Jump to content

Materyalizm neden balondur?

Recommended Posts

Öncelikle bilim ve materyalizmi birbirinden ayıralım. Materyalizm bir felsefedir yani düşünce sanatıdır, yorumlamadır. Bilim ise doğadaki olayları, düzenlikleri gözlemleyen ve sonuçlar çıkaran sistematik bir çalışmadır. Sonuçları belli bir düşünce sistemini referans alarak yorumlamaz, yani bu sonuç bilincin içindedir, bu sonuç dışındadır diyerek sonuçları reddetmez. Bunu yapan felsefedir.

O nedenle bilimi, bellirli bir düşünce sisteminin parçası gibi yansıtmak hatalıdır.

Materyalizm nedir? Materyalizm, gerçek dünyanın, gerçeğin zihnin dışında olduğunu, zihinden, atom altı parçacıkların diziliminden bağımsız olduğunu iddia eder.
Oysa ki, herkes tarafından bilinebilen, gerçekliği var eden kişisel deneyimlerdir. Gerçekliğinden emin olduğumuz sadece bu deneyimlerimizdir.

Materyalizm, gerçeği, bilgiden, zihinden soyutlayarak, temelde bilinebilirliğin ötesinde olduğunu, kişisel deneyimlerle deneyimlenemeyeceğini varsayar. Bu son derece büyük bir varsayımdır.

Bilgi ile ulaşılamayan bir gerçeklik hiçbir zaman bilinemez, bu nedenle materyalizm metafiziktir.

Bu kadar iddialı bir gerçeklik tanımını tesitler bile yapmadı. Teistler en azından öldükten sonra gerçeğe ulaşacaklarını kabul ediyor.

Materyalizm bu nedenle bir balondur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 181
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sen bana rüyalar gizemler sitesini kaynak gösterdiğinden beri senin bir hiç olduğunu düşünüyorum ve seninle tartışmayı bir çocukla tartışmak kadar değersiz görüyorum. Sen normal bir zekaya bile sahip değilsin, çocuk akıllı birisin.

Senin gibi biri materyalizmin balon olduğu gibi komik iddialara kalkışamaz. Sen balonlarınla oyna, böyle saçma sapan iddialara kalıkşma. Söylediklerinin tamamı safsata. Yok materyalizm beynin dışındaki gerçekliğe inanırmış, yok bilmem ne... Senin bunlara aklın ermez.

Senin daha felsefenin abc sinden haberin yok. Bu felsefeye girerken bir karar vermen gerekiyor. Maddi verilere göre karar vererek maddeyi mi temel alacağım, materyalist mi olacağım. Yoksa maddeyi sahte yapay bir perde olarak görüp arkasında maddi olmayan bir gerçek olduğunu mu varsayıp idealist mi olacağım!

Bu temel bir seçimdir. Bu seçimi yapmadan felsefede ilerleyemezsin. Doğru seçimi, materyalizmi seçmeden de burnun her türlü bota girer. Teist de, dinci de, her bot olursun. Konu bundan ibaret, ama sen anlayacak zekaya sahip değilsin. Sen gidiyor rüyalar gizemler sitesini kaynak gösteriyorsun. Sen salaksın bilader. Bundan kurtulabilir misin, bilemiyorum. Belki...

Sitelerde Paylaş

Sen bana rüyalar gizemler sitesini kaynak gösterdiğinden beri senin bir hiç olduğunu düşünüyorum ve seninle tartışmayı bir çocukla tartışmak kadar değersiz görüyorum. Sen normal bir zekaya bile sahip değilsin, çocuk akıllı birisin.

Senin gibi biri materyalizmin balon olduğu gibi komik iddialara kalkışamaz. Sen balonlarınla oyna, böyle saçma sapan iddialara kalıkşma. Söylediklerinin tamamı safsata. Yok materyalizm beynin dışındaki gerçekliğe inanırmış, yok bilmem ne... Senin bunlara aklın ermez.

Senin daha felsefenin abc sinden haberin yok. Bu felsefeye girerken bir karar vermen gerekiyor. Maddi verilere göre karar vererek maddeyi mi temel alacağım, materyalist mi olacağım. Yoksa maddeyi sahte yapay bir perde olarak görüp arkasında maddi olmayan bir gerçek olduğunu mu varsayıp idealist mi olacağım!

