Jump to content

Satranç ve Tavla oynamak islam da haramdır

Recommended Posts

Dünyaya rezil oluyoruz bu islam yüzünden.

Acaba sonradan müslüman olan avrupalılar; müzik, satranç vs, yasak olduğunu öğrenince ne yapıyorlar?

Pişman oluyorlar mı islama geçtikleri için.

tarihinde zorlu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dünyaya rezil oluyoruz bu islam yüzünden.

Acaba sonradan müslüman olan avrupalılar; müzik, satranç vs, yasak olduğunu öğrenince ne yapıyorlar?

Pişman oluyorlar mı islama geçtikleri için.

Sen tam bir cahilsin gerçekten

İnsanın kuranın dünyanın hepsin cahilisin..

mevlana Mümin değil mi santranç oynamış yada Şems

Sitelerde Paylaş

Panteistmiş yani kısaca.

cahillik ne kadar bilmiyorum bedeva galiba

yukarıda ki deniz ve denizden bir damla misali Vahdeti vucud ile panteizim arasındaki farkı gösterdi

iki

sen aynaya baktığın zaman kendini aynanın içinde mi sanıyorsun

Allahta senin veya şunun hiç bir şeyin içinde değildir kapiş ko okey yes

Sitelerde Paylaş

Mevlana zındığın teki.

mavlanaya zındık diyor İslamın çok iyi biliyor ya :D islamı gel sen Ona sor :D

Mevlana dünyaya kendisini kabul ettirmiş biri

Günü yapılıyor

Medeniyetin başkanları onun için toplanıyor herkes onun önünde hurmetle eğiliyor

mevlana kim? ben hazreti Muhammedin bendesiyim diyor

şimdi sen ona zındık diyince

müslümanlar vallahide billahi de İslam dinini anlamamışlar

anlamak istememişler

dini nefslerine uydurmuşlar yaşıyorlar dediğim zaman

vallahi de billahi günahkar olmuyorum

çok doğru söylüyorum Elhamdülllah

anlatabiliyor muyum bilmiyorum?

yes saterday kamondu pilis atır şey

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslamda haram, günah ve mekruhlar listesi, helaller listesinden çok daha büyük yer tutuyor. kısacası dinde herşey günahtır.

Tarihte yaşamış, hiç tanımadığın adamlara güveneceksin ve dünyada hiçbirşey yaşamıyacaksın. kendine de başkasına da hayatı zehir edeceksin ki büyük ödülü kazanabilesin.. dinci zihniyeti bu şekilde çalışıyor.

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Şimdi işin doğrusu bu müslümler bana çocukken kırk hadis diye bir kitap vermişlerdi ve kırk hadis ezberleyip insanlara duyuran cennete gider demişlerdi. Artık bunlara yamulacağız ya, paraları çok, yurtları evleri rahat. E tabi aldım kitabı. Böyle cennete gidileceğine aklım ermese de bir okuyayım bakayım şunu dedim. Ezberlemeye ve insanlara duyurmaya ise kesinlikle hiç niyetim yoktu. Okulda ezberlenecek yığınla formül var, oturup hadis mi ezberleyeceğim, kafa zaten anvele...

Şöyle bir karıştırdım, hadislere hızlı bir şekilde göz gezdirdim. Neme lazım, okudun mu, ne anladın diye imtahan filan yaparlar, yazıklar olsun, o kadar rahat ortam sağladık sana, kırk hadisi okuyamadın derler. Hızlıca tararken bu hadis gözüme ilişti. Ne? Satranç mı haram! Lan yuh be dedim. Yurtları evleri batsın, bu gerilere mi yamulacağım diye fena canım sıkıldı.

Gerçekten de sordular, okudun mu diye. Okudum dedim ama canımın sıkkın olduğu çok belli. Canını sıkan bir şey mi oldu dediler. Bu hadis hoşuma gitmedi diye açıkça söyledim. E işte zaman öldürme, namazdan alıkoyar... Cart curt. İyi de namazdan alıkoyar demiyor ki, satranç oynayıp namaza gidip gelince devam ederiz diyen domuz kanıyla aptes almış namaz kılmıştır diyor, adam satrancı bırakıp namaza gidiyor, namazını kılıyor, ne istiyorsunuz adamın satrancından, zekası gelişmesin mi diye tabii sert çıkarak değil de mız mız işte söylendim.

Bunlar çark etti iyi mi! Dur o zaman biz sana risale verelim, onda böyle şeyler yazmaz, iyidir hoştur dediler. Al başına belayı... Kırk hadisi ezberliyeymişim keşke... Ülen bi sözler diye risale var, tuğla mübarek, tuğla! Onu dayamasınlar mı bunu oku diye!

