Jump to content

Korku nedir?

Recommended Posts

Insan bilimmezlikten korkar.

Bilmediği anlayamadığı veya kavrayamadığı şeylere korku besler. Bunların ilk başında tanrı korkusu yatar.

Korku öğrenilmiş bir duygudur.

Başka bir kabilede doğan x birinin korktuğu 10 tanrısı varken Müslim'in korktuğu tek tanrısı saçma gelebilir ya da tam tersi.

Sitelerde Paylaş

Bilmediği anlayamadığı veya kavrayamadığı şeylere korku besler. Bunların ilk başında tanrı korkusu yatar.

Başka bir kabilede doğan x birinin korktuğu 10 tanrısı varken Müslim'in korktuğu tek tanrısı saçma gelebilir ya da tam tersi.İ

müslümlerin var olduğu söylenen ama hayal ürünü olan allahtan korktuğunu sanmıyorum .genelde ,ateşten ,zebanilerin onları sevmesinden :)cinlerden vs vs gibi hurafelerden korkar .kitaplarında yazan o dehşet verici işkenceler yazmasaydı kimsenin bu putu takacağı olmazdı .Korku içinde geçirdiğim günlere lanet olsun .Beynimi resetleyebilseydim keşke .

Sitelerde Paylaş

İsa korkutmayınca yaşadığı devirde fazla ipleyen olmamış.Muhammet devesini sağlam kazığa bağlamış:korku. :D

Muhammedi de ilk on sene pek ciddiye alan olmamıştır. Sonra Medine´de ne olduysa, orada yıldızı parlamaya başlamış.

Islam korkular üzerine kurulmuş.

Sadece İslam değil, semavi dinlerin hepsi korkutmaya/ürkütmeye dayanır.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allaha inanmayan allahtan korkmaz. Olmayan şeyden niye korksun ki?

Bu yüzden ya bir de allah varsa korkusu çekenler ateist değildir. Öyle iddia etseler de değildirler. Agnostiktirler.

Yani allah korkusu sadece allaha inananları bağlar. Siz hiç ejderhalar gelir üzerimize ateş püskürtür bizi yakarlar diye bir korku çekiyor musunuz? Evet çekiyoruz, bundan çok korkuyoruz diyen varsa acil bir psikiyatri kliniğine yatması şarttır. Allah korkusu da böyledir.

Bu allahtan da niye korkuyor bunlar, doğru dürüst bir şey için korksalar gam yemem. Gösteri yaptı diye gepegenç insanı sopayla öldür, katilleri serbest bırak, allahtan korkma, aptesim geçerli mi, namazda kazanacağım parayı düşündüm, namazım geçerli mi diye allahtan kork!

Hırsızlara "allah razı olsun, çalıyorlar ama bismillah diye çalıyorlar, çalarken besmele çekmeyi ihmal etmiyorlar, allah onlardan bin kere razı olsun" de, sınavlarda şifrelerin dağıtıldığına, darbe planı diye bir şey olmadığına, bunların dümen, tezgah olduğuna daha yeni ayıktık diyenlere iyi ki ayıktınız allah razı olsun bizi de ayıktırdınız de, cinayetleri, tutuklu infazlarını, masum insanların çalınan yıllarını, çalınan hayatlarını unut, tut sonra acaba oruçlu iken kadına baktım, allah bana kızdı mı diye allahtan kork.

Bunlar azıcık insan olsa gam yemem azıcık. Bunlarda insanlığın eseri, bulaşığı yok. Soksan girmez insanlık bunlara, sürsen bulaşmaz.

Sitelerde Paylaş

Ben bu müslümlerin doğru dürüst bir gerekçeyle allahtan korkanını hiç görmedim. Ülen hırsıza hırsız demekten allah korkusu yüzünden çekiniyor bunlar! "Lan bu hırsız allah deyip çalıyor, belki allahın adamıdır, şimdi hırsız dersem allah gücenir!"

