Jump to content

Satranç ve Tavla oynamak islam da haramdır

Recommended Posts

`Cübbeli Ahmet Hoca` bugün verdiği fetva ile satranç, tavla gibi taş ve zar oyunlarının haram olduğunu hatırlatmıştır. tam da satranç oynamaya gidiyordum günaha girecektim. gidip parayı iddaa'ya yatırayım bari akşama maç var. bu arada hocaaa taş oyunlarının batı kültürüne ait olduğunu söylemene koptum la:S insan birde `sudoku` iin bir iki kelam eder^.^
------------------------

Cübbeli Ahmet Hoca / Satranç üç mezhepte haramdır

Satranç, tavla gibi oyunlar para karşılığında oynanıyorsa kumara girer, kesinlikle haramdır. Ancak bu oyunlar kumar olmasa dahi üç mezhebe göre yine haramdır. Bu hususta birçok hadis-i şerif bulunuyor. O yüzden ben müslümanım diyen batı kültürünün bu kötü alışkanlıklarından biri olan taş oyunlarından uzak dumalıdır.

Satranç, tavla, bilgisayar oyunları kumar ise yani oyunun sonucunda para kazanılıyorsa bu kesinlikle haramdır. Satranç kumar değilse zekâ geliştirme gibi amaçlar için kullanılıyorsa da üç mezhepte haramdır. Üç mezhebin kuvvetli delilleri var. Hadis-i şerifte “Tavla oynayan sanki elini domuzun kanına bulaştırmış gibidir. Allah’ın Resul’üne isyan etmiş olur” buyruluyor. Bu tavla için söyleniyor. Satranç meselesine gelince Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) “Fal okları, satranç, tavla ve benzeri eğlence aletleriyle oynayanlara rastlarsanız onlara selâm vermeyin, size selâm verirlerse de selâmlarını almayın. Çünkü onlar toplanıp bu oyunların başına üşüştüklerinde, şeytan ordularıyla onlara gelir, tâki onlar oyuna devam edip dağılırken bir leşin başına üşüşüp de ondan yiyen, karınları doyduktan sonra dağılan köpekler gibi ayrılırlar.” (Deylemî, el Firdevs, No:1045,1/269, Ibni Hacer-i Heytemî, Ez Zevacir,2/401,445)buyuruyor.

HZ. OSMAN BEYAN ETTİ

Bir başka hadis-i şerifte “Allah’ın günde 360 kere baktığı bir levhası var. Kullarına onunla rahmet eder. Satranç oynayanların onda nasibi yoktur” buyruluyor. Bu hususta birçok hadis-i şerifler var. Rasullullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) “Satranç oynayan mel’undur, o oyunu seyreden de hınzır eti yiyen gibidir” buyurmuştur.” (Ali el Müttakî, Kenzu’l Ummal, No:40636,15/215, Deylemî, Müsned-i Firdevs, No:6391,4/126, Münavî, Feyzü’l-Kadir, No:8209,6/7)

Hazreti Osman Efendimiz minberden bunları beyan etmiştir. Evlerinde bu aletlerden olanların yakmasını veya kırıp atmasını istemiştir. Hazreti Ali Efendimiz satranç oynayan bir topluluğun yanından geçerken “Niye bu heykellerin başına üşüşmüşsünüz, insan ateş korunu eline alsa ve sönünceye kadar elini yaksa da bunların tutmasa daha iyidir. Siz bunlar için yaratılmadınız” diyor. Yani bu işler sizi namazdan, zikirden meşgul eder. Allah-u Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de “Şeytan, içkide ve kumarda aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık siz hepiniz vazgeçtiniz değil mi?” (Maide Sûresi, 91) buyuruyor.

ŞAFİ MEZHEBİNDE MEKRUH

Satrancı 3 mezhep haram etmiştir. 3 mezhebin delillerinin bir kısmını yazdık. Bu delillere dayanarak kumar olmasa da 3 mezhepte yasaktır, haramdır. Ancak Şafi mezhebinde mekruh görülmüştür. Şafi mezhebinde mekruh dendiğine göre orda da bir ayrım yapalım. İmam Şafi kumar ise haram demiştir. Oyundan dolayı farz namaz kaçırılıyorsa haramdır demiştir. Yalana, yanlışa alet ediyorsa, işin içinde haram şeyler varsa yine haramdır demiştir. Ama böyle haramlar içermiyorsa mehruktur demiştir.

MEZHEPLER ARASI TAKLİT

Peki, satranç için başka mezhep taklit edilebilir mi? Eğer ki zekâ açma amacıyla ders gibi bir durum varsa veyahut askeriye de görev ve vazife icabı gibi zaruretler olursa Şafi mezhebinin bu hususta taklit edilmesi zarurete mebni olabilir.

