Jump to content

Ayak tırnakları ne işe yarar?

Recommended Posts

Ey müslümanlar,

Hepimizin ayaklarında düzenli olarak kestiğimiz tırnaklarımız var. Fazla uzadıkları zaman genelde de kırılıyorlar. Özellikle en küçük ayak parmağımızın tırnağı o kadar belli belirsiz var ki, kesmek bile zor oluyor.

Peki bunlar neden orada? Biz sürekli onları keselim diye mi? Hiç bir işe de yaramıyorlar. Kuranınız ve hadisleriniz bu konuda hangi açıklamaları getiriyor?

Sitelerde Paylaş

Bende tersten sorayım. Öğrenmek için soruyorum

İnsanlar tıknaklarını hiç kesmezlerse uzadıkça uzuyor hiç durmuyor. Hatta tırnağı metrelerce uzamış bu konuda dünya rekoru kırmış kişiler bile var.

Peki en basiti kedilerde neden uzama devam etmiyor.

Evrimde bizleri onlarlardan ayıran ne?

Sitelerde Paylaş

Kedilerin tırnağı ile bizimkiler aynı değil. Kuşların da öyle. Tırnaklarının bir kısmı canlı doku.

Doğada kediler sürekli hareket halinde, ağaçta, şurda burda, avlanıyorlar vs. yani tırnaklarını kullanıyorlar, bu yüzden uzadıkça törpüleniyor sanırım...

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsanlar tıknaklarını hiç kesmezlerse uzadıkça uzuyor hiç durmuyor. Hatta tırnağı metrelerce uzamış bu konuda dünya rekoru kırmış kişiler bile var.

Biz tırnaklarımızı kullanmıyoruzki. Çünkü hiçbi işlevselliği yok. Diğer canlılar ise kullanıyorlar aktif olarak bu sırada törpüleniyor

Sitelerde Paylaş

Felis domesticus ve Homo saphiens. Zaten bunun farklılığını bize bile bilim söylüyor. Hiç kediniz olmadığı belli. Ev kedilerinin de tırnakları uzuyor. Eğer kedi evde yaşıyorsa düzenli olarak birkaç ayda bir kesiliyor. Eğer sokak kedisiyse aldığı darbelerle kendi kendine törpüleniyor.

Sitelerde Paylaş

Biz tırnaklarımızı kullanmıyoruzki. Çünkü hiçbi işlevselliği yok. Diğer canlılar ise kullanıyorlar aktif olarak bu sırada törpüleniyor

El tırnakları parmağa destek olur ve cisimlerin sertliğini daha iyi anlayabiliriz.

Yine ayak tırnakları olmasaydı yürümemiz biraz zorlaşırdı. Çünkü parmaklara destek veriyor.

Sitelerde Paylaş

Felis domesticus ve Homo saphiens. Zaten bunun farklılığını bize bile bilim söylüyor. Hiç kediniz olmadığı belli. Ev kedilerinin de tırnakları uzuyor. Eğer kedi evde yaşıyorsa düzenli olarak birkaç ayda bir kesiliyor. Eğer sokak kedisiyse aldığı darbelerle kendi kendine törpüleniyor.

Tam tersi kedi besledim hatta kedi hastasıyımdır :) , kedilerin bu davranışını çok iyi biliyorum :)

benim tam olarak demek istediğim kedi bir örnekti, herhangi tırnağı olan canlıyada ele alabiliriz. Bu canlı doğduğundan beri hiç tırnaklarını törpülemese yani törpüliyecek bir ortamdan uzak tutsak sürekli acaba yine tırnakları aynı kalırmıydı yoksa uzarmıydı?

Sitelerde Paylaş

tahmin ve mantık yürütüyorum

sen bi işlevselliği yok dediğin için söyledim

sürekli uzamasının nedeni konusu farklıdır

Ayak tırnakları yürümeye en ufak destek sağlamaz. Aksi bilimsel olarak ispatlanırsa iddiamdan vazgeçerim tabiki.

