Jump to content

Evren neyin içine genişliyor

Recommended Posts

bu videonun sonundaki evrenin bir şeyin içine genişlemesine gerek olmadığı ve kendi içine doğru genişleyebildiği fikri ne kadar tatmin edici , evrenin uç noktasının ötesinde ne var ? evren kendi içine genişliyor ama her noktasında bu geçerli olabilir mi?uç olan noktalar neyin içine genişliyor peki?

bu konu hakkında yeterince bilgiye sahip değilim konuyu açarken tereddüt ettim ama görüşlerinizi merak ediyorum
big bangi anlatan başka bir belgeselin başında zaman yoktu , hiçbir şey yoktu , madde yoktu felan diyor anlatıcı , madem hiçbir şey yoktu o zaman bu evren neyin içine genişliyor hiçlik,yokluk diye bir şeyin içine genişliyor olamaz heralde

yokluk diye bir şey var mı sizce?

tarihinde kullinefsinzaikatulmevt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu videonun sonundaki evrenin bir şeyin içine genişlemesine gerek olmadığı ve kendi içine doğru genişleyebildiği fikri ne kadar tatmin edici , evrenin uç noktasının ötesinde ne var ? evren kendi içine genişliyor ama her noktasında bu geçerli olabilir mi?uç olan noktalar neyin içine genişliyor peki?

bu konu hakkında yeterince bilgiye sahip değilim konuyu açarken tereddüt ettim ama görüşlerinizi merak ediyorum

big bangi anlatan başka bir belgeselin başında zaman yoktu , hiçbir şey yoktu , madde yoktu felan diyor anlatıcı , madem hiçbir şey yoktu o zaman bu evren neyin içine genişliyor hiçlik,yokluk diye bir şeyin içine genişliyor olamaz heralde

yokluk diye bir şey var mı sizce?

Mobius şeridi ya da klein şişesi.

Bunların resimlerine göz atarsan sorduğun sorularla ilgili bazı şartlanmışlıklara sahip olduğunu anlarsın.

Bigbang bir yoktan var oluş değildir.

Bigbang zaten var olan bir şeyin form ve şart değiştirmesidir.

En azından bir kuralın bigbang öncesi ile aynı olduğunu biliyoruz.

Patlama dağılmaya yol açar.

Evrende yukarı, aşağı, geri, ileri, sağ, sol, üst, alt gibi kavramlar yer almaz.

Bu kavramlardan başka senin bilincine hakim olan birşeyin başka bir şeyin içinde olduğu kavramı da yer almaz (mobius şeridi veya klein şişesi)

Birşeyin içinde veya dışında olmak da geçerliliğini yitiren kavramlardan.

Ayrıca yokluk diye bir kavram yoktur.

O kavram da sonsuzluk gibi hurafelerden biridir.

tarihinde Materyalist Bilinç tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evren sonsuz bir boşluk içinde genişliyor.

Çünkü evren yoktan yaratılmış bir varlık değil.

Zaten var olan virtual particle (yalancı parçacıklardan) birinin false vacuum olup genişlemesinden oluşan bir varlık.

Sonsuz boşluk yanlış anlaşılıyor.

Aslında evren ister kendi boşluğunu kendisi oluştursun, ister daha önce var olan bir boşluk içinde genişlesin, sonuç değişmiyor.

Sonsuz bir boşluk her zaman var.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Evren sonsuz bir boşluk içinde genişliyor.

Çünkü evren yoktan yaratılmış bir varlık değil.

Zaten var olan virtual particle (yalancı parçacıklardan) birinin false vacuum olup genişlemesinden oluşan bir varlık.

Sonsuz boşluk yanlış anlaşılıyor.

Aslında evren ister kendi boşluğunu kendisi oluştursun, ister daha önce var olan bir boşluk içinde genişlesin, sonuç değişmiyor.

Sonsuz bir boşluk her zaman var.