Çünkü eski ordu komutanlarından bu oyunun harp teknikleri verdiği ve zekâ açtığı rivayet ediliyor.

Mezhepler arası alışveriş vardır. Birbirini taklit etmek caizdir ama keyfi de olmamalıdır. Yani bir zaruret ve sıkıntıda olmalıdır. Nasıl ki tavaf sırasında Şafiler, Hanefi’yi taklit ediyor izdiham sırasında kadına dokunduğunda abdesti bozulmasın diye, böyle bir zaruret durumunda yapılabilir. Ama dediğimiz gibi kumar olmayacak, farzı kaçırma durumu olmayacak.

Bir başka kaynağa göre;

Caiz Olan Eğlenceler ve Caiz Olmayanlar
Bismillah vessalat vesselam ala resulillah;

Dinimiz allah teala tarafından vaz’ edilmiştir.Kulların hepsinin bu dinin hükümlerine uymaları kendi selametleri için şarttır. İslamın bir kısmını kabul edip bir kısmına uymamak bir ibadeti yapmamak veya bir haramı kasten işlemek fasıklıktır ve allah tealaya isyan bayrağı açmaktır

İslamiyette eğlence şakalaşma ve latifeler vardır. Ancak bunların ölçüsünü allah ve resulu koymuştur. Mesela kumar, tavla satranç bir eglencedir ancak bunlar haramdır ve haramlıkları nas ile sabittir. İbni abidin fetvasında ve fetavayı hindiyede bu oyunların haram olduğu yazılıdır.

Efendimiz sallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur :

1- Satranç ve tavla oynayan, ellerini domuz kanına bulaştırmış gibi olur. – muslim –

İşte bunun içerisine dama okey kağıt oyunlarıda girer bunların hepsini oynamak haramdır

2- Müslümanın her oyunu batıldır. Ancak üç oyun müstesna ailesi ile eğlenmesi atını yetiştirmesi ve ok atması – müsnedi ahmed –

3- Beni ademin her oyunu batıldır üçü müstesnadır okunu yayından atması atını yetiştirmesi ve ehli ile eğlenmesi. Zira bunlarla eğlenmesi haktır – müsnedi ahmed –

4- Çocuklarınıza yüzücülük binicilik ve atıcılık öğretiniz iki hedef arasında gizlenmeyide emrediniz – bostanul arifin –

Görüldüğü gibi islamiyet üç oyuna cevaz vermiş diğerlerini inkar etmiştir. Bunlarda müslümanın ehli ailesi ile oturması eğlenmesi şakalaşmasıdır. Bu kalbe ve ruha faydalıdır ve sevgiyi artırarak aile bağlarını güçlendirir.

Ha keza ok atmak gibi silah atış talimleri ve silah kullanma eğitim ve sporlarıda caizdir

Ve at binmek savaş aletlerini kullanmak ve talimini yapmakta bir spordur

Ayrıca tiyatro yapmak, tiyatroya gitmek, bale, opera gibi batı kültürüne entegre olmak dinen caiz değildr

Futbola gelince :

O islamın caiz gördüğü oyunlardan degildir. Müslümanın her oyunu haramdır hükmüne girer

Bu oyun insanların saatini boşa harcamakta çalışma ilim ve irfan için sarf edilecek vakitleri zayi etmektedir. Ayrıca koşan spor yapmaktadır yorulmaktadır ancak izleyen serkeşlik yapmaktadır

Ayrıca bu oyunlardan sonra kavgalar olmakta insanlar birbirini dövmekte ve öldürmekte havaya silah atılmakta küçük çocuklar ölmektedir

Halkın trilyonları bu batıl spora akmaktadır

Bu sporu ilkkez romalılar oynamıştır ve çıplak olarak oynarlardı. Bugün de islami avrete riayet etmeyen şortlar ile oynanamaktadır. Urfa stadyumu 120 trilyona mal olmuştur. 120 trilyona acaba kaç tane fabrika açılırdı kaç insan işsizlikten kurtulurdu ve türkiyede kaç tane stadyum var? Giden parayı hesab ediniz

Gelişmiş ülkeler ve tağutlar halkı futbol basketbol gibi uydurma oyunlar ile kandırmakta ve afyonlamaktadır. Bakınız ispanyada senelerce hüküm süren franko faşist ve zalim iktidarının sebebini şöyle açıklıyor :

Futbol – fuhuş ve piyango olmasaydı ben kırk yıl nasıl idarecilik yapardım?

