Jump to content

Ekonomik kriz kapida mi?

Recommended Posts

• İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evet sevgili forumdaslar, 2015 secimlerden sonra ekonomik krizin kapida oldugu soyleniyor. Secim oncesi dahi dolari dizginlenemiyor. FED in faiz artirimindan sonra cok saglam bir krizin kapida olmasi muhtemel. sizler ne dusunuyorsunuz?

Bence teget geçer. :D

Sitelerde Paylaş

TC her zaman ekonomik krizde. Hiç bir zaman ekonomik krizden çıkmadı.

Osmanlı da son 200-300 yılında sürekli olarak ekonomik krizdeydi.

Kriz bazen artıyor bazen azalıyor.

Ve herkes sanıyor ki ekonomik krizin artması AKP'nin seçimler kaybetmesi demek olacak...

Herkes yanılıyor. Ekonomi aptal Türk halkının çok önem verdiği bir değer değil. Türk halkının önceliklerinin başında din geliyor.

Din ve dinle ilgili sorunlar geliyor daha doğrusu. Ekonominin ikinci sırayı tuttuğunu bile sanmıyorum.

İkinci sırada muhtemelen din düşmanları ile mücadele geliyor. Batı gibi olmamak geliyor. Cihat ve fetihler geliyor.

Dinsizleri öldürmek geliyor. Şerita geliyor.

Alevileri susturmak ve cezalandırmak geliyor. Ateistleri yok etmek geliyor.

Şiddet geliyor. Darp geliyor. Vahşet geliyor..

Ekonomi en sonlarda..

Sitelerde Paylaş

Bugünleri arayacağız galiba..Doların yükselmesi,banka batırmaya veya merkez bankasını bile hain etmeye çalışmalar,yurtdışındaki herkese dayılık taslamalar,parti binalarına ateş etmeler,savcı öldürmeler,ağrıda yaşananlar,patatesin fiyatının 5 TL olması gibi şeyler ciddi sinyaller..Bu sinyalleri ciddiye almalı herkes..Bu gidişat hiç iyi değil..Yakında ciddi terör saldırıları olabilir,çok daha ciddi ekonomik bir kriz gelebilir..

Sitelerde Paylaş

Turkiye tasima suyla degirmeni ancak buraya kadar cevirdi. Butun sicak para insaat, avm gibi ulke ihracatina fayda getirmeyen yatirimlara harcandi. İhracat yapmak yerine insaat yaparak kendi halkimiza sattik.

Yurt disinda insaat isi yapmadan sadece yurt icinde insaat yapan Ali Agaoglu dolar milyarderi oldu... Baskalarina urun satmazsaniz global ekonomiden pay alamazsiniz. Biz ise kendi kendimize sattik, vatandasin kisitli parasi cebinden alindi ve zenginlerin cebine gitti, gelir ucurumu iyice dengesizlesti. AKP hukumeti suresince yagma ve talan politikasi ile halkin parasi zenginlerin daha zengin olmasina yaradi...

Cok ciddi bir ekonomik kriz kapida, oyleki devlet memur maaslarini bile odeyemez hale gelebilir.

Size tavsiyem kesinlikle borca girilmemesi ve nakit paralarin dolara cevrilerek beklenmesi.

Sitelerde Paylaş

Ve herkes sanıyor ki ekonomik krizin artması AKP'nin seçimler kaybetmesi demek olacak...

Herkes yanılıyor. Ekonomi aptal Türk halkının çok önem verdiği bir değer değil. Türk halkının önceliklerinin başında din geliyor.

Din ve dinle ilgili sorunlar geliyor daha doğrusu. Ekonominin ikinci sırayı tuttuğunu bile sanmıyorum.

İkinci sırada muhtemelen din düşmanları ile mücadele geliyor. Batı gibi olmamak geliyor. Cihat ve fetihler geliyor.

Ekonomi en sonlarda..

Sen öyle san. Türk milletinin aslında en çok değer verdiği şey ekonomidir. Tayyip fakirlerini doyurmasa nasıl başta olurdu sanıyorsun, dinin önemi mi var?