Bence zamanla tırnaklar körelicek ve tamamen yokolucak. Ayak serçe parmağıda aynı kadere mahkum

Sitelerde Paylaş

Tam tersi kedi besledim hatta kedi hastasıyımdır :) , kedilerin bu davranışını çok iyi biliyorum :)

benim tam olarak demek istediğim kedi bir örnekti, herhangi tırnağı olan canlıyada ele alabiliriz. Bu canlı doğduğundan beri hiç tırnaklarını törpülemese yani törpüliyecek bir ortamdan uzak tutsak sürekli acaba yine tırnakları aynı kalırmıydı yoksa uzarmıydı?

. Bir noktada durdugunu nerden cikardin bilemiyorum ama uzar tirnaklar. Torpulemeyi tesvik eden bir baska sey koku birakmadir . Koku bezleeu vardir patilerde ve bunlari agaclara topraga surterek yayarlar . Ayilar buna en ii ornekdir ve tabi kediler ... toynaklarda bir tur tirnaktir . Bir belgeselde bir ahairda surekli kapali birakilan bir atin toynaklari o kadar uzamisdiki yuruyemez duruma gelmisdi hayvan.

Sitelerde Paylaş

Ey müslümanlar,

Hepimizin ayaklarında düzenli olarak kestiğimiz tırnaklarımız var. Fazla uzadıkları zaman genelde de kırılıyorlar. Özellikle en küçük ayak parmağımızın tırnağı o kadar belli belirsiz var ki, kesmek bile zor oluyor.

Peki bunlar neden orada? Biz sürekli onları keselim diye mi? Hiç bir işe de yaramıyorlar. Kuranınız ve hadisleriniz bu konuda hangi açıklamaları getiriyor?

Bunu güzel soruyorsun inananlara da, onların bilincini bilmiyorsun.

Onların bilincinde herşey kısa kareler halindedir.

Mesela 10 milyon yıl geriye kadar giden primat evrim süreci senin bilincinde 1 trilyon kadrajdan oluşuyor.

Sen bunları ekleye ekleye mantığını kuruyor gerçeği görüyorsun.

Onlarda bu aradaki mesafedeki kadraj sayısı 2-3.

Bu kadar az kadrajla senin mesajını okuyamıyorlar.

O yüzden pat diye yoktan var olmalara, birden ortaya çıkmalara, her türlü deliliğe ihtimal veriyorlar.

Bu sorduğun soruyu düşünüp de kadraj sayısını artıramazlar.

2-3 olan kadraj sayısı trilyonlara çıkması için beyinde çok güçlü bir şimşek çakması lazım.

O da olmuyor işte.

tarihinde Materyalist Bilinç tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tekrar dönüş yapamamıştım. Ayak tırnaklarının yürüme üzerine hiçbir etkisi yoktur. Hatta hayatımıza hiçbir etkileri yoktur. Yürüme işlemini ayak parmaklarımız ve genelde ayak topuğumuz ile yaparız. Özellikle ayak tırnaklarımız, primat atalarımızdan bize miras kalmış, güdükleşmiş yapılardır. El tırnaklarımıza göre daha yavaş uzamalarının ve daha küçük olmalarının nedeni bu körelmedir. Gelecekte daha da körelmeye devam edecektir.

Bunun yanında el ve ayak tırnaklarımız sonsuza kadar uzamaz. El tırnaklarını Dünya Rekoru kırabilmek için uzatan kişiler, bunları sürekli kırılmaya karşı korumuşlardır. Aksi halde çok uzayan bir tırnak kırılır.

Kediler ise ağaç gövdeleri gibi sert yüzeylere tırnaklarını sürterek onları törpüler. Şempanzeler bazen el tırnaklarını dişleri ile keserek kısaltırlar. Ama genellikle ağaçlarda yaşadıkları için tırnaklar doğal olarak aşınır. Uzamasının nedeni de zaten bu aşınmadır. Ancak bizler tırnak aşınmasına neden olacak şartlardan uzaklaştığımızdan dolayı tırnaklarımızı kesmek durumunda kalıyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...