeyeceği için Cehennem'e düşecekler. Köprüyü geçenler ise, Cennet'e doğru yol alıyorlar. Bu yüzden yukarıdaki ayet diyor ki, Cennetlik de olsanız mutlaka Cehennem'den -köprünün üstünden- geçeceksiniz.

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne demek güvenilir değil? Apaçık bir kitap ve tefsiri güvenilir olanlar/olmayanlar..?

Çok merak ediyorum, bu durumu nasıl izah ediyorsunuz kendinize..? Açıklamak lütfunda bulunursanız biz de bilelim..

Sitelerde Paylaş

Sence hangi çevirmen güvenilir ve neye göre güvenilir?

Bana niye soruyosun mırnawa sormalısın elmalının neye göre güvenilir diye.zaten o da cevabını vermiş en güvenilir kabul ediliyor demiş.ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum dedim.bana göre kim güvenilir sorusu yanlış.çünkü bir mealcinin her ayet çevirisi iyi olacak diye bişey yok.ben sorgusuz iman ettiğim için istediği gibi çevirebilir.o zaman niye yorum yapıyosun diyeceksin.burada islam diye eleştirdiğiniz şeylerin islam olmadığını söylemeye geldim.yoksa sizi müslüman yapmaya değil.sorgulanan din din değildir.

Sitelerde Paylaş

Bana niye soruyosun mırnawa sormalısın elmalının neye göre güvenilir diye.zaten o da cevabını vermiş en güvenilir kabul ediliyor demiş.ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum dedim.bana göre kim güvenilir sorusu yanlış.çünkü bir mealcinin her ayet çevirisi iyi olacak diye bişey yok.ben sorgusuz iman ettiğim için istediği gibi çevirebilir.o zaman niye yorum yapıyosun diyeceksin.burada islam diye eleştirdiğiniz şeylerin islam olmadığını söylemeye geldim.yoksa sizi müslüman yapmaya değil.sorgulanan din din değildir.

Kusura bakma ama, akılsızca.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bana göresi sana göresi olur mu bu işin. :) Din adamlarının çoğu Elmalılı'yı münasip görmüş, bu meailin okunmasını tavsiye etmişler.

Peki, madem siz Elmalılı'dan hazzetmiyorsunuz, Diyanet'in mealine bakalım öyleyse...

''İçinizden, oraya -Cehenneme-uğramayacak hiçbir kimse yoktur. Bu, Rabbin için kesinleşmiş bir hükümdür.'' Meryem, 71.

Cehennemin üzerinde kurulu bir köprü var dedik, Mahşer günü herkes bu köprüden geçecek, cehennemlikler köprüyü geçemeyeceği için Cehennem'e düşecekler. Köprüyü geçenler ise, Cennet'e doğru yol alıyorlar. Bu yüzden yukarıdaki ayet diyor ki, Cennetlik de olsanız mutlaka Cehennem'den -köprünün üstünden- geçeceksiniz.

Öyle mantıksız bişey söyledinki.bana göresi sana göresi olmasa din adamlarının çoğu değil tamamı kesin(münasip ne ya :D )olarak kabul ederdi.

Cehenneme uğramayı ,üstündeki köprüden geçmek olarak mı anlıyosun.fsm den geçerken denize girmek gibi.:D

Sitelerde Paylaş

Senin cevap vermeye niyetin yok belli ve sözün bittiği yerdeyiz ama, ben yine de sorayım:

"Sorgulanan din din değildir."

Neden?

Yahu, buralarda dolandıkça ve sizleri gördükçe, imansızlığım daha da güçleniyor.

Madem sorgulanan din din değildir,

Burada işin ne!

Otur evinde çayını iç.

Bize teklif ettiğin şeye bak:

Sorgulamamak. Yani aklını kullanmamak. Yani;

"Akılsız"lık..

Sitelerde Paylaş

Senin cevap vermeye niyetin yok belli ve sözün bittiği yerdeyiz ama, ben yine de sorayım:

"Sorgulanan din din değildir."

Neden?

Yahu, buralarda dolandıkça ve sizleri gördükçe, imansızlığım daha da güçleniyor.

Madem sorgulanan din din değildir,

Burada işin ne!

Otur evinde çayını iç.

Bize teklif ettiğin şeye bak:

Sorgulamamak. Yani aklını kullanmamak. Yani;

"Akılsız"lık..

Öyle bişey teklif etmiyorum,neden burada olduğumu yazdım.alıntı yaptığın şeyi okumuyosun.ayrıca cevabını verdim.

tarihinde Ateş seni çağırıyor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...