Tayyip, yoksul halka sadece 2 ay kömür ve gıda yardımı yapmasın bak bakalım nasıl ülke genelinde isyan çıkıyor ve hükümet devriliyor.

Din min hepsi hikaye. Din, karnı tok ve gönlü hoş olanlar için vardır. Anlayacağın din karın doyurmuyor. Şayet yoksul halk kendisine daha çok lüks bir yaşam vaad eden ve gerçekleştirme temennisi olan bir lider görse, ateistliğini ilan etse dahi hemen başa getirirdi. Yalnız karıştırmayalım, bütün bu dediklerim Türk milletinin kimyasıdır. Sen kalkıp bunları Suriye veyahut İran halkının kimyasına vurma.

tarihinde KutsalDemlik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dünya ekonomik sisteminin çalışma yöntemi bu zaten. Şimdi zaman olursa yeni bir konu açacam şununla ilgili. Ama çark böyle dönüyor. Para basılıyor (hiç bir karşılığı olmayan) ekonomilere pompalanıyor. Süni refah sonra paralar geri çekiliyor ve krizler çıkıyor. Sermaye de spekulatif olduğundan istedikleri devletden onu çekiyorlar istedikleri devlete yönlendiriyorlar onun için bazı devletlerd3e krizin etkisi daha az olur. Krizler yönetim değişmek kendi istediklerini iktidara taşımka ve kendi istejklerini devletlere kabul ettirmek için en iyi vesiledir. 1929 krizi de öyle olmuştu. Hepsi de. İkincisi kriz yalnızca sizde olmuyacak. mesela bizde de artık refah düzeyi geçen yılla aynı değil, Rusiyada da Kazakistanda da, İranda da. Yani 2008 lerde pompalanan paralar geri çekildikçe etkisi de olacak. Şunun için ekonomi profesoru olmağa gerek yok.

Sitelerde Paylaş

Ekonomi en sonlarda..

Sen dinle hasir nesir ola ola gorus cerceven daralmis. Ekonomi en onemlilerinden birisi. Para icin dinini bile satacak olanlar var

Sitelerde Paylaş

Sen öyle san. Türk milletinin aslında en çok değer verdiği şey ekonomidir. Tayyip fakirlerini doyurmasa nasıl başta olurdu sanıyorsun, dinin önemi mi var?

Tayyip, yoksul halka sadece 2 ay kömür ve gıda yardımı yapmasın bak bakalım nasıl ülke genelinde isyan çıkıyor ve hükümet devriliyor.

Din min hepsi hikaye. Din, karnı tok ve gönlü hoş olanlar için vardır. Anlayacağın din karın doyurmuyor. Şayet yoksul halk kendisine daha çok lüks bir yaşam vaad eden ve gerçekleştirme temennisi olan bir lider görse, ateistliğini ilan etse dahi hemen başa getirirdi. Yalnız karıştırmayalım, bütün bu dediklerim Türk milletinin kimyasıdır. Sen kalkıp bunları Suriye veyahut İran halkının kimyasına vurma.

Tayyipin kömür makrana nohur dağıtmasına ondan oy devşirmesine bende katılıyorum. ama diyerlerine katılmıyorum nedenmi çevrmizde görüyoruz ya diyoruz tayyip çalıyor oğlı gemicikler alıyor tek yüzükle gelen adam bu kadar serveti nasıl edindi dediyin anda e söyle o zaman kime oy verlim diyorlar cep var diyorum hiç oy kulanmam daha iyi kafir partiye oymu verceyim diyorlar geriye kim kaldı hedepe onda vermezler bende vermem terör örgütünü savun parti tabi. ak partinin sağdan bir patri kurulursa o zaman işi biter diye düşünüyorum şimdi düşünelim bir demirel bir ecevit gençlik yıları olsa akape ayakta durabilrmiydi mükünatı yok ecevit sol partiydi ama işçi sınıfı dinili dinizi hepsi onu severdi sevmeyen sadece büy ekonmi gücü elinde bulundurlardı ülkücülerin partisi yerinde sayar durur ne zaman tayyip sıkışa yardımına koşaşarlar chp başındaki adamı zaten bir kaset olayıyla başa getirdiler akp ayakta kalsın diye ha chp de çok bilgili alt yapsı var ama chp başındakine serçe diyorum bu serçe sağcıları getirdi aday yapıyor atatürke sövnleri getiriyor partiye gerkirse altı okuda deyştririm diyor hemde atatürkün partisinden bunu yapmak istiyor. yeni cehepe diyor tayyyipte yeni türküye diyor ne fark var aralarında bence akpe aykta kalsın diye bu adam geldi muhalefet yapcak parti yok türküyede benim oyum vatan partisine kardeşim 6 oka sahip ataürke ülkenin bölünmmesine tek ses çıkaran vatandır.