Evrenin ne içinde ne de dışında boşluk vardır. Evrenin dışında boşluk olsa termodinamiğin 2. ilkesi ihlal olacak, en basitinden fotonlar evrenin dışına kaçacaktır. Bu durumda evrenin toplam kütle ve enerjisi hiçbir zaman hesap edilemeyecektir. Eğer higgs (alanı) bozonu bulunursa evren içi boşluk düşüncesi tamamen ortadan kalkacaktır.

Sitelerde Paylaş

Evrenin ne içinde ne de dışında boşluk vardır. Evrenin dışında boşluk olsa termodinamiğin 2. ilkesi ihlal olacak, en basitinden fotonlar evrenin dışına kaçacaktır. Bu durumda evrenin toplam kütle ve enerjisi hiçbir zaman hesap edilemeyecektir. Eğer higgs (alanı) bozonu bulunursa evren içi boşluk düşüncesi tamamen ortadan kalkacaktır.

Evrenin varlığı termodimaik kanunların ihlal edilmesi değil mi?

Birinci termodinamik kanuna göre evren var olamaz zaten.

Fotonlar evrenin dışına kaçıyor zaten.

Evren şimdiye kadar ışık hızının altında genişliyordu. Bu genişleme sırasında fotonlar evrenin dışına kaçıyorlar.

Evrenin toplam kütle ve enerjisi zaten hiç bir zaman kesin olarak hesaplanamaz.

Higgs bozonunun bu olayla hiç alakası yok. Higgs bozonu parçacıkların kütle kazanmasından sorumlu.. Hepsi o kadar.

Sonsuz bir boşluk kavramından kurtulmak mümün değil.

Sitelerde Paylaş

Evrenin varlığı termodimaik kanunların ihlal edilmesi değil mi?

Birinci termodinamik kanuna göre evren var olamaz zaten.

Fotonlar evrenin dışına kaçıyor zaten.

Evren şimdiye kadar ışık hızının altında genişliyordu. Bu genişleme sırasında fotonlar evrenin dışına kaçıyorlar.

Evrenin toplam kütle ve enerjisi zaten hiç bir zaman kesin olarak hesaplanamaz.

Higgs bozonunun bu olayla hiç alakası yok. Higgs bozonu parçacıkların kütle kazanmasından sorumlu.. Hepsi o kadar.

Sonsuz bir boşluk kavramından kurtulmak mümün değil.

Evrenin başlangıcında entropi düşük seviyede değil mi?

Fotonların evrenin dışına kaçtığına dair bir gözlem var mı? (gerçekten ben bilmiyorum. Cehaletime verin.)

Evrenin bilinen bir çapı var. Evrendeki tüm galaksileri gözlemliyebiliyoruz. (her halde evren düz!). Galaksilerin dönme hızı sayesinde evrendeki toplam kütle, karanlık madde ve enerji bildiğime göre hesaplanabiliyor.

Higgs alanı evrene ether (daha önce düşünülenden farklı) özelliği kazandırmaz mı? Ve böylece boşluk kavramı ortadan kalkmaz mı?

Sonsuz boşluk kavramını benim aklım anlamıyor.

Sitelerde Paylaş

Sonsuz boşluk kavramını kimsenin aklı almaz. Ama bu olmadığı anlamına gelmez.

Evrenin belli bir büyüklüğü yok. Çünkü evren sürekli olarak genişliyor.

Bu genişleme ışık hızından az olduğu için de, eğer evreni maddeden ibaret galaksilerle sınırlarsanız, ışık hızında hareket eden fotonlar evrenin dışına çıkıyorlar.

Evrenin tümünü değil muhtemelen sadece binde birini görebiliyoruz.

Higgs bozonu sorunu halledilmiş değil. Bu bozon parçacıklara kütlelerini kazandırıyor.

