Jump to content

Bu bilgi doğrumu ? Şayet doğruysa İslam hakkında bilinen çok şey tepetaklak olur

Recommended Posts

Dünyanin en eski Kuran-i Kerimlerinden birisi bulunmuş.
Almanyanin Tubigen Üniversitesinde yürütülen bir proje kapsaminda Üniversite kolleksiyonunda bulunan çok eski bir Kuran yazmasinin sanildigindan çok daha eski oldugu tespit edilmis. Paleografik analiz haricinde karbon testi yapilan yazma 95% olasilikla Miladi 649-675 AD yani Hz. Peygamberin vefatindan 20 ile 40 sene arasindaki döneme ait. Bu kadar eski yazmalar çok nadir!
Ingilizce basin aciklamasi için:

A Koran fragment from the University of Tübingen Library has been dated to the 7th century - the earliest phase of Islam - making it at least a century older than previously thought. Expert analysis of three samples of the manuscript parchment concluded that it was more than 95 percent likely to have originated in the period 649-675 AD - 20 to 40 years after the death of the Prophet Mohammed. Such scientific dating of early Koran manuscripts is rare.

http://www.uni-tuebi...nhandsc…
Yazmanin kendisini görmek için :
http://idb.ub.uni-tu.../thumbs…

MaVI165_p01r.jpg

tarihinde dr.Kemal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 119
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dünyanin en eski Kuran-i Kerimlerinden birisi bulunmuş.

Almanyanin Tubigen Üniversitesinde yürütülen bir proje kapsaminda Üniversite kolleksiyonunda bulunan çok eski bir Kuran yazmasinin sanildigindan çok daha eski oldugu tespit edilmis. Paleografik analiz haricinde karbon testi yapilan yazma 95% olasilikla Miladi 649-675 AD yani Hz. Peygamberin vefatindan 20 ile 40 sene arasindaki döneme ait. Bu kadar eski yazmalar çok nadir!

Ingilizce basin aciklamasi için:

A Koran fragment from the University of Tübingen Library has been dated to the 7th century - the earliest phase of Islam - making it at least a century older than previously thought. Expert analysis of three samples of the manuscript parchment concluded that it was more than 95 percent likely to have originated in the period 649-675 AD - 20 to 40 years after the death of the Prophet Mohammed. Such scientific dating of early Koran manuscripts is rare.

http://www.uni-tuebi...nhandsc…

Yazmanin kendisini görmek için :

http://idb.ub.uni-tu.../thumbs…

MaVI165_p01r.jpg

okudum inceledim ayrıca bunun hakkında belgeselide izledim bu kuranda noktalama işaretleri yok noktalama işaretleri kurana sonradan eklendi anlamına gelir ..ki buda kurani değiştirmek anlamına gelir ...belgeselini izleyebilir orjinal papirüsler için özbekistan ve yemen yazmalari mevcut...

konu hakında eng.wikipedia ya bakabilirsiniz

tarihinde mustafa2116 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Burada kimse kuran 600 lü yıllarda yoktu demedi. Burada söylenen, kuran 500 lü 400 lü yıllarda, yani daha regaib gecesi bile olmadan, muhammed anasının rahmine düştü dedikleri zamandan bile önce vardı. Sorununuz bu müslümler... Size kimse ana lan 600 lü yıllarda kuran mı varmış hayret nasıl olur diye bir şey söylemedi. Hayal görmeyin.

Bu arada örneğin amerikada örneğin Lincoln'ün ana rahmine düştüğü gece diye bir kutlama yapılır mı yapılmaz. Böyle bir şey olsa herkes gülmekten yıkılır. Ama müslümler muhammedin anasının rahmine düştüğü gece diye bir gece icat ederler. Kimsenin de gıkı bile çıkmaz.

Ne tuhaf, ne saçma bir halk...

Sitelerde Paylaş

tanrının kutsal kitapları korumak gibi bir adeti yok...

tersİne insanları bunun olmadığna dair uyarıyor...