Ülen okudum ha... O tuğla gibi şeyi okudum. Dili bir ağır, ingilizce öğrensen o kadar uğraşmazsın. Yanında lügat da veriyorlar. Şimdi önce bunu bir matah sanmadım dersem yalan söylerim. Dili bu kadar ağır olduğuna göre önemli şeylerden bahsediyordur dedim ve anlamaya uğraştım. Derslerimden de beni alıkoydu. Ülen geri zekalı, oku kırk hadisi, geç... Karıştırma satranç matranç çok güzelmiş, iyiymiş de, herkese anlatacam de! Nene gerek satranç haram olur mu yahu filan karıştırmak! Aptallık işte... Çocukluk.

Gerçi bunlar o risaleleri gene dayayacaklardı tabii ya... Öyle kırk hadisle kurtulmak nerde... Ama biraz zaman kazanırdım. Neyse bu risaleleri okudum. Hepsini okutmuyorlar, "mahrem" risaleler var, Atatürk'e deccal diyen filan abuk sabuk risaleler var, onlar önce yasak.

Fakat onlara gelmeden bir çok saçmalık buldum. Yok hutbe arapça okunmalıymış, yok kplanın görevi leş yemekmiş, yok kuran'da dört halife yazarmış, yok risaleler yazarmış, yok risaleleri zaten allah yazdırmış...

Ülen herife talebeleri ekmek getirip huysuzluğundan çekindikleri için kendisine veremiyorlar, herif niye ekmek getirdiniz bana diye çemkiriyor, garipler ekmeği ağacın dalına koyup kaçıyorlar, şizofren allah bana ekmek göndermiş diyor! Böyle bir sürü saçmalık. Sobayla konuşmalar, ihtiyara acıyıp jandarmalar kelepçeleri sıkmadılar diye namaz vakti gelince kelepçeler kendiliğinden çözüldü demeler...

Lan nasıl katlandım bunlara okul bitesiye... Acırım acırım da o yıllara acırım. Bir okul okuyacaz diye bunlara yamul... Hayatımın yüz karası... Birkaç iyi arkadaşım vardı, o yüzden durdum. Yoksa kesinlikle durmazdım. Dura dura ya uyundan, ya tüyünden. Kafama bir sürü hurafe sokmadılar desem yalan söylemiş ve kendimi kandırmış olurum. Yalan söyleyemem. Beni bayağı müslüm yaptılar. Ama işim biter bitmez vın... Hemen arkasından da ateist oldum zaten...

Beni risale ateist yapmadı. Bir de şu kuran'ı okuyayım madem o kadar arapça öğrendik dedim. Kuran'ı okuyunca direk ateist... Hiç kaçarı yok.

Sitelerde Paylaş

Suriyelilerden gördüğüm kadarıyla islamı o kadar esnetmişiz ki. En çok şikayet edende biziz ama. Bakıyorum da kadınlarımızın çoğu kapalı değil, kapalı olanların bazılarında bir ton makyaj, dar elbiseler, rengarenk dikkati çeken , ben buradayım diyen kıyafetler. Kapalı olmak demek dikkat çekememektir ki kara çarşafa giren , vücut hatları belli olmayan, ağzını yüzünü makyajla dikkat çektirmeyen çok azınlıkta insan var. Fakat müslümanlık dedin mi mangal kül bırakmazlar.

Sitelerde Paylaş

Bence sizin de müslüman dediklerinizden farkınız yok. Hiçbiriniz mutlu değilsiniz, sevmeyi bilmiyorsunuz bu vb. şeyler olmadan da hayatın bir anlamı olmaz neye inanırsanız inanın. Yanlış yerdesiniz. Ben müslüman ateist vb. bir şey değilim daha doğrusu böyle bir tercih yapmayı gereksiz görüyorum soranlar olur diye dedim. Dinler zararlı kabul ediyorum ama sonuçta dinlerin yaratıcısı da insanoğlu. İnsanlar iç özgürlüğüne kavuşmadan dinlerin kalkması pek mümkün değil. Tamamiyle vakit kaybı bu vb. konular.

Sitelerde Paylaş

Bence sizin de müslüman dediklerinizden farkınız yok. Hiçbiriniz mutlu değilsiniz, sevmeyi bilmiyorsunuz bu vb. şeyler olmadan da hayatın bir anlamı olmaz neye inanırsanız inanın. Yanlış yerdesiniz. Ben müslüman ateist vb. bir şey değilim daha doğrusu böyle bir tercih yapmayı gereksiz görüyorum soranlar olur diye dedim. Dinler zararlı kabul ediyorum ama sonuçta dinlerin yaratıcısı da insanoğlu. İnsanlar iç özgürlüğüne kavuşmadan dinlerin kalkması pek mümkün değil. Tamamiyle vakit kaybı bu vb. konular.

Vakit kaybı olduğuna eminmisiniz ?

O zaman o değerli zamanınızı burada harcamanıza açıkçası şaşırmıyor değilim.

Bu arada foruma hoş geldiniz.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Vakit kaybı olduğuna eminmisiniz ?

