Jump to content

Allah insanlara zulmedermi?

Recommended Posts

iyilik yapanın iyi karşılık kötülük yapanın da ceza görmesi adalettir...

Tanrı böyle yapmayıp mesela iyileri cezalandırsa zulmetmiş olur...

Böyle yapabilir mi yapabilir kim onu durduracak...

Ama kendisi özgür iradesiyle adaletli olmayı seçerse ona da kimse bişey diyemez...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 75
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sahtekarlık bu müslümlerin kanına girmiş. Kendi inandıklarına inanmayanları hapislerde çürütmek için kendi uydurdukları CD leri kanıt diye kullanmalarından belliydi zaten bunların ne kadar ahlaksız sahtekarlar oldukları.

Ne âla memleket bu böyle be! Kendin uydur, kendin üret, kendin kopyala çoğalt, sonra da neymiş "ahana kanıt!" Yok ya? Ananızı bu kadar güzel zannediyorsunuz demek! Tevrat zebur incil kuranmış, kanıtmış! Ülen müslümistandan başka nerde görülmüş işkembeden uydurulmuş bir şeyin kopyalarıyla birlikte çoğaldı denilip kanıt sayıldığı?

Niye bu kadar itici ve antipatik tipleriz diye bir oturup düşünün müslümler...

Sitelerde Paylaş

Şu şekilde düşünülebilir: bir psikopat tarafından bodrumda yıllarca alıkonulan insan, onun hem veren, hem koruyan, hem de cezalandıran olduğunu görüyor. Onun psikopat olduğu düşüncesini bir süre sonra kafasından atıyor, çünkü bu düşünce ile yaşayabilmesi, onun ne zaman ne şekilde davranacağını bilmemesi dayanılabilecek bir işkence değil. Bunun yerine, onun da kendisi gibi bir insan olduğunu düşünmeye, kendisi üzerinde sorumluluklarını yerine getirmeye çalıştığına inanmaya başlıyor ve kendisi gibi bir insanın kendisini cezalandırmasının ancak tek bir nedeni olabilir, o da kendisinin kurallara uymamasıdır sonucuna varıyor.

Cehennem psikolojisini güzel bir örnekle açıklamışsın..
Sitelerde Paylaş

Ama kendisi özgür iradesiyle adaletli olmayı seçerse ona da kimse bişey diyemez...

Peki koşullar ve beyin faktörü seçimleri etkilemezmi?

Mesela allah, ne gerek var sınav ortamı varedip bu kadar insanı cehennemde yakmama dese daha iyi olmazmı???

Sitelerde Paylaş

Peki koşullar ve beyin faktörü seçimleri etkilemezmi?

Mesela allah, ne gerek var sınav ortamı varedip bu kadar insanı cehennemde yakmama dese daha iyi olmazmı???

iyi olurdu belki ama özgür iradesi var işte bir de böyle deneyelim demiş olabilir...

Sitelerde Paylaş

kireç yıllardır aynı şeyi yapıyorsun...

allahın iyileri mükafatlandıracagını söyluyorsun...

allah ıcın ne ıyının ne kotununh bır onemı yok...

o allah var dıyenlere huri yok diyenlere ............veriyo..

bi anlamadın be kardesın...

yıllardır bu forumdasın..

bu işi çözemedin...

allah kesinlikle iyi birisi değil..

yalnız kendini düşünen övülmekten hoşlana kibirli utanmazın teki...

ne zaman anlıycaksın bunu??? :(

Sitelerde Paylaş

allah zulm edebilir mi...

Edebilir tabi bunu yapmak isterse kimse engel olamaz...

Sadece kendi isterse zulmetmez adalet eder...

Kirec sana daha önce de söyledim. İyilik ve kötülük tamamen insanların uydurduğu kavramlardır ve tamamen görecelidir.

Mesela sen bugün birisine bir iyilik yap ve onu bir işe sok. Yarın başka biri senin bu yaptığın yüzünden işsiz kalmış olacak.

