Jump to content

Ezelde ne vardı?

Recommended Posts

• İleti 113
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ezelde ne vardı diye soru olmaz. Sonsuzda 1 kaç kere vardır desen de sonsuzda 12 368 944 590 876 kaç kere vardır desen de yanıtı aynıdır. Sonsuz kere...

Şu atomaltı parçacığı sonsuzda nereye koyayım demekle şu evreni sonsuzda nereye koyayım demek aynıdır.

Sonsuza tanrıyı koymaya kalkışırsan, tanrıyı ayırıp izole edip koyamazsın. Onunla birlikte her şeyi koyacaksın. Yok öyle yağma... O zaman tanrı her şey, biziz tanrı... Öyle ayrık, özerk, bağımsız bir tanrı yok. Ha o zaman panteist mi olalım, hayır. Kendimize niye tanrı diyelim yahu, aklımızdan zorumuz mu var? Doğaya doğa demek dururken niye tanrı diyelim? Evrene evren diyoruz işte, tanrı demeye ne gerek var?

Varlığı hep aynı kalan, değişmeyen bir şey de yok ki tanrı olsun... Topu sonsuza atınca bir zevahir kurtarırız sanmayın allahçılar... Allahınız hiç bir durumda olamaz ve zaten de yok...

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sonsuz kavramını hayal edemeyen insan, bir de Allah'ı görmek istiyor ki gel de şaşırma......

Ezel ve ebed aslında aynı şeydir. Evet, yanlış okumadınız aynı şeydir.

Şöyle ki:

Zaman, Allah'ın yarattığı bir boyut olup, görecilik teorisine göre de stabil olmayan, bulunduğu ortam göre değişken, daha doğrusu her ortamda aynı sabiteye sahip değildir. Buna göre zamanın akmadığı, sadece tek an olduğu bir ortam olması mantıken de mümkündür.

Bu açıklamalardan sonra zaman kavramını yaratan ve yarattığı şeyle de sınırlanamayan Allah indinde zaman TEK andır. Allah da mekan ve zamanın yaratıcısı olduğu ve yarattığı şeyle de sınırlanmadığı için hem ezeldir, hem ebeddir. Yani ezeliyeti ebediyettir, ebediyeti ezeliyettir. Yani ikisi de aynı şey olup, ezelde ve ebedde var olan O dur.

tarihinde tevhid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sonsuz kavramını hayal edemeyen insan, bir de Allah'ı görmek istiyor ki gel de şaşırma......

Ezel ve ebed aslında aynı şeydir. Evet, yanlış okumadınız aynı şeydir.

Şöyle ki:

Zaman, Allah'ın yarattığı bir boyut olup, görecilik teorisine göre de stabil olmayan, bulunduğu ortam göre değişken, daha doğrusu her ortamda aynı sabiteye sahip değildir. Buna göre zamanın akmadığı, sadece tek an olduğu bir ortam olması mantıken de mümkündür.

Bu açıklamalardan sonra zaman kavramını yaratan ve yarattığı şeyle de sınırlanamayan Allah indinde zaman TEK andır. Allah da mekan ve zamanın yaratıcısı olduğu ve yarattığı şeyle de sınırlanmadığı için hem ezeldir, hem ebeddir. Yani ezeliyeti ebediyettir, ebediyeti ezeliyettir. Yani ikisi de aynı şey olup, ezelde ve ebedde var olan O dur.

Güzel düşünüyorsun.

ezel kelimesini bir yana bırakırsak

öncel olan hiçliktir; boşluk ya da vakum da denilebilir

ama hiçlik yokluk değildir, sonsuz bir enerji potansiyeli ile doludur

Ezel olarak 'Big Bang' kabul edilirse bu düşünülebilir.

İşte 'hiçlik denilen şey potansiyel enerji ise, ondan öncesi ne, yine madde mi?

Sitelerde Paylaş

Teorik olarak bu söylenebiliyor. Çünkü sonsuz kavramını hayal etmek insan için imkansız.

Teorik olarak değil. Teorik olarak da pratik olarak da zaman sonsuzdur. Başlangıcı ve sonu yoktur. Bunu hayal edemeyecek bir şey yok. Bunun nesini hayal edemiyorsun? Başı yok, sonu da yok. Ben bunda hayal edilemeyecek bir durum görmüyorum. Başlangıcı olmadığını hayal edemiyorsan sonunun olmadığını hayal et. Bunu da hayal edemem demezsin herhalde... Sonu olmayan sonsuzdur, başlangıcı da olmaz. Sonsuzun eksisi artısı olmaz, bu sadece matematiksel bir gösterimdir. Gerçekte yoktur. İşte teorik olan bu. Pratikte artı eksi sonsuz yoktur. Sonsuz sonsuzdur.

