Jump to content

materyalistlerin gülünç durumları

Recommended Posts

Doğada iyi kötü ahlak vs diye birşey yok diyen bunlar değil mi?

Müslümanlar neye göre ahlaksız oluyorlar o zaman?

Bizim onlara yüklediğimiz anlam dışında, çevremizdeki hiçbir şeyin kendine ait bir anlamı yoksa; tamamen zihinsel bir dünyada yaşıyoruz demektir...

Böyle bir rüyada her anlam aynı ölçüde yanılsamadır.

Materyalist kişinin, bir başkasının hayatını eleştirmesi aşağılaması apaçık bir çelişki değil midir?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 460
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Müslüman Ahlak anlayisi 7. Yüzyilda yasayayan Araplara dayaniyor yani onlarin kültürüne. Kisaca sizin Ahlak anlayisinizda insan eseri.

Siz 21. Yüzyillin düsünülmüs ve öcülmüs medeni Ahlakina göre Ahlaksizsiniz.

Hayvanlarin bilem Ahlak anlayisi var.

Sen Müslümanlarin yaptigini yapiyorsun. Müslümanlar götlerinden birsey uyduruyor, sonra Ateistlerin bunu söylediklerini idda ediyorlar, sonra buraya gelip yada baska yerde siz söyle böyle demiyormsuunuz diyorlar.

Bu konuyu cevap vermek bilem zaman kaybi, ama kim bilir belki kafanda iki üc hücre calismaya baslar.

Sitelerde Paylaş

ne kadar gülünçler görüyorsunuz değil mi?

21. Yuzyilin dusunulmus ve olculmus medeni ahlakina gore, hayvanlara gore ve en nihayetinde musluman olmayanlara gore ahlaksizlarmis...

Kiclarindan salladiklari her kistas onlara gore ahlak elestirmek icin yeterli, zihinlerinin disinca mutlak bir gerceklik aramalarina hic gerek yok...

Sitelerde Paylaş

Bizim onlara yüklediğimiz anlam dışında, çevremizdeki hiçbir şeyin kendine ait bir anlamı yoksa; tamamen zihinsel bir dünyada yaşıyoruz demektir...

Materyalist kişinin, bir başkasının hayatını eleştirmesi aşağılaması apaçık bir çelişki değil midir?

Dediklerinde haklısın.

Ancak materyalistler diyemezsin.

Bunları yazmana neden olan tüm ahlak tartışmalarında ahlaktan yana pozisyon alan ve ateistim diyenlerin hepsi idealist.

Materyalistim diyen adamın ahlakı savunabileceği terminolojisi bile yok.

Hangi sözcüklerle ahlak ilkelerinden bazılarını diğerlerine göre öncelikli seçecek ki?

Yaşam ve ölüm haricindeki konularda konuşacak terminoloji bile yok materyalizmde.

Ancak yaşam ölümden değerlidir (kişisnin kendisi için, başkasının yaşamından bahsetmiyorum)

tarihinde Materyalist Bilinç tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ahlak toplumsal normlar demektir. Her toplumun normlarıda zamanla değişir. Ateistler seküler ahlakı savunur genel olarak. Asıl sorun 1500 yıl önceki masal kitabından ahlak dersi çıkarmaya çalışanlardadır görüyoruz ortadoğu'nun halini. İllaki bir masal kitabından çıkaracaksanız ahlaki ilkelerinizi kırmızı başlıklı kız kurandan daha iyi bir seçim olur.

Sitelerde Paylaş

İnsanlık tarihinin büyük bir kısmında, dinler ideal bir yaşama dair görüş ve düzenlemeler getirmiştir, bu nedenle ahlak, çoğunlukla dini emir ve prensipler ile karıştırılmıştır.

Ahlak ne etegin uzunluguyla, ne de kadinin sac telinin görülüp görülmemesiyle ölcülebilir!!!

İnsanın varoluşundan bu yana, doğayı ve evreni açıklama biçimi değişmiş, gelişmiş ve ilerlemiştir. Bilimsel ve felsefi gelişmeleri yavaşlatan ya da engelleyen dini kaygılar, çoğu zaman ahlaki gerekçeleri kullanmış, bilgi ve aydınlanma çağının ve modern yaşam kültürünün gereklerini karşılamayan din temelli ahlakı “genel ahlak kabulü” şeklinde topluma dayatmış, bireylerin mevcut din ve inançlardan bağımsız, doğal ve bilimsel yasaları esas alan, kendilerine özgü bir ahlak anlayışı geliştirmelerini de engellemiştir.

Ahlak, kelimenin en dar anlamıyla, neyin doğru veya yanlış sayıldığı (sayılması gerektiği) ile ilgilenir. Terim genellikle kültürel, dinî, seküler ve felsefi topluluklar tarafından, insanların (subjektif olarak) çeşitli davranışlarının yanlış veya doğru oluşunu belirleyen bir yargı ve ilkeler sistemi kavramı ve/veya inancı için kullanılır.