Ya da git bir manyağı öldür, insanlara zarar vermesini engelle diyelim. Ama o manyağın ailesine göre sen onlara çok büyük bir kötülük yapmış olursun.

Hayat siyah-beyaz değildir.

Bugün bir insan ortaya çıksın 1 milyar insanı öldürmüş olsun. Bize göre bu insan büyük kötülük yapmış olur ama gezegenin ömrünü uzatmış olabilir. Anlatabildim mi? O sebeple iyilik ve kötülük diye şeyler tamamen kişisel ve toplumsal yargılardır. Toplumsal olarak subjektiftir. Afrikadaki kabile için bakire kurban etmek çok büyük bir sevap olabilir.... gibi. Daha örnekler çoğaltılabilir...

Sitelerde Paylaş

Kirec sana daha önce de söyledim. İyilik ve kötülük tamamen insanların uydurduğu kavramlardır ve tamamen görecelidir.

Mesela sen bugün birisine bir iyilik yap ve onu bir işe sok. Yarın başka biri senin bu yaptığın yüzünden işsiz kalmış olacak.

Ya da git bir manyağı öldür, insanlara zarar vermesini engelle diyelim. Ama o manyağın ailesine göre sen onlara çok büyük bir kötülük yapmış olursun.

Hayat siyah-beyaz değildir.

Bugün bir insan ortaya çıksın 1 milyar insanı öldürmüş olsun. Bize göre bu insan büyük kötülük yapmış olur ama gezegenin ömrünü uzatmış olabilir. Anlatabildim mi? O sebeple iyilik ve kötülük diye şeyler tamamen kişisel ve toplumsal yargılardır. Toplumsal olarak subjektiftir. Afrikadaki kabile için bakire kurban etmek çok büyük bir sevap olabilir.... gibi. Daha örnekler çoğaltılabilir...

Allahta kötülük yapmış oluyor, cehenneme gidecek bir insan yokken onu yaratıyor, oda günahlar işleyip cehenneme gidiyor ve azap çekiyor, böylece allah o insanı yaratmakla o insana kötülük yapmış oluyor.

tarihinde tupac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kirec in tuhaf dinine göre Allah gelecekte ne olacağını bilmiyormuş.

kimse bilmez ki kimin gelecek te yapacağını...

bilsede değiştiremez zaten...

mesela diyelim yarın birine kötülük yapacaksın...

bunu önceden allah biliyor...

şimdi bunu engellese ne olur ...

sen o kötülüü yapamamış olursun...

o zaman da gelecekle ilgili bilgi yanlış olur...

hani sen yarın kötülük yapacaktın...

nooldu o bilgiye...

yanlış çıktı...

gelecek bilinemez...

bilinse değiştirilemez...

allah geleceği bilse de değiştiremez di...

değiştirseydi bilememiş olurdu...

acaba bunu kim anlar...

Sitelerde Paylaş

Sayın kireç bi kaç soru ile bunu soru cevap olarak sormak isterim.....allahın zekası ve aklı sınırlımidir??? Sınırlı ise allah gaybi bilemez....sınırsız ise allah gaybi bilir....allahın gücü ve kudreti sınırlımidir?...sınırlı ise gaybi bilemez sınırsız ise gaybi bilir...sizin cevaplariniz nelerdir

Sitelerde Paylaş

Sayın kireç bi kaç soru ile bunu soru cevap olarak sormak isterim.....allahın zekası ve aklı sınırlımidir??? Sınırlı ise allah gaybi bilemez....sınırsız ise allah gaybi bilir....allahın gücü ve kudreti sınırlımidir?...sınırlı ise gaybi bilemez sınırsız ise gaybi bilir...sizin cevaplariniz nelerdir

gayb gelecek demek değil gizli olan şey demek...

gizli olan her şey de açıkta olan her şeyi de bilginin bir konudur ve bilinebilir...

sınırsız akıl ve zeka ne demek bunu bilmiyorum...

ama şunu biliyorum ki sınırsız akıl ve zeka da olsa gelecek bilinemez...

gelecek bilginin konusu değildir...

olaylar oldukça bilinir...

her şeyi gören görebilen bir varlık yoku görebilir mi...

yok olan bişeyi görmek görme bozukluğudur...

görme keskinliği değildir...

gelecekte olacak olan olaylar şu an yokturlar ve bilginin konusu değildirler...

gayb bile değildirler...