Sitelerde Paylaş

Kiriz yorum yapcaksak zaten krizdeyiz kirizin ansı seçimden sonra olacak benim ah çektiyim olasılıklar şöyle akparti kaybederse öyle düşünelim chp başa gelirse veya bir başaksı kriz bunların üzerine yıkılcak yine kominis parti damagasını yiyecek. akperi gelirse millet anlıycak amam işten geçmiş olacak türküyeyi bölmeye çalışcaklar milet vevkili sayısı yetmese bile refrduma gidecekler başkalık padışahlık sitemi için. türküye bu seçimde çok zor bir sınav bekliyor. chpyle vatan partisi birleşiseler birşeyler deyişir yoksa halimiz perişan olacak.30 yıl bu kırzden çıkmıycağız. önceden kirzler yaşandı ben o kirzlerde para kazanıyordum elamlarıma her 6 ayda bir zam yaprdım şimdi 3 sende bir zam yapabiliyorum oda cebimden kazandığımdan deyil 3 aydır zarar ediyor elemlara cebimden ödeme yapıyorum ama nereye kadar bu ay ve önümüzdeki ayda zara edresem kapatmak zorunda kalcağım elmanlarımı çok sevdiyimden idare etim ama param kalmadı artık olardan kazanmıştım onlara verdim bitim artık 23 sigortalı elemn çalıştırıyorum sadece bir kişinin sigortası 470 tl x10.800 yemyidi kirasıdır maaşlar altından kalkamıyorum appe döneminde bu durumlar düştüm bu yıl kırzden korktum üretimimi yüze otuz azaltım iyikide azltmışım hala ürünümün yarısını bile satamdım buyrun durum bu

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Beyler eğer ekonomik kriz olursa ve 2001 krizinden daha şiddetli olursa bu tam bir facia olur. Hepimiz en az iki kat fakirleşiriz. Umarım

çok şiddetli olmaz. Ama diğer taraftan da yapılan büyük vurgunlar eninde sonunda bize çok feci dönecek ummak hiç bir şey fayda etmeyecek diyorum. Dün okuduğum bir haberde bir milyon engellinin maaşının kesildiği yazıyordu. Yaşlılık maaşın kalkması da söz konusu. Bunlar bir de iyi günlerimiz ise kriz sonrasını düşünmek bile istemiyorum.

Bu insanlar bizim paramızı çaldılar , topraklarımızı peşkeş çektiler insanlarımız bunu görsün artık diyorum. Hoş görse ne olacak giren girdi bir kere, sürülen saltanatın cefası bir yerden çıkmak zorunda. Akp yi iktidardan indirsek te, indirmesek te fatura bize patlayacak. Ama Akp inmezse bu fatura en çok iktidarda olan partilere patlayacak. "Akp gitti fakirlik geldi" diyecek insanlar. Diğer taraftan Akp iktidarda kalırsa, vurguna daha şiddetli devam edecekler geleceğimize daha yüklü meblağlar düşecek. Bu nasıl bir çıkmazdır kahretsin. En baştan bu adamları başına getirmeyecekti bu millet ama ne yaparsın işte giren şemsiye açılmıyor. Kurunun yanında bizim gibi yaşlarda yanıyor.