Adam katil yahu, katil alenen. Teröristlere tırlarla silah sevketmiş, tırların içinde ne olduğu kimseyi ilgilendirmez demiş! Alenen, apaçık katil! Masum insanları kendi hazırladıkları sahte kanıtlarla senelerce içerde yatırmış, gücünün yettiğini içerde infaz etmiş, gencecik çocukları sokaklarda satırlarla, sopalarla öldürmüş katiller bunlar. Katile katil demekten allah korkusu yüzünden çekinen müslümler...

Bu müslümler allahtan niye korkar, aptesim kabul oldu mu acaba, namazım kabul oldu mu acaba, orucum kabul oldu mu acaba...

Ben bunların hırsızlık yüzünden, dolandırıcılık yüzünden, sahtecilik yüzünden, cinayet yüzünden allahtan korktuklarını ömrümde bir kere bile görmedim!

Sitelerde Paylaş

Şu korku mevzu kimilerine çok komik gelebilir,ama benim gibi çok yoğun dini eğitim ve hurafelerle geçen bir çocukluk geçirenler bir türlü üstesinden gelemiyor çünkü bilincin gelişip hafızan oluşmaya başladığında, oraya yerleştirilen ilk bilgiler bunlar oluyor. Öyle şeyler hatırlıyorum mesela ne kadar inanırsan ne kadar ibadet edersen et son nefesinde şeytan sana yaklaşıp imanını kaybettiriyormuş, tüm yaptıkların boşa çıkıyormuş sonsuza kadar cehennem, malum orasıda deriler değiştikçe yakma,kaynar su içirme, ateşten yataklar,yorganlar, zakkum yeme,kılmadığın namazları kızgın demir üstünde kılma,dünyada korktuğun hayvanların yılan,akrep gibi bu işkencelere katılması,mezara girdiğin an iki meleğin gelmesi aşırı zor bir sorgudan geçme,sorguda çakarsan mahşere kadar kabirde cehennem azapları vs...

Dinler kesinlikle korkuyla duruyor ayakta ama kuran ve hadisleri birleştirince dünyadaki işkencecilerin bile aklına gelmeyen fantazilerle dolu,diğer iki ibrahimi dinde bu kadarı yok.

Neyse tüm bunlarla yetiştirildiğim için şanssız olduğumu düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Şu korku mevzu kimilerine çok komik gelebilir,ama benim gibi çok yoğun dini eğitim ve hurafelerle geçen bir çocukluk geçirenler bir türlü üstesinden gelemiyor çünkü bilincin gelişip hafızan oluşmaya başladığında, oraya yerleştirilen ilk bilgiler bunlar oluyor. Öyle şeyler hatırlıyorum mesela ne kadar inanırsan ne kadar ibadet edersen et son nefesinde şeytan sana yaklaşıp imanını kaybettiriyormuş, tüm yaptıkların boşa çıkıyormuş sonsuza kadar cehennem, malum orasıda deriler değiştikçe yakma,kaynar su içirme, ateşten yataklar,yorganlar, zakkum yeme,kılmadığın namazları kızgın demir üstünde kılma,dünyada korktuğun hayvanların yılan,akrep gibi bu işkencelere katılması,mezara girdiğin an iki meleğin gelmesi aşırı zor bir sorgudan geçme,sorguda çakarsan mahşere kadar kabirde cehennem azapları vs...

Dinler kesinlikle korkuyla duruyor ayakta ama kuran ve hadisleri birleştirince dünyadaki işkencecilerin bile aklına gelmeyen fantazilerle dolu,diğer iki ibrahimi dinde bu kadarı yok.

Tam 5.sınıf bilim kurgu.
Sitelerde Paylaş

Ben bu müslümlerin doğru dürüst bir gerekçeyle allahtan korkanını hiç görmedim. Ülen hırsıza hırsız demekten allah korkusu yüzünden çekiniyor bunlar! "Lan bu hırsız allah deyip çalıyor, belki allahın adamıdır, şimdi hırsız dersem allah gücenir!"