Bu temel bir seçimdir. Bu seçimi yapmadan felsefede ilerleyemezsin. Doğru seçimi, materyalizmi seçmeden de burnun her türlü bota girer. Teist de, dinci de, her bot olursun. Konu bundan ibaret, ama sen anlayacak zekaya sahip değilsin. Sen gidiyor rüyalar gizemler sitesini kaynak gösteriyorsun. Sen salaksın bilader. Bundan kurtulabilir misin, bilemiyorum. Belki...

Mastürbatif girişini yaptığına göre konuya dönüp düzgün bir savunma yap.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle argümanıniz yanlış ..deneyimlerden bahsetmişsiniz zihin deneyim olusturmaz..deneyim dışardan kazanılan tecrübelerin tümüdur....

gene konuya açıklık kazandırmak için metaryalizm kavramıni ve bilimin neyi incelediğini kısaca anlatmak isterim ...

Yazılı kaynaklarla gidersek öncelikle konu için ifadelerin anlamlari ve arasındaki bağlantılar....

Metaryalizm

Maddecilik...Maddeci kuram, monist varlıkbilim sınıfına aittir. Böylelikle, düalizm veya plüralizmden ayrılır. Görüngübilim üzerine kurulmuş idealizm ve tinselcilik düşünce sistemlerin karşıtıdır.

Felsefi okulların çokluğuna ve aralarındaki farklara rağmen,[1][2][3] tüm felsefi sistemlerin birbirlerine taban tabana zıt iki ana kategoride toplanabileceği söylenir: idealizm ve maddecilik. Bu iki kategorinin temel önermeleri gerçeğin doğası hakkındadır, ve aralarındaki temel fark "Gerçeklik neyden meydana gelir ve aslı nedir?" sorusuna verdikleri yanıtta bulunur. İdealistler için ruh veya bilinç, akıl esasken, maddeciler için madde asıldır, ruh veya bilinç de, bu asıl olanın sonucu olarak doğan ve ikincil olandır.[3]

Maddeciler, varoluşun insan bilinci gibi maddi olmayan kavramlarla temellendirilmesine karşı çıkarlar. Onlara göre dış dünyanın gerçekliği sorgulanamaz ve insan da bu maddi dünyaya bağlıdır. Örneğin, antik maddeciler, insan ruhunun beden dışı ve ölümsüz bir varlık olarak düşünülmesini kabul etmezler. İnsanı dış dünyanın bir parçası olarak görmesi ve insan bilincinin doğa üzerindeki egemenliğini kabul etmemesi yönüyle determinizm düşüncesiyle paralellik gösterir.

Konuyu incelediğinizde metaryalist düşüncenin dayanağı determinizmdir ...

Determinizm

Günlük hayatta aldığımız kararlar, düşüncelerimiz, eylemlerimiz , ahlaki tercihlerimiz belirlenmiş ve kesin kurallar içerisindedir. Özgür irade yanılsamadır. Bize özgü sandığımız hareketlerimiz sadece bilimsel yasaların işleyişidir. İnsanın iradesi nedenler zinciri ile gelişen bir durumdur ve bu durumda insanın etkisi yoktur. Sadece nedenler ve sonuçlar vardır. Bu sebepten nedensellik ilkesi determinizmin temel taşıdır. Evrende bir düzen vardır ve nedenler-sonuçlar bu düzen içerisinde işler. Bu düzen çözüldüğünde nedenler ve sonuçların açıklanıp daha sonra gelişecek olayların bilgisini elde etmek mümkün olacaktır.

Determinist düşünceyi incelediğimizde elimizde fizik kanunları, nedensellik ilkesi ve etki-tepki kanunu vardır...

Yani bilimin temeli metaryalizmdir..bilim metaryalizmden beslenir..gücünü metaryalizmden gerçekcilikten alır...

Metaryalizm balondur demek bilim balondur demektir ...

Sitelerde Paylaş

Öncelikle argümanıniz yanlış ..deneyimlerden bahsetmişsiniz zihin deneyim olusturmaz..deneyim dışardan kazanılan tecrübelerin tümüdur....

...

Öncelikle, tartışmaya formüllerle girmediğin için teşekkür ediyorum. Şaşırttın beni. :D

>> Öncelikle argümanıniz yanlış ..deneyimlerden bahsetmişsiniz zihin deneyim olusturmaz..deneyim dışardan kazanılan tecrübelerin tümüdur....