Evet müslümanlar bunlardan ibret almalıdır. Ve aklı selimin yoluna gelmelidirler kendilerine faydalı işlere girmeli fuzuli işleri bırakmalıdırlar. Ve halkın katrilyonlarını bu batıl işe harcayan sistemlerin ne olduğu hakkında fikir yürütmelidirler

Ve ahirid davaena en elhamdulillahi rabbil alemin

Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aksini söyleyenler olsa da,İslam bilime/sanata/spora kesinlikle karşıdır..

Mesela;adam ölmüş,otopsi yapabilir misin?

Ölünün çabukça gömülmesi yönünde hadis var..Yapamazsın..

Şeriatın olduğu bir toplumda heykeltraş diye birşey olabilir mi?Mümkün değil..

Her türlü müziğin haram olduğuna dair hadisler var..Şeriatın olduğu bir yerde radyo bile dinleyemezsin..Radyoya şeytan işi diyenler müslümanlar değil mi?

Sitelerde Paylaş

Oyuna eğlenceye zaman ayırmayın, köle gibi çalışın.Spor yapıp boş yere kendinizi yoracağınıza daha çok çalışın.Boş zamanlarınızı arap putuna taparak geçirebilirsiniz.Hatta çok zaman heba etmeyin, cumaya gitseniz yeter.

Ben bu yazıdan bunu çıkardım.

Sitelerde Paylaş

Ya da Mevlana ile Şems günahkar müslümanlardı.

Bu ihtimali hiç düşündün mü

bu ihtimali düşünen bir insanla karşılaştımız zaman onun kafasında itikadında bir tuhaflık olduğunu anlar

Allah bizi O yapmamış iltimas muamelesine tabi tutmuş der Allaha namütanehi şükrederiz

Sitelerde Paylaş

bu ihtimali düşünen bir insanla karşılaştımız zaman onun kafasında itikadında bir tuhaflık olduğunu anlar

Allah bizi O yapmamış iltimas muamelesine tabi tutmuş der Allaha namütanehi şükrederiz

Yiğit özgürün "düşünemedi"sine benzedin haaa :D :D

Valla kusura bakma da. Terazinin bir kesesinde peygamberinin sözü var, öbür kesesinde Mevlana ile Şemsin işleri var.

Sen iki dakkada peygamberi sattın mevlana ile şemsi seçtin be :D

Sitelerde Paylaş

Hazreti Mevlana Ve hazreti Şems de Satnranç oynuyorlardı

demek ki neymiş o hadisler yanlış anlaşılmış yada uydurulmuştur

Gerçek mi bu?

Kendilerini toplumdan soyutlayıp,oyun mu oynuyorlarmış yani :D

Ortalık yangın yeri,bizim meşhur islam alimimiz oyun oynuyormuş..Tam islam alimi işte :D

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gerçek mi bu?

Kendilerini toplumdan soyutlayıp,oyun mu oynuyorlarmış yani :D

Ortalık yangın yeri,bizim meşhur islam alimimiz oyun oynuyormuş..Tam islam alimi işte :D

şems ile mevlana santranç oynuyorlardı demiyorum

Şems halk arasında birisiyle santranç oynuyordu

eh mevlanada oynardı herhalde

Sitelerde Paylaş

şems ile mevlana santranç oynuyorlardı demiyorum

Şems halk arasında birisiyle santranç oynuyordu

eh mevlanada oynardı herhalde

Günümüzde de mevlana'yı bir halt zanneden müslümanlar iddia oynuyorlar işte :)

Sitelerde Paylaş

İslamın olduğu yerde kültürel,sanatsal,bilimsel gelişme olmaz,şarkıcı,türkücü,bir keman üstadı,bir saz üstadı olmaz.Sezen aksu dinlemek istesen dinleyemezsin,kadın sesi haramdır,gerçi İslam devletinin olduğu yerde dinleyecek sarkıcı bile bulamazsın.İslam devletinde televizyon,internet,bilgisayara da izin verilmez,internetten,tvden kadın saçı,kadın yüzü,kadın eli görmenden korkulur,ama dört eş,sınırsız cariye alabilir,öldürdüğün insanların eşlerine ganimet olarak konabilirsin.İslam bir sürü çelişkiyi içinde barındıran paranoyaklık dinidir,İslam bu dünyanın en büyük düşünce hastalığıdır.