Sitelerde Paylaş

İyi de bu halk bu yardımları almadan da AKP ve RP gibi partileri desteklliyordu. 1950 seçimlerini kim kazandı? Halka yardım mı vardı? Yardımın vadi bile yoktu.

Vadedilen din özgürlüğü idi. CHP ve Atatürk camileri ahır yapmakla suçlanıyordu. Ezan Türkçe okunmamalıydı... vb...

Kömür ve gıda yardımı son yıllarda ortaya çıktı. Tayyip onları kesse bile halkın oyunu almaya devam edeceğini düşünüyorum.

Çünkü bu halk yobaz. Açlıktan geberse de oyunu Tayyip'e ya da onun gibi politika izleyen bir partiye verecektir. Bundan hiç kuşkunuz olmasın..

Türkiye'nin ekonomik sorunu yoktur. Din sorunu vardır. Halk öyle görüyor. Bu halkı kessen CHP'ye oy verip başa geçirmez. CHP'ye oy veren kesim bellidir. Dananın kuyruğu gibi ne artar ne de azalır. O oran yüzde 25 civarındadır.

Sitelerde Paylaş

Bilinçli halklar ekonomiye önem verirler. Türk Müslüman halkında henüz ekonomiyi birinci derecede önemli yapacak bir bilinç gelişmemiştir.

Türk halkının koyun sürüsünden fazla bir farkı yoktur. O sürüyü çoban elindeki din değneği ile yönlendirmektedir. Çoban nereye giderse sürü oraya gitmektedir.

Bu çok acı ama ilginç bir gerçek.

Bu zavallı halk hep böyle kalmayacaktır elbette. Yavaş yavaş uyanacak ve ekonominin önemini anlamaya başlayacaktır.

İşte o zaman bu halk için bilinçenmiştir diyebiliriz. Bu süreç başlamıştır ama ekonominin ilk sırayı alması uzun yıllar alacaktır.

Sitelerde Paylaş

Hangi ülke de yaşıyorsunuz merak ediyorum?

Türkiye'de çalışabilir 29 milyon insanın 21 milyonu yoksulluk sınırı altında ücret alıyor.Ailelerinde bakmak zorunlu oldukları çocukları,yaşlıları,kadınları da düşündüğünde gerçek daha acımasız oluyor.

AKP'nin oysal dağılımına bakarsan da en çok ezilen,fakir ve cahil kesimden oy aldığını görebilirsin..

Bu neyi gösteriyor?

AKP bunlara refah sağlamıyor ama oy alabiliyor?

Neden?

Din istismarı işte..

Bilgi toplumu olmak yerine hurafe toplumu olursak daha çok ekonomik kriz görürüz.

Sitelerde Paylaş

Hangi ülke de yaşıyorsunuz merak ediyorum?

Türkiye'de çalışabilir 29 milyon insanın 21 milyonu yoksulluk sınırı altında ücret alıyor.Ailelerinde bakmak zorunlu oldukları çocukları,yaşlıları,kadınları da düşündüğünde gerçek daha acımasız oluyor.

AKP'nin oysal dağılımına bakarsan da en çok ezilen,fakir ve cahil kesimden oy aldığını görebilirsin..

Bu neyi gösteriyor?

AKP bunlara refah sağlamıyor ama oy alabiliyor?

Neden?

Din istismarı işte..

Bilgi toplumu olmak yerine hurafe toplumu olursak daha çok ekonomik kriz görürüz.

"Bu neyi gösteriyor?" Cümlenden sonraki yazdıklarının tam tersi gerçek. Bir fakirle konuşun bakalım, Tayyip'le arası nasıl diye, hemen Tayyip bizim babamızdır diyecektir. Neden? Çünkü yaptığı yardımların haddi hesabı yok, yeter ki Akp'ye oy versinler.

Bilinçli halklar ekonomiye önem verirler. Türk Müslüman halkında henüz ekonomiyi birinci derecede önemli yapacak bir bilinç gelişmemiştir.

Türk halkının koyun sürüsünden fazla bir farkı yoktur. O sürüyü çoban elindeki din değneği ile yönlendirmektedir. Çoban nereye giderse sürü oraya gitmektedir.