Dışarıdan kazanılan ne demektir? Özne'nin dışındaki yanı dış dünya, yani zihnin dışı. Peki kazanan kim özne.

Aynı kızın elini tutan A ve B iki özne düşünelim. A öznesi o kızla cinsel içerikli bir deneyim tecrübe ederken, B öznesi aşk içerikli bir deneyim tecrübe edebilir.

Tecrübe edilen aynı iken iki farklı deneyim oluşabilir. Deneyimler bu nedenle sübjektiftir.

Aslında felsefenin kendisi bir düşünme sistemi olduğu için temelde idelisttir de denebilir. Yani materyalizmin idealist temellidir.

>> Maddeciler, varoluşun insan bilinci gibi maddi olmayan kavramlarla temellendirilmesine karşı çıkarlar. Onlara göre dış dünyanın gerçekliği sorgulanamaz ve insan da bu maddi dünyaya bağlıdır.

İşte sorun burada! Bu çok büyük bir varsayımdır!

Bilginin dışında, ulaşılamayacak bir gerçekliği vaat ediyor. Topu taca atıyor, bilinmezciliğe götürüyor.

Bilinemeyecek bir gerçeklik vardır kabulü yapıyor. Balon olması bundandır.

Teistlerin, tanrı vardır ama kavrayamazsın, senin bilebileceğinin ötesindedir demesinden hiçbir farkı yoktur.

Tüm gürültü patırtı aynı şeyin farklı ifadesidir. Bu bağlamda, ikisi de inançtır, ikisi de dindir!

tarihinde vitamin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İdealistler olarak böyle bir angutluk içerisinde olduğunuzdan,

Bu başlıkta kendine göre haklısın.

Şunu bilmen lazım.

Ben seni küçümsemiyorum.

Senden üstün olmaya çalışmıyorum.

Nasıl yan yana koyulmuş iki adet sürahide birinde diğerinden fazla su olduğunda diğerinin seviyesi yüksek ise

Senle yan yana geldiğimizde de bir yüksek seviye oluşuyor.

Bunu anlamak neden istemiyorsun?

Bak Descartes, Shopenhauer

Bu adamlar bilinçlerini uzak noktaya taşıyabilen adamlardı.

Ancak materyalizmi ne yaptılarsa anlayamadan ölüp gittiler.

Senin argümanlarının en güçlü savunucuları bile bilincini materyalizme adapte edemedi.

Anlayamadı o boyutu.

Hatasını aradı bulamadı

Ortada senin gözünün göremediği, algının algılayamadığı bir boyut var.

Materyalistler o boyutta bulunuyor.

Bu seni küçümsemek için söylenmiş bir şey değil.

Bu gerçek.

Benim bulunduğum boyuttan ben senin hareketlerini tahmin edebiliyorum.

İnancının nasıl titreştiğini, nelerden beslendiğini biliyorum.

Bir seviyeye kadar gelmişsin.

Ateizm seviyesine yakın bir seviyedesin.

Görüyorum bunu.

Ama bu işlerle uğraşarak senin gerçeği görmeni engelleyen duvarı yıkamazsın

Çünkü sen yanlış yoldasın.

İdealist bir bilinçle hareket ederek teorilere giriyorsun.

Bu o duvarı kalınlaştırır.

Benim dilim, üslubum ezmek ve yıkmak üzerinedir.

Hoşuna gitmez.

Üslubu tatlı veya hoşuna giden başka materyaliste sor.

Güvendiğin birine sor.

Bizde bir özellik var arkadaşım.

Bu özellik gerçeği görmemizi, bilimde sağlama yapmamızı sağlıyor.

Hızlı bir şekilde neyin bilim neyin şaklabanlık olduğunu anlıyoruz.

Gerçeği görüyoruz, nereye girmemiz gerektiğini nerede durmamız gerektiğini biliyoruz.

Ve sayımız çok az.

Eğer 10 katlı bir skala ile anlatırsam sana

Biz 10. kattayız.

Senin şu anda bulunduğun skala ise 8.5

Bunu yorumlarından görüyorum.

Descartes, Shopenhauer gibi insanların da ömür boyu çıkabildikleri en yüksek seviye 9.5, 9.8 gibi rakamlar.