Sitelerde Paylaş

Sayın kireç allahın sıfatlarına göre.allah her şeyi bilir...allah sınırsız ilim ve kudret sahibidir...allahın gücü her şeye yeter....bu sıfatlar bile allahın geleceği yani gaybi bilmesi için yeterlidir...

yapacak bişey yok...

hayırlısı olsun...

Sitelerde Paylaş

Zulmeden allah değil insanın kendisidir denilmek isteniyor ayette. bende ateistim bu arada. ama ayet bunu demek istiyor kusura bakmayın.

Mesela ayetin ne demek istediği değil, demek istediği ile varolan durum arasındaki zıtlık. Bir tanrı "Her şeyi yaratan benim, benden izinsiz yaprak bile kıpırdamaz, ben herşey bilirim, istediğimi dğru yola iletir, istediğimi saptırım." falan dünyadaki zulümden, adaletsizlikten bana ne, onu insanlar yapıyor deyip kendini kenara çekemez.

Sitelerde Paylaş

Mesela ayetin ne demek istediği değil, demek istediği ile varolan durum arasındaki zıtlık. Bir tanrı "Her şeyi yaratan benim, benden izinsiz yaprak bile kıpırdamaz, ben herşey bilirim, istediğimi dğru yola iletir, istediğimi saptırım." falan dünyadaki zulümden, adaletsizlikten bana ne, onu insanlar yapıyor deyip kendini kenara çekemez.

Arkadaşım ayetleri tek tek cımbızlayarak bakamazsın bakarsan sonuç bu. O ayetlerin ne sebeple gönderildikleri önceki veya sonraki ayetlerde mevcuttur. Bir şey anlatılır bu sebepten ötürü ayrı bir ayette şöyle olacak bu böyledir denir. Kader denilen şey müslümanlıkta önünde iki yol vardır ben iki yolun sonunuda bilirim hangi yoldan gideceğin senin iradendedir müslümanlıkta kader böyledir yani her iki yolun iznide verilmiş. lütfen ateist olarak sizler yüzünden kurandaki ayetleri savunur duruma düştüm.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım ayetleri tek tek cımbızlayarak bakamazsın bakarsan sonuç bu. O ayetlerin ne sebeple gönderildikleri önceki veya sonraki ayetlerde mevcuttur. Bir şey anlatılır bu sebepten ötürü ayrı bir ayette şöyle olacak bu böyledir denir. Kader denilen şey müslümanlıkta önünde iki yol vardır ben iki yolun sonunuda bilirim hangi yoldan gideceğin senin iradendedir müslümanlıkta kader böyledir yani her iki yolun iznide verilmiş. lütfen ateist olarak sizler yüzünden kurandaki ayetleri savunur duruma düştüm.

Hadi be, sahtekar ikiyüzlü, bir de utanmadan ateist olduğunu iddia ediyorsun. herhalde elalemi kendin gibi ahmak sanıyorsun. Bırak bu ateistim ayaklarını, dürüstçe müslüman olduğunu söyle, neden utanıyorsun?

İslam'a göre özgür irade falan yoktur, Allah olacak herşeyi levh-i Mahfuz adlı deftere yazmış. Allah'ın kendisi bile "Ben istediğimi doğru yola iletir, istediğimi saptırırım." demiyor mu? Sana mı inanalım, putuna mı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...