O zaman o değerli zamanınızı burada harcamanıza açıkçası şaşırmıyor değilim.

Bu arada foruma hoş geldiniz.

Vaktimi bu forumda harcamamın sebebi farklı.

Aradığım seviyeli düşünce alış-verişi münakaşa değil. Bu konuda fikrimi belirtmek vakit kaybı değil bence.

Sitelerde Paylaş

Peygamber Muhammed(sav) hep ahir zamanda olduğumuzu vurgular.Zaten çoğu inanışa göre de oyleyiz.İşaretler birer birer parlıyor,kıyamete gidiyoruz.Bu bağlamda Müslüman zamanını boşa harcayamaz.Bunu der Peygamber Muhammed.

İslam Devleti mucahidleri geçenlerde futbol şampiyonası düzenlemişti.Zvekayi geliştirmek için oynanirsa,zamanı boşa harcamamak şartıyla satranç oynanmasinda Ehli Sünnet açısında bir sorun yok diye biliyorum.Çalgı sesi kullanılmayan muzikler var:nesid.

İslam Devleti radyo bile açtı:92.5

tarihinde İslamicStateTR tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Peygamber Muhammed(sav) hep ahir zamanda olduğumuzu vurgular.Zaten çoğu inanışa göre de oyleyiz.İşaretler birer birer parlıyor,kıyamete gidiyoruz.Bu bağlamda Müslüman zamanını boşa harcayamaz.Bunu der Peygamber Muhammed.

İslam Devleti mucahidleri geçenlerde futbol şampiyonası düzenlemişti.Zvekayi geliştirmek için oynanirsa,zamanı boşa harcamamak şartıyla satranç oynanmasinda Ehli Sünnet açısında bir sorun yok diye biliyorum.Çalgı sesi kullanılmayan muzikler var:nesid.

İslam Devleti radyo bile açtı:92.5

Ben yıldız tilbe,sezen aksu dinlemeyi severim,şarkıları güzel.Onlar da çalacak mı islam devleti radyolarında.Çalgı sesi kullanılmayan müzikleri radyolarında kullanıyorlar demişsin gördüğüm kadarıyla.Bu durumda içinde çalgı olan tüm müzikler çöpe gitti.İnsanların binlerce yıllık emekleriyle ürettiği saz,piano,keman,gitar,klarnet vs vs,arabın kıytırık,çağ dışı,ilkel dini istemedi diye çalınmayacak öyle mi. İslam insan kültürüne,insanların binlerce yıllık emekleriyle ürettiği sanat eserlerine,çalgı aletlerine düşman bir din ve sen bu İnsan kültürü düşmanı dini burda güzel diye millete pazarlıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Gerçekten çok üzülüyorum insanların büyük bir çoğunluğunun içinde bulunduğu duruma :( Bu kadar sığ insanı bir arada hiç görmedim hayatımda. Biliyorum ki bu durumu çözmenin burada münakaşa etmek değil hiç uğraşmayacağım. Mutlaka bana saldıran olacaktır umrumda değil.

Sitelerde Paylaş

Çalgı olmayan müzik mi... Lan bunlar komedi mi, kafadan mı kaçık, bunlar ne yahu? Bu ucubeler nerden biter, yerden mi? Bu kafadan özürlü, eciş bücüş şeriattı bilmem islam devletiydi diye zırvalayan ucubeler gerçekten nerden peydahlanır? Lafa bak, çalgısız müzik!!!

Bunlar eğer insansa, ben Andromeda galaksisiyim!

Ülen manyak mısınız siz yahu? Size satranç islamda niye yasak, buna cevaz veren bir mezhep yok mu oynasak gönül rahatlığıyla şu satrancı diyen oldu mu? Fetva iste, elli yalaka müftü çıkıp fetva verir. Sorun o değil ki?

Sorun siz nasıl bu kadar geri, bu kadar yobaz, bu kadar cahilsiniz? Hurafeler sizin içinizde nasıl böyle alıp yürüyor? Siz nasıl insan olabileceksiniz? Siz insan olabilir misiniz? Sizi insan klığına sokmanın, kafanızın içini aydınlatmanın bir yolu var mı? Yoksa umutsuz vaka mısınız?

Sorun bu!

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hiç uğraşmayacağım

Pek neden yakındığın anlaşılmıyor. Yakınıyorsun üzülüyorsun ama seni üzen ne, anlatabilecek misin? Derdini söylemeyen derman bulamazmış. Nedir, bu ateler nasıl böyle allah yok, peygamber yalan demeye cesaret edebiliyorlar, hiç mi vicdan yok bunlarda diye mi üzülüyorsun, derdinin ne olduğu anlaşılmıyor.

Bir anlatmayı denesen diyorum. Böyle boş boş neden yakındığın belli olmadan yakınmak sağlıklı değil.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...