Kendi elleriyle bir şeyler yazıp işte bu allahın emirleri diyenlerin her zaman olabileceğine dair örnekler veriyor...

kitaplardaki kelimelerin değiştirildiğini bildiriyor...

Eğer bir sünnetullahtan söz edilecek ise bu kitapların korunması değil korunmaması olduğunu söyleyebiliriz...

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Niye tazelemiyor? Habire yazıyor yolluyor da kimsenin haberi mi olmuyor? Kitapları yazdığı bilgisayarına virüs mü girdi? Harddiski mi yandı? Yenisini alacak ödeneği mi yok? Yoksa ne bilgisayarı, daktiloda mı yazıyordu, o mu gökten düştü kırıldı? Yoksa ne daktilosu, kalemle yazıyordu mürekkep fabrikasında grev mi çıktı?

Tamam bozuldukça yenisini yazıyor diyelim. Niye artık yazmıyor? Emekli mi oldu, öldü mü?

Öyle zart diye sıyrılıp çıkamazsınız müslümler... Çevir kazı yanmasınla bizi kandıramazsınız. Siz kiminle dansediyorsunuz be? Tanrının öyle işi olmazmış. Sevsinler tanrınızı. Hangi tanrı yahu? Nerde? Ne tanrısı?

Sitelerde Paylaş

tanrının kutsal kitapları korumak gibi bir adeti yok...

tersİne insanları bunun olmadığna dair uyarıyor...

Kendi elleriyle bir şeyler yazıp işte bu allahın emirleri diyenlerin her zaman olabileceğine dair örnekler veriyor...

kitaplardaki kelimelerin değiştirildiğini bildiriyor...

Eğer bir sünnetullahtan söz edilecek ise bu kitapların korunması değil korunmaması olduğunu söyleyebiliriz...

Edip bunu kanıtlıyor yazmıştın.

Demek sistemi incelemiş araştırmışsın diyecektim ama baktım bu yazdığını silmişsin.

Neyse sen böyle devam edebilirsin.

Şu elini taşın altına sokamama durumlarını da anlamıyorum.

tarihinde ANTİATEİST tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

15/9 nolu kuran pasajında geçen "hıfz" kökünden sözcük, yani "lehu le hafizun" ifadesi, kesinlikle koruma iddiası içerir. Bunda bir tereddüt, şüphe yoktur. Muhafız sözcüğü de bu kökten gelir. Bu ayette kesinlikle bir koruma iddiası var. Bunu inkar ederek dininizi savunamazsınız. Dininizin kitabı kuran'da açıkça korumadan bahsediliyor.

Öyle yok elleriyle ayetleri yazanlar filan demesi koruma iddiası yoktur demenizi haklı çıkarmaz. Herkes eliyle ayet yazabilir. Tam yazarken gökten yıldırım inip çarpılacak mı? Eliyle ayet yazanlar demesi bir şey kanıtlamıyor ki? Milletin ağzında sakız: "Allah kul hakkıyla karşıma gelmeyin der." Böyle bir ayet ise yok. E noolmuş? Böyle bir ayet uyduruyorlar diye kuran'ın sayfaları bozuluyor mu? Sararıp dökülüyor mu?

Hiç kıvırtmayın boşuna müslümler. Kuranınızı bize şirin göstereceksiniz diye attığınız elli bin taklaya sadece gülüyoruz. Bayındır filan, işte yaşar nuri filan bu uydurmaları çıkarıyorlar kuranı geleneksel kalıptan çıkarıp kurtaracağız, modernleştireceğiz diye.

Kuran modernleşmez. Taş devri düzeyinden bile daha geri bir kitaptır. Bu hiç modernleşir mi yahu? Rüya görmeyin.

Sitelerde Paylaş

Edip bunu kanıtlıyor yazmıştın.

Demek sistemi incelemiş araştırmışsın diyecektim ama baktım bu yazdığını silmişsin.

Neyse sen böyle devam edebilirsin.