Skalada 10. kata çıktığında herşey değişiyor.

Bu senin balon dediğin şey gerçek.

Mükemmel, hatasız bir kuram.

Faz derine de girmiyor.

Derine giren kolu başka çünkü.

O kola bilim deniyor.

Sitelerde Paylaş

Ortada senin gözünün göremediği, algının algılayamadığı bir boyut var.

Materyalistler o boyutta bulunuyor.

Bu seni küçümsemek için söylenmiş bir şey değil.

Bu gerçek.

Materyalist Bilinç, materyalizmi böyle savunamazsın. Sonra da buna bilim diyemezsin.

Sen bir kabul yapıyorsun ve buna gerçek diyorsun! Kabul yapmak nedir, inançtır. İnanç = gerçek demen seni en basit donanıma sahip bir teistten öteye taşımıyor.

Resmen, yaptığın kabule iman ediyorsun, bunu göremiyor musun? Bu sana göre bir çelişki değil mi?

Bilim senin bu hatana düşmez.

Sitelerde Paylaş

Materyalist Bilinç, materyalizmi böyle savunamazsın. Sonra da buna bilim diyemezsin.

Sen bir kabul yapıyorsun ve buna gerçek diyorsun! Kabul yapmak nedir, inançtır. İnanç = gerçek demen seni en basit donanıma sahip bir teistten öteye taşımıyor.

Resmen, yaptığın kabule iman ediyorsun, bunu göremiyor musun? Bu sana göre bir çelişki değil mi?

Bilim senin bu hatana düşmez.

İnanmak elde yeterli veya hiç veri olmadan bir sonuç üretip onu doğru kabul etmektir.

Ben böyle bir şey yapmıyorum diyorum.

Sen ise benim böyle bir şey yaptığımı söylüyorsun.

:D

You are not eligible!!!

Anladın mı?

Sen körsün ve bana ışık yok diyorsun.

Benim ışığa inandığımı söylüyorsun.

Ayrıca inanmak senin davranışın.

Ben nerede inanç göstermişim?

Görme yetin yoksa, senin benle ilgili düşüncelerin inançtır.

Sen Astronot musun?

Değilsin.

Şu anda Astronotlukla ilgili kafanda geliştirdiğin her şey inanç olacak.

Okusan dahi inanç olacak.

Bu da böyle.

Materyalizmde inanca yer yok.

Tüm ortam ful dolu.

İnanç için boşluk lazım.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle, tartışmaya formüllerle girmediğin için teşekkür ediyorum. Şaşırttın beni. :D

>> Öncelikle argümanıniz yanlış ..deneyimlerden bahsetmişsiniz zihin deneyim olusturmaz..deneyim dışardan kazanılan tecrübelerin tümüdur....

Dışarıdan kazanılan ne demektir? Özne'nin dışındaki yanı dış dünya, yani zihnin dışı. Peki kazanan kim özne.

Aynı kızın elini tutan A ve B iki özne düşünelim. A öznesi o kızla cinsel içerikli bir deneyim tecrübe ederken, B öznesi aşk içerikli bir deneyim tecrübe edebilir.

Tecrübe edilen aynı iken iki farklı deneyim oluşabilir. Deneyimler bu nedenle sübjektiftir.

Aslında felsefenin kendisi bir düşünme sistemi olduğu için temelde idelisttir de denebilir. Yani materyalizmin idealist temellidir.

>> Maddeciler, varoluşun insan bilinci gibi maddi olmayan kavramlarla temellendirilmesine karşı çıkarlar. Onlara göre dış dünyanın gerçekliği sorgulanamaz ve insan da bu maddi dünyaya bağlıdır.

İşte sorun burada! Bu çok büyük bir varsayımdır!

Bilginin dışında, ulaşılamayacak bir gerçekliği vaat ediyor. Topu taca atıyor, bilinmezciliğe götürüyor.

Bilinemeyecek bir gerçeklik vardır kabulü yapıyor. Balon olması bundandır.

Teistlerin, tanrı vardır ama kavrayamazsın, senin bilebileceğinin ötesindedir demesinden hiçbir farkı yoktur.