Bu çok acı ama ilginç bir gerçek.

Bu zavallı halk hep böyle kalmayacaktır elbette. Yavaş yavaş uyanacak ve ekonominin önemini anlamaya başlayacaktır.

İşte o zaman bu halk için bilinçenmiştir diyebiliriz. Bu süreç başlamıştır ama ekonominin ilk sırayı alması uzun yıllar alacaktır.

Haci analizin baştan yanlış. Bu durumu iyi analiz etmek için Türkiye'nin büyük oy kitlesini oluşturan ve yoksulluk sınırında yaşayan biri olarak kendini hayal etmelisin. Örneğin ben ağzı açlıktan kokan bir fakir olsam, üstelik de dolaylı yönden cahil, şüphesiz bana gıda yardımı yapan partiye oy verirdim hatta onun fanatiği olurdum.(Fakir ve cahil kafası işte)

Gelişmiş ülkelerin ekonomiye çok değer verdiği doğru. Ancak gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde de, bu yoksulluk sınırında yaşayan halklar sebebiyle ekonomi her zaman ilk planda, bunu kimse inkar edemez. İşin özü, kapitalizm her yerde. Dinsel veya hümanist kılıfında olabiliyor, ancak her yerde.

tarihinde KutsalDemlik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Bu neyi gösteriyor?" Cümlenden sonraki yazdıklarının tam tersi gerçek. Bir fakirle konuşun bakalım, Tayyip'le arası nasıl diye, hemen Tayyip bizim babamızdır diyecektir. Neden? Çünkü yaptığı yardımların haddi hesabı yok, yeter ki Akp'ye oy versinler.

Canını sevdiğimin geçen seçim CHP ,bu fakir ve cahil kesime AKP'nin verdiğinin fazlasını vermeyi taahhüt etti,yine başarılı olamadı,çünkü Allah kelimesini kullanmadı..

Önümüzdeki seçimde CHP çok kuvvetli sosyal ve maddi mesajlar vermesine rağmen yine başarısız olacak buna adım kadar eminim..

tarihinde Tremor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kriz gumbur gumbur gostere gostere geliyor. 7 yilda bir kriz. 2008-2001-1994-1987

7 yillik donguler var. Tesaduf olarak gorulebilir ancak gorulmeyedebilir cunku ekonomide donguler vardir ve global capta olusan balonlar 7 yillik donemlerde patliyor gibi gorunuyor.

Dongulerden gercek verilere gelirsek ABD dovizini toplamak istiyor ve FED faiz artirimina gidecek. Yabanci yatirimci, ortadogu batakligina adim adim ilerleyen Turkiyeden bir anda dolara yuklenerek cikacak. Temmuza kalmayabilir. Hirsizlik ve talan politikasi ile vatandasini soyan, ihracata yonelik hamleler yerine yurt icine yonelen bilgisiz hukumetin yaptiklarinin ceremesini hepimiz cekecegiz.

Tarihimizde yasayacagimiz en buyuk ekonomik kriz kapimizda. Neyiniz varsa satin dolar alin. Kriz geldiginde ilk patlayacak emlak balonunu lehinize cevirmeye bakin.

Sitelerde Paylaş

Kriz gumbur gumbur gostere gostere geliyor. 7 yilda bir kriz. 2008-2001-1994-1987

7 yillik donguler var. Tesaduf olarak gorulebilir ancak gorulmeyedebilir cunku ekonomide donguler vardir ve global capta olusan balonlar 7 yillik donemlerde patliyor gibi gorunuyor.

Dongulerden gercek verilere gelirsek ABD dovizini toplamak istiyor ve FED faiz artirimina gidecek. Yabanci yatirimci, ortadogu batakligina adim adim ilerleyen Turkiyeden bir anda dolara yuklenerek cikacak. Temmuza kalmayabilir. Hirsizlik ve talan politikasi ile vatandasini soyan, ihracata yonelik hamleler yerine yurt icine yonelen bilgisiz hukumetin yaptiklarinin ceremesini hepimiz cekecegiz.