Şu elini taşın altına sokamama durumlarını da anlamıyorum.

genel bir konudan bahsederken bir şahısla ilşkilendirmemek için sildim...

Kuranın değişikliğe maruz kalmış olabileceğine dair içeriden bir görüş belirtmekte pek kolay bir iş sayılmaz...

Sitelerde Paylaş

Şu kuran'ı bir okuyun da öyle iddia edin be! Kanser gibisiniz, illetsiniz ya! Şu kuranı bir açın okuyun, ne iddia edecekseniz öyle edin! Ne kadar yoz bir cehalet, okumadığın bir şey hakkında sağdan soldan duyduğun saçmalıklara inanmak. Yok Bayındır öyle diyor, yok Yaşar Nuri öyle diyor... Bayındır sizin yeni peygamberiniz mi?

Ayetin numarasını da verdik. Açarsın önünü arkasını, neyi koruyor anlarsın.

15/6: "ve kalu ya eyyühellezi nuzzile aleyhizzikri le mecnun" Dediler eeey kendisine zikir indirilen. Burada zikir derken tesbih diyor deyip herhalde kıvırtmayacaksınızdır. Sonra 7. 8. pasajlarda işte melekler filan cart curt ediyor, sonra bu 9. ayeti söylüyor. "İnna nahnu nezzelnezzikra ve inna lehu la hafizun". Bu zikri diyor biz indirdik, biz koruyacağız.

Ayıp ya! Gece ile gündüz yaratıklardır diyen Bayındır gibi uydurukçu adamların ağzına bakıp bu kadar saçmalanmaz. Ayıp denen bir şey var, insanda zeka denen bir şey var yahu!

Sitelerde Paylaş

Şu kuran'ı bir okuyun da öyle iddia edin be! Kanser gibisiniz, illetsiniz ya! Şu kuranı bir açın okuyun, ne iddia edecekseniz öyle edin! Ne kadar yoz bir cehalet, okumadığın bir şey hakkında sağdan soldan duyduğun saçmalıklara inanmak. Yok Bayındır öyle diyor, yok Yaşar Nuri öyle diyor... Bayındır sizin yeni peygamberiniz mi?

Ayetin numarasını da verdik. Açarsın önünü arkasını, neyi koruyor anlarsın.

15/6: "ve kalu ya eyyühellezi nuzzile aleyhizzikri le mecnun" Dediler eeey kendisine zikir indirilen. Burada zikir derken tesbih diyor deyip herhalde kıvırtmayacaksınızdır. Sonra 7. 8. pasajlarda işte melekler filan cart curt ediyor, sonra bu 9. ayeti söylüyor. "İnna nahnu nezzelnezzikra ve inna lehu la hafizun". Bu zikri diyor biz indirdik, biz koruyacağız.

Ayıp ya! Gece ile gündüz yaratıklardır diyen Bayındır gibi uydurukçu adamların ağzına bakıp bu kadar saçmalanmaz. Ayıp denen bir şey var, insanda zeka denen bir şey var yahu!

bu kitabı biz koruyoruz bölümü de sonradan eklenmiş olamaz mı....

Sitelerde Paylaş

okudum inceledim ayrıca bunun hakkında belgeselide izledim bu kuranda noktalama işaretleri yok noktalama işaretleri kurana sonradan eklendi anlamına gelir ..ki buda kurani değiştirmek anlamına gelir ...belgeselini izleyebilir orjinal papirüsler için özbekistan ve yemen yazmalari mevcut...

konu hakında eng.wikipedia ya bakabilirsiniz

arkadaşım ben sizin cehaletinizi düzeltmekten bıktım siz bıkmadınız

kuran orjinalinde hareke yok

bugün arabistanda basılan kuranı buradakiler okuyamaz çünkü harekesiz

arabistan dışında doğru okunması amacıyla hareke sistemi getirlmiş

anlam değişmez çünkü harfler kelimeler sabittir

Sitelerde Paylaş

bu kitabı biz koruyoruz bölümü de sonradan eklenmiş olamaz mı....