Tüm gürültü patırtı aynı şeyin farklı ifadesidir. Bu bağlamda, ikisi de inançtır, ikisi de dindir!

sayın vitamin bilinç denilen şey sadece dışardan öğrendiğimiz bilgilerin ..bizde bıraktıkları iz ..yani maddenin maddede bıraktığı etki ...bilmediğin konu için arastrip öğrenirsin bu seni o konu hakkında bilinçli yapar ...idealizm safsatasi her şeyim beyinde olduu kavramı yalandır uydurmadir ...hangi madde fizik kanunları dışında hareket ediyor yada hangi maddeyi fizik kanunları dışında hareket ettiriyorsun ...

İddanin geçerliliğine bilimsel kanitin varmı ? Yok

ben sana bilimsel söylemleri sundum sen kafandakileri...

A kişisi sadece doğal gözlemler sonucu çıkarımsamalar yapar bu çıkarımsamalarida dışardan edinilen tecrübelerle edinir ...buna bilgi denir bilgi dışardan öğrenilir...bu öğrenilen bilgiler bilinci oluşturur ....

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnanmak elde yeterli veya hiç veri olmadan bir sonuç üretip onu doğru kabul etmektir.

Ben böyle bir şey yapmıyorum diyorum.

Sen ise benim böyle bir şey yaptığımı söylüyorsun.

Materyalizm, bilinebilirliğin ötesinde gerçek dünya diye bir soyutlama yapıyor, ve sen buna inanç diyemiyorsun, gerçek diyorsun.

Sonra millete nutuklar atıyorsun. Rezillik.

Sitelerde Paylaş

Materyalizm, bilinebilirliğin ötesinde gerçek dünya diye bir soyutlama yapıyor, ve sen buna inanç diyemiyorsun, gerçek diyorsun.

basit bir soru nasıl dünyaya geldin yada nasıl var oldun yada neden yemek yiyorsun ? tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Vitamin,inanç veya inanma kavramları ile ilgili yanlışın var..

İnanç dediğin şeyin gerçeklikle/bilimle/rasyonalite ile bir alakası yoktur,olamaz da..''Uçan spagetti canavarına inanıyorum'' diyen birisi,bir inanç sahibidir..Sen şimdi bu inanç sahibi kişi ile dış Dünya'yı beş duyu organı ile algılayan bir primatın hislerini bir tutamazsın..Mesela sıcak sobaya elimle dokunduğumda,elimin yanacağını bilirim..Bu bir inanç veya inanma değildir,bir bilgidir..Bu bilgiyi de insan zamanla öğreniyor işte..

İnanç veya inanma BEN BİLMİYORUM demektir..Bizler ise bildiğimiz için inanmıyoruz..

Bir ateist,mitolojiyi/teolojiyi bilecek ki öyle ateist olsun..Bilmeden olmaz bu işler..

Sitelerde Paylaş

Tekrar etmen için yazmadım.

Bilinebilirlik ötesi demişsin.

Bu nasıl bir terimdir?

Ne anlama gelir anlamadım da.

Benim terminolojimde yok bu.

Materyalizm diyor ki, beynin tasarımı olan bir gerçeklikte yaşıyoruz, bir halüsilasyonda, bir rüyada.
Neden? Çünkü materyalizm bilinci temel almıyor, reddediyor. Ve diyor ki, bu tasarlanan gerçekliğin dışında mutlak, bir mekanik gerçeklik var.
Bu bana çok teistik geliyor çünkü bilinebilir değil asla bilinemez.
Sitelerde Paylaş
Materyalizm diyor ki, beynin tasarımı olan bir gerçeklikte yaşıyoruz, bir halüsilasyonda, bir rüyada.
Neden? Çünkü materyalizm bilinci temel almıyor, reddediyor. Ve diyor ki, bu tasarlanan gerçekliğin dışında mutlak, bir mekanik gerçeklik var.
Bu bana çok teistik geliyor çünkü bilinebilir değil asla bilinemez.

Tasarlanan gerçeklik?

Kardeşim niye yapıyorsun böyle şeyler?

Bu bilimsel bir terminoloji değil.

Allah de gitsin bari.

Sitelerde Paylaş

Tasarlanan gerçeklik?

Kardeşim niye yapıyorsun böyle şeyler?

Bu bilimsel bir terminoloji değil.

Allah de gitsin bari.

Brain constructed reality, demek istiyorum.

Özne olarak sen değilsen eğer o zaman Türkçe özünde çok teistik bir dil galiba. :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...