Sitelerde Paylaş

aklıma bi anım geldi.

küçükken arkadaşımla evin önünde kaldırımda oturup satranç oynardık. bi gün akşam üzeri biz oynarken arkadaşımın babası işten dönüyo, bizi görünce bırakın onu günah diye kızmıştı :blink: biz de gidip evden görünmeyecek bi yerde oynamaya başladık :D

Sitelerde Paylaş

Cübbeli Ahmet Hoca / Satranç üç mezhepte haramdır

Satranç, tavla gibi oyunlar para karşılığında oynanıyorsa kumara girer, kesinlikle haramdır. Ancak bu oyunlar kumar olmasa dahi üç mezhebe göre yine haramdır. Bu hususta birçok hadis-i şerif bulunuyor. O yüzden ben müslümanım diyen batı kültürünün bu kötü alışkanlıklarından biri olan taş oyunlarından uzak dumalıdır.

ne batıymış be arkadaş günah keçisi yapıla yapıla bitmedi :) satranç batı kültürünün parçası değildir bildiğim kadarıyla. bu tarz oyunların hemen hepsi doğu kaynaklıdır.

ekleme: pardon ilk mesajda arkadaş da yazmış zaten görmemiştim :)

tarihinde Ben Masumum tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Günümüzde de mevlana'yı bir halt zanneden müslümanlar iddia oynuyorlar işte :)

Durum değerlendirmesi:

Şimdi adam kahvede pişpirik oynar yenilince kızar

Şimdi adam kahvede tavla oynar ne oluyor falan tavlayı adam adamın kafasına vurur...

şimdi online Santranç sitelerinde adam santranç oynar. yenilince kızar karşısındakine değil anasına avratına küfürler yazar

şimdi adam satranç oynar oyun lehine giderken gülücükler atar karşısındaki insanla eğlenir..

şimdi adam satranç veye tavla oynar yenilince morali bozulur etrafına bozukta atabilir

sinir olur..

bilmem ne hallere girer

bazısı belli eder

bazızı belli etmez ama içinden kin tutar.

yarın bir gün yendiğin de bunun acısını çok güzel çıkartır

çıkardığı kimsede perişan olur ona karşı içinden muhabbete zıt bir ukte tutar falan filan....

böyle böyle İnsanlar birbilerini Kalben vallahide sevemezler billahide sevemezler...

Doğrusu oyun oynarken.. bilinmelidir ki

Hindistan cevizi kadar bir muhafaza içinde zanetteiğin Akıl senin değildir.

kendini kendin yapmadın!

dolayısyla kendin.. kendin de değildir! ihtiyarlarsın çürürsün bunarsın. unutursun

o halde ne yaratırım ederim ben bilirim ben daha akıllıyım diye havalara girersin..

herşey allahın elindedir... senin kazanman lazımdı kazandın

onun kaybetmesi lazımdı kaybetti.. sen bunu düşünmeden oynarsan yersiniz birbiriniz vallahide yersiniz billahide yersiniz birbirinizi

kamon :D hahah Ayyyy

görmedim! görseydim! oynamazdım! (üzülür morali bozulur :( )

göremedin tabi.. Allah göstermedi

bu sefer şimdi Allahda kızar niye göstermedi diye

ohoo nerden tutarsan elinde kalıyor ıyy

kamon :D

hazreti Mevlana ve şemsden santranç oynarlardı onlar hakiki müslümanlardı sadr-ı islamda bedirdeki müslümanlar gibiydiler..

onların oynaması onların birbirlerine muhabbetlerini arttırıken

diğer gaflette kalan müslüman olmayanların oynamasının neticesi ise birbirini yemek oluyor

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mevlana panteistti.

Vahdeti vucud ile panteizim arasında azim farklar vardır

Mesela: tasavvufta: bir şey diğer, şeyin aynıdır denildiğinde

iki şeyin Asıl, keyfiyet ve kemmiyet nitelik ve nicelik- aslı, ve iç yüzü,-denk- aynı.... demek olmuyor

Mesela : deryadan bir damla su alıp

Katre deryanın aynıdır desem

Katrenin derya ile küfv, denkteş, misli, tam resmi, benzeri, eşi, örneği bulunduğunu mu iddaa etmiş olurum

hahayyyyy kamon

hayır deniz yine deniz,, katre yine katre

yalnız ben bu sözümle neyi ispat etmiş olurum

Şunu ispat etmiş olurum ki

katrenin derya hariçinde hiç bir mevcudiyeti olmadığını.. ki Buda hakikatin ta kendisidir

bundan dolayı adem (Alem) Allahın aynı zatdır, demekle haşa: Ne Cenabı Hakkın alemden ibaret olduğunu ve ne de alemin allah bulunduğu idda edilmiş olur

Allahu Teale Celle Celaluhu Hazretleri Yine Allah, Alem yine alemdir

Kaşiko

yaaa!!! gördin koo :D

mevlana panteist değil Vahdet-i Vucud ehli imiş

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...