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Doğada iyi kötü ahlak yoktur haklısın ama benim ahlağım senin ahlağın vardır, benim ahlağıma göre sahtekarlık kötüdür, ama gerçeklikte kötü veya iyi denemez, burada bir çelişki oluyor onunda sebebi benliğimizin üzerine herşeyi inşa etmemiz ve benliğin, hayatımızı saf materyalizmle inşa etmesini engellemesidir.
Sitelerde Paylaş

Dediklerinde haklısın.

Ancak materyalistler diyemezsin.

Bunları yazmana neden olan tüm ahlak tartışmalarında ahlaktan yana pozisyon alan ve ateistim diyenlerin hepsi idealist.

Materyalistim diyen adamın ahlakı savunabileceği terminolojisi bile yok.

Yani senin hayatin, tanriya inanan birinin hayatindan daha degerli degil, sen bunu kabul ediyorsun degil mi?

Sitelerde Paylaş

Yani senin hayatin, tanriya inanan birinin hayatindan daha degerli degil, sen bunu kabul ediyorsun degil mi?

Yahu değer diye bir şey yok ki.

Bu yokken nasıl iki tane şeyi yan yana getirebiliriz ki?

Sen yukarıdan bakıp da onun hayatı değerli bunun hayatı değersiz diye bir söylemde bulunurken bile idealist oluyorsun.

Bak,

1- Bir ben bir de müslümanın yaşamı olarak iki yaşam vardır = Materyalizm (Objektif bir durum - ahlak mahlak yok)

2- Benim yaşamım ile müslümanın yaşamı arasındaki xxxx ilişkisi = İdealizm (sübjektif bir durum - çeşitli ahlak algıları ortaya çıkarır)

Durum böyle.

Ben birinci kategoriden objektif tespitlerle var oluyorum.

İkinci kategori bir tür aptallık.

Sitelerde Paylaş

Ben de onu diyorum...

eger deger diye birsey yoksa, herhangibir gorus daha degerli olamaz...

objektif tespitler yapmak, aptalca cikarimlar yapmaktan daha degerli onemli anlamli falan degil yani...

senin bu aptal ve akillica ayrimini devamli dile getirmen, bir zihin masturbasyonundan ote bir anlama gelmiyor degil mi?

bunu kabul ediyor musun diye soruyorum.

Sitelerde Paylaş

Ben de onu diyorum...

eger deger diye birsey yoksa, herhangibir gorus daha degerli olamaz...

objektif tespitler yapmak, aptalca cikarimlar yapmaktan daha degerli onemli anlamli falan degil yani...

senin bu aptal ve akillica ayrimini devamli dile getirmen, bir zihin masturbasyonundan ote bir anlama gelmiyor degil mi?

bunu kabul ediyor musun diye soruyorum.

Görüşler konusunda haklısın.

Ama Ateizmde/Materyalizmde görüş diye bir kavram yok ki.

Ne görüş var ki?

Gerçeğin objektif tanımı ile yalan ve sübjektif herhangi bir ifade eşittir mi diyorsun?

Seçtiğin kriterler neler?

Ses çıkarma kulvarında değerlendirirsen, inek mölemesinden eşek anırmasına kadar her ses eşittir.

Mesajın doğruluğu açısından bakarsan burada gerçek tek başına kalır, kalanlar yok olur.

Böyle düşündüğüne göre sen herhangi bir mesajı diğerinden işlevsel görmüyorsan o zaman kalbine bıçak sapla.

Kalbe bıçak saplamanın adamı öldürdüğü söyleniyor ama bu doğru değil. Sapla bıçağı kalbine. Şimdi sana iki mesaj geldi. Bunların ikisi de eşitse, kalbine bıçak sapladıktan sonra devam et yazmaya.

Sitelerde Paylaş

Akıl hastalarının forumu çöplük olarak kullanmalarına izin vermek belki doğru değil, belki ibret için doğru... Akıldan hasta olununca fikir diye bir şeyin olamayacağının, ancak fikir niyetine kazurat yapılabileceğinin açık örneği.

Hezeyan üzerine yorum yapılmaz. Hezeyan hezeyandır. Buna deli saçması denir. Deliye sen delisin diye kanıtlayamazsın. O eğer mümkünse tedavi edilebilir ancak. O da günümüz tıbbı ile henüz tam olanaklı değil.