Adam katil yahu, katil alenen. Teröristlere tırlarla silah sevketmiş, tırların içinde ne olduğu kimseyi ilgilendirmez demiş! Alenen, apaçık katil! Masum insanları kendi hazırladıkları sahte kanıtlarla senelerce içerde yatırmış, gücünün yettiğini içerde infaz etmiş, gencecik çocukları sokaklarda satırlarla, sopalarla öldürmüş katiller bunlar. Katile katil demekten allah korkusu yüzünden çekinen müslümler...

Bu müslümler allahtan niye korkar, aptesim kabul oldu mu acaba, namazım kabul oldu mu acaba, orucum kabul oldu mu acaba...

Ben bunların hırsızlık yüzünden, dolandırıcılık yüzünden, sahtecilik yüzünden, cinayet yüzünden allahtan korktuklarını ömrümde bir kere bile görmedim!

Çok doğru osurmaktan korkarlar namazı bozulur diye ama yerimin hakını çalarlar gözünü kırpmadan.
Sitelerde Paylaş

Başka bir kabilede doğan x birinin korktuğu 10 tanrısı varken Müslim'in korktuğu tek tanrısı saçma gelebilir ya da tam tersi.

Bence insan iradesi ve gücü dışında kendi aleyhine gelişen tüm durumlardan korkar.

Örneğin;

- Karşıdan karşıya geçerken yoldan gelen kamyondan korkar, çünkü gücü o kamyonu durdurmaya veya kendisine zarar vermesini engellemeye yetmez. Bu sebeple kamyondan kaçar.

- İnsan kanserden korkar. Çünkü kendisinin ve diğer insanoğlunun teknik bilgisi kanseri yenmede yeterli olmadığı zamanlar olur, yahut tedavi esnasında acı çeker ve buna karşı çaresizdir.

- İnsan ormanda giderken aslandan korkar çünkü saldırı esnasında aslan daha güçlüdür.

-İnsan tanrıdan korkar, çünkü öğrendiği tanrı, ona kurallar koyar ve bu kurallara uymazsa onu cezalandırır. İnsan tanrıdan güçsüz olduğu için ondan korkar

Sitelerde Paylaş

Bence insan iradesi ve gücü dışında kendi aleyhine gelişen tüm durumlardan korkar.

Örneğin;

- Karşıdan karşıya geçerken yoldan gelen kamyondan korkar, çünkü gücü o kamyonu durdurmaya veya kendisine zarar vermesini engellemeye yetmez. Bu sebeple kamyondan kaçar.

- İnsan kanserden korkar. Çünkü kendisinin ve diğer insanoğlunun teknik bilgisi kanseri yenmede yeterli olmadığı zamanlar olur, yahut tedavi esnasında acı çeker ve buna karşı çaresizdir.

- İnsan ormanda giderken aslandan korkar çünkü saldırı esnasında aslan daha güçlüdür.

-İnsan tanrıdan korkar, çünkü öğrendiği tanrı, ona kurallar koyar ve bu kurallara uymazsa onu cezalandırır. İnsan tanrıdan güçsüz olduğu için ondan korkar

noktasina kadar size katılıyorum doğru bir önerme ...iradesi ile engelleyemediği her şeyden korkar insan
Sitelerde Paylaş

Bir de diğer yönden bak. Adam manyağın teki. Pislik. Kanundan korkmuyor. Medeniyetten nasibini almamış.

Böyle bir adamı ancak bu kadar korkutarak yola getirebilirsin o da olmuyorsa bence daha faydalı işlere kullanılabilir. Köpek maması haline dönüştürmek gibi.

Şu an dini ortadan kaldırsan daha iyi bir yer mi elde edersin sorusunun yanıtı belirsizdir. Ateistler neden intihar etmiyor diye soran adamlara sormak lazım dini ortadan kaldırsak onlar ne yapardı ?

Şu an Türkiye cumhuriyetine yaşıyoruz. Bu cumhuriyet de Vatan elden gidiyor din elden gidiyor nidaları arasında kurulmadı mı ? insanları birşeye inandıramazsan onları ölüme götüremezsin. Muhammed de yaptı bunu, Allahu ekber dağlarında, çanakkalede bildiğimiz isimler de yaptı.