Evet, bir ara bu konu üzerinde durmuştum. Emevilerin kuran'da ciddi değişiklikler yaptığı bir iddiadır. Müslümün bir parça aklı başında olanı zaten bu görüşte olanlardır. Bunun haricindekileri zaten beyni var düşünebiliyor saymayacaksın. Aklı başındaysa böyle düşünür. Örnek de vermiştim. Kısas size yazıldı hadi tartışmaya açıksa da tamam diyelim ama, arkasından hüre hür köleye köle dişiye dişi yazması ne, böyle kepazelik mi olur deyince müslüm de olsa dostum olan bir arkadaş allak bullak oldu, bayağı ızdırap çekti, yüzünden biliyorum. Dostumdur, üzmek istemezdim ama bu islam yüzünden çok dostumu kırdım, üzdüm. Bu arkadaş da kafası çalışan biriydi. Epey acı çekti, şekli şemali değişti, sonra bunu Emevilerin eklediğini iddia etmek zorunda kaldı. Yani allah kısas size yazıldı demiş bırakmış, gerisini emeviler eklemişmiş. Bu aslında onu kurtarmaz ama o sıralar şimdiki kadar radikal değildim. Yoksa dost most tanımaz, çok fena ezerdim. O zaman şimdiki kadar radikal olmadığım için kıyamadım. Yine de dostluğumuz bozuldu. Neyse...

Ancak bizim burada ele aldığımız konu, kuran'da bu konuda ne yazdığı. Bunu kuran'a kim yazdı konusuna burada girmemiştik. O konuya girersek görüşümü sanırım bilirsin, tekrara gerek olduğunu sanmıyorum.

Sitelerde Paylaş

Kuranı Kerim orjinaldir ve kıyamete kadar orjinal kalacaktır

Peygamber sav ın vefatından 20yıl sonra elde edilen kuranla bugünkü aynıdır

yukarıda açık resimleri var daha ne olsun?

bu konuda son nokta budur

aksini iddia eden kim olursa olsun saçmalıyordur

hala kafası basmıyorsa kafasızlığından basmıyordur

tarihinde dr.Kemal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yukarda açık resimleri var dediğin Kuran tam değil sadece bir kısmı ve Muhammed'in ölümünden 20-45 yıl sonra yazılmış, o da günümüzdeki Kuran'dan farklı.

Bir de kimse bu Kuran parçalarında yazılanlarla günümüzdeki Kuran'ı karşılaştırmamış mı acaba?

Haa, bir de bu Kuran ayetleri Muhammed zamanında taşlara, kemiklere, bez parçalarına, deri parçalarına yazılmamış mıydı? Hatta bir keçi recm ayetini yememiş miydi? Nerede bunlar?

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yav hee hee.

Kuran'ın değişip değişmeyesi sorun değil.

Kuran'ın hiçbir zaman yaşama uygun olmayacağı ve insanlığın kara lekesi olarak tarihe geçeceği bir gerçektir.

Değişse ne olur değişmese ne olur?

Baştan aşağı saçmalık.

tarihinde Tetrahedron tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arapçayı harekesiz yazmak Türkçeyi şöyle yazmaya benzer:

"Krn chl yğmc Arplr trfndn yzlmştr."

Bu pek sorun oluşturmaz ama sorun olma riski varsa Araplar da harekeye bazen ihtiyaç duyarlar. Kuran eğer bir allah tarafından titizlikle korunan bir metin olsaydı, aynı titizlikle bir harfin bile yanlış seslendirilmemesi için harekelenirdi.

Bu hareke lüzumsuz bir şey değil. Buna Araplar da yanlış okumaları önlemek için ihtiyaç duyarlar. Hareke Arap olmayanlar tarafından icat edilmiş bir şey de değil. Araplar harekeyi sadece kelimeleri nasıl okuyacaklarını bildikleri ve yanlış okusalar da sorun olmayacağı durumlarda ihmal ederler.

Kuran ciddi allah tarafından bir şey olsaydı, böyle bir ihmal söz konusu olmazdı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...