Sitelerde Paylaş

Bizim bir ahlak anlayışımız yok diye,biz kendimizi ahlaksız olarak görmeyiz ve bize kimse de ahlaksız diyemez..Ahlak en basitinden başkalarına zarar vermek olarak tanımlanırsa,Dünya'daki en ahlaksız insanlar müslümanlardır..Çünkü sizlerin ahlak anlayışınıza göre,gerektiğinde karşınızdaki kişinin kafası bile kesilebilir..Böyle bir ahlak anlayışına sahip sizler,bizim olmayan ahlak anlayışımızı eleştiremezsiniz..Zaten adı üstünde ''YOK'',neyimizi eleştireceksiniz..Şöyle diyebilirsiniz belki..

''Sizin ahlak anlayışınız yok ama hapishanelerde ateist/materyalist/hümanist dolu..Bunu nasıl açıklarsınız?''

Ama işte bunu diyemezsiniz..Çünkü bizim gibi insanlar genelde hapiste değillerdir..Hapislerde senin gibi aklını kaybetmiş inançlılar vardır..

Bak şu lafa;

"İnsanın ne kadar bencil olduğu düşünülse de, onun doğasında, başkalarının talihiyle yakından ilgilenmek vardır."

-Adam Smith-

Hepimiz benciliz sonuçta ama ister istemez başkaları ile ilgileniyoruz..Bizler bunu yapabiliyoruz ama sizler yapamıyorsunuz..Yapsanız da sadece kendiniz gibi olanlara yardım ediyorsunuz..Bir müslüman bir kafire ahlaki/prensip olarak yardım edemez..Kafirden ya cizye alınır,ya da kafası uçurulur..Sizin ahlak anlayışınız bu..

Diyeceğim sizler insan doğasına aykırısınız..İnsan doğası ne kadar bencil olsa da,yardıma muhtaçlara yardım etmeyi yeğliyor ama siz mesela Abd'deki 11 eylüle sevindiniz..Çünkü ahlaksızsınız..

Anlıyor musun?

Sitelerde Paylaş

Nolan, bunlara laf anlatılmaz. Sen bir deliyi karşına oturtup deli olduğuna ikna edebilir misin? Deli olduğunu idrak edebilse zaten deli olmazdı. Ha şimdi kişi oturacak, "ben materyalistim, demek ki elle tutamadığım hiç bir şeyi kabul etmemem gerekir" diyecek. Böyle bir zırva olur mu? Olmaz. Ama bunların bu zırvaya inanmalarının önüne geçemezsin. Bunlar kafayı sıyırmış, keçileri kaçırmış. Toplayamazlar...

Hayır materyalist olunca başka hiç bir şey olunmayacağını kim neresinden çıkarıyor? Böyle bir şey ancak işkembe kaynaklı olarak mabattan çıkar. Başka bir çıkacağı yer yoktur. Beyinden böyle bir zırva çıkmaz. Olmayan yerden zaten hiç bir şey çıkamaz. Bunu bunlar anlayabilir mi? Anlayamaz. Ancak mabadından anlayabilen, çünkü anlayacak beyni olmayanların bunu anlayabilmesi olanaksız.

Sitelerde Paylaş

Salak salak şeyler söylemeyin.

Ahlak denilen şey sübjektif bir tercihtir.

Yani ortaya çıkması için olmazsa olmaz malzeme 1 adet sübjedir.

1 adet sübje olmadan ahlak çıkmaz ortaya.

Bundan 20 milyon yıl önceye gidelim.

Dünyada iyi kötü varmıydı? Salak mısınız lan siz?

Özellikle demcrassian denen öküz.

Sen iki obje arasında ahlak göstersene?

Müslüman ağızlarıyla konuşuyorsun ancak "la bunlardan adam olmaz" "bunlar kafir nolan" "bunlar şöyle bunlar böyle"

Olay teknik bir konu.

Geçerli bir ahlak kavramı yoktur.

Ahlak diye bir bilim var ama o da insanlarda bu sübjektif ilişkileri kurma dinamiğini inceler.

İçki içmek ayıptır, çıplak gezmek ahlaksızlıktır vs diye kuralları benimsemez.

Ahlakın ortaya çıkması için ideanın olması lazım, yani sübjenin.

Objede ahlak yoktur.

Çünkü objektiflik, sübjektifliğin tam tersidir.

Sübjektif yorumlardan kaçının.

Bilimsel veya materyalist ilkelerle konuşun.

Dİnlerden, tanrılardan kurtulmuş olabilirsiniz ancak dinlerin empoze ettiği subjektiflikten kurtulamamışsınız.

O yüzden ahlakın olmadığını duyduğunuzda deliye dönüyorsunuz.

Gereksiz hezeyanlar bunlar. Dİnine küfredilen müslümanın verdiği tepkiyle aynı tepkiler.

Şunu kafanıza sokun.

Geçerli bir ahlak yoktur. Ahlak denen şey sübjektiftir. Materyalizmin de sübjektiflikle uzaktan yakından alakası yoktur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...