Cumhuriyet tarihi de kendi zenginlerini yetiştirdi rusya da çinde de var. şimdi o zenginlerin kölesisin. Düzen bellidir. Birinin kölesi olacaksın. SEn birisinden kurtulmuşsun ama başka efendiler de var merak etme.

Sonuçta bir şekilde yaşıyoruz geçmişi veya geleceği sorgulamak boşa. Anı yaşa...

Sitelerde Paylaş

Bu “din de ortadan kalkarsa millet zıvanadan çıkar, nasılsa allah yokmuş diye herkes birbirine saldırır” düşüncesi sıklıkla ortaya atılır. Bu bir zırvadır. Din allah tanrı cart curt ortadan kalkmakla bir şey olmaz. Çok da iyi olur.

O kargaşa kaos, din değil, uygarlığın ortadan kalkmasıyla olur. Yani bir virüs salgını, bir meteor çarpması, bir nükleer savaş filan gibi büyük felaketler sonrası asayişin, güvenliğin, hukukun, savunmanın ortadan kalkmasıyla olur.

Bunun dinle minle bir alakası yok. Ha, şeriatla yönetilenler din ortadan kalkınca yasa da olmaz diye salak salak vehimlere kapılabilirler. Cahiller, böyle saçma sapan fobileri olması çok görülmez. Ama uygar çağdaş bir insanın din kalkarsa kaos olur diye filan düşünmesi ayıptır, utançtır.

Uygar çağdaş bir insan küresel ısınmadan, nükleer savaştan, çevre kirliliğinden ve doğanın tahrip edilmesinden endişelenir. Din bulunsun lazım demesi yakışmaz.

Fakat işin bir yönü daha var ki, ateizm dinlerin yasaklanmasını amaçlayan bir düşünce değildir. Ateizmin böyle bir hedefi yoktur. Ateizm inanç özgürlüğünden yanadır. O yüzden “arkadaşlar bakın bu dini yok etmeyelim, lazım olur” demenin bir mantığı zaten yok. Çünkü ateizmin böyle bir amacı zaten yok. Zaten yasaklamakla bir olguyu yok edemezsiniz.

Yahu dinin yok olması gibi bir durum zaten hiçbir biçimde söz konusu bile değil. Ne yok olması, ne yok edilmesi söz konusu bile edilemez.

Ateizm ne güçlü bir argümandır ki, milyarlarca dinli, üç tane ateist dini yok edecek diye tir tir titriyor. Ayıptır ya… Bu kadar mı acizsiniz. Kaç milyar kişi, dininizi üç ateistten koruyamayacak mısınız! Üç ateist var diye, “din elden gidiyor!” Ayıptır ya…

Yani şimdi bir savaşın içindeysen ve askerlerin müslümse, tutup "ölen ölür toprak olur gider, saldırın aslanlarım" diyecek halin yok. Adamlar müslüm ve ölen şehit olur cennete gider elbette diyeceksin. Orası ateizmi yaymanın yeri değil. Orası savaş alanı ve askerlerin de müslüm. Ha dersin ki "sen ateizmi barışta yaydın tamam ama savaş gelip çatınca da ölürse cennete gideceğine inandığı için savaştan kaçmayan asker bulamadın, ne olacak?"

İşte ona da diyorum ki ateizm inanç özgürlüğünden yanadır. Din allah yasaklansın diye uğraşmaz. Ben ateizmi yaydım diye herkes silme ateist olup çıkmaz. Savaş kapıya dayanınca dini duygular yükselir. Bu bir.

İkincisi, ulusal onur dinden çok daha üstün bir duygudur. Vatanseverliğin dinle bir alakası yoktur. Bu bir onur işidir. Leningrad savunması bunun yaşanmış örneğidir. Tarihin en onurlu direnişlerinden biridir. Din anca saldırı savaşlarında işe yarar. Savunma savaşlarında ulusal onur ön plandadır.

Bizim de osmanlı gibi saldırgan sömürgeci bir politika izlemeyi düşündüğümüz herhalde yoktur.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...