Ezel ve ebed aslında aynı şeydir.

Allahı görmek isteyen kim yahu? Olmayan şeyi nasıl göreceğiz de? Yok ki? Nasıl görelim? Ejderhalar ağızlarından nasıl alev püskürtür, bir görsek diyenin aklından zoru herhalde vardır. Alev püskürten ejderha görmek istiyorsan fantastik film izleyeceksin.

Ezel ve ebed sizin allahın araplarının uydurduğu kavramlar zaten. Bunların olmadığı sürpriz bir haber değil ki şaşıralım. Yukarıda açıkladığım şekilde. Bir şey ezeli olmayıp ebedi olamaz. Ebedi olmayıp ezeli de olamaz. Bunlar saçma sapan uydurma kavramlardır. Yok ruh yaratılmış da ebediymiş... Öyle şey olmaz. Bunlar saçmalık.

Zamanı donmuş bir an olarak hayal etmek ise zırvanın en önde gideni. Böyle bir şey olamaz ve yoktur. Donmuş an diye bir şey olmaz.

Zaman ve mekan sonsuzdur yahu, bunun nesini aklınız almıyor anlamadım. Donmuş an diye absürd olamayacak saçma bir şey icat etmekle neyi çözüyorsunuz, hangi sorunu hallediyorsunuz? Hiç öyle şey olur mu yahu? Bu şimdi aklınıza yatıyor öyle mi, donmuş, işlemeyen zaman... Bu olabilecek en absürd, en saçma hurafe. Zamanı asla durduramazsınız.

Diyelim on yıl uzayda ışık hızına yakın yolculuk yaptınız ve geldiniz, dünyada yüz yıl geçmiş. Yine zaman işlemiş değil mi? Düğmeye bastınız ve zaman dondu, yüz yıl geçti bir anda diye bir şey yine yok öyle değil mi? Öyle...

Sitelerde Paylaş

Ben şu söyleme çok hayret ediyorum: "Sonsuzluğu düşününce kafayı yiyecek oluyorum." Bunda kafayı yiyecek ne var anlamıyorum. Türk insanının kafası bu kadar mı dar? Müslüm kafası mı dar yoksa? Yahu basbayağı sonu yok işte, hayır sonu niye olsun da? Sonu olup da nerede bitsin? Aha işte arkadaş burada biter, burası the end, burası game over burası finish diyebileceğin bir yer nasıl ve niye olsun?

Hayır yani, nasıl olsun bir, niye olsun iki... Bunun olmasının bir yolunu görebilen varsa söylesin de ben de kafayı yiyeyim yani... Bunda kafa yiyecek filan ne var ben hiç anlamıyorum. Belki kafayı yemek iyi oluyordur, bakayım bir ben de tadına... Bana bir sonlu olmasının yolunu gösterin, sonu olmalı ve şurası olabilir deyin de biz de bir kafa yiyelim yahu!

Lan ben sonsuzluğu düşününce huzur buluyorum, kafam rahatlıyor, bakıyorum biri sonsuzu düşününce kafayı yiyecem diyor. Ülen bu nasıl oluyor yahu? Nasıl ve niye kafayı yiyorsun bilader yahu? Bunda kafayı yiyecek ne olduğunu bir anlasaydım!

Sitelerde Paylaş

madde vardır , herşeyi kendi içinde değerlendirme canlının bir başlangıcı var diye herşeyin olmak zorunda değil , madde her zaman vardı maddenin başlangıcı diye birşey de yok ve madde daima var olacak , 1/sonsuz 0'a yaklaşır hiç bir zaman 0 olmaz yani bir maddeyi eline al sonsuz kere böl hiç bir zaman 0 olmaz yok olmaz yani , basit bir örnek sana

Sitelerde Paylaş

madde vardır , herşeyi kendi içinde değerlendirme canlının bir başlangıcı var diye herşeyin olmak zorunda değil , madde her zaman vardı maddenin başlangıcı diye birşey de yok ve madde daima var olacak , 1/sonsuz 0'a yaklaşır hiç bir zaman 0 olmaz yani bir maddeyi eline al sonsuz kere böl hiç bir zaman 0 olmaz yok olmaz yani , basit bir örnek sana

Anlamak için soruyorum;

1/2 demek, örneğin 1 kalemi ikiye bölmek demek..

Kalemi sonsuza kadar bölebilirsin ama her parçaya kalem diyebilir misin?