Tarihimizde yasayacagimiz en buyuk ekonomik kriz kapimizda. Neyiniz varsa satin dolar alin. Kriz geldiginde ilk patlayacak emlak balonunu lehinize cevirmeye bakin.

Bu tür paniklemek milleti bu yönde teşvik etmek krizin boyutunu daha da büyütmekten başka bir işe yaramaz. Sakin olmak gerekir örneğin ben , beni deli mi s...ti de evimi satıp kiralarda sürüneyim? Hem Türkiye'de şu zamanlarda çok şiddetli bir ekonomik kriz ihtimalini mantıklı bir şekilde sorgulamak faydalı olur. ABD nin şimdiye kadar döviz toplamak için yoğun çaba sarfettiğini görmedim benim bildiğim ABD çatır çatır dolar basar. Çatır çatır basılmış dolarlar içinde tarihin bu kadar kritik döneminde bunu yapmaz. Türkiye şu an mevcut sıcak paralarla uyutuluyor, millet "ekonomi çohh eyyyce, tayyip çok iyi" deyip duruyor. Bu milletten kastımın kim olduğunu anlarsınız. ABD nin Türkiye üzerindeki planları henüz bitmedi o yüzden narkozu kesmek istemeyecek. Narkoz kesilirse Akp kazansa bile 2001 krizinde olduğu gibi "hükümet istifa" sesleri yükselir ve eminim ki bu sesler çapulculardan(gezici) daha çok, çapulculara çapulcu diyenlere oy verenlerden yükselir. Büyük kriz atlatan hiç bir hükümet ayakta duramaz bu memlekette. Bu faktörler ele alındığında Türkiye deki krizin boyutu 2008 deki gibi olur diyorum ben. Aslında şu dakika kriz olması lazım cari açıklarımız çok fazla artı feci vurgunlar var ama müdahale var. Bu müdehale devam eder ancak dünya çapında bir kriz olduğunda 2008 deki gibi müdehale biraz azalır kriz bu ölçüde verilir sonra tayyip "bakın tüm dünyada kriz var benim suçum yok" der. Yine yoluna devam eder.

Sitelerde Paylaş

Haci analizin baştan yanlış. Bu durumu iyi analiz etmek için Türkiye'nin büyük oy kitlesini oluşturan ve yoksulluk sınırında yaşayan biri olarak kendini hayal etmelisin. Örneğin ben ağzı açlıktan kokan bir fakir olsam, üstelik de dolaylı yönden cahil, şüphesiz bana gıda yardımı yapan partiye oy verirdim hatta onun fanatiği olurdum.(Fakir ve cahil kafası işte)

Gelişmiş ülkelerin ekonomiye çok değer verdiği doğru. Ancak gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde de, bu yoksulluk sınırında yaşayan halklar sebebiyle ekonomi her zaman ilk planda, bunu kimse inkar edemez. İşin özü, kapitalizm her yerde. Dinsel veya hümanist kılıfında olabiliyor, ancak her yerde.

Aslında ekonomiye önem vermemek imkansız. Ama bunu doğru değerlendirdiğinizi sanmıyorum. Şurası bir gerçek ki ortada din sorunu oldukça ve Türk halkı dinine çok düşkün olduğu için, ekonomik sorunlar önemsenmiyor. Ülke yönetimi ve yaşam dikkate alınınca ikinci plana atılıyor. Hatta belki de en son plan oluyor.

Ben bunu demek istiyorum. Kendisine yakacak ve yiyecek sağlayan bir parti bundan vazgeçerse, yıllarca bedava yakacak ve yiyecek verilen halk ne yapar?

Kendinize bu soruyu sorun... Cevabı çok açık ve net..

Bu yobaz halk kendisine daha önce yiyecek ve yakacak veren ama sonra kesen partiye oy vermeye devam edecektir.

Onun rakibi olan partilere çok az oy verilecektir. Halk belki düş kırıklığına uğrayacaktır ama bir nedeni vardır bunun diye düşüncek ve dinini savunan partiye oy vermeye devam edecektir. Bundan adınız gibi emin olabilirsiniz..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...