Ether kavramı çok farklı bir kavram. Işığın yayılması için gerekli olduğu sanılan bir kavram. Boşlukta elektromanyetik dalgaların yayılmasını açıklamak için ortaya atılan bir kavram. Elektromanyetik radyasyon fotonlarla yayıldığı ve fotonlar hem dalga hem de parçacık olarak yayılabildikleri için gereksiz bir kavram.

Higgs bozonu boşluk kavramını yok etmez. Ama boşluğun bir dokusu olabilir ve Higgs bozonu çekim dalgaları ile birlikte o dokunun öğeleri olabilir.

Sitelerde Paylaş

Evrenin belli bir büyüklüğü yok. Çünkü evren sürekli olarak genişliyor.

Bu genişleme ışık hızından az olduğu için de, eğer evreni maddeden ibaret galaksilerle sınırlarsanız, ışık hızında hareket eden fotonlar evrenin dışına çıkıyorlar.

Mevcut hipotezlere gore sanirim isik hizindan daha hizli bir sekilde genisliyor

Sitelerde Paylaş

Evren neyin içinde genişliyor? A nın içinde genişliyor.

Peki A neyin içinde genişliyor? B,C,D...

Gündelik sağduyumuza sadık kalarak bu sorunun cevabı verilemez bence..

Peki, sağduyumuza ihanet edip tekrar yanıt verelim; evren neyin içinde genişliyor?

Hiçbirşeyin..

Saçma mı oldu? Evet biraz ama, genelde böyle söylüyorlar..

tarihinde Pahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biz insanlar herşeyi kendi sınırlı aklımızla anlamaya çalışıyoruz.

Bazı şeyleri anlamasak da kabul etmek zorundayız.

Sonsuz boşluk onlardan biri..

Evren ya sonsuz bir boşlukta ortaya çıkıyor, ya da ortaya çıktıktan sonra genişleyerek sonsuz bir boşluk oluşturuyor.

Sonsuz boşluk kavramına kendinizi alıştırın. Başka çareniz yok..

Sitelerde Paylaş

Aklımın almadığı sonsuz boşluk konusunda bazı itirazlarım var.

1- Evren sonsuz boşluk içinde oluştu ve halen genişlemekte ise, evrenin şeklinin az çok küreye benzemesi gerekmez mi?

2- Bildiğim kadarı ile en uzak galaksiler dünyadan (her yönde, uzayda her yön ne demek ise!) 40 milyar ışık yılı uzaklıkta, toplamda evrenin 80 milyar ışık yılı çapı mevcut.

3- Evrenin genişlemesini kabul ediyor (ben kabul etmesem ne olur, bilimsel olarak ispatlanmış gerçek) ve bu çapın zamanla artığı gerçeği ile yüz yüzeyiz, evrenin genişlemesi için sonsuz boşluk olması fikri her şeye rağmen aklıma yatmıyor.

4- Kendi düşünceme göre (belki tüm bu konu ile ilgilenenler aynı şeyi düşüyordur, bu konuda araştırma yapmadım.). Evrende hangi galakside olursak olsun evrenin çapını ya da büyüklüğünü aynı oranda bulacağız. Bu bulgu gerçek ise evren küresel, düz ya da her hangi bir düşündüğümüz şekilde olamaz. Ama benim için çevresinde ve içinde boşluk olmayan düz tabaka şeklinde evrenin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

5- Bunlar benim kendi fikrim. Çoğu kimseye deli saçması olarak gelebilir. Brain Greene gibi düşünceleri bana bile acayip tutarsız gelen fizikçilerin olduğu dünyada, fizikten çok az anlayan beni hoş görün!

Sitelerde Paylaş

Evrenle ilgili hiç bir özellik insan sağduyusu ile bağdaşmadığı için, biz yapılan gözlemlerle yetinmek zorundayız.

Yapılan gözlemleri yorumlamaya başlayınca hata yapıyoruz.

Sağduyu ile bağdaşmadığı yerde felsefe tamamen çöker. Bilim yoluna devam eder ama :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...