Veya yine aynı ifadeler ve örnek üzerinden gidelim;

1/1 demek kalemi bölmemek demek.

1/1= 0 dır. Sıfır ne ifade eder? Yokluk

Kalem yok mu?

Sitelerde Paylaş

Anlamak için soruyorum;

Kalem yok mu?

Bir bölü bir nasıl sıfır yapıyor ya :)

Bu tartışmalara girmeden önce temel matematiği öğrenmenizi tavsiye ederim.

Sitelerde Paylaş

Bir bölü bir nasıl sıfır yapıyor ya :)

Bu tartışmalara girmeden önce temel matematiği öğrenmenizi tavsiye ederim.

Oooo..Dogru hakatten..Bir düsünce diye bir konu acmistim..

Oradan kafam karisik..Buraya aksetmiş.. :)

Ama ilk sorum hala gecerli..

tarihinde Pahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben şu söyleme çok hayret ediyorum: "Sonsuzluğu düşününce kafayı yiyecek oluyorum." Bunda kafayı yiyecek ne var anlamıyorum. Türk insanının kafası bu kadar mı dar? Müslüm kafası mı dar yoksa? Yahu basbayağı sonu yok işte, hayır sonu niye olsun da? Sonu olup da nerede bitsin? Aha işte arkadaş burada biter, burası the end, burası game over burası finish diyebileceğin bir yer nasıl ve niye olsun?

Hayır yani, nasıl olsun bir, niye olsun iki... Bunun olmasının bir yolunu görebilen varsa söylesin de ben de kafayı yiyeyim yani... Bunda kafa yiyecek filan ne var ben hiç anlamıyorum. Belki kafayı yemek iyi oluyordur, bakayım bir ben de tadına... Bana bir sonlu olmasının yolunu gösterin, sonu olmalı ve şurası olabilir deyin de biz de bir kafa yiyelim yahu!

Lan ben sonsuzluğu düşününce huzur buluyorum, kafam rahatlıyor, bakıyorum biri sonsuzu düşününce kafayı yiyecem diyor. Ülen bu nasıl oluyor yahu? Nasıl ve niye kafayı yiyorsun bilader yahu? Bunda kafayı yiyecek ne olduğunu bir anlasaydım!

hocam bunlar zavallıya oynamayı severler . kendilerini aciz ve küçük acınası bir varlık gibi gösterirler ki aptal tanrılarını bu şekilde yüceltecekler , anlatabildim mi ?

Sitelerde Paylaş

Anlamak için soruyorum;

kalem desen ne olur demesen ne olur , kalem demezsin parça dersin , biraz daha inersin atom dersin , biraz daha inersin elektron proton nötron dersin , biraz daha inersin kuark dersin indikçe bişeyler dersin ama aa yok oldu diyemezsin

Sitelerde Paylaş

Anlamak için soruyorum;

Kalem yok mu?

İki farklı kavramı karşılaştırıyorsunuz. Sonsuzluk gerçek karşılığı olmayan bir kavramdır. Gerçek karşılığı olan bir kavram olan kalem ile sonsuzluğu karşılaştırmanız doğru değil. Kalemin tanımı bellidir, bir işe yarayan, alışılageldik bir şekli olan nesnenin ismidir. Sonsuzluk için bu tanımları yapamazsınız.

Örneğin sonsuzlukla ilgili şöyle bir paradoks vardır: bir adım atabilmek için, önce adımın yarısını atmanız lazım. Sonra kalanın yarısını, sonra kalanın yarısını ... Sonsuza dek süren bu sonsuz küçükler problemine göre, siz herhangi bir yere ulaşamazsınız. Fakat gerçek hayatta sonsuz küçükler yoktur. Bu yüzden varmak istediğimiz yere ulaşabiliyoruz.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bence ezlden yani sonsuzdan beri madde vardı.Bu maddenin de bulunduğu evrenler vardı.Karadelik olup içine çökmeyen evrenler ve üreme yani yeni evrenler oluşturma yeteneğine sahip olan evrenler, varlığını sürdürerek bir sonraki yavru evrenleri de oluşturdu.İçine çöken evrenler yok oldu ve sonraki evrenleri oluşturamadı.Geriye sadece üreme yeteneği olan evrenler ve o evrenlerdeki maddeler kaldı.Biz de bu evrenlerden birindeyiz.

Tanrının olduğunu ise pek sanmıyorum.Bu insan uydurmasıdır bence.Kendi içinde çelişkili bir kavramdır tanrı dedikleri şey.

tarihinde hasanpeper tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...